Centrální banka, první bankovky a finanční podvody. To všechno díky švédské koruně
Švédsko se zasloužilo o první centrální banku světa. O první evropské papírové bankovky. A také se díky Švédsku poprvé ukázalo, že překotné tištění peněz nic dobrého nepřinese. Historie švédské koruny přichází na přetřes v dalším díle CASH HISTORY.
Ještě před tím, než se ve Švédsku začalo platit korunou, se skandinávská země zásadním způsobem zapsala do historie peněz. Psal se rok 1624 a Švédsko zavedlo nový kovový standard. Ten se ale netýkal zlata nebo stříbra, jak bývalo zvykem, ale mědi, která byla populárním švédským vývozním artiklem.
Jenže hodnota mědi byla a je pochopitelně mnohem menší než hodnota zlata nebo stříbra. Ve Švédsku se proto začaly razit bizarně velké měděné „mince“, aby svým obsahem kovu vyvážily hodnotu drahých prvků. Vlastně nešlo ani tak o mince jako o gigantické měděné kvádry. Největší platidlo vážilo až dvacet kilogramů.
V té době už svět pomalu přicházel na nevýhodné vlastnosti mincí při větších transakcích a ve Švédsku jako první v Evropě nalezli na tento neduh řešení. Přinesli světu předchůdce papírových peněz. Za globální vynálezce bankovek jsou ale považováni Číňané.
První znehodnocení papírových peněz
Jistý finančník a inovátor Johan Palmstruch vnukl švédským bankám nápad, aby poskytovaly klientům papírové certifikáty – kreditní listy, které sloužily jako doklad o vkladu peněz v bance a které byly použitelné k platbám místo těžkých mincí.
Vývoj kurzu švédské koruny vůči české koruně – SEK/CZK (měsíční časový rámec):
Nové bankovky se staly okamžitě nesmírně populárními. Stockholmská banka chrlila další a další certifikáty, které velmi brzy nebyly kryté už žádným drahým kovem. Historie peněz nás učí, že znehodnocování oběživa vždycky končí průšvihem. A ve Švédsku tomu nebylo jinak.
Zvýšené množství peněz v oběhu znamenalo růst inflace, pokles hodnoty bankovek a ztrátu důvěry veřejnosti v banku. V panice se mnoho lidí snažilo své bankovky vykoupit najednou, což vedlo k možná prvnímu runu na banku v dějinách.
První projekt švédských bankovek tak zkrachoval. Neúspěch ale vedl v roce 1668 ke vzniku Sveriges Riksbank, první centrální banky na světě. Za strůjce finančního skandálu byl označen právě Palmstruch, kterému stát odebral titul, bankovní privilegia a šoupl ho do vězení.
Švédská koruna jako taková vznikla až v roce 1873. Tehdy Švédsko, Dánsko a Norsko vytvořily Skandinávskou měnovou unii a nahradily své národní měny korunou. Tato unie byla založena na zlatém standardu.
Vývoj kurzu amerického dolaru vůči švédské koruně – USD/SEK (měsíční časový rámec):
Vývoj kurzu eura vůči švédské koruně – EUR/SEK (měsíční časový rámec):
I když měnová unie oficiálně zanikla v roce 1914 po začátku první světové války, všechny tři země si ponechaly název koruna pro své národní měny. Švédská koruna se tedy stala samostatnou měnou, přičemž její hodnota byla nejprve svázána se zlatem a později s britskou librou a americkým dolarem.
Během druhé světové války zůstalo Švédsko neutrální a jeho ekonomika byla méně zasažena než v jiných evropských zemích. Po válce byla švédská koruna svázána s americkým dolarem prostřednictvím Brettonwoodského systému.
Prolog ke krizi v roce 2008
Od roku 1992 je pak kurz švédské koruny volně plovoucí. Devadesátá léta ale byla pro švédskou ekonomiku krušná, protože si země prožila nemovitostní krizi, která se stala negativním předobrazem hypoteční krize v USA, která vyvrcholila v roce 2008 pádem Lehman Brothers.
Přehřátý realitní sektor, nekontrolované úvěrování a deregulace finančního trhu vedly ve Švédsku k prudkému propadu cen nemovitostí, vlně bankrotů a hluboké recesi. Stát krizi vyřešil převzetím bank a devalvací švédské koruny.
Díky těmto opatřením se Švédsko z krize poměrně rychle dostalo. Do konce 90. let se ekonomika stabilizovala a bankovní sektor se opět stal profitabilním. Vláda prodala znárodněné podíly v bankách se ziskem a nakonec daňové poplatníky krize nestála zase tak moc.
Dnes se v zemi více řeší spíše otázka přijetí eura. Švédsko je sice členem Evropské unii, jednotnou měnu ale podobně jako Česko odmítá. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo cokoli měnit.
Švédská koruna: kurz 2,19 české koruny / SEK / v oběhu od roku 1873
Závěr
V příštím díle cyklu CASH HISTORY se budeme věnovat dalším světovým měnám. Postupně tak projdeme všechna zajímavá a současně používaná platidla planety. Představíme si historii daných měn a také budeme zkoumat hodnotu a vývoj těchto platidel.
Filip Kalčák pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Argentinská měna se stala symbolem finančního úpadku. Jaký je příběh tamního pesa?
I když si historicky největší inflaci prožili v Maďarsku, je to spíše Argentina, se kterou si lidé spojují hyperinflaci a těžké hospodářské potíže. Jihoamerickou zemi, která kdysi patřila mezi nejbohatší státy světa, totiž tyto problémy sužují už celé století. Na příběh argentinského pesa se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Co je Bitcoin a jak funguje?
Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je nejznámější a nejvíce využívaná virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. -
Dánská koruna je odkazem rozpadlé aliance. Přežila i díky mazané válečné reformě
Kdo jiný než Čech by měl pochopit slabost Dánů pro korunu. Dánsko si toto označení pro měnu oblíbilo už za úsvitu renesance a své platidlo uhájilo i přes německou okupaci během druhé světové války. Na historii dánského platidla se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Egyptskou měnu nastartovala Marie Terezie. V názvu si drží vzpomínky na koloniální vládu
Egypt je sice kolébkou civilizací, moderní egyptský státní útvar se ale zrodil relativně nedávno. Historie egyptské libry je přesto košatá. Název napovídá, že v ní měli znovu prsty Britové. Na minulost a současnost egyptského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Historie eura je hlubší, než se zdá. O evropskou měnu se státy pokoušely už v 19. století
Euro je v současnosti považované za druhou nejdůležitější měnu světa, zároveň jde ale o jedno z nejmladších platidel. Ovšem jen na první pohled. Evropa začala se společnou měnovou politikou výrazněji experimentovat už v devatenáctém století. Na euro si posvítíme v dalším vydání cyklu CASH HISTORY. -
Jak se měna komunistů stala rezervním platidlem světa. Příběh čínského jüanu
Čínský jüan je momentálně pátou nejobchodovanější měnou světa – prestiž měny v posledních dekádách dramaticky roste. Přitom ještě před sto lety toto platidlo vůbec neexistovalo. Měna vznikla až během čínské občanské války. Příběh jüanu přiblíží další díl CASH HISTORY. -
Jihokorejské platidlo přežilo občanskou válku i diktaturu. Dnes patří won mezi nejoblíbenější měny
Jihokorejský won dnes patří mezi patnáct nejobchodovanějších měn světa. Jižní Korea jako taková se pak řadí mezi rostoucí asijské velmoci. K tomuto stavu ale vedla trnitá cesta. Na historii jihokorejského platidla se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
Albánský lek si pomalu hledá cestu mezi stabilní platidla. Balkánský stát v minulosti často okupovaly nejrůznější mocnosti a domácí měna tím dostala pořádně zabrat. Vítězná povaha platidla tak zatím zůstává jen v názvu. Na historii albánského leku se podíváme v dalším díle CASH HISTORY. -
Kanadský dolar vládne komoditnímu trhu. Symbolem měny se stala potáplice lední
Kanadský dolar patří mezi nejčastěji obchodované měny a jeho popularita se zvyšuje i v kontextu státních rezerv zemí po celém světě. Má status významné komoditní měny, protože často koreluje například s cenou ropy. Na příběh kanadského dolaru se podíváme v dalším díle z cyklu CASH HISTORY. -
Když bitcoin není jen investice. V tomto státě je kryptoměna oficiálním platidlem
Kryptoměna bitcoin je pro miliony lidí primárně investicí, pro občany jedné země na světě je ale také státní měnou. Jedná se o obyvatele Salvadoru. Jak tamní vláda k bitcoinu dospěla? Na to se podíváme v dalším díle cyklu CASH HISTORY. -
Libra je nejstarší platidlo na světě. Britové se své měny nevzdali ani při vstupu do EU
Britská libra se kdysi honosila statusem jedné z nejsilnějších a nejpoužívanějších měn světa, zář londýnské měny ale rych-le vyprchává. Jeden unikát ale libře nikdo upřít nemůže – jedná se o nejstarší dosud používanou měnu na světě. Na historii libry se podíváme v dalším vydání cyklu CASH HIS-TORY.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |