Republikáni vs. demokraté
Co se týče ekonomiky, republikáni podporují větší svobodu a jsou pro omezování státních zásahů do ekonomického sektoru, chtějí podporovat firmy a podnikatele. Dále podporují volný obchod, který je podle nich klíčový pro americkou ekonomiku. Naopak demokraté chtějí omezovat obchod a tím chránit pracovní místa uvnitř státu. Demokraté podporují progresivní daň a chtějí zvyšovat minimální mzdu, protože věří, že více peněz v rukou „obyčejných“ lidí podporuje hospodářský růst. Republikáni jsou rozhodně proti a nesouhlasí se zvyšováním daní pro občany s vyšší mzdou.
Mezi další úsilí republikánu patří větší svoboda a práva pro občany, volnost držení zbraně, tvrdší pravidla a zákony pro migrační politiku, ohledně sociálních věcí jsou více konzervativní a prosazují zvýšení výdajů do armády. Naopak demokraté se zaměřují na menšiny a imigranty, prosazují striktní zákony ohledně držení zbraní a chtějí zařídit zdravotní pojištění pro všechny občany.
Historické výsledky dopadů voleb na akcie
Z historii víme, že nejlepší dopad na index S&P 500 měl vždy demokratický prezident. Za vlády republikánů se burzám dařilo skutečně nejhůře. Jsou tedy republikáni a Donald Trump horší pro růst akcií v USA? Musíme vzít v potaz ještě horní a dolní komoru Kongresu Spojených států. Je třeba se podívat i na kombinaci těchto stran v jednotlivých úřadech. Pokud například v každém zastupujícím úřadu vládli demokraté akciové trhy vždy zaznamenaly větší růst než, kdyby všechny úřady ovládli republikáni. Nejlepší kombinací je pro Ameriku demokratický prezident a sněmovna a senát zaplněná republikány. Naopak nejhorší, co by se pro akciové trhy mohlo stát je to, že by se do prezidentského úřadu a senátu dostali republikáni a sněmovnu by ovládli demokraté.
Logicky z toho vyplývá, že pokud bude do úřadu zvolen Joe Biden automaticky to zvedne cenu všech akcií. Musíme si ale dávat pozor i na jeho vládní program. Má v plánu například zvyšovat daně z příjmů firem. To by mohlo americkým akciím dost zavařit. I zvýšení fiskální podpory do ekonomiky by mohlo mít nepříjemná dopad na ekonomiku celé Ameriky. Historické data dále vypovídají, že pokud strana, která doteď vládla si dobu úřadování prodlouží, výkon akcií po volbě je větší o cca 1,5 %, než kdyby byla zvolena protější strana. Navíc pokud v úřadě republikánský prezident přetrvá volby, akciové trhy po tomto zvolení rostou v průměru o 16 %. Naopak prohra republikánů by znamenala propad akciových trhů o 8 % po tomto zvolení.
Krátkodobě by tedy zvolení Trumpa mělo být pro Ameriku a její akciový trh lepším výsledkem.
Musíme však připomenout, že se nemusí jednat o pravidlo, a to že se tomu dělo v minulosti neznamená, že se tento rok nebude jednat o výjimku. Navíc v dlouhém horizontu nemají prezidentské volby takovou váhu, co se týče růstu akciových trhů a když k tomu připočítáme koronavirovou krizi, vývoj akciových trhů po prezidentských volbách může být ještě nejasnější.
Tým Admiral Markets