Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
Broker (makléřská společnost) je zprostředkovatel mezi investorem a finančním trhem. A s výběrem brokera hledáte dlouhodobého partnera, který vám má poskytnout dobré obchodní podmínky (nízké poplatky, férové swapy), kvalitní obchodní platformu, skrze kterou budete obchodovat, a mělo by mu také jít o vaše dlouhodobé dobro. Bohužel tak tomu ale vždy není a na trhu existuje velké množství neseriózních a někdy dokonce i podvodných brokerských společností a různých pochybných investičních platforem.
A vzhledem k tomu, že portál FXstreet.cz je již 13 let největší centrálou pro československé investory a tradery, tak se na nás obrací každý měsíc několik čtenářů s žádostí o radu či o pomoc ve vztahu k jejich využívané makléřské (brokerské) společnosti. Poslední dobou bohužel tento počet narůstá a přibývá případů, kdy lidé přišli o peníze vinou neseriózních brokerských společností.
A proto jsme oslovili známou a úspěšnou advokátní kancelář ARROWS, která má s řešením podobných problémů velké zkušenosti. Připravili jsme tedy pro naše čtenáře sérii článků na toto téma a dnes je tady pilotní díl. Věříme, že to přispěje nejenom ke všeobecné osvětě, ale zároveň to pomůže všem, kteří už se do podobné nepříjemné situace dostali.
V posledních letech, alespoň před příchodem onemocnění covid-19, zažívala naše společnost poměrně silný ekonomický růst. Mnoho domácností bylo schopno ušetřit významnou část svých finančních příjmů, což přirozeně vedlo k zájmu jednotlivců o možnosti, jak tyto volné prostředky zhodnotit. Ruku v ruce s tímto jevem získávalo na popularitě i investování volných peněžních prostředků prostřednictvím různých investičních platforem a zprostředkovatelů, které byly stále dostupnější široké veřejnosti. Široká veřejnost dosáhla o možnosti investování prostřednictvím tzv. „brokerů“ i slušného povědomí. V tomto ohledu nelze opomenout ani strmý růst kryptoměn, který pokračoval dokonce napříč „covidovým obdobím“. Shrnuto podtrženo, lidé měli co investovat, věděli kde a věděli (tedy spíše se domnívali), že je takto možné rychle a snadno zbohatnout.
Poptávka retailových investorů (resp. spotřebitelů, domácností) po investování prostřednictvím kapitálových (ale i alternativních) trhů tak v posledních několika letech významně narostla. Není proto překvapivé, že i osoby (obchodníci s cennými papíry dle dikce zákona o podnikání na kapitálovém trhu) zprostředkovávající investování na kapitálovém trhu do vybraných finančních instrumentů zareagovaly na zvýšený počet spotřebitelů toužících zhodnotit své úspory. Bohužel, ne vždy se tak děje k dobru jednotlivců nic netušících o investování finančních prostředků, a bohužel ani o tom, jak rychle a snadno je lze ztratit.
Právě této otázce se věnuje tento článek. V oblasti kapitálového trhu se totiž stále více střetáváme se situacemi, kdy jednotliví retailoví investoři musí čelit obdobným praktikám, které využívali podvodní obchodníci na speciálně pořádaných akcích či v rámci podomního prodeje. Tehdy se prodávaly vysavače, hrnce či jiné spotřební zboží a jejich prodejci byli později označováni jako „šmejdi“. „Šmejdy“ se podařilo zejména díky novelizacím příslušných zákonů a dozorové činnosti České obchodní inspekce z velké části vymýtit. Netrvalo však příliš dlouho a obdobné praktiky se rozrostly právě na kapitálovém trhu (respektive se projevily v plné nahotě, když se enormně zvýšil zájem lidí o tyto služby).
Praktiky „šmejdů“ přitom zůstaly obdobné. Nejprve získají (za úplatu?) osobní údaje o spotřebitelích v rozsahu jméno, příjmení a telefonní číslo. Prvním kontaktem s potenciální obětí je telefonický rozhovor, prostřednictvím kterého zaskočení spotřebitelé dostanou nabídku na rychlé a snadné zbohatnutí prostřednictvím „vhodného“ investování a za pomoci rad poskytovaných „odborníky“ v oblasti. Navazuje emailová komunikace a zaslání nabídky na uzavření smlouvy o investičním zprostředkování (ať je nazvána jakkoliv). Takovou smlouvu je možné akceptovat (a tím i smlouvu uzavřít) prostřednictvím internetu, neboť taková smlouva nevyžaduje písemnou formu. Spotřebiteli a nyní již retailovému „investorovi“ je přidělena konkrétní osoba ze zaměstnanců obchodníka s cennými papíry, která mu v průběhu celého obchodování (investování úspor) poskytuje investiční rady.
To by samo o sobě nebylo nic špatného, avšak tito poradci doporučují zcela nezkušeným spotřebitelům obchodovat často výlučně s tzv. finančními rozdílovými smlouvami neboli contracts for difference (CFD). Podstata CFD spočívá v tom, že účelem není nákup a následné držení tzv. podkladového aktiva (například akcie, měnového páru, komodity), ale pouze smlouva (závazek) mezi investorem a brokerem. Pokud cena podkladového aktiva vzroste, je broker povinen vyplatit spotřebiteli rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud cena podkladového aktiva klesne, je naopak rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou povinen zaplatit investor. Brokeři „šmejdi“ (pozor, samozřejmě existují i seriózní brokeři) logicky chtějí, aby jejich klienti byli ve ztrátě, neboť takto realizují zisk. Odborně se takovým neseriózním brokerům říká „market makeři“, tedy oni drží spekulativní pozice proti svým klientům.
A proto je dobré raději hledat brokery typu ECN či STP, tedy takové brokery, kteří nejsou s klientem ve střetu zájmu a posílají objednávky svých klientů přímo do mezibankovního trhu.
Investování prostřednictvím CFD kontraktů se neodlučitelně pojí s využitím tzv. finanční páky. To znamená, že v poměru k investované částce může zisk ale i ztráta být několikanásobně vyšší, a to v závislosti na velikosti finanční páky.
Poté, co spotřebitel uzavře smlouvu s brokerem a je mu přidělen konkrétní „investiční poradce“, rozjede se kolotoč telefonických rozhovorů, v rámci kterých jsou nabízeny obchody s CFD kontrakty za využití finanční páky až 1:50. To znamená, že při koupi akcií v hodnotě 10 000 Kč ztratí investor hodnotu celého vkladu ve chvíli, kdy daná akcie poklesne o 200 Kč. Při finanční páce 1:50 je totiž zisk i ztráta 50 krát vyšší. Je evidentní, že využití takto vysokých finančních pák je extrémně rizikové a patří jen do rukou velmi zkušených investorů.
Nicméně, přidělení obchodníci dotlačí za využití velmi agresivních obchodních praktik zcela nezkušené investory k otevření obchodů s CFD instrumenty za využití velmi vysokých pák. Tyto praktiky probíhají podobnými způsoby, jaké již známe z videozáznamů z předváděcích akcí. Vždy se jedná o jedinečnou nabídku na rychlé a snadné zbohatnutí, je proto nezbytné vložit a investovat prostředky co nejrychleji a v co největším objemu. Odměnou má být „zajištění na důchod“ či příslib, že nový investor již „nikdy nebude muset do práce“. Obchodníci zároveň spotřebitele odrazují od tradičního a poměrně dobře známého nákupu a držení stabilních akcií. „To je totiž příliš zdlouhavé a nepříliš zajímavé.“
Pokud se chystáte otevřít obchod s využitím finanční páky 1:50, i jen minimální pokles aktiva vede k velmi vysoké ztrátě. V takovém případě dojde zpravidla k automatickému uzavření pozice a okamžité realizaci ztráty. Nemáte tedy ani možnost vyčkat po nějakou dobu na okamžik, kdy dané (podkladové) aktivum opět zaznamená významnější růst. Nadto držení otevřených pozic s využitím páky je finančně velmi nákladné kvůli vysokým poplatkům. De facto se totiž jedná o poskytnutí úvěru za účelem nákupu podkladového aktiva.
Automatickému uzavření pozice brání v první řadě vysoký zůstatek na obchodním účtu u brokera. Je tomu tak proto, že i při významnějším poklesu ceny podkladového aktiva je na účtu nového investora stále dostatek finančních prostředků ke krytí ztrát přesahujících hodnotu vkladu. Nicméně, v takovémto případě se lze snadno dostat do extrémně vysokých ztrát dalece převyšující hodnotu investice. Pokud se vrátíme k otevřenému obchodu v hodnotě 10 000 Kč s pákou 1:50 a budeme počítat s poklesem podkladového aktiva o 10 %, výsledná ztráta dosáhne částky 50 000 Kč (10 % = 1 000 Kč, 1 000 Kč x 50 = 50 000 Kč). Jinými slovy, broker nenechá dojít ztrátu dále, než do výše volných peněžních prostředků na obchodním účtu. V opačném případě by ji po investorovi musel vymáhat soudní cestou.
Mnohé investory bohužel první neúspěch s obchodováním CFD kontraktů neodradí, ba naopak. Náhlá vysoká ztráta (která opravdu přichází v řádech minut, hodin či několika málo dní) přiměje investory akceptovat ještě rizikovější nabídky. Vysoká ztráta na obchodním účtu dále vede investory k téměř úplné ztrátě sebevědomí obchodovat samostatně a svému vlastnímu úsudku ohledně investování již nevěří či mají strach věřit.
Tohoto psychologického efektu jsou si samozřejmě školení pracovníci call center obchodníků s cennými papíry („šmejdů“) vědomi a dovedou s ním pracovat. Investor v takové situaci zpravidla obdrží „urgentní telefonát“ s vysvětlením, že „jeho obchodní účet vyžaduje okamžité řešení“. Toto řešení bohužel znamená investování do instrumentů, jejichž vývoj není snadné odhadnout či podléhá častým a velkým výkyvům – jde především o měnové páry, komodity, případně akcie menších společností, které se mohou stát předmětem spekulací. Tento způsob může vést až k úplnému vyčerpání úspor investora, který se rozhodl investovat proto, „aby mu peníze neležely na účtu“. Z pohledu druhé strany (a protistrany v obchodování) jde o maximalizaci zisku.
Většina investorů, kteří příliš důvěřovali nezvaným rádcům, se na advokátní kancelář či odborníky v oblasti podnikání na kapitálovém trhu obrací až v této fázi. Jakkoli se může situace zdát bezradnou, nabízí zákon o podnikání na kapitálovém trhu řadu instrumentů, jejichž využití může výrazně pomoci k refundaci proinvestovaných prostředků. Stejně tak je i více institucí s významnými pravomocemi, na které se může investor obrátit. Z našich zkušeností však doporučujeme svěřit tuto záležitost právníkům se zaměřením na tuto oblast, a to mj. i proto, že obchodníci s cennými papíry mívají sídlo v zahraničí, což může vymáhání škody zkomplikovat.
Na jednotlivé možnosti, jak se „šmejdům“ bránit a jak postupovat při vymáhání proinvestovaných úspor se detailně zaměříme v příštích článcích. Stejně tak tomu, jak naopak poznat brokery seriózní.
Závěr
Dejte si tedy pozor na brokery, kteří chtějí jenom krátkodobě vydělat na klientovi na poplatcích a nutí klienty do různých obchodů například po telefonu a slibují jejich „zaručené rady“, díky kterým vyděláte rychlé a velké peníze. Broker není trader a neměl by vás nutit do žádných obchodů nebo radit otevírat konkrétní obchody. Broker má být váš seriózní partner, který vám poskytne nejlepší podmínky pro obchodování, ale samotné obchody už mají být na traderovi (investorovi), tedy na vás.
Filip Žižka a Jáchym Petřík
Advokátní kancelář ARROWS
Ve spolupráci s redakcí FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Možnosti práce se Stop-Lossem
V minulém vzdělávacím článku jsme si vysvětlili význam a důležitost Stop-Lossu (SL), který má za úkol chránit náš kapitál. Dnes na minulý článek navážeme a vysvětlíme si další možnosti, jak se Stop-Lossem pracovat. Stop-Loss totiž během otevřeného ziskového obchodu nemusí být umístěn celou dobu na původním místě. -
Mýty v tradingu
Ať už jste zkušený obchodník či začátečník, mýty okolo obchodování se okolo vás neustále šíří. Mýty mohou postihnout kohokoliv a kdykoliv, nezáleží na tom, jak dlouho obchodujete. Tím, že se seznámíte s nejznámějšími mýty, se můžete vyhnout zbytečné frustraci ve své tradingové kariéře. V tomto článku si představíme největší mýty, které mohou ovlivnit váš vývoj. -
Naučte se přijímat ztráty v obchodování
Ztráty k obchodování na finančních trzích patří a jsou zkrátka nevyhnutelné. Je to taková skutečnost, jako že slunce vychází na východě a zapadá na západě. Dříve či později, každý obchodník ochutná hořkost ztrátového obchodu. Nemusíme však zoufat, ztráty mají i ti nejlepší obchodníci a investoři. -
Na velikosti pozice záleží
Určování správné velikosti pozice je klíčovou schopností tradera, která je zcela nezbytná pro dlouhodobé přežití na forexovém trhu. Tento článek napoví, proč je určení správné velikosti pozice tolik důležité a jak tedy zajistíme, aby námi otevírané pozice měly tu správnou velikost. -
Nejlepší trhy pro trading – forex, akcie, komodity nebo indexy?
Správný výběr trhu může mít významný dopad na vaše počáteční obchodní zkušenosti, a proto je klíčové pochopit specifika různých trhů. Pojďme si tedy rozebrat základní trhy, na kterých můžete začít obchodovat, a řekneme si, jak si vybrat ten pravý trh, který bude nejlépe odpovídat vašim obchodním cílům a stylu. -
Nejprve kvalitní vzdělání, poté stabilní zisky
Ještě stále existuje mnoho lidí, kteří věří tomu, že „bez práce jsou koláče“, ač toto české přísloví znají od útlého věku. A nejlépe chtějí výsledky své snahy ihned, jelikož včera bylo pozdě. I mnoho nových forexových obchodníků (traderů) vstupuje do obchodů s vidinou velice brzkého úspěchu a zajímavých zisků. Ale… bohužel většinou potkají pouze zajímavou ztrátu. -
Není váš obchodní účet podkapitalizovaný?
Začínající obchodníci si mohou často klást otázky ohledně ideální velikosti obchodního kapitálu, se kterým by měli začít obchodovat. Na jedné straně je doporučováno obchodovat s takovým kapitálem, který si můžeme dovolit ztratit, na straně druhé zde ovšem hrozí, že náš obchodní účet bude podkapitalizován. -
Neobchodní aktivity, které mohou zlepšit obchodní výsledky
Je v pořádku, že obchodování na finančních trzích je vaší vášní a jste ochotni pro rozvoj vašich tradingových dovedností obětovat téměř vše. Ovšem to ještě neznamená, že byste měli být před grafy po celé dny. Jsou období, kdy máte sérii ztrát nebo se zkrátka nevyskytují obchodní signály, na které čekáte. Může to být ale také období, kdy se vám daří, výsledky jsou uspokojivé, i tak je ale důležité občas si od tradingu na chvíli odpočinout. -
Neporovnávejte se s ostatními obchodníky
Před mnoha lety vynalezli chovatelé koní koňské klapky na oči, aby se koně dokázali více soustředit na svou práci a nebyli rozptylováni okolím. Tyto klapky brání koním vidět cokoliv jiného než to, co je před nimi. V dnešním článku se podíváme na to, jak tyto pomyslné klapky na oči, tedy soustředění se především na sebe samotného, mohou traderům umožnit jít efektivněji za svým cílem. -
Nové přepracované a rozšířené vydání knihy: Začínáme na burze
Právě vychází nové přepracované a výrazně rozšířené vydání nejúspěšnější knihy na česko-slovenském trhu o obchodování na finančních trzích! -
Obchodní deník tradera a vedení statistik
V dnešním vzdělávacím článku si povíme o důležitém nástroji obchodníka, o obchodním deníku. Tento nedoceněný nástroj slouží k evidenci našich obchodů a k cestě za dlouhodobě profitabilním obchodováním. Díky obchodnímu deníku máme dokonalý přehled o minulých obchodech a můžeme se tak poučit z uskutečněných chyb. Pro mnohé obchodníky je vedení obchodních statistik nuda, ovšem po určitém zvyku dokáží tuto nutnou činnost velmi ocenit. -
Obchodujte jako sniper
Obchodování na finančních trzích se může svojí náročností vyrovnat povoláním, která nejsou v žádném případě snadná nebo snadno dosažitelná. Mnoho lidí a začínajících obchodníků má za to, že naučit se obchodovat a to navíc ziskově, je jednoduchá věc a cesta k úspěchu nemůže trvat nějak dlouho. Pokud bychom přirovnali trading k nějaké profesi, mohli bychom překvapivě zjistit, že armádní profesionální sniper (odstřelovač) by mohl mít společného s traderem mnoho. V dnešním článku si rozebereme podobnosti obou profesí. -
Ochrana proti změně - Co je to Hedging (1/2)
Za možná až tajemně znějícím slovem "hedging" se skrývá ve svém principu relativně jednoduchá činnost - ochrana proti možné nepříznivé změně (pojištění před ztrátou/ zajišťování rizik). Hedging značí koupi instrumentu, jehož hodnota by vzrostla v případě, že by hodnota ochraňovaného podkladového aktiva klesla. Oním ochraňovaným aktivem může být jakýkoliv finanční instrument, měna, úroková sazba nebo cokoliv jiného. -
Ochrana proti změně - Co je to Hedging (2/2)
V minulém díle jsme si vysvětlili co to hedging je a ukázali jsme si jednoduchý příklad ochrany proti oslabujícímu euru. Jako hedge byla použita krátká pozice na spotovém trhu na páru EUR/CZK. Pro hedging ale můžeme použít i jiné instrumenty. -
Osobnost tradera: Hodí se k vám vaše strategie?
Pokud začínáte s tradingem, měli byste umět identifikovat aspekty, které vás charakterizují. Mnoho začínajících obchodníků si ale mylně utváří představu, že každý trader vypadá jak z nějakého filmu o Wall Street. Hodně nových traderů tak dělají mnoho krátkodobých obchodů s cílem vydělat co nejrychleji nejvíce peněz jako je to ve filmu. Jenže tento „mindset“ vede bohužel opačným směrem. -
Plánujte své obchody a dodržujte pravidla strategie
Úspěšní obchodníci na finančních trzích mají opravdu pevnou disciplínu. Plánují všechny své obchody a zároveň se svého plánu drží. Může být lákavé a vzrušující obchodovat pouze podle intuice, ale pokud nemáme jasně definovaný obchodní plán, jen těžko můžeme ve světě tradingu konzistentně vydělávat peníze. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jaké faktory úzce souvisí s plánováním obchodů. -
Podle čeho vybírají brokera pokročilí tradeři?
Každý zkušený trader ví, že výběr správného brokera je jedním z rozhodujících kroků na cestě k úspěšnému obchodování. Broker nejenže poskytuje přístup k finančním trhům, ale také ovlivňuje každodenní obchodní zkušenosti a dokonce může hrát klíčovou roli v profitabilitě obchodních strategií. -
Používejte SL, váš účet vám poděkuje
Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích. -
Pozor na neseriózní brokery, podvodné roboty a signály
Obchodování na finančních trzích může nabízet obrovské a jedinečné příležitosti. Bohužel vysoké potenciální výnosy zároveň vyžadují značné riziko. Proto je důležité, aby každý obchodník disponoval dostatečným vzděláním a spolupracoval s důvěryhodnými odborníky. V dnešním vzdělávacím článku se podíváme, jak se v tradingu vyhnout potenciálním „podvodníčkům“, kteří slibují takřka nereálné výsledky. -
Proč je konzistence v tradingu obzvlášť důležitá
Pokud byste se zeptali několika profitabilních traderů, co stojí za jejich úspěchem, pravděpodobně by vám několik z nich odpovědělo, že konzistence. Nicméně, o konzistenci se mluví snadněji, než se jí dosahuje. Ovšem utvoření procesu a vlastních obchodních pravidel, může být první zásadní krok k jejímu dosažení, a tím pádem k ziskovému tradingu.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |