Indikátor RSI
RSI (Relative Strength Index) se řadí do skupiny momentových indikátorů. Jeho hlavním cílem je ukázat překoupené či přeprodané místa a tím dát obchodníkovi signál o potencionálním nákupu nebo prodeji.
Obchodník se orientuje podle hodnot v indikátoru. Křivka osciluje mezi hodnotami 0 – 100 a v určených pásmech právě vznikají nákupní či prodejní signály. Pokud je křivka RSI nad hodnotou 70, znamená to, že je trh překoupený a cena je příliš vysoká. To může značit příležitost pro prodej. Naopak, když hodnota klesne pod 30, znamená to, že je daný instrument přeprodaný a cena je příliš nízko. Zde se naopak, jako obchodník můžete připravit na nákup.
Jak indikátor vlastně funguje? Zjednodušeně řečeno. Hodnota 70 nebo více značí, že cena instrumentu vzrostla o více než bylo očekávání trhu. Naopak hodnota 30 nebo měně znamená, že cena instrumentu klesla o více, než bylo očekávání trhu.
Pro výpočet se používají 2 rovnice. První vypočítá počáteční hodnotu relativní síly (RS), což značí průměrný pohyb za N period.
RS = Průměrný zisk za N období / průměrná ztráta za N období
RSI je vypočítáno poté indexováním indikátoru do 100 za použití tohoto vzorečku:
RSI = 100 - (100 /1 + RS).
Pokles a růst nemusí být samozřejmě pravidlem. I když se křivka RSI dostane k těmto dvoum hodnotám neznamená to, že k těmto událostem může skutečně dojít a trend se otočí. Opět jako platilo u minulých indikátorů, i zde je potřeba nespoléhat se pouze na RSI, ale využívat i další indikátory a strategie.
Strategie
Nejjednodušší strategií, pro kterou se RSI používá, je prodej překoupených instrumentů a nákup přeprodaných instrumentů. Jak jsme již zmínili, indikátor nemá 100 % úspěšnost a měl by být pouze doplňkem pro vaší obchodní strategii.
Další strategie pracuje s linií RSI, která se nachází uprostřed, tedy hodnota 50. Zde může RSI posloužit jako trendový indikátor a pomoct vám ukázat, kdy je vhodné naskočit do trendu. Pokud křivka nabývá vyšších hodnot než 50 – instrument má tendenci stoupad, pokud je hodnota nižší než 50 – pravděpodobně se dostáváme do downtrendu.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: GBPNZD, graf H4
Dále můžete i zkusit obchodovat divergence. Na grafu můžeme vidět, že dochází k býčí divergenci. Měnový pár GBD/NZD začal tvořit nižší low, zatímco indikátor RSI vyšší low. Navíc se indikátor pohyboval pod hladinou 70, což značí silný signál pro nákup tohoto instrumentu.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: EURJPY, graf H4
Běžné RSI se počítá pro 14 období. K běžnému indikátoru si můžete přidat i RSI pro 5 období a využít je tak pro svou obchodní strategii. Kratší perioda více reaguje na aktuální změnu ceny, tudíž má tendenci ukazovat otočení trendu mnohem dříve.
Pokud se RSI 5 (oranžová křivka) překříží směrem nahoru s RSI 14 (fialová křivka) značí to nákupní signál. V opačném případě prodejní signál (viz graf EUR/JPY).
Pamatujte ale, že celý tento článek je určen pro informační, nikoliv investiční účely a že i při této strategii se pořád vystavujete riziku trhu a ztráty vašich finančních prostředků. Proto vždy investujte pouze ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.
Tým Admiral Markets