Nebo si investor může koupit platinu. Tento kov je opravdu vzácný, protože se jej těží 25krát méně než zlata a je na historicky nejatraktivnějších cenových úrovních. Za 1 gram zlata jde nyní pořídit 1,4 gramu platiny, i když historicky bývala platina výrazně dražší než zlato (viz graf). Pokud se poměr cen těchto dvou vzácných kovů vrátí na historický průměr, vzroste platina o 75 %.
Historický vývoj poměru ceny zlata a platiny:
Co stojí za relativním poklesem ceny platiny? Fundamentální základ tu určitě je. Platina se totiž používá při výrobě dieselových motorů a poptávka po nich se po aféře Dieselgate pomalu snižuje. Naopak v benzínových motorech se využívá palladium, jehož cena vystřelila jen letos o desítky procent vzhůru a poprvé od roku 2001 překonala ceny platiny. Poměr cen můžeme vidět v následujícím grafu (graf je inverzní k prvnímu, slabší platina zde znamená pokles). Návrat tohoto poměru na dlouhodobý průměr by přineslo dokonce 185 % zhodnocení platiny.
Historický vývoj poměru ceny platiny a palladia:
Jakou obchodní pozicí se tedy hodí využít tohoto podstřelení trhu s platinou? Nabízí se jednoduše dlouhá pozice na platině, případně její kombinace s menší krátkou pozicí na palladiu při spekulaci na (alespoň částečné) uzavření diferenciálu. Pokud jako investor již držíte pozici ve zlatě, je možnost část z portfolia alokovat právě do platiny.
Vzhledem k vyššímu spreadu je třeba počítat s investicí do platiny jako s dlouhodobou v řádu měsíců. Elektronický nákup pomocí brokera je jednoduchý, rychlý likvidní, dá se využít páky a je bez měnového rizika. Naopak nákup fyzické platiny je zatížen 21 % DPH (na rozdíl od investičního zlata) a také je investor vystaven riziku slábnoucího dolaru, případně i skladovacím nákladům.
Vývoj ceny platiny (měsíční graf – MN):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, denvergold.org, seekingalpha.com, Reuters