Bollingerova pásma
Jak už název napovídá, tento indikátor byl vyvinut finančním analytikem Johnem Bollingerem. Primárním cílem Bollingerových pásem je určit trend a cenové rozpětí. Může se používat i pro vstup nebo výstup a zobrazuje dynamické supporty a rezistence. Jedním z hlavního důvodu používání, je jednoduchost indikátoru.
Indikátor je tvořen za pomocí 3 pásem. Pásmo uprostřed představuje jednoduchý klouzavý průměr (SMA) za 20 období. Zbylé 2 pásma (vrchní a spodní) představují standardní odchylky. Dolní pásmo se vypočítá jako SMA mínus 2 standardní odchylky a horní pásmo jako SMA plus dvě standardní odchylky. Ovšem období pro klouzavý průměr a počet odchylek si můžete zvolit podle sebe a vaší strategie, avšak pro začínající obchodníky se doporučuje používat výchozí nastavení.
Strategie
Hlavní myšlenkou Bollingerových pásem je to, že se cena převážně pohybuje v rámci vrchního a spodního pásma. Mimo tyto hranice se dostane opravdu jen výjimečně.
Navíc si můžeme při používání všimnout, že indikátor reaguje na volatilitu. Pokud se volatilita zvyšuje, spodní a vrchní pásmo se začne rozšiřovat a při nízké volatilitě je tomu zase naopak.
Pokud se cena pohybuje mezi spodní hranicí a klouzavým průměrem – jedná se o downtrend. V opačném případě, kdy je cena vyšší než klouzavý průměr, můžeme mluvit o uptrendu.
Indikátor vám může pomoci při hledání vstupu na trh. Jelikož se cena pohybuje v těchto pásech, většina obchodníků pásma využívá pro odraz ceny. Můžeme si tedy vrchní a spodní hranici představit, jako dynamický support a rezistenci. Ne vždy se však vyplatí takto Bollingerova pásma používat.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: AUD/NZD, graf H1
V grafu výše vidíme několik příležitostí, kdy se cena dostala k spodní hranici Bollingerových pásem, což by se na první pohled zdálo jako vhodná příležitost pro nákup. Jenže se cena místo toho několikrát odrazila zase zpátky od střední linie (SMA) a pokračovala v downtrendu. Je tedy dobré sledovat v jakém trendu se nacházíme a podle toho přizpůsobit vaše další kroky a neobchodovat jenom na základě tohoto indikátoru.
Proto je lepší Bollingerova pásma doplnit dalším indikátorem, který vám pomůže zefektivnit vaše obchodní výsledky.
Zdroj: Tradingview, měnový pár: GBP/AUD, graf H4
Právě bollinger bands s kombinací RSI vám mohou pomoci v situaci, kdy nevíte, jestli je vhodné již z trendu vystoupit. Zde vidíme, jak se měnový pár GBD/AUD pohyboval na spodním pásmu a nacházel se tedy v silném downtrendu. Poté se se cena zastavila a pokračovala do strany, což mohl být první signál pro otočení trendu. Druhým byl pak indikátor RSI, který dosáhl hodnoty 30, což značí přeprodanost trhu. V kombinaci těchto dvou indikátorů jste proto mohli bezpečně opustit trh těsně před tím, než se trend otočil.
Pamatujte ale, že celý tento článek je určen pro informační, nikoliv investiční účely a že i při této strategii se pořád vystavujete riziku trhu a ztráty vašich finančních prostředků. Proto vždy investujte pouze ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.
Tým Admiral Markets