Zajištění na důchod

DIP byl krok správným směrem. Za první rok získal o polovinu více klientů než penzijní spoření
19.02.2025 Dlouhodobý investiční produkt (DIP) překonal v prvním roce svého fungování očekávání, když dosáhl 116 tisíc založených účtů, což je o polovinu více než u doplňkového penzijního spoření (DPS) ve stejném období. Klienti v něm mají zainvestováno přes 2,4 miliardy korun. DIP se tak stává atraktivní alternativou k tradičnímu penzijnímu spoření, nabízející větší flexibilitu, potenciálně vyšší výnosy a často i nižší poplatky.

Vzhůru do důchodu
01.08.2024 Zvyšování odchodového věku do důchodu, zpomalení růstu penzí a další nepopulární kroky státu jasně signalizují, jakým směrem se pro zajištění důstojného stáří vydat. Strom života (viz příloha) ukazuje, že nastupující generace dvacátníků se snižuje a proto početně na udržení financování systému nestačí. Paleta řešení pro finanční zajištění na důchod je pestrá, ale vše popořadě.

5 mýtů a argumentů pro dlouhodobý investiční produkt
24.07.2024 Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je po půl roce od spuštění stále novinkou na českém finančním trhu. Drobným investorům nabízí alternativu zajištění na důchod s příslibem efektivnějšího zhodnocování úspor formou investování. Připomeňme si několik klíčových parametrů DIPu, kolem kterých se v médiích opakovaně vynořují určité nesrovnalosti.

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech
16.05.2024 Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ.

Zajištění na důchod? Celých 42 % Čechů ho neřeší
04.04.2024 Na penzi si nespoří 4 z 10 Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) již podruhé provedla agentura Perfect Crowd. Do penzijního spoření si ti, kteří spoří, uložili pouze 6 % svých finančních prostředků, zatímco 65 % drží pro případ nenadálé potřeby na běžném či spořicím účtu.

Vývoj trhů v prvním pololetí indikuje dlouhodobý růst, potvrzují to i výsledky Portu portfolií
29.08.2023 Finanční trhy v prvním i druhém kvartále letošního roku podávaly slušné výkony. Po letech pandemie, energetické krizi a navzdory probíhající válce nabírají na síle, což se odráží i na výkonnosti investičních produktů. Investiční online platforma Portu dokázala v prvním pololetí doručit výnosy v rozmezí 3-11 % na různých úrovních rizikovosti portfolií. Za poledních 12 měsíců nabídlo uživatelům řadu novinek od investic do kryptoměn přes investice do vybraných akciových titulů až po Odpovědná portfolia. Portu již podruhé v řadě obhájilo titul v kategorii Fintech v soutěži Zlatá koruna. Na přelomu roku chystá spustit Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který je daňově zvýhodněnou alternativou spořicích produktů pro zajištění na důchod.

Novodobá rizika investování, aneb „šmejdi“ na kapitálovém trhu
08.08.2022 Broker (makléřská společnost) je zprostředkovatel mezi investorem a finančním trhem. A s výběrem brokera hledáte dlouhodobého partnera, který vám má poskytnout dobré obchodní podmínky (nízké poplatky, férové swapy), kvalitní obchodní platformu, skrze kterou budete obchodovat, a mělo by mu také jít o vaše dlouhodobé dobro. Bohužel tak tomu ale vždy není a na trhu existuje velké množství neseriózních a někdy dokonce i podvodných brokerských společností a různých pochybných investičních platforem.
Další články k tématu Zajištění na důchod

Podílové fondy: investovat pravidelně nebo jednorázově?
29.03.2021 Je to otázka, kterou řeší nejeden investor. Má smysl investovat pár stovek měsíčně nebo radši našetřit částku, kterou už se vyplatí investovat? Jaké jsou výhody a nevýhody pravidelných a jednorázových investic?

Důchodové změny a dopad na zaměstnání a podnikání
19.10.2023 Zákonné důchodové změny značně znevýhodnily předčasné důchody přiznané od října. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem se ještě více prohloubil. Jaký dopad bude toto opatření mít na pracovní trh a spoření na důchod?

Do důchodu v 67. Česko stárne a přenastavení důchodového systému je nevyhnutelné
12.12.2024 Mnoho lidí v Česku se obává, jaká bude jejich životní úroveň v důchodu. Je třeba zdůraznit, že jejich obavy jsou oprávněné. Výhledy pro mladší generace totiž nejsou vůbec optimistické. Český důchodový systém čelí zásadnímu problému, který bude nutné vyřešit, pokud má stát zajistit důstojnou životní úroveň lidem, kteří desítky let přispívali do státní pokladny. Tím důvodem je demografický vývoj. Před pár dny také senát schválil důchodovou reformu, jejíž podpis přislíbil i prezident. Podle ní se věk odchodu do důchodu posouvá až na 67 let. Význam vlastního zajištění na stáří proto jen poroste.

Zajistí vám důstojné stáři I. pilíř, anebo III. pilíř? Vítěznou strategií je komplexní řešení
19.03.2024 Se zhoršující se demografickou situací je zabezpečení na stáří nejen v Česku, ale ve všech vyspělých státech velkým tématem. O vlastní zajištění bychom se měli aktivně zajímat, chybou by ovšem bylo, kdybychom se naivně snažili soukromým spořením nahradit důchody od státu. Důležitou roli totiž hrají obě složky budoucího důchodu. Třetí pilíř je, a ještě dlouho zůstane, finančním zdrojem doplňkovým. Navíc i hlavní příjem z I. pilíře lze ovlivnit ve vlastní prospěch.

Dlouhodobý investiční produkt plánuje využít až třetina Čechů
23.08.2023 Téměř polovina Čechů (47,5 %) má poměrně jasné představy o trávení důchodu, ať už je to poklidná domácí atmosféra, péče o vnoučata, vila u moře nebo cestování. Tyto plány ale něco stojí a spolehnout se pouze na státní důchod nelze. Proto už dnes 62 % dotázaných Čechů odkládá na důchod do spořicího produktu a 57,5 % k tomu využívá nějakou formu investice. Stát od nového roku zpřístupní možnost investovat do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Podle dotazování online investiční platformy Portu plánuje tento produkt využít asi třetina (34 %) Čechů. DIP by měl pomoct lidem investovat na důchod efektivněji a dynamičtěji s daňovou podporou.

Čím dříve začnete na důchod spořit, tím lépe pro vás
26.06.2018 Pokud jste se ještě otázkou spoření na důchod nezačali vůbec zabývat anebo pokud již o této otázce uvažujete, ale zatím jste si ještě spořit nezačali, měli byste zbystřit pozornost. Jsou faktory, které v této záležitosti ovlivnit nemůžete, existují ale také faktory, kterými své finančně zajištěné stáří můžete ovlivnit velmi výrazně. Do první skupiny patří zejména fakt, že podle naprosté většiny odborných studií je současný státní systém důchodového zabezpečení v Česku dlouhodobě neudržitelný s tím, že je přítomna velmi vysoká pravděpodobnost hraničící téměř s jistotou, že státní důchody budou v budoucnosti výrazně nižší než dnes.

Žen investorek přibývá. Mzdy mají v porovnání s muži stále výrazně nižší
09.04.2024 Rozdíl v zastoupení mužů a žen v roli investora se postupně vyrovnává, žen investorek přibývá. V případě Portu, které má pod správou úspory bezmála 270 tisíc lidí, je aktuální zastoupení žen investorek téměř 40 %, před pěti lety to bylo jen 5 %. I přesto, že se situace zlepšuje, české ženy stále bojují s řadou stereotypů, například v oblasti odměňování. Česká žena si v loňském roce vydělala v průměru o 17,9 % méně než muž, tuto skutečnost reflektuje i výrazně nižší částka starobního důchodu, kterou ženy v Česku pobírají. Ženy ve věku nad 65 let jsou tak jednou z nejohroženějších skupin chudobou.

Důchod: spořte a investujte. Hlavní je začít včas.
18.12.2019 Pohled na důchodový věk se s časem mění. Dříve bylo nepsaným pravidlem, že se o seniory staraly vlastní děti. I to samo o sobě motivovalo mít více dětí, a samozřejmě také vytvořit si dostatečné rezervy na stáří. Životní standard se po odchodu na tzv. „výminek“ sice snížil, ale stačilo to pro důstojný život. Až komunistický stát zavedl důchodový systém založený na státní penzi. Dnešní důchodci tak očekávají, že jim důstojný penzijní život zabezpečí stát.

Finanční gramotnost Čechů se podle ČBA mírně zlepšila
16.08.2022 Finanční gramotnost Čechů se mírně zlepšila, když index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), stoupl na 56 bodů z loňských 55 bodů. Stále platí že, čím vyšší vzdělání, tím lepší povědomí o financích. I letos pro respondenty bylo nejtěžší otázkou určit, který z navrhovaných úvěrů je z hlediska úrokové sazby výhodnější. O výsledcích průzkumu ohledně finanční gramotnosti dnes informovali představitelé ČBA na tiskové konferenci. Průzkum ČBA a agentury Ipsos se uskutečnil během srpna mezi 1063 respondenty ve věku 18 až 79 let.

České zemědělství vykazuje slušnou ziskovost. Krizová léta byla dokonce rekordní
13.08.2024 Pozornost široké veřejnosti se směrem k českému zemědělství stočí zpravidla ve chvíli, kdy tuzemští farmáři hrozí tím, že svou technikou vyrazí do větších českých měst. Jedny z největších zemědělských protestů u nás se za poslední roky udály letos na jaře. Účastníci si hromadně stěžovali na špatný stav českého agrárního sektoru nebo na hrozbu dovozu zemědělských komodit z Ukrajiny. Tuzemské zemědělství si však zdaleka nevede tak špatně, jak by se z mediálních výstupů mohlo zdát.
Související klíčová slova:
Broker Consulting Martin Novák | Daňové výhody | Zkušenosti | Akciové trhy | Zákon o podnikání na kapitálovém trhu | Jáchym Petřík | Aktiva | Mazars | Poplatky | Reality | Podnikání | Japonský akciový index | Nepříjemné situace | Školení | Strach | Novodobá rizika investování | Investiční příležitost | Spoření na důchod | Inflace | Úložka | Uzavření pozice | Průměrná investice | Držení stabilních akcií | Asociace pro kapitálový trh | Graf | Obchodní účet | Jiří Šindelář | Zpráva | Covid | Růst kryptoměn | Gabriela Ivanco | Důchodový věk | Poplatek | Globální akciový index MSCI | Ekonomiky | Rizikovější nabídky | Rozložit riziko | Bydlení | Makléřská společnost | Peníze | Očekávání | Vyšší výnosy | Zajistit se na stáří | ETF fondy | Růst | Dlouhodobý investiční produkt | Americký index | Příležitosti | Pozitivní nálada | Crypto | Spotřebitel | Nižší poplatky | AKAT ČR | Kontrakty | Koruna | Dlouhodobý investiční produkt (DIP) | Portál FXstreet.cz | Výkonná ředitelka | Portu | Trh | MSCI | Retailoví investoři | Akcie menších společností | Napětí na finančních trzích | Kapitálový trh | Index | Index MSCI World | Vice | Penzijní fondy | Pozitivní zpráva | Fungování | FinTech | Posílení | Společnosti | Rizika investování | S&P | Jednotlivé akcie | Hang Seng | Indexové ETF | Akciové indexy | Domácnosti | Ekonomický vývoj | Obchodní aktivita | Investiční horizont | Výše poplatků | Martin Novák | DS | Dlouhodobé investování | Předseda AKAT ČR | Index Hang Seng | Vysoká ztráta | Akciový index | Pozornost | Poptávka | Advokátní kancelář Arrows | Držení otevřených pozic | Investování prostřednictvím CFD | MONECO | Emise dluhopisů | Obchodovat | Obchodníci | Obchody s CFD kontrakty | Wood Retail Investments | Pandemie | STP | ETF | Výstupní poplatky | Globální akciový index | Spoření na penzi | Ředitelka AKAT ČR | Analytik Portu | Martin Luňáček | 3М | Dynamické portfolio | Platforma | Vymáhání škody | USA | Zlatá koruna | Volby | Objednávky | Historie | Vývoj | Výnosy | Rizikovost | Výdaje | Podnikání na kapitálovém trhu | Americké akcie | Wood & Company | Recese v USA | Onemocnění | Výdělky | Ekonomická situace | Účastnické fondy | Investiční strategie | Podvodní obchodníci | Státní příspěvek | Daňová poradkyně | Miliardy korun | Arrows | Sazby | Investiční produkt | Americký index S&P 500 | Otevření obchodu | Investovat | Investování úspor | Generální ředitel | Portu Crypto | Hotovost | Průzkum | Zajištění | Market Makeři | Investování | Technologický Nasdaq | Trhy | Rizika | Šmejdi | Úspory | Martin Řezáč | Obchod s využitím finanční páky | Ředitelka | Podstata CFD | Filip Žižka | Ekonomický růst | Komodity | Investice do ETF | Společnost | Ztráta | FXstreet | Obchod | Riziko | Analytik | Emise | MAM | Zdravotní pojištění | Portfolio | Nástroj | Lukáš Raška | Spekulativní pozice | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Investments | Důchod | Výnos | CFD | Investované peníze | Rozhovor | Investiční rady | Zisk | Swapy | CFD kontrakty | Nasdaq Composite | Zůstatek | Vklady | Obchodování | MSCI World | Akciový index S&P 500 | Marek Pokorný | Nasdaq | Údaje | Technologické společnosti | Spoření | FXstreet.cz | Obchody | Portfólia | Očekávaná recese | Aktivum | Velké peníze | Situace | Sentiment spotřebitelů | Euro STOXX | Investiční produkty | Trader | Index Nikkei 225 | Euro | Zpomalení růstu | Index euro | Obchodníci s cennými papíry | Měnové páry | Contracts for difference | Vývoj trhu | Zdraví | Retail | Ztráty | Akcie | Investiční nástroj | Výhody | City | Akciový index Nikkei | Češi | AKAT | Prognózy | Daně | Japonské akcie | Výsledky | Investice | Čínský index | Potenciál | Finanční produkty | Pokles inflace | Komunikace | Zaměstnanci | Fondy | Daňové zvýhodnění | Index MSCI | Poradce | Zhodnocení | Neúspěch | Globální akciové trhy | Rozšíření | Bankovní skupiny | Objem prostředků | COVID-19 | Nikkei | Zbohatnutí | Advokátní kancelář | Euro Stoxx 50 | TIM | Objem | Investiční | Nálada | Příjmy | Onemocnění COVID-19 | Rok 2024 | Finanční trhy | Asociace | Výkonnost | Obchodování s akciemi | Index S&P 500 | Index Nikkei | S&P 500 | JDE | Cena | MJ | Finanční prostředky | Práce | Úspěch | Investiční příležitosti | Investiční poradce | Obchodní podmínky | Investiční společnosti | Instrumenty | ČR | Výraznější pokles | Pozice | Portfolia | Příprava | Market | Stoxx | Brokeři | Životní pojištění | Spotřební zboží | Broker | Sentiment | Investoři | ZS | Japonský akciový index Nikkei | Spotřebitelé | Výkonný ředitel | Nikkei 225 | Modelový příklad | P.A. | Předseda | Úročení | Občané | Nízké poplatky | Nemovitosti | Broker Consulting | Indexy | opPORTUnity | DIP | Index euro stoxx 50 | ECN | ROCE | Miliardy | Poradci | Investor | Jana Brodani
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | FOREX