Přijetí eura
Francie má poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Eurozóna už Česku není elitním klubem
13.10.2024 Francie má od včerejšího večera vůbec poprvé v historii horší ratingové hodnocení než Česko. Alespoň podle agentury Fitch Ratings. Ta Francii, která podle ní dosahuje ratingového stupně AA-, zhoršila ratingový výhled na negativní.
Slabý eurokomisař, resp. slabé portfolio Česku způsobí značnou finanční ztrátu – až 48 miliard ročně. Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují
17.09.2024 Slabý eurokomisař, resp. jeho slabé portfolio může být pro Česko velmi ztrátovou záležitostí. Finanční újma může činit až 48 miliard ročně. Je proto zarážející, že obsazení postu eurokomisaře nevěnují čeští politici více pozornosti.
V Ostravě se sejdou tuzemské špičky z oblasti financí a investic
10.09.2024 Colors of Finance otevřou klíčová témata budoucnosti. Zaměří se i na hypotéky, dluhopisy či správu majetku.
Ekonomiky střední a východní Evropy porostou o 2,7 pct
11.07.2024 Ekonomiky zemí střední a východní Evropy letos porostou o 2,7 procenta a příští rok o 2,9 procenta. Vyplývá to z analýzy skupiny UniCredit, která ji poskytla ČTK. Mezi analyzovanými zeměmi byly Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
Slabý eurokomisař, resp. slabé portfolio Česku způsobí velkou finanční ztrátu – až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují
19.06.2024 Slabý eurokomisař, resp. jeho či její slabé portfolio může být pro Česko velmi ztrátovou záležitostí. Finanční újma může činit až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je proto zarážející, že obsazení postu eurokomisaře nevěnují čeští politici více pozornosti.
Češi zvolili převážně europoslance, kteří pro euro zrovna nehoří, bylo by zvláštní, kdyby pro něj hořel eurokomisař. Nahrálo by to Babišovi, Turkovi a spol., navíc hrozí „frexit“
10.06.2024 Jednoznačně pro přijetí eura je jen 5 z 21 včera zvolených europoslanců, tedy necelých 24 %. Bylo by tudíž velmi zvláštní, pokud by jednoznačně pro euro měl být český eurokomisař. Veřejnost by si to vyložila jako vládní pohrdání vůlí voličů. A pokud ne, tak jí to tak jistě vyloží opozice.
Analytici: Volby přispěly k oslabení eura a snížily šance jeho přijetí v ČR
10.06.2024 Výsledky evropských voleb přispěly k oslabení eura vůči dolaru a snížily také šanci na brzké přijetí společné evropské měny v Česku. Shodují se na tom ekonomičtí analytici oslovení ČTK. Posílení krajní pravice a oslabení zelených podle expertů může zkomplikovat hlasování o otázkách spojených s ochranou klimatu, zásadní změny Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) ale nečekají. Složitější podle nich může být i evropská podpora Ukrajiny.
Poraženým českých eurovoleb jsou Green Deal, euro a migrační pakt. Včerejškem padla možnost, že Česko bude eurem platit do roku 2030
10.06.2024 Strany a hnutí, které v tuzemských eurovolbách zaznamenaly bolestný neúspěch, ba debakl, spojuje jedno. Otevřeně a celkem nekriticky se předtím přihlásily k podpoře stěžejných a tolik diskutovaných projektů Evropské unie: Green Dealu, eura a migračního paktu.
Estonsko má nově horší rating než Česko. Vůbec poprvé od roku 2010, tedy za celou dobu, po kterou platí eurem – euro tedy není dostatečnou bezpečnostní pojistkou
03.06.2024 Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s v pátek zhoršila rating Estonsku, ale také Litvě, Lotyšsku a Francii. Případ Estonska je však z českého pohledu zvláště pozoruhodný. Estonsko totiž představuje nejméně zadluženou zemi Evropské unie. Jako jediná v EU loni vykázala veřejný dluh nižší než 20 procent HDP, konkrétně 19,6 procenta HDP. Estonský dluh je tudíž ani ne poloviční v porovnání s tím českým. Navíc Estonsko jako jedna z mála zemí EU má nižší zadlužení než Česko hned dlouhodobě. To už se v EU dá jinak říci jen o Bulharsku a Lucembursku.
Eurozóna už Česku není elitním klubem. V pátek se zhoršil rating Francie, Estonska, Lotyšska i Litvy, kteréžto země všechny platí eurem, zatímco český rating se stále zlepšuje
02.06.2024 Máloco ukazuje současnou tak častou plytkost české veřejné diskuse zřetelněji než debata o přijetí eura. A vůbec neplatí, že vše v této diskusi již bylo řečeno! Naopak, eurozóna se od roku 2004, kdy se Česko vstupem do EU zavázalo euro přijmout, celkem zásadně proměnila – a proměňuje. A měla by se tedy vyvíjet i diskuse o euru.
Agentura Standard & Poor’s zlomově zhoršuje rating Francii. Jde o předvolební fiasko pro Macrona a varování pro celou eurozónu
01.06.2024 Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s zlomově zhoršuje rating Francii, z hodnocení AA na AA-. Tak špatné hodnocení splácet svůj dluh země v jejích očích dosud nikdy v historii neměla. Z hlediska francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o předvolební fiasko, neboť jeho klíčovým slibem bylo zkrocení veřejných výdajů Francie. Jenže podle agentury Standard & Poor’s má veřejný dluh země vzrůst do roku 2027 na 112 % HDP.
Mzdy v eurech jsou nesmysl. Buď je mějme v koruně, nebo přijměme euro
29.05.2024 Okruh českých zaměstnanců, kteří mohou dostávat výplatu v eurech, se od příštího roku rozšíří. Kromě těch, kteří pracují v zahraničí, ji nově budou moci inkasovat třeba pendleři nebo ti, co mají v zahraničí rodinu. Stále tedy půjde o zanedbatelný zlomek celkového počtu českých zaměstnanců, z makroekonomického hlediska nevýznamný. Ministerstvo průmyslu a obchodu si však pohrává s myšlenkou rozšířit možnost eurové výplaty na všechny zaměstnance. A to už by makroekonomický dopad snadno mít mohlo. A ne příznivý.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
22.05.2024 1) Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh s dodáním příští měsíc dnes překročila 33 eur za megawatthodinu (MWh) a blíží se letošnímu maximu. Analytici vidí příčinu zejména ve vleklé údržbě a s ní souvisejících odstávkách na zpracovatelských zařízeních v Norsku. Proti stejnému období loni je ale cena plynu stále výrazně nižší.
Prezident Pavel nepodporuje referendum o přijetí eura
22.05.2024 Prezident republiky Petr Pavel včera na debatě s občany v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě znovu řekl, že je příznivcem přijetí eura. Při zvažování této věci by ale podle něj měla rozhodovat fakta, nikoliv emoce. S uspořádáním referenda o přijetí eura by byl opatrný.
Svaz průmyslu: Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů
15.05.2024 Česká ekonomika potřebuje k oživení dotáhnout řadu detailů, aby plně využila svůj potenciál. Patří k nim například přijetí eura nebo jednodušší stavební zákon. Pětiletou vizi pro rozvoj české ekonomiky o sedmi pilířích dnes novinářům představili zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). V úterý předali dokument premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi (STAN). Dokument by podle prezidenta svazu Jana Rafaje mohl být inspirací pro hospodářskou strategii vlády, která má být představena v říjnu na strojírenském veletrhu v Brně.
Polské podniky se neshodují ohledně přijetí eura
13.05.2024 Velké polské podniky se neshodují v názoru na to, zda by Polsko mělo přejít na jednotnou evropskou měnu. Zavedení eura si přeje zhruba 48 procent velkých podniků, zatímco 42 procent upřednostňuje zachování zlotého. Vyplývá to podle agentury PAP z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost Grant Thornton.
Macron je v ofenzivě vůči Německu, Čína tleská
10.05.2024 Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje.
Macron chce využít slábnutí Německa a zásadně změnit Evropu. Namlouvá si Čínu, chce přetvořit ECB a eurozónu a tolerovat vyšší inflaci a koketuje s ideou „hodit přes palubu“ von der Leyenovou
05.05.2024 Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje.
Dědek: Každá země, která kdy vstupovala do eurozóny, měla z eura obavy
02.05.2024 Každá země, která kdy vstupovala do eurozóny, měla z přijetí eura obavy. Posléze si ale společná měna získala podporu místních obyvatel, řekl na dnešním kulatém stole k euru v Poslanecké sněmovně bývalý národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek. Tuto skutečnost ilustroval na příkladu pobaltských států, kde je podle něj spokojenost s eurem po počáteční skepsi v současné době jedna z nejvyšších v eurozóně. Přijetím eura by Česká republika podle prezidentky firmy Petrof a členky Národní ekonomické rady vlády Zuzany Ceralové Petrofové dala také najevo, že patří na Západ.
České členství v EU má své plusy i mínusy, czexit by se ale nevyplatil. Eurozóna již z hlediska Česka není elitním klubem jako před dvaceti lety
01.05.2024 Pro Česko a jeho ekonomiku členství v EU znamená zejména to, že naše země patří k bloku zemí, který je globálním hráčem. Těžko by globálním hráčem byla ČR sama o sobě. Na tom, kam se tento blok zemí ubírá, se navíc Česko může podílet a spolurozhodovat o něm, byť je otázka, do jaké míry. Nicméně v tomto ohledu ČR jako celek členstvím v EU nepochybně získává. Vysoce nad rámec více než bilionu korun, který od vstupu do EU v čistém vyjádření získalo z unijních rozpočtů.
Členství v EU umožnilo českým firmám expanzi
01.05.2024 Členství v Evropské unii umožnilo českým firmám expanzi na evropské trhy i spolupráci se zahraničními partnery. Otevřelo také možnost využívat evropské dotace. Zároveň přineslo větší konkurenci, a to nejen při odbytu produkce, ale i ve snaze získat kvalifikované zaměstnance. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi českými podniky, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Od vstupu Česka do EU dnes uplynulo 20 let.
MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste. Sankce evidentně selhaly
29.04.2024 Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.
Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Na dluh Francie a dalších vysoce zadlužených zemí by se „skládali“ občané celé eurozóny
29.04.2024 Francouzský prezident Emmanuel Macron žádá revoluční změnu fungování Evropské centrální banky. Měla by být v důsledku tolerantnější k inflaci. Francii by to ulevilo od nákladů dluhu. Ovšem občané eurozóny by tím více ztráceli na kupní síle svých úspor a příjmů.
Část firem se domnívá, že euro se v ČR začne používat do roku 2030
28.04.2024 Třetina malých a středních firem a podnikatelů se domnívá, že euro se v Česku začne používat do roku 2030. Dalších 28 procent očekává vstup Česka do eurozóny nejpozději do roku 2035. V součtu to představuje většinových 61 procent, vyplývá z dubnového průzkumu ČSOB Index očekávání firem mezi více než 400 respondenty.
České firmy by převážně uvítaly zavedení eura
23.04.2024 České firmy by většinou uvítaly zavedení společné evropské měny v Česku. Za výhodu eura považují zejména odstranění kurzového rizika a snížení transakčních nákladů. Jako rizikovou naopak vnímají společnou měnu z pohledu možného ručení za dluhy jiných států eurozóny. Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte mezi českými podniky, jehož výsledky má ČTK k dispozici.
Vstup Bulharska do eurozóny se prý může zpozdit
18.04.2024 Pokud Bulharsko v červnu nesplní inflační cíle Evropské centrální banky (ECB), může se vstup země do eurozóny naplánovaný na 1. ledna 2025 o několik měsíců zpozdit. Řekl to bulharské tiskové agentuře BTA guvernér centrální banky Dimitar Radev. "Pokud Bulharsko nesplní kritérium inflace v červnu, a stane se tak později v roce 2024, je v této fázi pravděpodobnějším scénářem připojení spíše později v roce 2025 než 1. ledna," uvedl Radev.
ČR se zavázala přijmout euro v přístupové smlouvě
14.04.2024 Vybrané údaje o problematice budoucího možného přijetí společné evropské měny euro Českou republikou k 20. výročí (1. května 2004) vstupu ČR do Evropské unie (EU):
Česko loni poprvé od roku 2019 snížilo své zadlužení. Veřejné finance se tak stabilizují po šocích v podobě covidu a války na Ukrajině
02.04.2024 Česku se loni v posledním čtvrtletí podařilo snížit zadlužení v poměru k HDP na nejnižší úroveň od druhého čtvrtletí roku 2022, a sice na úroveň rovných 44 procent HDP. Jedná se dosud o nejpřesvědčivější náznak toho, že se vývoj zadlužení tuzemské ekonomiky stabilizuje a že konečně dochází k plné absorpci šoků, které jejím veřejným financím uštědřily nejprve a nejzávažněji covidová pandemie a posléze také dopady války na Ukrajině a energetické drahoty.
Eurosummit ocenil pokrok Bulharska na cestě k přijetí eura
22.03.2024 Prezidenti a premiéři zemí platících eurem dnes ocenili pokrok Bulharska na cestě k přijetí společné měny. Uvedli to v závěrech z jednání po schůzce v Bruselu, které se jako host zúčastnila i prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová.
ČR už šestkrát za 20 let splnila ekonomické podmínky pro euro
03.03.2024 Za 20 let členství v Evropské unii splnilo Česko šestkrát ekonomická kritéria pro zavedení společné evropské měny. Zatím naposledy se to stalo v roce 2018, letos není vyloučeno, že se to podaří znovu. Vyplývá to z analýz ministerstva financí a České národní banky (ČNB), které instituce pravidelně zpracovávají při hodnocení připravenosti ekonomiky na zavedení eura. I nadále ale země nebude plnit podmínku členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Vláda se chce k debatě o možném zavedení eura v Česku vrátit v prvním čtvrtletí příštího roku.
Koruna vůči euru za covidu a války reálně posílila o 20 %, podle stoupenců přijetí eura je však prý slabá. Všechny země, které platí eurem, mají trvale vyšší nezaměstnanost než Česko i proto, že společná měna znemožňuje kursové přizpůsobení ekonomiky
19.02.2024 Letošní oslabení české koruny vůči euru, o 2,8 procenta, je nejvýraznější mezi všemi měnami regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (takzvaný EMEA region), konstatuje agentura Bloomberg ve své páteční analýze kondice české měny. Přitom v blízké době není zvrácení tohoto trendu pravděpodobné, dodává agentura. Důvodem je prý to, že Česká národní banka bude pokračovat v uvolňování své měnové politiky v podobě snižování klíčových úrokových sazeb. K tomu ji přiměje snižující se inflace a zároveň jen dýchavičný ekonomický růst Česka.
Otců nízké inflace je v Česku víc, úplně pravý ani jeden
17.02.2024 Lednová inflace v Česku byla nečekaně nízká. Žádný z tuzemských analytiků, ani sama Česká národní banka, nečekal, že bude činit meziročně jen 2,3 procenta. Většinově se expertní odhady pohybovaly kolem úrovně tří procent. Nízká lednová inflace představuje pozitivní signál pro celý letošní rok. Průměrná celoroční inflace, kterou ta lednová celkem výrazně spoluurčuje, by tak letos měla vykázat pouze úroveň 2,4 procenta, což je takřka pětkrát nižší hodnota než ta loňská, čítající 10,7 procenta.
Máme inflaci nižší než v eurozóně. Koruna ještě oslabí. Nemá cenu s výměnou peněz na dovolenou váhat. Hypotéky budou ještě levnější. Trh nemovitostí ožije
15.02.2024 Spotřebitelské ceny v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 %. Tento vývoj byl podle ČSÚ ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 2,3 %, což bylo o 4,6procentního bodu méně než v prosinci. Inflace se tak vrátila na úroveň března 2021. To je překvapivé. Většina ekonomů čekala růst cen kolem 2,9 %.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
13.02.2024 1) Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 dnes prudce vzrostl a přechodně se dostal nad 38.000 bodů, maximum za 34 let. K růstu indexu přispěl mimo jiné fakt, že společnost Tokyo Electron zvýšila roční výhled tržeb i zisku. Index nakonec část zisků smazal a den uzavřel růstem o 2,89 procenta na hodnotě 37.963,97 bodu. Je tak nejvýše od roku 1990.
Vláda zítra projedná materiál o zavedení eura
13.02.2024 Ministerstvo financí (MF) a Česká národní banka (ČNB) doporučují, aby vláda zatím neurčovala termín pro přijetí společné evropské měny ani pro vstup do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm eurozóny. Společný materiál obou institucí projedná kabinet ve středu. Ve vládní koalici letos vypukl spor o euro, když část stran požadovala, aby kabinet přinejmenším stanovil termín vstupu do ERM II. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval ekonoma Petra Zahradníka zmocněncem pro přijetí eura, po koaličním dohodovacím řízení se ale Zahradníkova role změnila na ministrova poradce. Vyhodnocení výhodnosti případného zavedení eura má kabinetu do října předložit Národní ekonomická rada vlády (NERV).
Dvořák by chtěl do voleb jednat s EK o ERM II, rozhodla by další vláda
11.02.2024 Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) by považoval za ideální ještě do voleb jednat s Evropskou komisí (EK) o podmínkách vstupu do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II. Lze to udělat bez rizika a následků, o samotném vstupu by rozhodla až příští vláda, řekl Dvořák ve včerejším pořadu České televize (ČT) Týden v politice. Další kabinet by tak nemusel případně proces k přijetí eura začínat od nuly. Zhruba pět až šest let dlouhou proceduru nelze v jednom volebním období stihnout, řekl.
Analytici: Vstup do systému ERM II bez termínu pro přijetí eura je nesmysl
07.02.2024 Myšlenka na vstup do systému ERM II na neurčité časové období a bez jasného cílového termínu pro přijetí eura je objektivně nesmyslná. Uvedli to ekonomové, které dnes ČTK oslovila. Odborné stanovisko Národní ekonomické rady vlády (NERV) není podle nich pro přijetí eura zásadní. Vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů ERM II je přitom důležitým předstupněm při zavádění eura.
Přijetí eura Česku prospěje jen za „příznivého počasí“. Za současného stavu ekonomické integrace převažují nevýhody
07.02.2024 V posledních týdnech se opět rozvířila debata o přechodu Česka na společnou evropskou měnu. Podporovatelé věří, že zavedení eura pomůže zvýšit konkurenceschopnost českých exportérů. Za současného stavu evropské integrace je to však sporné. Ekonomická politika celé eurozóny se tříští pod vlivem dílčích zájmů jednotlivých zemí a regionů, uvádí ve svém komentáři analytik rizik společnosti Bibby Financial Services Ondřej Makeš.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
06.02.2024 1) Vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II by podle lídra kandidátky SPD a Trikolory pro letošní volby do Evropského parlamentu Petra Macha znamenal vysokou inflaci. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Opoziční hnutí podle předsedy Tomia Okamury zásadně odmítá přijetí eura, protože to pro Česko není výhodné.
SPD odmítá euro, vstup do ERM II by podle hnutí znamenal vysokou inflaci
06.02.2024 Vstup do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II by podle lídra kandidátky SPD a Trikolory pro letošní volby do Evropského parlamentu Petra Macha znamenal vysokou inflaci. Řekl to na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny. Opoziční hnutí podle předsedy Tomia Okamury zásadně odmítá přijetí eura, protože to pro Česko není výhodné.
Pavel se znovu vyjádřil pro euro, pro českou ekonomiku je to podle něj výhodné
29.01.2024 Pro Česko jako proexportní ekonomiku by bylo výhodné přijmout euro a spolurozhodovat o podobě eurozóny. V dnešním rozhovoru to Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl prezident Petr Pavel, který debatu o přijetí společné evropské měny v ČR rozproudil svým novoročním projevem. V něm apeloval na kroky, které k přijetí eura povedou. Například podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ale nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit.
Zamrazilová: Ke vstupu Česka do eurozóny musí být širší politická shoda
28.01.2024 Ke vstupu České republiky do eurozóny musí být širší politická shoda, proces přijetí eura je dlouhý a náročný. V pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to dnes řekla viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Obsadit pozici národního koordinátora pro euro podle ní má smysl až tehdy, kdy se stanoví datum vstupu ČR do eurozóny. Doplnila, že by proces zavedení eura v Česku urychlilo povýšení zákona o rozpočtové zodpovědnosti na úroveň ústavního zákona.
Euro naši bezpečnost nezvýší, důležitější jsou vztahy s Trumpem
24.01.2024 Současnou debatu o přijetí eura v Česku od těch předešlých odlišuje zejména to, že probíhá v kontextu výrazně proměněné, zhoršené, geopolitické situace. Válka na Ukrajině nebo stále dosti napjaté vztahy Spojených států – a potažmo Západu – s Čínou v mnohých zesilují emoci určité touhy pevněji a těsněji přináležet k Západu. Klíčovým z pout má být právě euro. Vždyť jím platí podstatná část západní Evropy a po dolaru představuje světově druhou nejrozšířenější rezervní měnu.
Petici za zachování koruny jako měny vzaly senátní výbory jen na vědomí
23.01.2024 Petici za zachování koruny jako české měny a dojednání výjimky pro její nahrazení eurem vzala většina senátních výborů, které ji projednávaly, pouze na vědomí. K tomuto stanovisku dnes po výborech hospodářském a evropském dospěl také na návrh senátora ODS Jana Tecla výbor petiční. Ústavně-právní výbor k žádnému závěru nedospěl.
V roce 2000 ekonomové (a politici s nimi) slibovali až 200procentní růst obchodu díky euru, dnes už se shodují, že dopad eura je nulový. Jde o velkou blamáž ekonomie
22.01.2024 Před skoro 25 lety politici slibovali, že euro zajistí 200procentní nárůst obchodu v rámci eurozóny. Tento mýtický Roseův efekt se však nikdy nenaplnil. Pak politikům ekonomové spočetli, že nárůst bude jen 33procentní, pak, roku 2006, že bude 23procentní, posléze 15procentní a nakonec, v roce 2018 zjistili, že je nulový. Jde o jednu z velkých blamáží ekonomie.
Kupka: ČR vykáže veřejný deficit k HDP 2,2 pct, tedy v limitu pro euro
21.01.2024 Česko zřejmě letos vykáže deficit veřejných financí vůči HDP na úrovni 2,2 procenta a bude plnit jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura, které stanovuje maximálně tři procenta. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka. Je to jedno ze čtyř kritérií. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) začátkem roku uvedl, že přijetí společné evropské měny nyní nemá smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení.
Pětkrát více Čechů euro určitě nechce, než kolik jich jej rozhodně chce. Z lednového průzkumu Medianu je zřejmé, že stoupenci eura musí přijít s novými argumenty v jeho prospěch; otázkou je, zda je ještě mají kde brát
21.01.2024 Letošní kolo debaty o přijetí eura a argumenty jeho příznivců zatím nechávají Čechy chladnými. Jejich podpora přijetí jednotné evropské měny se oproti minulosti příliš nemění. O osobním prospěchu z přijetí eura je totiž přesvědčeno jen 21 % z nich, z toho pouze 8 % to tvrdí s určitostí.
Průzkum: Dvě třetiny lidí si myslí, že zavedení eura v ČR pro ně nebude přínosné
21.01.2024 Víc než dvě třetiny lidí si myslí, že pro ně přijetí eura v Česku nebude prospěšné. Naopak zhruba pětina veřejnosti je přesvědčena o prospěšnosti společné evropské měny. Vyplývá to bleskového průzkumu agentury Median pro Radiožurnál, jehož výsledky dnes zveřejnil iROZHLAS. O přijetí eura by chtělo 60 procent dotázaných rozhodovat v referendu.
Opakované české referendum o euru není nesmysl. Vždyť euro samo by bez opakovaného referenda ani neexistovalo
19.01.2024 V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní dvě krajně zavádějící, přitom ovšem zásadní věci. Zaprvé ta, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003. Zadruhé pak ta, že Česko nepřijetím eura porušuje svůj závazek vůči EU, stvrzený právě oním referendem z roku 2003, resp. samotným vstupem do EU o rok později. Uveďme obě tato krajně zavádějící tvrzení na pravou míru.
Forex: Řecko, euro a mýtus o hladkém přistání
19.01.2024 V souvislosti se vzrušenou debatou o euru zaznívá ve veřejném prostoru celá řada mýtů. Jeden z nich se týká Řecka a hodnocení jeho hospodářského vývoje po dluhové krizi prizmatem posledních let jako “úspěch” nebo dokonce “hladké přistání”. Jedná se o zajímavý intelektuální obrat – původně byl totiž řecký příběh akcentován především odpůrci přijetí eura jako odstrašující příklad.
UniCredit: Ekonomiky střední a východní Evropy porostou v 2024 a 2025 o tři pct
18.01.2024 Ekonomové UniCredit očekávají v letech 2024 a 2025 růst ekonomik ve střední a východní Evropě přibližně o tři procenta, podobnou míru růstu očekávají i na západním Balkáně. Vyplývá to ze studie skupiny UniCredit, kterou má ČTK k dispozici.
Referendum o euru prý v Česku nemá smysl, neboť už jedno bylo. Jenže bez opakovaného referenda – v Dánsku – by euro ani nevzniklo a o euru v referendu hlasovali i Švédové
14.01.2024 V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003, kdy řekli „ano“ vstupu do EU, a tedy i do eurozóny. Jenže kdyby tento argument platil, žádné euro dost možná ani existovat nebude.
Proč v tuto chvíli nelze přijetí eura Česku doporučit
13.01.2024 V tuto chvíli nelze z ekonomického hlediska přijetí eura v ČR doporučit. Celospolečensky náklady takového kroku převyšují benefity, a dokonce se obávám, že s rostoucím náskokem. To ale neznamená, že euro je z hlediska Česka odepsané navždy. Z eurozóny se ale musí stát optimální měnová zóna, což je zcela základní předpoklad její správné a udržitelné funkčnosti, a její členové musí plnit závazky rozpočtové kázně, vtělené do nyní modifikované podoby Paktu růstu a stability.
Česká koruna a švýcarský frank jsou dvě nejvýkonnější evropské měny uplynulých čtyř tak pohnutých let, překonávají euro. Koruna v těžkých časech obstála, ukazují tvrdá data
09.01.2024 Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem na euro ztratí Česko možnost dohánět bohatší země skrze kurs, zbude jenom inflační kanál. Z hlediska vývoje nominálního kursu vůči dolaru je pak koruna druhou nejvýkonnější měnou uplynulých čtyř let, po švýcarském franku.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
08.01.2024 1) Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová míní, že rozhodnutí o přijetí eura musí předcházet širší politická shoda. Byla by chyba, kdyby jedna vláda přistoupení k euru, které potrvá roky, prosadila a další vláda by tento proces zastavila. Zamrazilová to včera řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Viceguvernérka ČNB: Rozhodnutí o přijetí eura vyžaduje širší politickou shodu
08.01.2024 Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová míní, že rozhodnutí o přijetí eura musí předcházet širší politická shoda. Byla by chyba, kdyby jedna vláda přistoupení k euru, které potrvá roky, prosadila a další vláda by tento proces zastavila. Zamrazilová to včera řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
04.01.2024 1) Rozporuplné výroky vládních představitelů i názory politiků dál provázejí debatu o přijetí eura, kterou spustil svým novoročním projevem prezident Petr Pavel. Zatímco podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) připomněl, že vládní programové prohlášení výslovně zmiňuje snahu o naplnění tzv. maastrichtských kritérií pro zavedení eura. Proti euru se dnes postavili zástupci opozičních hnutí ANO a SPD či bývalý prezident Václav Klaus.
Debatu o přijetí eura dál provázejí rozporuplné výroky politiků
04.01.2024 Rozporuplné výroky vládních představitelů i názory politiků dál provázejí debatu o přijetí eura, kterou spustil svým novoročním projevem prezident Petr Pavel. Zatímco podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nemá přijetí společné evropské měny nyní smysl řešit, protože Česko neplní žádné z kritérií pro její zavedení, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) připomněl, že vládní programové prohlášení výslovně zmiňuje snahu o naplnění tzv. maastrichtských kritérií pro zavedení eura. Proti euru se dnes postavili zástupci opozičních hnutí ANO a SPD či bývalý prezident Václav Klaus.
Už jen pět z dvaceti zemí eurozóny má lepší rating než Česko, v roce 2004 ho měly lepší všechny. Eurozóna již pro Česko není elitním klubem
03.01.2024 Máloco ukazuje současnou tak častou plytkost české veřejné diskuse zřetelněji než debata o přijetí eura. A vůbec neplatí, že vše v této diskusi již bylo řečeno! Naopak, eurozóna se od roku 2004, kdy se Česko vstupem do EU zavázalo euro přijmout, celkem zásadně proměnila – a proměňuje. A měla by se tedy vyvíjet i diskuse o euru.
Prezident Pavel apeluje na přijetí eura
03.01.2024 Prezident Petr Pavel ve vzácné shodě se svým předchůdcem české vládě naznačil, že by měla vážně uvažovat nad přijetím eura. “Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění závazku přijmout euro dovedou“, řekl prezident ve svém novoročním projevu. Na první pohled je tu několik argumentů, které dávají prezidentovi za pravdu.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
02.01.2024 1) Bitcoin dnes poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45.000 USD (více než jeden milion Kč). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodových na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.
Analytici: Pavlova výzva k plnění závazku přijetí eura je správný krok
02.01.2024 Výzva prezidenta Petra Pavla, aby ČR po letech začala dělat konkrétní kroky, které zemi dovedou k naplnění závazku přijetí eura, je správná. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Ekonomické přínosy přijetí eura jsou ale podle nich minimálně sporné. Pavel ve včerejším novoročním projevu řekl, že společná evropská měna je logickou budoucností.
S eurem by byla inflace a zřejmě i zadlužování Česka vyšší – a tím pádem jeho rating horší. Dokládají to data ze Slovenska a z dalších zemí eurozóny
01.01.2024 Koruna je v éře covidu a války druhou nejvýkonnější evropskou měnou, po švýcarském franku. Česko si současně drží svůj rating, na rozdíl od „eurového“ Slovenska, jemuž rating padá, podobně jako řadě jiných zemí eurozóny.
Po letech by se měly začít dělat konkrétní kroky k přijetí eura, řekl prezident
01.01.2024 Po letech by se měly začít dělat konkrétní kroky, které Česko dovedou k naplnění závazku přijetí eura. V dnešním novoročním projevu to řekl prezident Petr Pavel. Společná evropská měna je podle hlavy státu logickou budoucností.
EU má nová rozpočtová pravidla, jež zadlužování členských zemí ale spíše usnadní. Dosavadní Pakt růstu a stability z 90. let byl porušen ve stovkách případů
20.12.2023 EU má nová rozpočtová pravidla. Pakt růstu a stability z 90. let se tak definitivně stává minulostí. Nová pravidla umožní ještě snazší zadlužování zemí EU, zejména pak eurozóny.
Slovensko dokládá, že přijetí eura má na rating dané země převážně negativní vliv. V „korunovém“ Česku se rating stále zlepšuje, na Slovensku po přijetí eura zhoršuje, stejně jako v dalších hned deseti zemích eurozóny
10.12.2023 Páteční zhoršení ratingu Slovenska agenturou Fitch na nejhorší úroveň za posledních více než 18 let dokládá, že přijetí eura má na rating dlouhodobě převážně negativní vliv. Vždyť z 20 zemí eurozóny se v době, po kterou eurem platí, zhoršil rating dle Fitche hned 11 z nich (tedy 55 %). Přitom ze sedmi zemí EU, které eurem naopak neplatí, se rating nezhoršil žádné (tedy 0 %). Alespoň tedy v období od vzniku eura, čili od 1. 1. 1999. Hned šesti z těchto sedmi zemí (Dánsku, Švédsku, Česku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku) se rating zlepšil, v případě jedné – Maďarska – je nyní shodný jako právě 1. 1. 1999.
Komedie: ODS tančí na hraně své zrady, když jasně neodmítne euro
27.11.2023 Vládní debata o zavedení eura se pomalu mění v komedii, ve které máme jasně rozdělené role: čtyři malé strany jako zastánci eura a ODS, která se snaží hrát na opozici uvnitř vlády. Ale jak může největší politická strana hrát umírněnou opozici? Hlavní strana by přece měla vládu vést. Tak tomu ale evidentně není. ODS je zahnána do rohu a jen pokřikuje zpoza úkrytu. Chybí jí silný předseda, který tlačí své. Místo toho máme pána, který usiluje o smír za jakoukoli cenu.
Agentura Moody’s tleská Fialově vládě, a to jak za stabilizaci veřejných financí, tak za nastartování důchodové reformy. Ratingový výhled Česka zlepšuje
25.11.2023 Ratingová agentura Moody's včera večer, po zavření burz, zlepšila ratingový výhled zadlužení České republiky. Ponechala hodnocení na stupni Aa3, ale související výhled zlepšila z „negativního“ na „stabilní“. Jedná se o dosud nejprůkaznější doklad toho, že mezinárodní investorská obec považuje tuzemské veřejné finance za stabilizované, resp. za takové, jimž ani ve výhledu do nejbližších let nehrozí závažnější otřes či neudržitelné spění k rozvratu.
Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025. Už dnes večer to může potvrdit ratingová agentura Moody’s, česká koruna díky tomu „jede“
24.11.2023 Koruně a českým vládním dluhopisům se dnes daří lépe než zlotému, forintu a polským či maďarským dluhopisům. Vodu na mlýn českým aktivům nahání nová analýza Raiffeisenbanky, podle níž by už dnes večer mohla světové významná ratingová agentura Moody's zlepšit českému vládnímu dluhu ratingový výhled. Pokud ke zlepšení výhledu skutečně dojde, půjde o dosud nejprůkaznější doklad toho, že se Fialově vládě daří ozdravovat veřejné finance.
Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách roku 2025, plyne z nové prognózy České národní banky
03.11.2023 Kabinet podle ní výrazně stabilizuje veřejné finance již příští rok, ve volebním roce 2025 má schodek veřejných financí činit dokonce už jen jedno procento HDP.
Analytici: Posilující polský zlotý zdražuje Čechům nákupy v Polsku
17.10.2023 Polský zlotý, který posiluje díky výsledkům polských parlamentních voleb, zdražuje Čechům nákupy potravin či paliv v Polsku. Zlotý lze nyní koupit za 5,56 koruny, zatímco před zveřejněním výsledků voleb se kurz pohyboval o 11 haléřů za zlotý méně. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Tomáš Cverna.
NAPŘÍČ TRHY
12.10.2023 Zlotý jakoby se již nemohl dočkat nedělních parlamentních voleb v Polsku a s každým dalším dnem posiluje. Nehledě na aktuálně příznivější sentiment na trzích s rizikovými aktivy může totiž polská měna v naději vyhlížet změnu vlády a s ní i hospodářské politiky. Jak jsou tedy v Polsku rozdány před víkendem karty?
Byt takto výhodně koupíte buď teď, nebo až za 10 let. Na trhu se zavírá unikátní investiční okno, ale málokdo ví jak na něj
13.09.2023 Situace na trhu s nemovitostmi už dlouho nebyla tak složitá jako nyní. V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty. Financování se běžné domácnosti vzdálilo a zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří mají stále peněz dost a nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.
Proč vláda nyní couvá se svým plánem znárodnit ČEZ a klíčové elektrárny v ČR? I proto, že Češi si málo říkají o přidání, takže se vládě daří „zalepovat“ svůj dluh
03.09.2023 Nízké mzdové nároky Čechů a jistá jejich bojácnost při mzdovém vyjednávání se svými zaměstnavateli a šéfy představují klíčový důvod, proč se Fialově vládě daří „zalepovat“ dluh postupnou stabilizací veřejného zadlužení k HDP. Navíc vláda díky této stabilizaci nyní evidentně upouští od svého loňského plánu získat pod svoji kontrolu, znárodnit, klíčové tuzemské elektrárny a výrobu elektřiny jako takovou – a mít tak pod kontrolou cenotvorbu elektřiny.
Fialova vláda do voleb pohodlně stabilizuje veřejné finance, prognózuje vlivná ratingová agentura Fitch. Příznivý rating Česku i po včerejšku ponechává
27.08.2023 Ratingová agentura Fitch – jedna ze tří světově nejvýznamnějších – včera večer vydala nový posudek úvěruschopnosti České republiky. Fialově vládě nese dobré zprávy. Rozpočtový deficit se totiž má kabinetu s přehledem podařit stabilizovat již v příštím roce. Vláda jej pak podle Fitche dále sníží ve volebním roce 2025. Bude tak moci hlásat, že zkrotila nebezpečné zadlužování. Ostatně tento výhled je klíčovým důvodem, proč Fitch Česku i po včerejšku ponechává poměrně příznivý rating AA-, byť nadále i s negativním výhledem.
Kdo může za to, že Česko má pátou nejvyšší inflaci v OECD? O proč ji má „bezeurové“ Švýcarsko šestkrát vyšší než „eurové“ Slovensko, které svojí inflací překonává i Českou republiku…
22.08.2023 Česko mělo v červnu pátou nejvyšší míru inflace ze zemí OECD, vyplývá ze studie společnosti Utility Bidder, kterou dnes zveřejnila ČTK. Meziroční inflace činila v Česku podle studie 9,7 procenta. Vyšší už v rámci OECD byla pouze v Turecku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Nejnižší míru inflace naopak v červnu vykazovaly Švýcarsko, Řecko a Španělsko.
Euro ohrožuje budoucnost Evropy, říká nobelista Joseph Stiglitz. Nová studie zjišťuje, že euro má nulový dopad na rozvoj obchodu, přičemž jeho zastánci dlouhodobě tvrdili opak
13.08.2023 Z hlediska příznivců přijetí eura zdrcující studie vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance. Efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie je podle ní v zásadě nulový.
Řecké dluhopisy se po 13 letech vrací mezi investiční elitu. Čechy to může přesvědčit k přijetí eura
06.08.2023 Dluhopisy řecké vlády se vrací mezi investiční elitu. Alespoň tedy z pohledu ratingové agentury Scope. Ta jim včera večer středoevropského času, po zavření burz, zlepšila ratingové hodnocení ze stupně BB+ na BBB-. To znamená, že řecký dluh se z hlediska hodnocení agentury Scope ocitá v investičním pásmu.
Proč vlastně teď přijímat euro? „Eurové“ Slovensko má vyšší inflaci a má ji mít citelně vyšší nejméně do roku 2025, navíc trpí dramaticky vyšší nezaměstnaností mladých lidí než Česko
01.08.2023 V okurkové sezóně se v Česku rozjíždí nekolikátá mediální kampaň za přijetí eura. Část veřejnosti v uplynulých měsících totiž získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší.
Tím, že už příští rok se Česku podaří zkrotit inflaci i dluh, paradoxně klesne pravděpodobnost přijetí eura
01.08.2023 Zkrocení inflace i veřejného dluhu, k němuž v Česku především vlivem vývoje ve světě a statistických daností dojde v příštím roce, ve skutečnosti snižuje (nikoli zvyšuje) pravděpodobnost, že Česko přijme euro.
Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká, jen jednoprocentní, začínají prognózovat už i české instituce. Fialova vláda tak bude v předvolebním roce moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním, přestože jí spíše jen „spadne do klína“
30.07.2023 Fialova vláda v příštím roce bude moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním. Makroekonomika jí totiž podle všeho bude mimořádně přát a pomůže zřejmě už v předvolebním roce vládním stranám citelně zvýšit preference.
Největší výrobce hnojiv Lovochemie z koncernu Agrofert loni navýšil zisk o 1225 procent. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
24.07.2023 Výrobce hnojiv Lovochemie z koncernu Agrofert, největší v Česku, hlásí dramatický nárůst zisku. Ten mu loni stoupl o mimořádných 1225 procent. Navzdory prostředí mimořádně vysoké inflace. Či právě díky němu.
Většina Čechů zůstává nadále proti přijetí eura, ukázal nejnovější průzkum Eurobarometer. S jejich názorem výrazněji nehnula ani největší inflace za třicet let, ani rekordní zadlužování ČR
19.07.2023 Celkem 54 procent obyvatel České republiky nesouhlasí s tím, aby země přijala euro. Naopak 44 procent je pro vstup Česka do eurozóny. Čísla vycházejí z nejnovějšího šetření Eurobarometer, jehož závěry dnes zveřejnila agentura Bloomberg. Výsledky se příliš neliší od těch loňských.
Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert loni navýšila zisk o 165 procenta. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
14.07.2023 Společnost Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert hlásí dramatický nárůst zisku. Ten jí loni stoupl o mimořádných 165 procent. Navzdory prostředí mimořádně vysoké inflace.
Slovensko má vyšší inflaci než Česko a bude tomu tak nejspíše i po celý letošek a v příštích letech. Kvůli přijetí eura totiž Slovensko nemůže s inflací bojovat účinněji
14.07.2023 Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů slovenských statistiků činila v červnu meziroční inflace na Slovensku 10,8 procenta, zatímco v Česku dle ČSÚ jen 9,7 procenta. V obou zemích se ovšem inflace snižuje. Takzvaná harmonizovaná inflace činila na Slovensku v červnu dle předběžných údajů Eurostatu, resp. ČSÚ 11,3 procenta, zatímco v Česku 11,2 procenta. Harmonizovaná inflace, kterou sleduje Eurostat, je preferovaná z hlediska mezinárodního srovnání.
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení, které je a bude stále hůře dostupné
11.07.2023 Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum. Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska.
Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
06.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
05.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních, a to se ještě dočká tučného inkasa mimořádné „daně z drahé elektřiny“. Státu svědčí výrazný růst ziskovosti nejen ČEZ, ale i podniků jako Agrofert – ten hlásí růst zisku o 124 procent
04.07.2023 Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
Slováci mají nižší inflaci i úroky. Máme chtít euro?
19.06.2023 Inflační vlna, která se právě prohání Evropou, je mnohým stoupencům eura argumentem pro co nejrychlejší vstup do eurozóny. Upozorňují, že Česko vykazuje vyšší inflaci než většina zemí eurozóny, přestože muselo jít s úrokovými sazbami znatelně výše než právě eurozóna. Vždyť základní úroková sazba eurozóny nyní činí čtyři procenta, zatímco ta česká je už rok na úrovni sedmi procent. Inflace v Česku v květnu činila podle ČSÚ 11,1 procenta, kdežto v eurozóně jen 6,1 procenta.
Slovensko má vyšší inflaci než Česko a podle Bloombergu ji výrazně vyšší bude mít už po celý letošek a i v letech 2024 a 2025. Kvůli přijetí eura totiž Slovensko nemůže s inflací bojovat účinněji
14.06.2023 Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů činila v květnu inflace na Slovensku 11,9 procenta, zatímco v Česku jen 11,1 procenta. V obou zemích se ovšem inflace snižuje.
„Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ bude moci být jedno z hesel vládních stran před dalšími sněmovními volbami. Inflace do termínu jejich konání totiž dramaticky klesne
13.06.2023 Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura. Bude to ale odůvodněné?
Česko má stejně jako „eurové“ Slovensko inflaci 14 procent, říká Eurostat. Existují důvody pro přijetí eura v Česku?
20.05.2023 Vývoj české ekonomiky je příznivější, než se takřka všichni experti domnívali loni v létě či na podzim. Letos očekáváme, že vykáže růst 0,3 procenta. V příštím roce pak 2,4 procenta. Takže se Česko vyhne jakékoli hlubší či/a vleklejší recesi.
Česko už příští rok sníží schodek veřejných financí na úroveň maastrichtského limitu pro přijetí eura, prognózuje Evropská komise. Stalo by se tak poprvé od roku 2019, byl by to úspěch Fialovy vlády
15.05.2023 Česká republika podle Evropské komise už příští rok znatelně pokročí ve stabilizaci svých veřejných financí. Vyplývá to z dnes zveřejněné prognózy Bruselu. Podle ní Česko již v příštím roce stlačí schodek veřejných financí na úroveň rovných tří procent hrubého domácího produktu, a to z letošních předpokládaných 3,6 procenta HDP. Na uzdě, totiž citelně pod průměrem EU tak udrží celkové zadlužení v poměru k HDP a rovněž úrokové platby související s dluhem, které by měly letos i v roce 2024 rovněž zůstat výrazně pod úrovní průměru EU i eurozóny.
Inflace by měla klesnout na více než roční minimum, pro stále více expertů je však stále až příliš vysoká. ČNB z ní viní hlavně vládu, ta ovšem už příští rok stlačí schodek pod limit EU
08.05.2023 Meziroční inflace v dubnu dále zpomalila, a to na 13,3 procenta v meziročním vyjádření. Vyplývá to z odhadů českých i zahraničních analytiků, které oslovila agentura Bloomberg. Údaj zveřejní Český statistický úřad tento čtvrtek.
Česká národní banka viní z inflace vládní deficity, jenže zároveň ve své dnešní prognóze přiznává, že vláda už příští rok stáhne deficit pohodlně pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura. Vládě to může pomoci vyhrát volby
04.05.2023 Guvernér Česká národní banky z přetrvávajících inflačních rizik viní hlavně vládu, resp. její rozpočtovou politiku. Vláda totiž za čtyři měsíce letoška vytvořila historicky rekordní nominální schodek, rovných 200 miliard korun. Jenže sama ČNB ve své dnes zveřejněné prognóze počítá už pro příští rok s tím, že se vládě pohodlně podaří stáhnout schodek veřejných financí pod tříprocentní úroveň odpovídající příslušnému maastrichtskému kritériu pro přijetí eura. Pokud by se tak stalo, půjde nepochybně o politický triumf vládních stran, neboť by tím vlastně splnily svůj klíčový slib. A mohly by dokonce říkat, že se jim alespoň elementárně podařilo veřejné finance ČR stabilizovat. A vlastně budou mít pravdu.
Další úder Macronovi, rating Francie padá, a to poprvé v historii na úroveň Česka. Už jen pět z dvaceti zemí eurozóny má lepší rating než Česko
29.04.2023 Světově významná agentura Fitch zhoršila rating Francii, druhé největší ekonomice eurozóny. Zdůvodňuje to výší předpokládaných rozpočtových schodků Francie letos a v příštím roce. Tyto deficity už jsou až příliš výrazně nad úrovní prostřední hodnoty deficitů vykazovaných skupinou zemí, do níž agentura Fitch dosud řadila právě i ve Francii, tedy skupinou zemí s hodnocením „AA“. Proto nově Francii přisuzuje o stupeň horší hodnocení, „AA-“.
Rekordní milion Čechů se letos podle všeho vydá do Chorvatska. Tamní vyfabulované cenové přirážky Čechům zjevně nevadí
29.04.2023 V letošním roce by poprvé v historii mohl na dovolenou do Chorvatska zavítat více než milion Čechů. Loni jich tam tak odjelo necelých 850 tisíc, což je po předcovidovém roce 2017 druhý nejvyšší počet. Přes šesti lety bylo Čechů v Chorvatsku přesně 850 tisíc. Nyní zatím tuzemské cestovní kanceláře hlásí o pětinu až čtvrtinu vyšší zájem o zájezdy do této destinace. Takže skutečně nelze vyloučit, že do Chorvatska letos zavítá na dovolenou přes milion Čechů.
Tři kroky k ozdravení českých veřejných financí: vraťme se do roku 2020, resp. 2016, a proškrtejme dotace
07.04.2023 Stav českých veřejných financí není utěšený. Na druhou stranu všechna ta kritická tvrzení o tom, že jdeme „řeckou cestou“, jsou notně přestřelená. Často jen přiživují frustraci části polarizované společnosti, která do dané problematiky nemá dostatečný vhled, ale strach ze státního bankrotu – jakkoli neopodstatněný – umocňuje její již tak značnou úzkost a tíseň.
EK: Bulharsko by mohlo zavést euro v lednu 2025, pokud splní kritéria
23.02.2023 Bulharsko by mohlo vstoupit do eurozóny v lednu 2025, pokud splní všechna kritéria pro zavedení jednotné evropské měny. Uvedl to dnes místopředseda Evropské komise (EK) Valdis Dombrovskis. Bulharsko minulý týden oznámilo, že se vzdalo cíle přijmout euro v lednu příštího roku, protože se mu nepodařilo splnit některé podmínky.
Související klíčová slova:
Ludwig von Mises | Workshopy | Zpravodajské události | Zpomalení čínské ekonomiky | Růst v eurozóně | Realitní trh | Fanoušek Bitcoinu | Nárůst objemů | Protiinflační tlaky | Výnosy dluhopisů | Outsider | Války | Poskytování cizoměnových úvěrů | Vývoj | Dluh vlád | Jakub Seidler | Češi | Kpler | Allianz | Trh nemovitostí | Měnové zóny | Globální růst | Ceny bytů | Radim Dohnal | Velký propad | Velké polské podniky | DPH | Sazby v eurozóně | EUR | Patron Go | Přijmout euro | Nordstrom | Investiční firma | Standard & Poor's | Záchranný bankovní fond | Žebříček nejbohatších | Itálie | Obchodní záměr | České členství v EU | Rozpočet EU | Očekávání | Evropské centrální banky | Akcie Societé Generale | Úrokové sazby v eurozóně | Poslanci | Státy eurozóny | Okénko finančního trhu | Činnost České národní banky | Goldenburg Group | Pro investory | Zasedání ČNB | Veřejné finance | Hurikán | Ministerstvo průmyslu a obchodu | Analytik XTB | Ruské invaze na Ukrajinu | Výzkumný pracovník | Trh práce | Dluhová krize | Evropská komise | Dopady energetické krize | Rozpočtová pravidla | Covidová pandemie | Investice | Potenciál | Kurs zlotého | Velké recese | Švédské koruny | Lednová inflace | Oslabování měny | Evropské dluhové krize | Paříž | USAID | Framework | Rating České republiky | Japonské akcie | Invaze na Ukrajinu | Blackstone | Prognózy | Intervence | Nižší sazby | Sociální problém | Slabá koruna | Experti | Jednatel společnosti | Rekord | Ministr dopravy | Raiffeisenbank | Obchodní dohoda USA-Čína | Zpevňování koruny | Bitcoiny | Člen bankovní rady ČNB | Oživení ekonomiky | Návrh zákona | Evropské měny | Hnojiva | Creditas | Madrid | Akcie čínské firmy | V4 | Nákladové tlaky | Úroky na hypotékách | Analytik společnosti XTB | Český statistický úřad | Impuls | EUR/USD | Bruegel | Výkonný ředitel | Nabídkové tlaky | Spotřebitelé | Nejvyšší inflace | Von der Leyenová | Geopolitické napětí | Chování | Švédská koruna | Levice | Evropská měnová unie | Agentura AFP | Režim forexových intervencí | Aktuální vývoj | Hospodářské noviny (HN) | Lagardeová | Druhá největší ekonomika | Trh s dluhopisy | Průměrné mzdy | Fortuna | Cenné papíry | Slábnutí koruny | Výnos | DeFi | Nákupy státních dluhopisů | Mimořádné daně | Nejvyšší inflace v Evropské unii | Exchange | Tisk peněz | České členství | Vzdělávání | Soukromá spotřeba | Julius Bär | Kurzotvorné informace | Dluhopisy zemí eurozóny | Růst sazeb | IDEA | IHNED | Zkrocení inflace | ESG | ČEZ | Londýn | Euro Česku | Hluboké recese | Čerpání evropských peněz | Nadopování trhů | Capitalinked.com Radim Dohnal | Svaz průmyslu | Mimořádná inflace | Změny HDP | Praxe | Platební neschopnosti | Investing | Členové eurozóny | Spotřebitelské inflace | Marian Jurečka | Čistý příjem | Casino | Brent | Znehodnocení | Kansas City | Google Pay | Peníze | Petr Král | Strach | Poradce předsedy vlády | Ukazatel | Rozhovor | Prezidenti a premiéři | Obavy z inflace | Prognóza | Služby | Analytici společnosti | Měny | Panelová diskuze | Čínský celní úřad | Výsledek hospodaření | Dividendy | Burza | Bankovní rada ČNB | Viceguvernérka | Developeři | Investovat do akcií | David Neveselý | Burzy | Dinár | DWAC | Ceny elektřiny | Danuše Nerudová | Výrazný vzestup | Slovenská vláda | Posílení koruny | Export | EUR/CZK | Vládní opatření | Ministryně hospodářství | AI | Nezávislé měnové politiky | Škoda | CapitalPanda | Mzdová vyjednávání | Fialova vláda | Regulace | Zavedení eura | Novela zákona o ČNB | Noviny | Měnový fond | Fungování | Hongkong | Partneři | Inflační spirála | Polský premiér | Hospodářské výsledky | Tovární objednávky | Litva | Světová finanční krize | Daňové škrty | Ekonom ING | Fitch Ratings | Nižší úroky | Parlamentní volby | Boeing | Kapitálový trh | Zvýšení sazeb | Zavedení eura v ČR | OX Capital Markets Ltd | Skvělý zisk | Hospodářské záležitosti | Veřejný dluh ČR | UniCredit Bank | Jednotná evropská měna | Petrof | Pokles reálné spotřeby | Albert Čuba | Jak uspět | Marek Mora | Nový rekord | ATH | Pracovní místa | Rekordní zisk | Přímé intervence | Investoři | Malta | Petr Pavel | Další růst | Nejistoty | Vládní dluh | Velikosti likvidity | Kapitál | Slovenská ekonomika | Kurzu měn | Posílení | Občané | USD | Cenový skok | Kč/USD | Vývoj sazeb | Asociace pro kapitálový trh | Koruna česká | Vývoj měnového páru EUR/PLN | Posilování koruny | Christian Lindner | Euro vůči dolaru | Plány | Funkční období | EMEA | Kč/EUR | Viceguvernér ČNB | KDU-ČSL | Měnová sekce | Zisk | Partie Terezie Tománkové | Část zisků | Zavedení eura v Chorvatsku | Tempo zdražování | Cestování | Největší ekonomika | Migrace | Patria | Aktuální výhled | Zahraniční investoři | Analýzy | Nike | Evropské ekonomiky | Digital World Acquisition | Konopí | Splasknutí realitní bubliny | Potenciální rizika | Nobelovy ceny za ekonomii | Vládní výdaje | Swapy | Bohatí | Evropský fond finanční stability | Průměrný kurz koruny | Švýcarská banka | CZK | Jan Kubíček | WIG20 | Akcionáři | ING Jakub Seidler | Emoce | Kabinet | Investovat | World Gold Council | Rozpočtový přebytek | Vít Hradil | Patria Online | Analytik Purple Trading | S&P | Brusel | Agentura AP | Úroková sazba | Nákupy dluhopisů | Mzdový nárůst | Legislativa | Zvýšení daní | Dovoz | Unie | České firmy | Konvergence | Eurokomisaři | Nikkei | Akcie Societé | L'Occitane | Deflace | Termín přijetí eura | Společnost Nasdaq | Petr Fiala | Prezidentské kampaně | Největší švýcarská banka | Obchodování na pražské burze | TIM | ATRIS | ČSAV | Turecká lira | České hospodářství | Výroční zpráva | Praha | Markets | Kurz eura ke koruně | Agentura PAP | Prezident | Zlato.cz | Velkoobchodní cena zemního plynu | Piráti | Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 | Investing.com | Majitelé firem | Vzdělání | Mzdy v eurech | ZEW | Akcie bank | Růst zadlužení | Chorvatský parlament | Výsledky | Fenomén | Evropská dluhová krize | Scope | Roger | eTrader | Ekonomické oživení | Globální ekonomiky | Trebitsch | HUF | Portfolio | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Inflační tlaky | Průzkum | Evropský stabilizační mechanismus | Zadlužování | Bank of America | EUR/PLN | Komodita | Dominik Stroukal | Dovoz ropy | Petr Lajsek | Zvyšování daní | Finanční instituce | Lepší výsledky | ODS Zbyněk Stanjura | ProCent | Eurostat | Energie | Karel Havlíček | Národní zájmy | Úsporný tarif | Dark Web | Pesimismus | Objem | Jednotné měny | Finanční náklady eura | Boj s inflací | Cestovní kanceláře | Vývoj měnového páru | Hypoteční trh | Cenné papíry a burzy | Velké firmy | Svaz německého průmyslu | Národní měny | Firmy | Důchod | Agentura Bloomberg | AFP | Studie | Boeing 737 | Nástroj | Premiér Andrej Babiš | Zpráva | Reálné spotřeby domácností | Bit.plus | Martin Machala | Analytik eTrader | Válka | Polsko | Ratingová agentura | Inflace v Česku | Měna | Bankéř | Členské země EU | Hrubý domácí produkt (HDP) | Hypotéky | Státní rozpočet | Nasdaq | Současná situace | Nájmy | Přijetí | Deficit | Lukáš Kovanda | Bydlení | Česká spořitelna | Kursy | Tvrdý brexit | HUF/EUR | Natland Petr Bartoň | Cena eura | Ukrajina | Bloomberg | Fyzické akcie | Udržitelnost | Nabídka | Centrální banky | Martin Dvořák (STAN) | Zpomalení inflace | Úvěrování | Trump | Hospodářský propad | Rating zemí | Zprávy | Tokeny | Evropské trhy | Dolary | Reálné mzdy | Finance.cz | Cenový šok | Stavebnictví | Ozdravení českých veřejných financí | Akcie Komerční banky | Britský statistický úřad | Byty | Donald Trump | Christopher Dembik | Asie | Instituce | Nezávislost centrální banky | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Apple | Ropa Brent | Rozhodnutí vlády | Index WIG20 | Vyhlídky | BBC | CZ | Ratingové hodnocení | Likvidity v bankovním sektoru | Výdělky | Vysoké ceny energií | Deficit rozpočtu | Vodňanská drůbež | Hong Kong | Natland | Akcionáři ČEZ | Komise pro cenné papíry a burzy | Pandemie nemoci COVID-19 | Trh | Kurz EUR/USD | Komise | Války na Ukrajině | Erste Bank | Rezervy bank | EY | České koruny | Výrazný růst | CNN Prima News | Eurobarometr | Čeští exportéři | Nový premiér | Analytik TopForex | Korekce | Sazby daně | Britské libry | Nové trhy | Hnutí ANO | AA | Vývoj ekonomiky | Viceguvernérka ČNB | Průzkumy | Akciové tituly | Pevný kurz | Prezident Emmanuel Macron | Francie | Sazby ČNB | Konkurenceschopnost | Firma Vodňanská drůbež | Referendum o přijetí eura | Objem exportu | Propad | Maastrichtská kritéria | Oldřich Dědek | Marka | Turecko | Stock | ČR do ERM | HDP eurozóny | Rating | Dezinflace | Pandemie koronaviru | Záporný úrok | Microsoft | Příležitosti | Předčasné parlamentní volby | Paweł Majtkowski | Pokles úrokových sazeb | Posílení kurzu | Vládní dluhopisy | Evropské obchodování | Výsledky průzkumu | Eurokomisař | Mateusz Morawiecki | Spotřebitelská inflace | Defi | Akcenta | Obchody | ANO | Hospodaření státního rozpočtu | Hrubý domácí produkt | Letadla | Podnikatelé | Sázka | Národní ekonomická rada vlády | Matadoří dluhopisy | Drahé energie | Odchod z EU | Zájem o dluhopisy | Důvěra | Pravděpodobnost | Prosperity | Emise skleníkových plynů | Mauricius | BCM Begin Capital Markets CY Ltd | Kurz koruny k euru | CBRE | Zahraniční obchod | Devalvace | Hlavy států | Makroekonomika | Intervence ČNB | Medián | Výpadky | London School of Economics | Objem obchodů | Graf | FIAT | Posilující polský zlotý | Digitální ekonomika | Centrální banka | Přehled | Chod firem | Střední kurz | Ukončení intervencí | Tomáš Havránek | Plyn | Inflační vývoj | Eurodolar | Výnosové křivky | Jádrová inflace | Hospodaření | Fed | Zveřejněná data | Směnárny | Americká centrální banka | Zavedení eura v Bulharsku | Růst spotřebitelských cen | Andrej Babiš | Rumunský ministr financí | Dolar | Portfólia | Stávající úrokový diferenciál | Údaje o inflaci | Běžný účet | ČNB Aleš Michl | Analytik Cyrrusu | Očekávání firem | Reuters | ING | Vývoj kurzu koruny | Zvýšení úrokových sazeb | Nobelovy ceny | Brexit | Mimořádná daň | Investment | W1 | Směnný kurz | Guvernér Michl | Výstupy | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Měny zemí | Sazby ECB | Nůžky bohatství | Utahování měnové politiky | Deficit veřejných financí | Pozornost | Silný frank | Růstový impuls | Firma | Bulldog bonds | Plan B Investment | Portugalsko | Konkrétní cíle | Česká měna | S&P 500 | Florin Citsu | Wealth | Dow Jones a S&P 500 | Data z amerického trhu práce | Obchodování | PwC | Elektrická energie | Zemní plyn | Předseda | Libra | Koronavirová krize | Zvýšení základní úrokové sazby | Britové | TOP 09 | Scholzova vláda | Charles Michel | CFD | Přímé zahraniční investice | Český trh práce | Snížení sazeb | Fiskální pakt | Naše ekonomika | Evropská měna | Zvýšení základní sazby | Financovat | Harmonizovaná inflace | Příprava | Dominik Rusinko | Aleš Michl | Řecko | Finanční instrumenty | Majitel | Aktuální cena | Green Deal | Investiční rating | SatoshiLabs | Míra | Objem zlata | Ministři financí | Hospodaření státu | Úroky | Ekonomická stagnace | MT4 | Ranní nadhoz | Zájem o eurové úvěry | Vývoj české ekonomiky | Budoucí vývoj | Objem peněz | Akcie dnes | Veřejné investice | Izrael | Ceny akcií | TABAK | Klíčové oblasti | Japonsko | Analytik Raiffeisenbank | Počet úmrtí | ECB | Ceny | Koronakrize | Technologie | Kurs eura | Energetická krize | Hypoteční sazby | ČNB | Rumunsko | Evropská unie | Devizoví obchodníci | ESG principy | Spekulativní věci | Konkrétní měny | Ranní zpráva | Pokles | Prognóza ČNB | Česká měnová politika | Finance Group | Země EU | Spekulativní útok na korunu | Covid-krize | LIBOR | Pokles výnosů dluhopisů | Víkendové parlamentní volby | Problémy české ekonomiky | Tržní očekávání | Nejistota | Podpora | Důvěryhodnost | Celosvětový problém | Pierre Moscovici | Obchodník | Roční výnos | Doporučení | COVID-19 | Uvolněné fiskální politiky | Economic | Finanční krize | Česká republika | Bohemia Energy | Zestátnění | Daně | Novela zákona | Lídři | OECD | Cena za akcii | Český stát | Životní úroveň | Polské podniky | Agentura pro mezinárodní rozvoj | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Spekulativní aktivum | Valdis Dombrovskis | Konsorcium | Bankovky a mince | Růst zisků | Řecká krize | Zisky | Devizové trhy | Ekonom UniCredit Bank | Náklady eura | Index Nikkei | Prezident Trump | BNP Paribas | Oslabení koruny | Náhoda | Nvidia | Obchodní podmínky | Růst výnosů | Kurzový závazek | Ratingové agentury | Manuál | Společná měna | Cena zlata | Filip Dřímalka | Zvýšení ceny | Jiří Tyleček | Trinity Bank | Vice | Pojištění vkladů | Růst cen | Riksbank | Premiér Petr Fiala | Německá vláda | ERM II | Místopředseda ODS | Financování | Volby do Evropského parlamentu | Akcie Boeingu | ČSÚ | Členství v ERM | Finance | JDE | Makroekonomické ukazatele | Automobilový průmysl | Hotovost | Ekonomický a strategický výzkum | Babišova vláda | Růst úroků | Celkový deficit | Kroky k přijetí eura | Společnosti | Maďarský forint | Ceny zboží | Rozhodnutí ČNB | Prezident Joe Biden | Inflační náraz | Partnerství | Vyšší ceny | Průměrná hodnota | ERA | Jedno euro | Nájemné | QE | Vstup do ERM | Průměrná mzda | DNO | Cena | Dnešní čísla | Dnes ČTK | Švýcaři | Švýcarská centrální banka | Hospodářský růst | Jiřina Nepalová | Bezkupónový dluhopis | Celková inflace | Cena akcií britské společnosti | Odhodlání | Světová banka | Bod | Miliardy korun | Přenos | Federal Reserve | Značný zájem | Silnější koruna | Polský zlotý | Platební instituce Roger | Macao | Spekulace | Vyspělé ekonomiky | Nejziskovější | BNP | EMU | Saúdská Arábie | Domácnosti | OCI | Banka pro mezinárodní platby | Sázet | Inflace | Devizové intervence | Tržby | Laureát Nobelovy ceny | Značné riziko | Marže | Petr Bartoň | Domácí měna | Situace | Celková ekonomika | Capitalinked.com | Ekonomie | Snížení schodku | Daně z příjmů | Dotace | Zkušenosti | Agentura Scope | Standardní investiční příležitosti | Ursula von der Leyenová | Emmanuel Macron | Nové zakázky | Vláda ČR | Spotřební daně | Google | Lira | USD/CZK | OX Capital Markets | Samou | Ukončení činnosti | Statistiky | FXstreet | Důstojné stáří | Dluhopisové trhy | Goldenburg Group Ltd | Stagnace | Spolkový statistický úřad | FX | Index tokijské burzy | Aukce | Růst mezd | Tempo inflace | Krize eura | ČSOB Dominik Rusinko | Období nejtvrdších lockdownů | Kurz | Nižší růst | Evropská centrální banka | Nezaměstnanost mladých | ISM | Unicredit | Rozpočtová pravidla EU | Pokles výnosů | Lockdowny | Ekonomické podmínky pro euro | Mezinárodní investoři | Vládní koalice | Pandemie nemoci | Aktivum | Ve vatě | Vyšší úrok | Minimální sazby daně | Rozhodování ECB | Ekonomové | Deficit státního rozpočtu | Prezident Pavel | Důležité fundamenty | Úspory | Intervenční činnost | Proinflační | Konsensus | Analytik | Odpor | Finanční pomoc Řecku | Index tokijské burzy Nikkei 225 | Chorvatsko | Capitalinked | Analytici | Elektromobily | Právo | Prima | Dobré zprávy | Úřad práce | Kurz koruny | Zahraniční kapitál | Dluhy | Mario Draghi | Podmínky pro euro | Vysoká inflace | Hospodářství | Pád cen | XTB Štěpán Hájek | Inflační cíle | Analytik skupiny AXA | Členské země eurozóny | Výrok Lagardeové | Heritage Foundation | Dušan Hradil | Tuzemská inflace | Vyšší sazby | Arm | Snižování úrokových sazeb | Švédská ministryně financí | Slovenská inflace | Nové peníze | Vítězství nad inflací | Cenové stability | Debata | Portfolia | Povinné minimální rezervy bank | Poptávka | Pandí dluhopisy | Expert | Koronavirové krize | Vývoz | Světové finanční krize | Buldočí dluhopisy | Moody's | Ziskovost | Miliardy eur | Recese | Úvěrová delikvence | Makro | Mzdový růst | Přehřátý trh | Švýcarský frank | Referendum o euru | Využití AI | CZK/EUR | Digitalizace | Signály | Koronavirové pandemie | Mezinárodní instituce | Prime | Záchranný bankovní fond (SRF) | Frank | Ministři | Prudký propad | ERM | Bukurešť | Kapitálové výdaje | Miroslav Novák | Purple Trading Petr Lajsek | Transparentní | Analytici banky | Kurz eura | Devizový zákon | Helena Horská | Yankee dluhopisy | Čínské akcie dnes | Akcie L'Occitane | Patria Finance | Ceny energií | Ceny potravin | Pšenice | Fitch | Hydraulics | Vstup Bulharska do eurozóny | Úrokové platby | Meziroční míra inflace | Index důvěry | Měnový kurz | Základní sazby | Investiční příležitosti | Rizika | Eurozóna | Psychologie | Analytik Komerční banky | Británie | Intervenovat na devizovém trhu | Bulharsko | CySEC | Rostoucí inflace | Nejvyšší kontrolní úřad | OSN | Výrazný pohyb | Cena elektřiny | Agentura Fitch | Předpovědi | Místopředseda představenstva | Bondy | Finanční prostředky | Mince | Zavedení eura jako oficiální měny | Světové ekonomiky | Růst HDP | Jednotný řešící mechanismus (SRM) | Růst cen nemovitostí | Trend | Obchodovat | Střadatelé | Pokles sazeb | Celkový výsledek | Tomáš Cverna | Míra inflace | Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny | Energetika | MMF | CNN | Náklady na úvěry | Snížení emisí | Sázkové kanceláře | Nemovitostní trh | Prezident Petr Pavel | Indexy | Altcoiny | Citi | Zvyšování sazeb | Odborníci | Vývoj inflace | Zpřísnění měnové politiky | Měna euro | Mezinárodní měnový fond | Transparentnost | Gold | Akciová společnost | Černá Hora | Guvernér centrální banky | Průmysl | Bolest | Podnikání | Růst produktivity | Tempo růstu | EU | GfK | Bankovnictví | All-stock transakce | Aerolinky | Trei Real Estate | Digital World | Nadhodnocení | NBP | Biliony | Divergence | Zdražování energií | Co bude | ETF | Akciové trhy | Úrokové sazby | Redukce | Zhoršení výhledu | Ekonomiky střední a východní Evropy | Myšlenka | Europoslanci | Varování | Konec hotovosti | Situace na trhu | Mezinárodní porovnání | Reputace | Spojení | Bankovní rada | Macron | Střední třída | Členství v EU | Bear | Spokojenost | Aktiva | Pokles inflace | Transakční náklady | Použití finanční páky | SWIFT | Fiskální politika | Kurz domácí měny | České měny | Kvantitativní uvolňování ČNB | Švýcarská banka UBS | Business | Facebook | Vladimír Pikora | Ministr pro evropské záležitosti | Schodek | Základní úrok | Pokles cen | Další regulace | Euro | Akcie Nvidia dnes | ROCE | Akcie Nvidia | Čínská centrální banka | Veřejný dluh | Tempo růstu ekonomiky | Zvedání úrokových sazeb | Vysoké inflace | Proinflační riziko | Raiffeisenbank a.s. | Bankovní sektor | Cena benzínu | Program kvantitativního uvolňování | Výsledky voleb | Vývoj kurzu | Fiskální politiky | Tradingový portál | Čínské akcie | Ministryně financí | Český rozhlas | České veřejné zadlužení | Sentix | Callon | Joseph Stiglitz | Index akcií | Erste | Výsledek voleb | Snížení ratingu | Trinity | Nájemní bydlení | Splasknutí bubliny | FOREX | Kupón | Zisky firem | Majetek | Ekonomika eurozóny | Členské země Evropské unie | Načasování | Řetězce | Sentiment | Kurzové riziko | Jan Procházka | Bývalý ministr financí | Měnová unie | Maďarská centrální banka | Růst úrokových sazeb | Bývalý prezident | Ekonomika | Politika | Konkurence | Otázky Václava Moravce | PLN | Míra nezaměstnanosti | Analytika | Whisky Trebitsch | Komunikace | Německá ekonomika | MAM | Obnovení růstu | Podvody | Poplatky | Měnová politika ECB | Forint | GDP | Velká Británie | Zelené energie | PLN/EUR | Výnosy amerických dluhopisů | Další vývoj | Index Exportu | Ekonom | Akcenta Miroslav Novák | Optimismus | Hospodářské noviny | Real Estate | Členové bankovní rady | Patrik Mackových | Trader | Rozpočtové politiky | Indie | Očekávání trhu | Měnové politiky | Výrazná inflace | Centrální bankéř | HVB Bank | Plánování | Akciové indexy | Řecká ekonomika | Tomáš Holub | Živobytí | Země eurozóny | Historická maxima | Byznys | Otto Daněk | Invaze | Inflace ve Švédsku | Digital World Acquisition (DWAC) | Commerzbank | Výroba elektřiny | Cykly | Zhodnocení | Nezaměstnanost v EU | Nákup nemovitostí | Míra inflace v Polsku | Snížení základní úrokové sazby | Parita | Zavedení hotovostního eura | Poradenské společnosti | Výhled | Zdanění | ESM | Technologický Nasdaq | Kurzy měn | Dividenda | Auta | Komerční banky | Analýzy České národní banky | Rada ČNB | Americký trh práce | Zestátnění ČEZ | Konzultační společnosti | Intervence centrální banky | Federal Reserve Bank | Ethereum | Investiční prostředí | Economist | Klokaní dluhopisy | Počasí | Ceny dováženého zboží | Zaměstnanci | PayPal | Agentura DPA | Evropský trh | Medvědi | Finanční trhy | Statistický úřad | Vyšší daně | Aliance | Cyrrus | Dobrý výsledek | Expanze | Fondy | Komise pro cenné papíry | Místopředseda Evropské komise | XTB Tomáš Cverna | Comfort Finance | ARM | Kyjev | Cenové hladiny | Německé ekonomiky | Financial Times | Dluh zemí eurozóny | Nikkei 225 | Poslanecká sněmovna | Vývoz z Ukrajiny | Bankovní fond | Pracovní trh | New York | Realitní bubliny | Rozdíl v ekonomické úrovni | Dřevo | Zvýšení úroků | Fiat money | Portál FXstreet.cz | Výdaje | Německé tovární objednávky | Energetické společnosti | Protipandemická opatření | Riziková aktiva | Problémy | Jednotná měna | Pokles poptávky | Inflace na Slovensku | Rekordní schodek | Gram zlata | Členské státy | NFT | Prezidentské volby | Základní úrokové sazby | Nezaměstnanost | Úročení vkladů | Funkční období hlavy státu | Měnová politika ČNB | Objem investic | ODS | Ropa | Ekonomické teorie | HN | České vlády | Holding Agrofert | Dluhopis | Investiční skupiny | Rozvoj | Makroekonomická data | Asociace exportérů | Znovusjednocení země | Inflační vlna | Baterie | Dostupnější peníze | Eurobank | Roklen24 | Transakce | Švýcarské banky | Nejslabší růst | Premiér Fiala | Ekonomka | Snížení úrokových sazeb | Dostupnost bydlení | Růst nezaměstnanosti | Přístup k měnové politice | Oslabení české koruny | Zaměstnanost | Profitovat | Irsko | Roklen | Energiewende | Reinvestice | Spotřeba domácností | Zachování koruny | Mzdové požadavky | Impulzy | Banky pro mezinárodní platby | Nárůst zisků | Daňové příjmy | Oslabení eura | Řecké dluhopisy | Loterie | Analytik skupiny | Kypr | Thomson Reuters | Zvyšování úrokových sazeb | Oslabování české měny | LinkedIn | Walgreens | Ceny realit | Investice a hypotéky | Báze | 3М | Obchod | Nová vláda | Balkán | TRUTH | Regionální měny | Výpadky v dodavatelských řetězcích | Generál Pavel | Zlotý | EFSF | Oslabení | Carry trades | Náklady na obsluhu dluhu | Sentiment na trzích | Pohonné hmoty | Globální finanční krize | Rusko | Vysoké riziko | Zhoršení ratingu | Úsilí | Veřejné zadlužení | Purple Trading | Poradce | Vicepremiér | Reálné úrokové sazby | Spojené státy | Zkušenost | Hodnota indexu | Vývoj kurzu eura | Pakt stability | Tradingový portál FXstreet.cz | Signál | Zdražování | Správní rada | Energetické krize | Člen bankovní rady | Zajímavé investiční příležitosti | Inflace v Evropské unii | Britská vláda | Komerční banka | ADP | Náklady na zajištění | Kupní síla | Trhy | Sankce | Ropy | Rozdílové smlouvy | Sociální média | Platforma | Singapur | Ekonomka Raiffeisenbank | Devizové rezervy | Bankovní unie | Rozpočtové schodky | Koruna posílila | Ekonomický dopad | Společnost | Časové období | Úspěch | Důchody | Jednání ČNB | Sázky | Zboží z Číny | Nové prognózy | Burzovní operátor Nasdaq | Svlečené dluhopisy | Digi24 | AXA | Výzva | Fondy kvalifikovaných investorů | Negativní výhled | Politici | Cena akcií | Trump Media & Technology Group | Federal Reserve Bank of Kansas City | Slovensko | Světové hospodářství | Upozornění na rizika | Rozšíření | Společná evropská měna | Příliv investic | Nálada | Rishi Sunak | Indikátory | Eura | Neúspěch | Vysoké ceny | Nizozemsko | Organizace | Ceny pohonných hmot | Ratingová agentura Fitch | Services | Sankce na Rusko | Experti ČNB | Růst | Ceny surovin | Měnové unie | Polská centrální banka | Nákup nemovitosti | Příjmy | Lucembursko | Emitent | Zajištění | Islámské dluhopisy | Parlament dnes | Snížení inflace | Pandemie | Index | Poskytování úvěrů | Nejlepší rating | Hlavní rizika | Odpůrci eura | Eva Zamrazilová | Historie | Bohatství | Úročení | Ceny nemovitostí | Konsolidační balíček | Politická dohoda | ISM index | Volby | Obchodní dohody | Vyšší úroveň | Penta | Zhoršení ratingu Francie | Martin Kupka | Viceguvernérka České národní banky | Cíle | Instrumenty | Bezpečnost | Předčasné volby | Zrušení superhrubé mzdy | RENOMIA | Aktuální situace | Nominální mzdový růst | ARM Holdings | Evropská rada | Zadlužení České republiky | Výkyvy | Volatilní | Schodek státního rozpočtu | Koruna oslabuje | Zákon o zavedení eura | Poradce guvernéra ČNB | Banky | Evropská legislativa | Náklady spojené s bydlením | Nvidia dnes | Grant Thornton | Prodeje | Intervence České národní banky | Okénko trhu | Občané eurozóny | Tučné zisky | Estonsko | Dow Jones | Finanční zdroje | Ministr vnitra | Olívia Lacenová | Odchod z eurozóny | Česká inflace | Obrovská ztráta | Douglas | Cena zemního plynu | Poradenská společnost | Comfort Finance Group | Švédská Riksbank | Výzkumná společnost | Snížení nákladů | Měnové trhy | Šance | Bankovní rady ČNB | Výhled trhů | Úrokové sazby v Česku | Dopady války na Ukrajině | Rychlost | ČR do ERM II | Vatikán | Ekonomický přínos | Platební instituce | Měnové riziko | Globální krize | Mimořádné kroky | Covid | Nová historická maxima | Výrobní ceny | Zbyněk Stanjura | Odvětví | Šok | Rozpočtový deficit | Ekonomické bubliny | Výše devizových rezerv | Francouzský prezident | Předseda Evropské rady | Rakousko | Jurisdikce | Měnové krize | Dna | Dostupná data | Investiční společnosti | Maďarsko | Společnost Sentix | Rostoucí trend | Mzda | Inflace v České republice | Grexit | Měnový pár | Podíl hypoték | Příjmy obyvatelstva | Zdražení nemovitostí | Daně z příjmů právnických osob | Dánsko | Data ČSÚ | Italský dluh | Prognóza Evropské komise | Bankrot | Banka | ICO tokeny | Vakcinace | Na burze | Agentura Reuters | Akcie | Christine Lagardeová | Ekonomické aktivity | STAN | ČSOB | MF | Snižování úroků | Czexit | Daň z mimořádného zisku | Dopady pandemie | Pozitivní signál | Úrok | David Marek | Ekonomiky | Kurzovní riziko | Světové trhy | All Time High | Odstranění kurzového rizika | Měnová politika | Evropa | Americký burzovní operátor | Next Finance | Tesla | Norsko | Agrofert | Stabilita | ECU | Vstup do eurozóny | Polské veřejné finance | Prohlášení | Vyšší úrokové sazby | Prognózy ČNB | Britský premiér | APA | Problémy v dodavatelských řetězcích | Bilance zahraničního obchodu | Zdravotní péče | Obchodní dohoda | Evropský parlament | Celní úřad | SenseTime | Kuvajt | Evropská komise (EK) | CVVM | Zpomalování inflace | Volatilní položky | Rezignace | Eurové úvěry | Hlavní ekonom ING | Ochlazení realitního trhu | University of Warwick | Société Générale | Daňový balíček | WGC | Ekonomický růst | Oslabení měny | Míra zisku | Hodnota HDP | Pan euro | Krize | Asociace | Management | Průlom | Největší ekonomiky | BCM | Kvantitativní uvolňování | Příjmy z turistiky | Žebříček nejbohatších Čechů | High | Bohatí lidé | České úrokové sazby | Dovoz do země | Alpha Bank | Hospodářská politika | Reálná mzda | UBS | NATO | Americký trh | Údaje | Rozpočtový schodek | Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny | Indexy Dow Jones a S&P 500 | Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) | Složení bankovní rady | Kuny | 737 MAX | Důvěra investorů | Minimální rezervy bank | Odhady ČNB | Eurosummit | Důvěra investorů v ekonomiku | Jana Brodani | Andorra | Výhody | Kosovo | Ekonomiky eurozóny | Vývoje kurzu | Argumenty o přijetí eura | AXA ČR a SR | Míra zadluženosti domácího sektoru | Posilování české koruny | Profesor Dědek | Snižování sazeb | Vstup do EU | Měnové otázky | Přední ekonomové | Javorové dluhopisy | Capital Markets | Lobbing | Tipsport | Politika ČNB | Nemovitosti | Vlastnictví | Frustrace | Dluhopisy řecké vlády | Práce | Útok na korunu | Národní rozpočtová rada | Cukr | Očkování | XTB | Francouzská vláda | Ekonomické překvapení | Spoření | Journal of International Money and Finance | Podniky | Investiční firmy | Arbitráže | Konsolidace | PAP | Finanční ztráty | Dobrá čísla | Termín pro přijetí eura | Koruna posiluje | Ekonomické podmínky | PFR | Cangaroo bonds | Ministr financí | Vstup do ERM II | Ztráta | Rozpočet | Domácí měny | Vstupu do EU | Schodek rozpočtu | Pakt stability a růstu | Tomáš Jícha | City | Pozitivní vliv | Nákladová položka | Švédsko | Pracovní síly | Závazek | Směřování | Pandemie covidu-19 | National Bank of Greece | ČSOB Index očekávání firem | Raiffeisenbank Helena Horská | Varšava | Guvernér ČNB | Instrument | Český vývoz | Největší ekonomika eurozóny | Český trh | Hazard | Čínské investice | Koruna dnes | Inflace v eurozóně | Německo | Koordinátor pro zavedení eura | Czech Fund | Daň z mimořádných zisků | Intervenční činnost České národní banky | Vlastní nemovitost | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Bankovky | Biden | Le Penová | Daň z příjmu | Růst české ekonomiky | Sex, drogy a bitcoiny | Britské společnosti | Akciový trh | Mojmír Hampl | Výsledky hospodaření | Viceprezident | Ztráty | Japonský jen | CETA | FXstreet.cz | Bilance | I-Trader | Inflace v Polsku | Snížení úroků | Banka UBS | Orbán | Hodnoty NFT | MWh | EK | Investování | Petr Fiala (ODS) | Veřejné finance ČR | Polská národní banka | Oslabování koruny | Mzdy | Výkyvy kurzu | Hlavní index Nikkei 225 | Přehřátý trh práce | Zadlužení | Obchodníci | Zahraniční investice | Pravidla EU | Mezinárodní ratingové agentury | Hamás | Ukazatele | Kantony | Pozice | Nízká inflace | Dluhopisy | Trading | Platební bilance | Předsedkyně Evropské komise | Plán zavedení eura | Institut ZEW | Dividenda ČEZ | Evropské záležitosti | Situace na trhu práce | Burzovní operátor | Agentura Moody's | Poradce premiéra | Tomáš Lébl | Čína | Inflace v ČR | Koruna | Olaf Scholz | Sdílení zkušeností | ČR | Hlavní ekonom | Státní kasa | Rumuni | Rozpočtové deficity | Kompenzace | Vydávání dluhopisů | Papírové dolary | Ministerstvo financí | Kapitálové trhy | Překážky | Rating Česka | Nejvyšší deficit | Guvernér | Přerušení dodávek ruského plynu | Úrokový diferenciál | DRFG | USA | Zemědělství | Riziko | Praní špinavých peněz | Výraznější pokles | Pozitivní zpráva | Sazby | NERV | Schodek veřejných financí | EET | Kritéria konvergence | Dluhové krize | Kontrakt | Miliardy dolarů | Živnostenské banky | Deloitte | AAA | Zahraniční forex | Burze | MOL | Mikuláš Splítek | Meziroční inflace | Devalvace koruny | Budování tržní ekonomiky | Sektor služeb | Velký problém | Česká vláda | Peníze navíc | Ekonomický poradce | Výsledek hlasování | Analytik ČSOB | Sněmovní volby | Finanční náklady | Úroková míra | Zdanění komerčních nemovitostí | Radim Uher | Americký ministr financí | Vývoj sazeb na trhu | Podstoupení rizika | Platidlo | Globální měny | Statistika | Ministerstvo financí (MF) | Další pokles | Ownest | Kathimerini | Míra zadluženosti | Korunový výnos | News | Přerozdělení bohatství | Tradeoff | Emise | Reálná kalkulace | ČNB úrokové sazby | Propad hypotečního trhu | Zátěžové testy bank | Václav Klaus | Spekulativní útok | HDP na obyvatele | Revolut | Intervenovat | Ranní zpráva z finančního trhu | Petr Zahradník | Index očekávání firem | Lidovci | Konsensus analytiků | Zastánce eura | Větší podniky | Měnová politika Evropské centrální banky | Válka na Ukrajině | Nejbohatší | Více peněz | Nastavení úrokových sazeb | Izraelská centrální banka | Prodej | Eurové příjmy | Japonská centrální banka | Bez rizika | Člen bankovní rady České národní banky | Samurajské dluhopisy | Investiční | BCM Begin Capital Markets CY | Cena plynu | Snížení daní | Bitcoin dnes | Sukuky | Švédská měna | EHS | Doktorát z ekonomie | Společné evropské měny | Baterie do elektromobilů | All-stock | Berlín | Bitcoin praní špinavých peněz | Náklady spojené s kurzovním rizikem | Rizikový jev | Bitcoin | Martin Dvořák | HICP | Výkonnost | Česká ekonomika | Zdražování potravin | Štěpán Hájek | Sentiment finančních trhů | Program hnutí ANO | Budoucnost | Finanční stability | Tempo růstu spotřebitelských cen | ERM-2 | Eurobondy | Rozhodování | Opatření | Goldenburg | Prezident Václav Klaus | Hlava státu | Referendum | Ekonomická situace | DPA | Závislost | Česká koruna | MIC | SYRI | Krypto | Vládní deficit | Kolísání směnných kurzů | Pavel Sobíšek | Zlato | Akontace | HDP | Deposit facility | Cena práce | Zajištění proti kurzovému riziku | Obchodní řetězce | Jozef Síkela | Restrikce | Maloobchodní tržby | Slabost koruny | Zájem firem | Dopady na korunu | TopForex | Vysoké příjmy | Vyšší riziko | Etoro | Členské země | Fond | Štěpení | Podnik | Kurzy | Kurs koruny k euru | Jozo Perić | Statistici | Hlavní ekonomka | Spekulanti | Dnešní zprávy | BDI | Dnešní report | Objednávky | Inflační očekávání | Firmy na umělou inteligenci | Joe Biden | Bydlení v Evropě | Netradiční investice | Slovinsko | Index Nikkei 225 | Evropské země | Pawel Borys | Kupka | Čínské vlády | Kurz EUR | Uhlí | Trh NFT | Fundamenty | Omikron | Colors of Finance | Hedging | Polská měna | Průměrná cena | Komodity | Analýza | Vyšší inflace | ČNB dnes | Americká centrální banka FED | Boeing 737 Max | Síkela | Miliardy | Výnosy | Stavební zákon | Česká národní banka (ČNB) | Zahraniční měny | Trump Media & Technology Group (TMTG) | Goldenburg Group Limited | Společnost APA | Odkotvená inflační očekávání | Vlády | Devizové rezervy ČNB | Kryptoměny | Dan Bucsa | Válečná daň | Bulharská měna | Řecký dluh | Český HDP | Akcie ČEZ | Medvědí trend | Koronavirus | Ratingový výhled | Tvrdá data | Kurz koruny vůči euru | Podíl nevýkonných úvěrů | Belgie | Konfederace | Investor | Zlepšení | Solidní růst | Financování státu | ČTK | Nižší úrokové sazby | Devizy | Americké akciové indexy | Kurs koruny | Španělsko | Největší banky | Elektroauta | Vysoké úrokové sazby | Zvyšování úroků | Česká národní banka | TMTG | SPD | Premiérka | ONE | Ivan Pilný | Základní úroková sazba | Umění | Čínské firmy | Wood Mackenzie | Americké vlády | Jednatel | Manažeři | Spotřebitelské ceny
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot