Zpravidla jde o poslední dva prosincové týdny, přičemž začátek se dá konkrétněji alokovat na dva dny před Vánocemi a konec na poslední prosincový den. Avšak letos musí „Santa rally“ na indexu S&P 500 čelit velké překážce v podobě hranice 2 100 bodů. Tato hodnota je pro index letos klíčová, protože byla protnuta shora dolů nebo zdola nahoru až 38krát. Kromě září a srpna, kdy S&P 500 oslabil o více než 12 procent, čímž se hodnotě 2 100 vzdálil, osciluje index kolem této úrovně pilně celý rok 2015. Naposledy s ní svedl neúspěšný souboj začátkem prosince.
Vývoj indexu S&P 500 v letošním roce:
Index S&P 500 je zatím v prosinci 1,6 procenta v mínusu a jeho celoroční výkon je před začátkem „Santa rally“ velmi blízko nule. Obecně se prosinec považuje za jeden z nejlepších měsíců, co se týče výkonnosti amerických akciových titulů. Od roku 1950 index S&P 500 v prosinci posílil třikrát ze čtyř s průměrným výnosem 1,67 procenta. Tabulka níže ukazuje, že v letech 1950 – 2014 byl nejziskovějším měsícem indexu S&P 500 prosinec, zatímco září je měsícem nejztrátovějším s průměrnou ztrátou 0,48 procenta.
Pořadí měsíců podle ziskovosti a průměrná ziskovost indexu S&P 500 v letech 1950 – 2014 v jednotlivých měsících:
V prosinci mají tendenci posilovat hlavně akciové tituly, kterým se dobře dařilo v průběhu roku. Tento fenomén se jmenuje „window dressing“. Literatura uvádí, že manažeři fondů na konci roku nakupují do svých portfolií akcie, které v průběhu roku dosáhly nejlepších výkonů, aby svým investorům mohli ukázat, že i jejich portfolio obsahuje ty nejlepší akcie. Naopak prodávají akcie, které měly v průběhu roku špatný výkon, aby uplatnili daňové úlevy na dosažené ztráty.
Nicméně letos je situace na finančních trzích jiná, než předchozí Vánoce. Tento rok se Fed chystá prvně od roku 2009 změnit úrokovou sazbu a prvně od roku 2004 úrokovou sazbu zvýšit. Růst úrokových sazeb (utahování monetární politiky) je obecně negativním signálem pro akciové indexy, protože si firmy budou dráž půjčovat. Navíc investování do bezpečnějších dluhopisů se s vyššími sazbami stává atraktivnější. Kromě samotného rozhodnutí, zda centrální banka zvedne úrokové sazby, bude pro akciové trhy klíčové tempo, které Fed v souvislosti s budoucím růstem sazeb v příštím roku nastíní na svém zasedání 15. - 16. prosince.
I když musíme mít na paměti, že právě akciový trh, který je reprezentantem bohatství a důvěry amerického spotřebitele v domácí ekonomiku, může být tím důvodem, proč by Fed mohl v prosinci se zvýšením sazeb zaváhat. A to hlavně v případě, že bude trh pod tíhou komoditního výprodeje. Hodně amerických domácností si spoří na stáří prostřednictvím investic do akcií. Pokles tohoto trhu pro ně znamená nižší úspory, slabší důvěru a v neposlední řadě menší chuť utrácet, na čemž je hospodářství USA z velké části postaveno.
Abychom mohli na konci roku říci, že Grinchovi se nepovedlo ukradnout akciové Vánoce, musel by index S&P 500 zavřít nad klíčovou hodnotou 2 100 bodů. Celkově by pak index skončil v prosinci i v celém roce 2015 v plusových hodnotách.