Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Kdo jiný než Čech by měl pochopit slabost Dánů pro korunu. Dánsko si toto označení pro měnu oblíbilo už za úsvitu renesance a své platidlo uhájilo i přes německou okupaci během druhé světové války. Na historii dánského platidla se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY.
Za první systematický měnový systém v Dánsku se považují mince, které razil v 10. století slavný Harald Modrozub (Bluetooth). Tehdy ale ještě nešlo o korunu, ale o libozvučně znějící korsmønter, křížové mince.
Oblíbenost koruny jakožto označení pro platidla, která odkazují na čepice králů, se šířilo Evropou až později. V Dánsku ho začali používat kolem roku 1513.
Na oficiální vznik dánské koruny si ale Dánové museli počkat ještě hezkých pár století. Moderní dánská koruna vzniká až v roce 1875, kdy nahrazuje roky používaný rigsdaler.
Pád skandinávské unie
V tomto období se zrodila taková „skandinávská eurozóna“ – Skandinávská monetární unie. Dánsko se s Norskem a Švédskem domluvily, že budou mezi svými měnami používat stabilní směnný kurz. Všechny státy zároveň přijaly pro platidlo označení koruna. Dánové a Norové používali krone, Švédsko krona.
Skandinávská monetární unie byla obdobou Latinské monetární unie, které se účastnili třeba Belgičané, Francouzi nebo Italové.
Nové dánské platidlo se okamžitě navázalo na zlato v poměru 2 480 korun za kilogram ryzího zlata. O něčem takovém si náš měnový systém může nechat jenom zdát.
Vidle do Skandinávské monetární unie ale hodila první světová válka, se kterou se měnová formace rozpadá. Země zároveň opouštějí zlatý standard, aby mohly snadněji platit válečné výlohy. Státy si ale ponechaly pro měnu označení koruna, které setrvává dodnes. Ze skandinávských států platí eurem pouze Finsko.
Tajné tištění peněz
Dánsko se po válce zkoušelo ke zlatému standardu vrátit. Měnu k drahému kovu navázalo od roku 1924 do roku 1931. Pak krytí dánské koruny padá. Daleko větší následky má ale pro celé Dánsko začátek druhé světové války.
Vývoj kurzu dánské koruny vůči české koruně – DKK/CZK (měsíční časový rámec):
Německá nacistická říše podnikla bleskovou invazi do Dánska v dubnu roku 1940. Dánové nechtěli Berlínu dávat záminku k útoku (což se příliš nepovedlo), a tak nevystavěli pevnější obranné linie. Dánsko padlo za pouhých šest hodin.
Se začátkem německé okupace byla dánská koruna navázaná na říšskou marku. Tiskárny peněz jely na plné obrátky a často z toho profitovali Dánové, kteří kolaborovali s okupanty. Ještě během války se tak ve skandinávské zemi zrodil plán na měnovou reformu, se kterou se začne hned po osvobození. Vybraní zaměstnanci národní banky začali tajně tisknout nové bankovky už několik měsíců před koncem konfliktu, Němci o tom neměli ani tušení.
Dánsko osvobodili Britové pod vedením Bernarda Montgomeryho, který proslul válečnými operacemi proti Němcům v Africe. Znovu svobodný stát se okamžitě pustil do realizace měnové reformy, která vešla v platnost v červenci roku 1945. Lidé měli na výměnu bankovek pouhý jeden týden.
Nová dánská koruna byla navázaná na měnu osvoboditelů, britskou libru. A to v kurzu 24 korun za jednu libru. Dánsko se posléze stalo součástí Brettonwoodského systému a navázalo svou měnu i na dolar.
Odpor vůči euru
Skandinávská země byla také mezi prvními členy Evropského hospodářského společenství (přidalo se roku 1973), ze kterého se posléze vyklubala Evropská unie.
Vývoj kurzu amerického dolaru vůči dánské koruně – USD/DKK (měsíční časový rámec):
Už tehdy si ale Dánové vymohli podmínku, že si zachovají vlastní měnu. Odpor občanů vůči euru potvrdilo i referendum v roce 2000. Současná dánská koruna ale nemá plovoucí kurz a je právě na euro navázaná v poměru 1 euro ku 7,46 korunám s povolenou odchylkou 2,25 procenta.
Vývoj kurzu eura vůči dánské koruně – EUR/DKK (měsíční časový rámec):
Kromě samotného Dánska se platí dánskou korunou také na Faerských ostrovech a také v Grónsku, největším ostrově světa. Obě území patří mezi autonomní oblasti Dánska. Na Faerských ostrovech se kromě dánského platidla platí také lokální faerskou korunou, která je ale pouze obdobou mateřské měny. Nejedná se tak o plnohodnotné platidlo.
Dánská koruna: kurz 3,36 české koruny / DKK / v oběhu od roku 1875
Závěr
V příštím díle cyklu CASH HISTORY se budeme věnovat dalším světovým měnám. Postupně tak projdeme všechna zajímavá a současně používaná platidla planety. Představíme si historii daných měn a také budeme zkoumat hodnotu a vývoj těchto platidel.
Filip Kalčák pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
I když si historicky největší inflaci prožili v Maďarsku, je to spíše Argentina, se kterou si lidé spojují hyperinflaci a těžké hospodářské potíže. Jihoamerickou zemi, která kdysi patřila mezi nejbohatší státy světa, totiž tyto problémy sužují už celé století. Na příběh argentinského pesa se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Co je Bitcoin a jak funguje?
Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je nejznámější a nejvíce využívaná virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. -
Egyptskou měnu nastartovala Marie Terezie. V názvu si drží vzpomínky na koloniální vládu
Egypt je sice kolébkou civilizací, moderní egyptský státní útvar se ale zrodil relativně nedávno. Historie egyptské libry je přesto košatá. Název napovídá, že v ní měli znovu prsty Britové. Na minulost a současnost egyptského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Euro je v současnosti považované za druhou nejdůležitější měnu světa, zároveň jde ale o jedno z nejmladších platidel. Ovšem jen na první pohled. Evropa začala se společnou měnovou politikou výrazněji experimentovat už v devatenáctém století. Na euro si posvítíme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY. -
Jak se měna komunistů stala rezervním platidlem světa. Příběh čínského jüanu
Čínský jüan je momentálně pátou nejobchodovanější měnou světa – prestiž měny v posledních dekádách dramaticky roste. Přitom ještě před sto lety toto platidlo vůbec neexistovalo. Měna vznikla až během čínské občanské války. Příběh jüanu přiblíží další díl CASH HISTORY. -
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Jihokorejský won dnes patří mezi patnáct nejobchodovanějších měn světa. Jižní Korea jako taková se pak řadí mezi rostoucí asijské velmoci. K tomuto stavu ale vedla trnitá cesta. Na historii jihokorejského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
Albánský lek si pomalu hledá cestu mezi stabilní platidla. Balkánský stát v minulosti často okupovaly nejrůznější mocnosti a domácí měna tím dostala pořádně zabrat. Vítězná povaha platidla tak zatím zůstává jen v názvu. Na historii albánského leku se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Kanadský dolar vládne komoditnímu trhu. Symbolem měny se stala potáplice lední
Kanadský dolar patří mezi nejčastěji obchodované měny a jeho popularita se zvyšuje i v kontextu státních rezerv zemí po celém světě. Má status významné komoditní měny, protože často koreluje například s cenou ropy. Na příběh kanadského dolaru se podíváme v dalším díle z cyklu CASH HISTORY. -
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Kryptoměna bitcoin je pro miliony lidí primárně investicí, pro občany jedné země na světě je ale také státní měnou. Jedná se o obyvatele Salvadoru. Jak tamní vláda k bitcoinu dospěla? Na to se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Britská libra se kdysi honosila statusem jedné z nejsilnějších a nejpoužívanějších měn světa, zář londýnské měny ale rych-le vyprchává. Jeden unikát ale libře nikdo upřít nemůže – jedná se o nejstarší dosud používanou měnu na světě. Na historii libry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HIS-TORY. -
Libra souboj s indickou měnou prohrála. Kořeny rupie vedou až do starověku
I když se moderní rupie zrodila až po vyhlášení nezávislosti Indie po druhé světové válce, původní rupií se platilo už v dávném starověku. Během koloniálního období se Britové usilovně snažili, aby Indie přešla na libru, to se ale nikdy nestalo. Na historii indické měny se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Lira ve světě peněz neobstála. Příběh turecké měny definuje katastrofický pád
Lirou se kdysi platilo hned v několika státech, dnes její odkaz přežívá formálně jen v Turecku. Tamní měna si vysloužila negativní pověst jedné z nejslabších měn světa. Napravovat její renomé se přitom Turci snaží po staletí. Na příběh liry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |