Zdravotní pojištění
Eli Lilly posiluje o 3 % po plošném výprodeji díky zprávám WSJ 🔍
20.11.2024 Wall Street Journal uvádí, že zástupci společnosti Novo Nordisk (NVO.US), výrobce léků Ozempic a Wegovy, a jejího rivala Eli Lilly (LLY.US), který vyrábí léky proti obezitě Zepbound a Mounjaro, navštěvují odbory a HR týmy v amerických firmách, aby prosadili implementaci léčby GLP-1 proti obezitě. Tento krok by mohl zlepšit prodeje a zvýšit zájem amerického trhu.
Jaké daňové povinnosti čekají na absolventy?
19.09.2024 V srpnu nebo v září často v praxi nastupují do svého prvního zaměstnání úspěšní absolventi středních a vysokých škol. Jaké daně se odvádí v prvním zaměstnání? Jak je to s daňovými slevami a povinným pojistným?
5 mýtů a argumentů pro dlouhodobý investiční produkt
24.07.2024 Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je po půl roce od spuštění stále novinkou na českém finančním trhu. Drobným investorům nabízí alternativu zajištění na důchod s příslibem efektivnějšího zhodnocování úspor formou investování. Připomeňme si několik klíčových parametrů DIPu, kolem kterých se v médiích opakovaně vynořují určité nesrovnalosti.
Jak vysoké jsou daňové sankce, když podáte pozdě daňové přiznání?
30.04.2024 Žádné daňové starosti nemají OSVČ, které dobrovolně vstoupily do daňového paušálního režimu a po celý rok 2023 platily stejnou měsíční daňovou platbu. Ostatní OSVČ však musí v zákonném termínu odevzdat daňové přiznání a přehledy za rok 2023. Nesplnění této základní daňové povinnosti je sankciováno. Jak vysoké mohou být pokuty? Jak je to s penále?
Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu
25.03.2024 Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém.
Rok 2023 v ČSOB: Růst vkladů, investic i uživatelů virtuální asistentky Kate
09.02.2024 Skupina ČSOB v roce 2023 potvrdila pozici lídra trhu. Důvěru klientů potvrzuje silný růst obchodních objemů. Objem aktiv pod správou se navýšil o 19 procent, vklady se meziročně zvýšily o devět procent a objem úvěrů byl meziročně vyšší o pět procent. Kvalita úvěrového portfolia zůstává excelentní. Čistý zisk skupiny činil 15,4 miliardy korun. Počet aktivních uživatelů aplikace ČSOB Smart překročil 1,3 milionu, většina si již vyzkoušela i virtuální asistentku Kate.
Dlouhodobý investiční produkt nabízí flexibilnější zhodnocování peněz na stáří. Zvažuje jej využít třetina Čechů
22.01.2024 Zhruba třetina (34 %) Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Z těch, kteří si na stáří už nějaké peníze střádají, jich nejvíce (28 %) odkládá částku 500–1 000 korun. Při odchodu do důchodu v současné době by 53,5 % dotázaných bylo spokojeno s důchodem vyšším, než je 25 tisíc korun, což je částka převyšující loňský průměrný důchod.
Daňové novinky pro rok 2024
28.12.2023 Při platbě daní sáhnou v příštím roce všichni daňoví poplatníci hlouběji do kapsy, zaměstnanci budou nově platit nemocenské pojištění, zvyšuje se povinné pojistné pro OSVČ, ruší se některé daňové slevy nebo se zvyšuje daň z nemovitých věcí. Podívejme se na hlavní daňové novinky.
Zvýšení daní pro firmy a změny ve výhodách pro rodiny: Co nás čeká v novém roce 2024
20.12.2023 Vstupujeme do roku 2024, který bude rokem řady daňových změn. Od zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob až po omezení daňových výhod pro rodiny a zaměstnance - tyto a další změny budou mít rozsáhlý dopad na ekonomický život v České republice. Jaké jsou podle odborníků poradenské skupiny Moore Czech Republic ty nejzásadnější změny a jaký bude jejich dopad?
Americká sněmovna schválila návrh na odvrácení rozpočtové krize
15.11.2023 Americká sněmovna reprezentantů schválila návrh o krátkodobém financování vlády, který by zajistil plnohodnotný chod federálních úřadů i po pátečním konci aktuálního rozpočtového provizoria. Kongresmani učinili první krok k odvrácení takzvaného shutdownu, nyní plán projedná Senát, který jej může poslat k podpisu americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.
Důchodové změny a dopad na zaměstnání a podnikání
19.10.2023 Zákonné důchodové změny značně znevýhodnily předčasné důchody přiznané od října. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem se ještě více prohloubil. Jaký dopad bude toto opatření mít na pracovní trh a spoření na důchod?
V Česku je nejvíce nezaměstnaných mladých lidí za posledních více než osm let, říká Eurostat. Mladí lidé často upřednostňují „mamahotel“
22.08.2023 Česko letos v červnu vykázalo nezaměstnanost mladých lidí ve věku do 25 let čítající 13,7 procenta. Vyplývá z údajů Eurostatu. Na poměry posledního desetiletí jde o nezvykle vysoké číslo. Jedná se o nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých lidí za celé období od března roku 2015. Míra nezaměstnanosti mladých je nyní vyšší dokonce než kdykoli během covid, kdy se tuzemská ekonomika – na rozdíl od loňska či letoška – propadala, a to dramaticky.
Česko má nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých lidí za posledních více než osm let, říká Eurostat
08.08.2023 Zatímco obecná míra nezaměstnanosti se i podle dnešních dat Úřadu práce vyvíjí příznivě, vykazuje za červenec úroveň 3,5 procenta, lepší než převážně očekávanou hodnotu 3,6 procenta, Česko má nebývale vysokou míru nezaměstnanosti mladých lidí ve věku do 25 let. Ta letos v červnu dle dat Eurostatu čítala 13,7 procenta. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů Eurostatu.
V Česku je nejvíce nezaměstnaných mladých lidí za posledních více než osm let, říká Eurostat
02.08.2023 Česko letos v červnu vykázalo nezaměstnanost mladých lidí ve věku do 25 let čítající 13,7 procenta. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů Eurostatu. Na poměry posledního desetiletí jde o nezvykle vysoké číslo. Jedná se o nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých lidí za celé období od března roku 2015. Míra nezaměstnanosti mladých je nyní vyšší dokonce než kdykoli během covid, kdy se tuzemská ekonomika – na rozdíl od loňska či letoška – propadala, a to dramaticky.
Výhody práce v Německu
27.07.2023 Německo láká české uchazeče o zaměstnání širokou škálou pracovních příležitostí, sociálními jistotami a vysokou kvalitou života.Nabízí lákavé možnosti a výhody. V tomto článku vás upozorníme na řadu výhod, které práce v Německu nabízí.
Dolar ztrácí půdu pod nohama před CPI 💲
12.07.2023 Ve 14:30 se dozvíme údaje o červnové inflaci v USA. Očekávání naznačují výrazný pokles, a to především kvůli vysoké základně z loňského roku. Přestože dnešní čtení pravděpodobně nezmění postoj Fedu ohledně červencového zvýšení sazeb, velmi nízké čtení a další pokles inflace PPI ve čtvrtek by mohly vést k tomu, že zvýšení sazeb na konci letošního roku bude posledním krokem americké centrální banky.
Technická analýza páru BTC/USD na 30. června 2023
30.06.2023 Slovenské úřady schválily legislativu, která reguluje a zdaňuje příjmy z kryptoměn. A co je důležité zejména pro hodlery, příjmy z prodeje kryptoměn držených alespoň rok budou zdaněny jen sedmi procenty, nikoli 19% nebo 25% sazbou.
BrikkApp: Plánujete pronajímat svůj byt nebo dům, ale máte obavy ohledně daní?
16.05.2023 Je důležité si uvědomit, že ať už pronajímáte byt, nebytový prostor nebo jen pozemek, vaše příjmy z těchto nájmů se bohužel nevyhnou zdanění. Podávání daňového přiznání může být poměrně matoucí. Především, pokud je to pro vás nová záležitost. Na následujících řádcích vám osvětlíme, jaké máte možnosti a na co máte nárok. Odpovídali odborníci z realitní crowfundingové platformy BrikkApp.
Termín pro odevzdání přehledů se blíží. Na co nezapomenout?
24.04.2023 Termín pro odevzdání přehledů pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení je obecně jeden měsíc po termínu pro odevzdání daňového přiznání. OSVČ, které podaly daňové přiznání v papírové formě tedy musí letos přehledy podat do 3. května. Většina OSVČ má však letos skrz elektronické podání termín až 2. června. OSVČ využívající služeb daňového poradce pak mají nejzazší termín pro přehledy 3. srpna. Po odevzdání přehledů začíná běžet 8 denní lhůta pro zaplacení nedoplatků a OSVČ nesmí rovněž zapomenout na úpravu záloh platných pro rok 2023.
Technická analýza ETH/USD na 11. 4. 2023
11.04.2023 Ani nejoblíbenější výrazy jako zbraně, Chuck Norris, zdravotní pojištění a politika se v USA nedostaly do první desítky seznamu aktuálně vyhledávaných výrazů.
Češi v Německu: požadavky ✅ kariérní příležitosti ✅ integrace
29.03.2023 Zjistěte, jaké jsou požadavky a formality pro Čechy, kteří chtějí pracovat v Německu ✅ Objevte kariérní příležitosti ✅ Tipy pro integraci.
O 200.000 míst ve státním sektoru má v Číně zájem rekordních 7,7 milionu lidí
16.03.2023 V Číně se letos ke zkouškám na práci ve státní správě přihlásil rekordní počet uchazečů, v zemi se totiž výrazně zvýšila míra nezaměstnanosti mezi mladými. Státní média uvedla, že ke zkouškám se přihlásilo 7,7 milionu uchazečů, k dispozici je přitom ve státní sféře na celostátní i provinční úrovni jen něco přes 200.000 pracovních míst. Vyplývá to z analýzy televize CNBC. Zaměstnání ve státním sektoru se v Číně obvykle považuje za stabilní a prestižní.
Biden chce v příštích deseti letech snížit rozpočtový deficit o 2,9 bil. USD
09.03.2023 Americký prezident Joe Biden představil svůj rozpočtový plán, který by v příštím desetiletí měl snížit deficit o 2,9 bilionu USD (64,7 bilionu Kč). To je vyšší cíl, než jaký slíbil ve svém projevu minulý měsíc, kdy uvedl, že plánuje snížení deficitu o dva biliony USD. Plán počítá hlavně s vyššími daněmi pro bohaté. Je však již jasné, že republikáni návrh odmítnou. Agentura Kjódó upozornila, že celkový rozpočtový deficit za deset let do fiskálního roku 2033 by měl činit 17,05 bilionu USD.
Biden chce posílit státní zdravotní pojištění, i skrze zvýšení odvodu pro bohaté
07.03.2023 Americký prezident Joe Biden chce zvýšit daně bohatým a posílit mechanismus vyjednávání s výrobci léčiv ve snaze zajistit na následující dekády financování pro systém veřejného zdravotního pojištění Medicare. Oznámil to dnes v komentáři publikovaném na webu listu The New York Times. Plán je součástí nového návrhu rozpočtu, jehož odhalení se čeká ve čtvrtek.
Pozítří je poslední den na přihlášení k paušální dani, nově na příjmy do dvou milionů ročně. Vyplatí se třeba advokátům, zato řemeslníkům spíše ne
08.01.2023 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají pozítří, v úterý 10. ledna poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“.
V úterý je poslední den na přihlášení k paušální dani, nově na příjmy do dvou milionů ročně. Vyplatí se třeba advokátům, zato řemeslníkům spíše ne
06.01.2023 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají v úterý 10. ledna poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“.
Americké akciové indexy v průběhu obchodování rostou
05.08.2022 Podle zprávy amerického ministerstva práce se počet Američanů, kteří poprvé požádali o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden zvýšil o 6 tisíc a dosáhl 260 tisíc. I analytici očekávali v průměru nárůst z dříve oznámené úrovně z předchozího týdne na 260 tisíc.
Plátcem DPH by měl být podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, zítra to projedná vláda. Jde o rozumný a žádoucí krok, stejně jako navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně rovněž na dva miliony
22.06.2022 Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň byla v květnu na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun. Navýšení na dva miliony zítra projedná vláda.
Navýšení limitu paušální daně přiláká dalších zhruba 50 tisíc živnostníků
13.05.2022 Navýšení limitu pro vsup do režimu paušální daně je správné. Rozdělení do pásem je nešťastné, protože systém zase o něco zesložiťuje. Doufejme, že vláda ještě od rozdělení do pásem upustí. Celkově ale i při jeho zahrnutí převažují pozitiva nad negativy vládního opatření.
Plátcem DPH bude podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně, chce vláda. Jde o rozumný a žádoucí krok, stejně jako navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně rovněž na dva miliony
09.05.2022 Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak dle dnes zveřejněné informace navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň by nejpozději letos v červnu měla být na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun.
Index prosperity: Češi jsou v solidaritě a důvěře ve společnosti na 10. místě v EU
04.05.2022 Česko se v evropském srovnání solidarity a důvěry ve společnosti umístilo na desáté příčce. Podle výsledků Indexu prosperity Česka, společného projektu České spořitelny a Evropy v datech, každý pátý Čech dobrovolničí. Navzájem si důvěřuje 84 procent Čechů, dlouhodobě nízká je naopak důvěra Čechů ve vládu a instituce obecně.
Státní rozpočet bude pod tlakem války na Ukrajině
01.04.2022 Od 21. března se státní kasa dostala ze zajetí rozpočtového provizoria a nová vláda tak má volné ruce. Na saldo ovšem nově bude dopadat válka na Ukrajině. Za první tři měsíce roku 2022 dosáhl deficit 59,1 mld. Kč. Výsledek je lepší než byl ve stejném období během předchozího roku, ale o něco horší než během první vlny pandemie.
Lidé mají v pondělí poslední den pro vstup do režimu paušální daně, mohou ušetřit i přes 100 tisíc korun. Loni zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také letos
09.01.2022 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají v pondělí poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.
Co nás v roce 2022 čeká a nemine v ekonomice? Osm hlavních změn a očekávání
01.01.2022 Česko od dneška hospodaří v režimu rozpočtového provizoria. Musí totiž začít osekávat pandemické dluhy. Nejen státní zaměstnanci a důchodci se tak musí připravit na hubenější čas, i když ne nutně od letoška. Inflace, která však letos udeří, v tomto měsíci až desetiprocentní, způsobí výrazné pokles kupní síly obyvatelstva – a tedy jeho životní úrovně. Na co dalšího je letos třeba se v ekonomické a finanční oblasti připravit. Zde osmero hlavních změn a očekávání roku 2022, níže jsou pak představeny blíže.
Lidé mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Letos zájem o ni zaostal za očekáváním, což se i kvůli rapidní inflaci zřejmě zopakuje také v příštím roce
27.12.2021 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají poslední dva týdny na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.
Polská vláda představila plán obnovy, slibuje podmínky střední třídy pro všechny
16.05.2021 Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes při prezentaci programu obnovy po pandemii covidu-19 slíbil, že všichni Poláci budou žít jako střední třída. Vládnoucí národní konzervativci plánují snižování daní pro většinu lidí, vyšší výdaje na zdravotnictví nebo štědřejší podporu mladých rodin.
Poslanci dnes zřejmě definitivně schválí daňový balíček, a tedy i další obrovské zadlužení. Snížení daní by však mělo usnadnit zotavení české ekonomiky v příštích dvou letech
22.12.2020 Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o konečné podobě vládního daňového balíčku, přičemž prezident Miloš Zeman uvedl, že jej vetovat nebude. Poté, co balíček v listopadu Sněmovna schválila zejména díky hlasům poslanců hnutí ANO a ODS, dočkal se poměrně mírného přepracování v Senátu. Senát zejména prosadil snížení sumy, o kterou se má navýšit základní sleva na dani na poplatníka. Zatímco ze Sněmovny šel do Senátu návrh na zvýšení této slevy z nynějších 24 840 korun na 34 125 korun, senátní návrh počítá jen s navýšením na 27 840 korun. To ve výsledku znamená, že zaměstnanci si stále výrazně polepší, ale přece jenom o něco méně, než pokud by prošla původní, sněmovní verze balíčku.
Česku stále více hrozí, že nebude mít pro rok 2021 včas schválený rozpočet. Poprvé za více než 20 let by tak muselo hospodařit v režimu provizoria, které ochromí hlavně investice státu
15.12.2020 Vláda ani po dnešku nemá ve Sněmovně podporu pro návrh státního rozpočtu na příští rok. Opoziční strany mimo jiné kritizují, že rozpočet, který počítá se schodkem 320 miliard korun, nezahrnuje dopady daňového balíčku, který Senát ve čtvrtek s úpravami vrátil do dolní komory.
Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
01.12.2020 Joe Biden už byl prohlášený vítězem voleb, a ačkoliv Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji trhů. Analytici Fidelity International diskutují o důsledcích vítězství demokratů na oblast energetiky, veřejný sektor, zdravotnictví i farmaceutický průmysl.
Jak mohou americké volby ovlivnit akciové trhy?
02.11.2020 V Americe už od nepaměti existují 2 hlavní politické strany, které mezi sebou vedou nekonečně dlouhé debaty nejen ohledně toho, kam by měla směřovat ekonomika celé Ameriky. Není tedy divu, že sledování voleb amerického prezidenta vždy přiláká spousty akciových spekulantů a investorů, kteří si připravují své obchodní strategie přesně podle toho, kdo vyhraje tyto volby. Právě to, jestli se k moci dostane k moci demokraté či republikáni může houpat dnešními trhy. Aby se dalo obchodovat na těchto spekulacích je nejprve třeba pochopit, co každá strana prosazuje a jaký to tedy může mít dopad na trhy v Americe a mimo ni.
Zhruba 120 tisíc Čechů může příští rok ušetřit na daních a nepodat daňové přiznání. Poslanci dnes schválili paušální daň, díky níž mnozí ušetří desetitisíce
21.10.2020 Živnostníci, resp. OSVČ s ročním příjmem do jednoho milionu budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Její zavedení dnes schválili poslanci, posoudí jej však ještě Senát.
UDRŽITELNÉ INVESTICE: POSUN K UDRŽITELNÉMU KAPITALISMU
16.10.2020 Podle průzkumu investiční společnosti Fidelity International pandemie Covid-19 a sociální nepokoje po celém světě urychlily posouvání hranic vnímání přijatelnosti. To, co dříve bylo ve společnosti považováno za radikální, je nyní považováno za normální. U firem tak byl zpochybněn předpoklad, že výnosy akcionářů by měly být maximalizovány za každou cenu, a hlavním cílem investorů se stalo udržitelné investování.
Největší česká banka od dneška zlevňuje hypotéky. Koronavirus činí bydlení na úvěr dostupnější
05.10.2020 Největší tuzemská banka dle velikosti bilanční sumy, ČSOB, ode dneška zlevňuje své hypotéky. Společně s ní jde s úroky dolů také Hypoteční banka, která pod křídla ČSOB patří. Obě banky snožují úrok na jedno-, tří-, i pětileté fixaci na 2,09 procenta. Doba zlevňujících hypoték tedy ještě neskončila.
Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů výrazně poklesl
22.09.2020 Zatímco v červnu průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupala vzhůru, tak v červenci se vrátila na hodnotu předkoronavirovou a dosáhla hranice 6,62 %, p. a. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červenec 2020.
Zlevňování hypoték dochází dech. Přesto nelze vyloučit, že dále znatelně zlevní, a to zejména v případě závažnějšího průběhu druhé vlny pandemie
16.09.2020 Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila první vlna šíření koronavirové krize a opatření pro boj s ním, se pro tuto chvílí uzavírá.
Nový kurzarbeit ještě více znevýhodní osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), například turistické průvodce. Vláda na ně „zapomněla“, jsou již tři měsíce zcela bez příjmu
09.09.2020 Vláda se má dnes mimořádně sejít, aby schválila návrh zákona s novými pravidly kurzarbeitu. Do budoucna by tak právě mechanismus tohoto kurzarbeitu měl znamenat, že se pod zaměstnanci v čase ekonomické tísně rozevře jakási „záchranná síť“, placená z peněz daňového poplatníka. Budou ji tedy ze svých daní platit také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). Ty však samy s žádnou takovou „sítí“ počítat nemohou. Alespoň pokud by v tuzemské legislativě i nadále platil pořádek uplynulých měsíců.
Cesta k inflaci v době poCOVIDové
21.08.2020 V makroekonomické sféře je dnes nejdůležitějším tématem inflace. Investoři se jí tedy logicky obávají a hledají investiční strategie, které jim pomohou se proti inflaci zajistit. V posledních týdnech jsme byli svědky několika případů překvapivého růstu inflace, které z velké části odrážejí značnou asymetrii ekonomiky po recesi způsobené virem COVID. Nelze však zcela vyloučit, že během zotavení skutečně přijde delší období vysoké inflace způsobené náhlou změnou vývoje, rostoucím protekcionismem a stále rozmáchlejší přerozdělovací politikou. Kdybych směl dát investorům jen jedinou radu, zněla by takto: Prostudujte si všechno, co najdete, o inflaci a hlavně o stagflaci.
Fond obnovy EU je ve skutečnosti spíše „fondem na záchranu Itálie“. Paušální daň umožní některým živnostníkům ušetřit na dani i více než 80 tisíc ročně
10.07.2020 Poslanci se dnes mimořádně scházejí k příspěvkům lidem, kteří pracují na dohody. Měly by jim nahradit výpadek příjmů při epidemii koronaviru. Sněmovna se bude zabývat také vládním návrhem na zavedení paušální daně pro živnostníky. Od 10:30 má pokračovat debata o evropském plánu na oživení ekonomiky po koronavirové krizi, tedy o takzvaném fondu obnovy EU.
Živnostníci s příjmem do 800.000 budou moci platit paušální daň
29.06.2020 Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun budou moci od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na dnešním jednání to schválila vláda. Pro příští rok by měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Fungovat bude na dobrovolné bázi. Na svém twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Někteří živnostníci už příští rok na daních ušetří i přes 80 tisíc korun. Vláda schválila takzvanou paušální daň, byť v kompromisní podobě
29.06.2020 Živnostníci s ročním příjmem do 800 tisíc korun budou moci od ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na dnešním jednání to schválila vláda. Pro příští rok by měla činit 5740 korun měsíčně. Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun.
Schillerová chce letošní schodek rozpočtu navýšit na 300 mld. Kč
19.04.2020 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády kvůli dopadům šíření koronaviru další zvýšení schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 300 miliard korun. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na konci března Sněmovna kvůli epidemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun, z původně plánovaných 40 miliard korun před pandemií.
Zrušení záloh OSVČ vyjde minimálně na 8,5 miliardy korun. Kdo a kdy je lékařům doplatí?
23.03.2020 Osvobození živnostníků od plateb záloh na zdravotní pojištění bude české zdravotnictví stát minimálně 8,5 miliardy korun. O tyto peníze budou výhledově kráceni poskytovatelé zdravotní péče, tedy právě ten sektor, který je nyní pod nejvyšším tlakem a potřebuje podporu.
Státní rozpočet začal nový rok deficitem
03.02.2020 Hospodaření státu skončilo v lednu schodkem -8,0 mld. Kč. Výsledek z minulého roku byl výrazně lepší, když rozpočet skončil v plusu o 8,8 mld. Kč. Deficit na počátku roku je překvapující, vzhledem k tomu, že první měsíce bývají z hlediska bilance tradičně pozitivní. Na příjmové straně oproti plánu silně zaostává výběr daně z příjmu právnických osob. Na druhou stranu se i nadále daří výběru daně z příjmu fyzických osob a pojistnému na sociální a zdravotní pojištění. Na straně výdajů zaujme významný nárůst sociálních dávek vlivem zvýšení důchodů a rodičovského příspěvku. V lednu zároveň došlo k předplacení některých plateb do rozpočtu evropské unie.
Okénko trhu - PMI za leden potvrdily stoupající sentiment
03.02.2020 Hospodaření státu skončilo v lednu schodkem -8,0 mld. Kč. Deficit na počátku roku je překvapující, vzhledem k tomu, že první měsíce bývají z hlediska bilance tradičně pozitivní. Na příjmové straně oproti plánu silně zaostává výběr daně z příjmu právnických osob. Na druhou stranu se i nadále daří výběru daně z příjmu fyzických osob a pojistnému na sociální a zdravotní pojištění. Na straně výdajů zaujme významný nárůst sociálních dávek vlivem zvýšení důchodů a rodičovského příspěvku. V lednu zároveň došlo k předplacení některých plateb do rozpočtu evropské unie. Příjmová strana státního rozpočtu zaostávala oproti plánu již loni, a ani letos nebude situace příznivější. Ekonomika bude zpomalovat, což sníží výběr daní. Podle našich očekávání by měl státní rozpočet v tomto roce skončit ještě v hlubším deficitu (-58 mld. Kč), než očekává vládní návrh (-40 mld. Kč).
Daně
28.01.2020 Opravdu nejsem daňový expert, ale pokusím se udělat jasno v daňové problematice. Kolem daní v tradingu, ve forexu existuje spousta dohadů o tom jak to vlastně je. Tak tady napíši mojí zaručenou „pravdu“.
Související klíčová slova:
FOREX | Technická analýza | Offshore | Bitcoin | Řecko | Obchodní strategie | Finance | Peníze | Expert | Akciové indexy | Pullback | Korelace | Inflace | OECD | Nasdaq | Dow Jones | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Koruna | HDP | Austrálie | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Analytik | New York | ETF | Dividendy | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Ekonomové | Akciové trhy | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Analýza | Zhodnocení | Bloomberg | Broker | Centrální banka | Centrální banky | Distribuce | Dluhopis | Dow Jones Industrial | Ekonomika | Exekuce | Fed | Index spotřebitelských cen | Investice | Investiční riziko | Investor | Investování | Likvidita | MIFID | Záloha | Marže | Momentum | Měna | Měny | Nabídka | Nemovitostní fond | Nástroj | Obchodní bilance | Platforma | Poplatek | Portfolio | Pozice | Repo sazba | Riziko | Ropa | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Stagflace | Standard & Poor's 500 | Support | Trader | Trading | Trend | Ukazatel | Uptrend | Výkonnost | Výnos | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | Obchodování | Forex trading | Goldman Sachs | Finanční krize | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Patria | Americký prezident | XTB | Saxo Bank | Admiral Markets | Indexy | Úroková sazba | Spekulanti | Investoři | Fond | EU | Ekonom | Business | Zisk | Zkušenosti | Výsledky | Emoce | Trpělivost | Index nákupních manažerů | Bohatství | ČSOB | Investiční produkty | Obchodovat | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Daňový ráj | Nasdaq Composite | Index CPI | Eurostat | BTC | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Colosseum | Penzijní fondy | Obchodníci | Vzdělávání | EURUSD | Raiffeisenbank | EPS | Index | Investiční strategie | Podpora | Analýzy | Banka | Fio banka | Brent | Broker Consulting | Cena | Cena akcií | Cena barelu ropy | Cena ropy brent | Česká ekonomika | Daňové přiznání | Dolar | Ekonomický růst | Eura | Finanční služby | Fio | Fondy | Forexu | Graf | Hrubý domácí produkt | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investiční výdaje | Irsko | Jádrová inflace | EBay | JP Morgan | Kurzy | Volná pracovní místa | Market | Markets | Meziroční inflace | Minimální mzda | Nemovitosti | Patria Finance | Pivot | Portfolia | Prezidentské volby | Prognóza | Reuters | Ropy | Spořící účet | Spořící účty | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Trh | Velká Británie | Země EU | Zkušenost | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Tradeři | CNBC | Benzín | Andrej Babiš | Ministerstvo financí | P.A. | ROCE | Tier 1 | Itálie | Finanční společnosti | Euromoney | M2 | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | Komise | Mezinárodní banky | Volby | Pivot Pointy | Know-how | Retail | 1 milion | Burze | Unicredit | The New York Times | UniCredit Bank | Agentura AP | Washington Post | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Technický výhled | Úspěch | Podnikatel | Živnostník | Podnikání | Hospodářské výsledky | Creditas | Velcí obchodníci | Energie | Podnikatelé | KBC | Podnikatelská důvěra | Znalost | Příprava | Přehled | Klid | Jádrový index | Agentura Reuters | Bankovnictví | Fidelity International | Firmy | Standard & Poor's | České firmy | Inflační tlaky | Na volné noze | Globální finanční krize | Daňové příjmy | Americké akciové indexy | Globální ekonomiky | Biliony dolarů | Růst akcií | Finančnictví | Walmart | Propad | Ropná společnost | Citi | S&P | Ztráty | Posílení koruny | Dnešní údaje | Rozpočtová pravidla | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Zajištění | Odhodlání | Výhled | Poplatky | Payrolls | Mzdy | Nonfarm Payrolls | Průzkum | Krize | Investiční stratég | Výnosy | Příjmy | Oslabování dolaru | Údaje o inflaci | ČTK | Hlavní ekonom | Švédsko | Očekávání | Okénko trhu | Daňové změny | BTC/USD | ETH/USD | MiFID II | Investiční nástroj | ETH | Fincentrum Hypoindex | Fincentrum | Hypoindex | ČSOB Bohatství | Dlouhodobé investování | Tržní očekávání | Airbnb | Podnikání na kapitálovém trhu | Saxo | Krypto | Bitcoiny | Spoření na důchod | Portu | Czech Fund | Mileniálové | Americké volby | Pokles cen ropy | Propad cen ropy | Christopher Dembik | Daňové úlevy | Financování vlády | Veřejný dluh | Pojištění vkladů | Hodnota indexu | Majetek | Sazby ČNB | Makroekonomické strategie | Zvýšení sazeb | Inflační očekávání | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Ceny pohonných hmot | Vyšší mzdy | Investice firem | Snížení sazeb | Ratingy udržitelnosti | Býčí výhled | Pokles cen | Výkonný ředitel | Bohatí | Oživení ekonomiky | WeWork | Pohonné hmoty | Broker Consulting Index | Televize CNBC | Kjódó | Agentura Kjódó | Očekávání trhu | Finanční situace | The Washington Post | Snížení daní | Tuzemské banky | Kurzarbeit | ESG | Český index nákupních manažerů | Formule 1 | Trinity Bank | Hospodářské krize | Digitalizace | Čistý zisk | Rozpočet | Deficit | Prezident Donald Trump | Čerpání evropských peněz | Trinity | Objem | Bílý dům | Obchod | Trh práce | Myšlenka | Ceny pohonných hmot v ČR | Konkurenceschopnost | Německé hospodářství | Reálné ekonomiky | Růst cen | Global Finance | Bilance | Ekonomický vývoj | Důchodový systém | Generální ředitel | Si Ťin-pching | Volný obchod | Úrok | Miliardy | Vyhlídky | Finanční rezervy | Dlužníci | Swingové maximum | Financovat | Hospodaření státu | Průmysl | Poslanecká sněmovna | Na burze | Propouštění | Impuls | Formule | Výrazný pokles | Zdražování | Problémy | NAFTA | Cvičení | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Státy EU | Konzervativci | Penále | Americká ropná společnost | Míra | PMI z Německa | Úroky | Německý PMI | Hypotéky | Hypoteční trh | Důchod | Předseda | Modelový příklad | Americké centrální banky | Kupní síla | Automobil | Ředitelka | xStation5 | Bydlení | Oživení inflace | Ipsos | Martin Novák | Analytik Broker Consulting | Ztráta | NERV | Stratég | Propad akciových trhů | Miliardy korun | Demokratické strany | Pozitivní zpráva | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Hospodaření | Pracovní trh | Američané | Washington | Zemědělství | Poradenství | Inflační překvapení | Vyšší inflace | Zadlužení České republiky | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Šéf Bílého domu | Dobré zprávy | Nájemné | Komunikace | Účastnické fondy | Trump | Prezident | Koronavirus | Výsledky průzkumu | Pokles sazeb hypoték | Průměrná úroková sazba | Trhy | ConocoPhillips | Šíření koronaviru | Negativní dopad | Pokles | Situace | České měny | Důchody | Daňový expert | Zisky z tradingu | Forex se daní | Růst inflace | Pandemie koronaviru | Pandemie | Konzultant | Vstupy | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Zlepšení | Dovednosti | Úsilí | Zdanění bohatých | Výdaje | Slevy na dani | Daň z příjmu | Zpracovatelský sektor | Stoupající sentiment | PMI za leden | Americká společnost | NFP | Americké ekonomiky | Ekonomický dopad | Spořicí produkty | Americké banky | Nižší daně | Poptávky po ropě | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Investiční portfolia | Tržní úrokové sazby | Průměrná mzda | Vývoj | Šok | Mzda | Překoupenost | Sazby hypoték | Restrikce | Poradci | Solidarita | Brusel | Kabinet | Moore Czech Republic | Energetické společnosti | New York Times | Spotřebitelé | Pandemie COVID-19 | Další pokles | MF | Daňové povinnosti | OSVČ | Kongres | Komerční banky | Republikáni | Demokraté | Chuck Schumer | Návrh zákona | Domácnosti | Alena Schillerová | Ministryně financí | Světové hospodářské krize | Babišova vláda | Úřad práce | Enormní zájem | Spoření | Americká sněmovna reprezentantů | Sněmovna reprezentantů | Dávky v nezaměstnanosti | Tým Admiral Markets | mBank | Prostor pro pokles | Peněžní zásoby | Růst | Kevin McCarthy | Koronavirové krize | Poslanci | Repo sazby | Biliony USD | Biliony | Ministryně financí Alena Schillerová | Equa Bank | Sberbank | Ekonomiky | Člen představenstva | Zhoršování situace | Slovensko | Války | Schodek | Daniel Münich | Poradce | Organizace | Poskytování hypoték | Práce | Zelené energie | Vláda USA | Údaje | DPH | Novela zákona | Opatření proti šíření koronaviru | Sociální nepokoje | Veřejný sektor | Cigna | Pohonné hmoty v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Nárůst nezaměstnanosti | Životní styl | Státní příspěvek | Celková inflace | Akcie Walmart | Více peněz | Majitel | Úspory | Statistiky | Nejvyšší deficit | Zhodnocování peněz | Nizozemsko | ODS | Debata | Posílení | Joe Biden | Větší pokles | Maloobchod | Zaměstnanci | FOMO | Historicky nejnižší | Růst zadlužení | Zadlužení | Bezpečnost | Nedoplatky | Dluhy | Hypoteční banka | Auta | Historické výsledky | Klienti ČSOB | CL | Zájem o hypotéky | Investované peníze | JDE | Unie | Republikánský prezident | ČR | Koronavirové pandemie | Index spotřebitelských úvěrů | Měsíční mzda | Státní kasa | Antivirus | Polský premiér | Mateusz Morawiecki | Nejlevnější hypotéky | Banka Creditas | Nikola | Nevada | Propad cen | 100 procent HDP | Covid | Druhá vlna pandemie | Vyšší daně | Restrukturalizace | Druhá vlna | Živnostníci | Paušální daň | Objem aktiv | Situace na trhu práce | Dopad pandemie | MAM | Plátcovství DPH | Generace Z | Ocenění | Šance | Mazars | Ceny | Praha | DPFO | Společnost XTB | Životní úroveň | Následky pandemie | Důvěra | Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů | Analytici Fidelity International | Technická analýza ETH/USD | Snížení DPH | Zvýšení daní | Zrušení superhrubé mzdy | Průměrné mzdy | Odborníci | Zdanění | Sazba hypoték | Průměrná sazba hypoték | Zlevňování hypoték | Výkon ekonomiky | Program Antivirus | Prezidentské kampaně | Biden | Pracovní místa | Největší česká banka | Česká republika | NextEra | Udržitelné investování | Udržitelné investice | Platby v kryptoměnách | Nařízení | Zvolení Trumpa | Vítězství Bidena | Polská vláda | Snižování daní | ACA | Výdělky | Daňový balíček | Dluhopis Republiky | Investice státu | Očkování | Zadlužování | Zdravotní péče | Paušální daně | Situace na trhu | Dnešní seance | Daňové zvýhodnění | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Posílení české měny | Silný růst | Pandemie covidu-19 | Nezaměstnanost mladých | Vyšší zhodnocení | Plán obnovy | Růst úroků | Transparency International | Cíle | Příležitosti | Kantar | Technologie | Sazby daně | Jednání kartelu OPEC | AI | Odvětví | Rekord | Instant Research | Provozní náklady | Objem vkladů | Pocity | Vnímání | KBC Group | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Drahota | Analytik Portu | Byty | Funkční období | Školení | Společnosti | Opatření | Katastrofy | Česká společnost | Úročení | Změny daní | Nová vláda | Nejnovější zprávy | Minulá výkonnost | Češi | Vysoké ceny | Pravidla hry | Zdravotnictví | Pozornost | Návrh rozpočtu | Meta | Fialova vláda | Živelné katastrofy | Příjmy z kryptoměn | Podmínky na trhu | Společnost | Týdenní pivot | Pivotní body | Týdenní pivotní body | Obchodní výhled | TIM | Booking Holdings | Booking | Zprávy z krypto | Zprávy z krypto průmyslu | 3М | Investiční produkt | Varianty covidu | BofA | Zemědělci | Obavy z omikronu | Základní sazba | Zvýšení slevy na poplatníka | Hry | Reality | Válka na Ukrajině | Instituce | Sankce | Příjmy z prodeje kryptoměn | Konflikt na Ukrajině | Bidenova vláda | Pokles inflace | Jan Večerka | Shake Shack | Řetězec | Řetězce | Společenská odpovědnost | Správa | Online platformy | GMT | Patrik Novotný | Zákonodárci | Vlastnictví | Vzestupný trend | Rizikovost | Technický výhled trhu | Index prosperity | World Giving Index | Tereza Hrtúsová | Výplaty akcionářům | Dow Jones Industrial Average | Nové daně | Daňové výhody | ZEN | Propuštění | Marketingová komunikace | Sloučení | Rodinné rozpočty | Zajištění na důchod | Aleš Blažek | Ředitel skupiny ČSOB | ČSOB Aleš Blažek | Generální ředitel skupiny ČSOB | Udržitelnost | Poměr nákladů a výnosů | Objem úvěrů | Aktiva pod správou | Kapitálový poměr Tier 1 | Kapitálový poměr | Ukazatel nákladů na úvěrové riziko | Ukazatel nákladů na úvěrové riziko (CCR) | CCR | Magazín Global Finance | ČSOB Poštovní spořitelna | Poštovní spořitelna | Kapitálová pozice | Podíl nevýkonných úvěrů | Provozní výnosy | Objem celkových klientských vkladů | Objem úvěrů na bydlení | Celkový objem úvěrů | ČSOB Smart | Jiří Vévoda | Řízení financí | Řízení financí a investičních služeb | BrikkApp | ČSOB Premiéra | Objem majetku | Vyšší daň | Marek Pokorný | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komunistické strany | Novinky | CZ | Nižší minima | Nižší maxima | Crowdfundingové platformy | Snížení zadlužení | Roční příjem | ZTP | Právo | Zdravotnický systém | Výhled trhů | Strategie fondů | Obnovitelné zdroje | Média | Státní zdravotní pojištění | Ženy | Daňoví poplatníci | Vklady | Jednotlivé akcie | Práce v Německu | Zprávy z kryptoprůmyslu | Partnerství | Martin Luňáček | Neziskové organizace | Gabriela Ivanco | Daňová poradkyně | Termín pro odevzdání přehledů | Zakladatel | Hypoteční banky | Výše poplatků | Pohledávky | Vice | Předseda sněmovny | Uplynulý rok | Retailové fondy | Odvody | Zdroje energie | Covidové pandemie | Odvrácení rozpočtové krize | Rozpočtové krize | Investice do ETF | Dlouhodobý investiční produkt | DIP | Vzdělávací aktivity | Snížení cen | Slevy | Wood Retail Investments | ProCent | Rok 2024 | Goodwill | Peníze na důchod | Důchodové spořicí produkty | Portfólia | Investments | Fond NEMO | NEMO | Dlouhodobý investiční produkt (DIP) | Rozložit riziko | Sazba daně | Daně z příjmů fyzických osob | Výhody | Finanční správa | Daňové sankce | Forvis Mazars | Výstupní poplatky | Dánové
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot