Růžový příběh Poláků podtrhuje i přebytek obchodní bilance, který indikuje, že jeho ekonomika se nepřehřívá. Domácí poptávka se i přes zvýšenou výstavbu drží v rámci mezí toho, co si za své exporty může dovolit nakoupit. Na kurzu zlotého je tento trend znát a zlotý posiluje vůči euru i přes vyšší domácí inflaci v porovnání s eurozónou.
Vývoj měnového páru EUR/PLN (denní graf – D1):
Na dalším vývoji měnového páru EUR/PLN však můžeme vnímat rizika spojená s nepředvídatelností Polské národní banky (NBP). Ta totiž těšně před říjnovými volbami razantně snížila úrok z 7,00 na 6,00 %, což trh vnímal jako rizikové vměšování vlády do měnové politiky centrální banky ve stylu Turecka nebo Maďarska.
Naštěstí pro zlotý si ve volbách zajistila většinu opozice, která by se těmto krokům ohrožujícím kredibilitu centrální banky měla vyvarovat. Podobně by měla také opozice mírně seškrtat rozbujelý vojenský rozpočet, který byl také rizikem pro udržitelnost polských veřejných financí. Je ale otázkou, jestli s úrokem 5,75 % a jádrovou inflací 8,0 % má stále zlotý prostor k růstu, když se nyní obchoduje na nejsilnějších úrovních od února 2020.
Porovnání vývoje hlavní úrokové sazby a jádrové inflace v Polsku:
Spíše než na forexu může investora zajímat polská burza. Varšavský index WIG je oproti pražskému PX indexu zajímavě diverzifikovaný – najdeme v něm e-commerce Allegro, petrolejářský PKN Orlen, telekomunikace Orange Polska, oděvní CCC a standardně i nějaké banky.
Index WIG má sice za sebou silnou rally, je třeba ale vzít v úvahu, že se obchoduje na poměru PE kolem 12 a polská ekonomika za posledních 5 let rostla průměrným tempem 10 % nominálně. Touto optikou se WIG zdá být stále relativně levný, ať už v porovnání s předcovidovými úrovněmi i skrz jeho výnosový potenciál. Index WIG navíc v sobě (podobně jako německý DAX) započítává i dividendy, standardní „price“ index se nachází i nominálně pod úrovněmi roku 2019.
Politické riziko si kvůli své geografii i křehké domácí povolební situaci nemůžou polské akcie odpustit. Zajímavým poměrem PE, výhledem na pokles inflace i úrokových sazeb i příslibem nadprůměrného reálného růstu HDP po zbytek dekády však varšavská burza může najít mezi investory své zájemce.
Vývoj polského akciového indexu WIG za posledních 5 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, NBP, WSE