Kurs koruny
Česko letos od ledna do dubna dovezlo z Ruska ropu za 13 miliard korun, tedy za více než loni. Zatím se mu od ruských dodávek odstřihávat nedaří, má ale i kvůli tomu jedny z nejlevnějších cen pohonných hmot v EU
24.07.2024 Česko letos od ledna do dubna dovezlo z Ruska ropu v hodnotě 13 miliard korun, vyplývá z dat ČSÚ. To je za více než ve stejném období loňska, kdy dovezlo ruskou ropu za 12,8 miliardy korun. V roce 2022 daná částka odpovídala 16,3 miliardy korun, v roce 2021 pak ovšem jen 9,7 miliardy korun.
ČNB se inflace nebojí, úrokové sazby snižuje výrazněji, než mnozí čekali. Koruna oslabuje, vrací se nad 25,00 za euro, hypotéky budou levnější
27.06.2024 Koruna citelně oslabuje, nad 25,00 za euro, poté, co Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Podstatná část trhu i analytiků čekala redukci jen o 0,25 procentního bodu. Většina bankovní rady ČNB se výraznějšího oživení inflace zjevně nebojí. Kurs koruny k euru naposledy překročil úroveň 25,00 letos 9. května, vyplývá z dat agentury Bloomberg.
Vydrží koruna i nadále zpevňovat? Odpověď dostaneme brzy, záležet bude na ECB
29.05.2024 Česká koruna vůči euru od poloviny dubna zpevnila zhruba o dvě procenta, vůči dolaru získala skoro pět procent. U tuzemské měny tak můžeme pozorovat vývoj, kterého jsme byli svědky naposledy na přelomu let 2022 a 2023. Zda se nastolený trend udrží, zjistíme už poměrně záhy. V první červnový čtvrtek totiž o úrokových sazbách bude rozhodovat Evropská centrální banka. A ta je připravena k jejich snižování.
Jak může Čech koupit akcie Saudi Aramco, největší ropné firmy světa? A dává to vůbec smysl?
25.04.2024 Existují velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si snadno – na pár kliknutí – může pořídit i našinec. Jde třeba o Apple, Amazon nebo Microsoft. No, a pak existují také velké, burzovně obchodované firmy, jejichž akcie si Čech prakticky pořídit nemůže.
Česko je zpět na inflačním cíli, koruna je však nejslabší za poslední dva roky
28.03.2024 Zdá se, že Česká republika má nepříjemnou inflační epizodu za sebou. V únoru se tuzemská inflace dokonce vrátila na hodnotu, kterou cíluje Česká národní banka. Na poměrně pozitivní zprávy ale adekvátně nereaguje kurs koruny vůči euru nebo dolaru. Jak je to možné?
Koruna vůči euru za covidu a války reálně posílila o 20 %, podle stoupenců přijetí eura je však prý slabá. Všechny země, které platí eurem, mají trvale vyšší nezaměstnanost než Česko i proto, že společná měna znemožňuje kursové přizpůsobení ekonomiky
19.02.2024 Letošní oslabení české koruny vůči euru, o 2,8 procenta, je nejvýraznější mezi všemi měnami regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (takzvaný EMEA region), konstatuje agentura Bloomberg ve své páteční analýze kondice české měny. Přitom v blízké době není zvrácení tohoto trendu pravděpodobné, dodává agentura. Důvodem je prý to, že Česká národní banka bude pokračovat v uvolňování své měnové politiky v podobě snižování klíčových úrokových sazeb. K tomu ji přiměje snižující se inflace a zároveň jen dýchavičný ekonomický růst Česka.
Otců nízké inflace je v Česku víc, úplně pravý ani jeden
17.02.2024 Lednová inflace v Česku byla nečekaně nízká. Žádný z tuzemských analytiků, ani sama Česká národní banka, nečekal, že bude činit meziročně jen 2,3 procenta. Většinově se expertní odhady pohybovaly kolem úrovně tří procent. Nízká lednová inflace představuje pozitivní signál pro celý letošní rok. Průměrná celoroční inflace, kterou ta lednová celkem výrazně spoluurčuje, by tak letos měla vykázat pouze úroveň 2,4 procenta, což je takřka pětkrát nižší hodnota než ta loňská, čítající 10,7 procenta.
Bloomberg: Bolest koruny může trvat tak dlouho, dokud se do Česka nevrátí ekonomický růst. Její slábnutí je daní za výrazné reálné zhodnocování let 2020 až 2023
16.02.2024 Letošní oslabení české koruny vůči euru, o 2,8 procenta, je nejvýraznější mezi všemi měnami regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (takzvaný EMEA region), konstatuje agentura Bloomberg ve své dnešní analýze kondice české měny (viz níže). Přitom v blízké době není zvrácení tohoto trendu pravděpodobné, dodává agentura. Důvodem je prý to, že Česká národní banka bude pokračovat v uvolňování své měnové politiky v podobě snižování klíčových úrokových sazeb. K tomu ji přiměje snižující se inflace a zároveň jen dýchavičný ekonomický růst Česka.
Premiérova slova, že elektřina domácnostem zdraží letos maximálně o jednotky procent se nenaplnila. Protože ale i tak má Česko citelně nižší inflaci než okolní země, guvernér Michl na síti X už tlačí slábnoucí korunu výš
15.02.2024 Meziroční inflace v Česku vykázala hodnotu 2,3 procenta. Tak nízkou hodnotu nikdo z tuzemských analytiků nečekal. A nečekala ji ani Česká národní banka. Jak analytici, tak centrální banka vyhlíželi inflaci zhruba tříprocentní.
Běžný účet platební bilance loni pod dvou letech záporného salda vykázal kladnou bilanci. Pomohl mu návrat zahraničního obchodu „do plusu“, ekonomický vztah Česka k zahraničí se tak kýženě stabilizuje
13.02.2024 Běžný účet platební bilance České republiky loni skončil v přebytku 89,9 miliardy korun. Stalo se tak po dvou letech záporného výsledku. Záporné saldo běžného účtu bylo zvláště výrazně předloni, kdy činilo 415,3 miliardy korun. V samotném prosinci 2023 dosáhl přebytek běžného účtu vyšší než očekávané úrovně 13,2 miliardy korun.
Je koruna opravdu slabá? Reálná mzda průměrného Čecha při nákupech v eurozóně vzrostla o sedm procent v porovnání s obdobím před válkou a covidem, i když je kurs koruny k euru číselně stejný jako tehdy
09.02.2024 Za korunu teď tedy koupíme zhruba 0,04 eura. Je to pořád více než v předcovidových a předválečných letech 2018 a 2019, kdy se za jednu korunu dalo průměrně pořídit jen 0,039 eura (viz graf Bloombergu níže). Víceméně ale tedy platí, že za korunu dnes koupíme zhruba stejné množství eura jako tehdy.
Pohonné hmoty v příštím týdnu zlevní. Situace v Rudém moři se totiž již nezhoršuje
11.01.2024 Ropa Brent v posledních třiceti dnech zdražila o 5,6 procenta, ale většina tohoto zdražení je již v cenách pohonných hmot zahrnuta. V posledních čtrnácti dnech ropa naopak zlevňuje, o více než čtyři procenta. V příštích sedmi dnech by tedy měly mírně převažovat tlaky na zlevnění pohonných hmot v ČR. A to i vzhledem k tomu, že kurs koruny k dolaru je od poloviny loňského listopadu poměrně stabilizovaný.
Česká koruna a švýcarský frank jsou dvě nejvýkonnější evropské měny uplynulých čtyř tak pohnutých let, překonávají euro. Koruna v těžkých časech obstála, ukazují tvrdá data
09.01.2024 Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem na euro ztratí Česko možnost dohánět bohatší země skrze kurs, zbude jenom inflační kanál. Z hlediska vývoje nominálního kursu vůči dolaru je pak koruna druhou nejvýkonnější měnou uplynulých čtyř let, po švýcarském franku.
Co udělá rok 2024 s kursem koruny, úroky hypoték, cenami nemovitostí, pohonných hmot i elektřiny?
26.12.2023 Již za týden budeme odpočítávat první hodiny a dny roku 2024. Co od nej čekat? Jak změní kurs koruny, úroky hypoték, cen realit, pohonných hmot či elektřiny pro nabíjení vozů?
Řidičům hrozí výrazné zdražení pohonných hmot, až o pět korun na litr. Riziko takového skoku umocňuje výsledek včerejšího zasedání americké centrální banky
27.07.2023 Po měsících cenového poklesu nyní hrozí výrazné zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Benzín v uplynulém týdnu zdražil o 13 haléřů na úroveň 37,52 koruny za litr a nafta o 16 haléřů na 32,74 koruny za litr. To však bylo patrně jen „zahřívací kolo“.
Pohonné hmoty přestaly zdražovat, čeští řidiči mají druhé nejlevnější prázdniny v historii. Houfně do Česka jezdí tankovat už i Slováci, český stát ale přichází o 17 miliard ročně
06.07.2023 Pohonné hmoty v Česku přestaly v uplynulém týdnu zdražovat poté, co jejich ceny vystoupaly na maxima uplynulých dvou měsíce. Benzín Natural 95 zlevnil za poslední týden o dva haléře na litr na 37,34 koruny za litr. Litr nafty je pak o pouhý haléř dražší než před týdnem. Vyjde na 32,33 koruny za litr. V příštím týdnu lze čekat opět stagnaci cen pohonných hmot, maximálně pohyby v jednotkách haléřů směrem dolů či nahoru. Čeští řidiči tak letos budou nadále zažívat druhé nejlevnější prázdniny historie. V poměru k výši průměrné hrubé mzdy byly totiž pohonné hmoty zatím levnější, než jak budou letos, zatím jen o prázdninách covidového roku 2020.
Kde se letos nejvíc vyplatí dovolená s ohledem na kurs koruny a inflaci? V Egyptě a v Norsku, naopak v Turecku i přes výrazný propad liry česká koruna ztrácí hned pětinu své kupní síly
03.06.2023 S blížícími se prázdninami vrcholí rozhodování Čechů, kam letos vyrazit na dovolenou. Pokud by se měli rozhodovat podle toho, kde z vyhledávaných dovolenkových destinací je letos v porovnání s loňskem nejlevněji, musí vzít v potaz hlavně dva faktory: kurs koruny vůči měně dané destinace a zároveň meziroční inflaci dané destinace. Tedy najít takovou destinaci, vůči jejíž měně koruna po zohlednění tamní inflace nejvíce posílila.
Rekordní milion Čechů se letos podle všeho vydá do Chorvatska. Tamní vyfabulované cenové přirážky Čechům zjevně nevadí
29.04.2023 V letošním roce by poprvé v historii mohl na dovolenou do Chorvatska zavítat více než milion Čechů. Loni jich tam tak odjelo necelých 850 tisíc, což je po předcovidovém roce 2017 druhý nejvyšší počet. Přes šesti lety bylo Čechů v Chorvatsku přesně 850 tisíc. Nyní zatím tuzemské cestovní kanceláře hlásí o pětinu až čtvrtinu vyšší zájem o zájezdy do této destinace. Takže skutečně nelze vyloučit, že do Chorvatska letos zavítá na dovolenou přes milion Čechů.
Koruna do konce roku oslabí, ale její nynější síla ještě nějaký čas přetrvá. Kdo a co za ni může?
17.04.2023 Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až do závěru minulého týdne posílily jak vůči dolaru, tak euru. Jen dvě z těchto měn jsou měny evropských zemí: česká koruna a švýcarský frank.
Česká koruna od začátku ruské invaze posílila jak vůči dolaru, tak i euru a švýcarskému franku. Jako jediná v Evropě a jedna ze dvou měn na světě
14.04.2023 Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. 2. 2022) až do včerejšího večera posílily jak vůči dolaru, tak euru. Jen dvě z těchto měn jsou měny evropských zemí: česká koruna a švýcarský frank.
Koruna je opět při síle. I díky pádům Silicon Valley Bank a Credit Suisse, trochu cynické
31.03.2023 Koruna je opět plně při síle. Alespoň prozatím. Včera zpevnila vůči dolaru pod úroveň kursu 21,55, tedy na svoji vůbec nejsilnější úroveň od 22. února 2022. Česká měna je tak vůči té americké nejsilnější ještě od doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Sílí díky podpůrné rétorice České národní banky. A díky předpokladu světových trhů, že nedávné euroamerické bankovní pády a otřesy donutí centrální banky v čele s tou americkou ukončit utahování své měnové politiky dříve. Přičemž zároveň nebudou až tak závažné, aby vyvolaly hlubší recesi. Budou zkrátka „tak akorát“. Což je hodně optimistický, skoro až naivní, předpoklad.
Končí „spanilá jízda“ koruny? Dolů ji sráží rostoucí hrozba recese v USA
11.03.2023 Od minulého čtvrtka koruna proti euro oslabuje vůbec nejvýrazněji od loňského srpna. Vyvstává tak otázka, zda se růstový potenciál české měny nevyčerpal. „Spanilá jízda“ koruny ji za posledních dvanáct měsíců proti euru zpevnila do čtvrtka v tomto týdnu o sedm procent. Z významnějších relevantních světových měn proti euru za stejnou dobu posílila ještě výrazněji jen jediná, a to mexické peso.
Koruna je nejsilnější od roku 2008, dovolené zlevní. Vyplatí se také nyní nakupovat eura na letní dovolenou, a to i v rámci online aplikací typu Revolut
21.01.2023 Česká měna včera vylepšila svůj více než čtrnáctiletý rekord vůči euru, když uzavřela obchodování na kursu 23,912 za euro. Na silnější úrovni vůči jednotné evropské měně uzavírala koruna naposledy koncem října 2008.
Vypnutí Nord Streamu 1, „ruská odveta“, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize s globálními důsledky, cena plynu v EU příští týden prý poletí nahoru
04.09.2022 Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.
Země G7 dnes schválí další sankci proti Rusku: zastropování cen jeho ropy vyvážené tankery. Pohonné hmoty v ČR tak mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky
02.09.2022 Ministři financí zemí skupiny G7 podle informací agentury Bloomberg dnes podpoří zavedení další sankce proti Rusku. Spočívala by v zastropování cen ropy, kterou Rusko vyváží po moři. Přitom tankery, které by ji do světa exportovaly za cenu vyšší, než je strop, by například nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce, sídlící v Británii či v EU.
Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky
28.07.2022 Řidičům v Česku letos tak jako nikdy hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel. Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 108 dolarů za barel.
Rozhodla se ČNB bojovat s inflací agresivně skrze kurz, aby nemusela zvedat úroky?
14.07.2022 Z nových čísel k inflaci v ČR je zřejmé, že Česká národní banka bude muset nakonec i v novém složení bankovní rady přikročit k razantnímu navýšení své základní úrokové sazby, která tak letos vystoupá z nynější úrovně sedmi procent minimálně k úrovni osmi procent, ba dokonce nad ni. Je však možné, že bankovní rada si na svém prvním zasedání v novém složení dá se zvyšováním sazeb „pauzu“, jak při jmenování naznačoval nový guvernér Aleš Michl. Razance inflace však centrální banku nakonec donutí kapitulovat a sazby dále zvyšovat.
Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 Kč/l, plyne z prognózy největší americké banky
03.07.2022 Řidičům v Česku nyní tak jako nikdy hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel. Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 112 dolarů za barel.
Snížení spotřební daně z paliv ani po měsíci čeští řidiči nepocítili. Vydělávají na něm ale hlavně polští a maďarští čerpadláři, kteří za rekordní marži prodávají produkci z ruské ropy
30.06.2022 Přesně před měsícem, tedy v poslední květnový den, se pohonné hmoty v Česku naposledy prodávaly za cenu bez snížené spotřební daně. Snížení spotřební daně, o 1,50 koruny na litr, k němuž došlo 1. června, motoristé v ČR prakticky vůbec nepocítili. V průměru se nyní pohonné hmoty – benzín a nafta dohromady – prodávají o 1,60 koruny za litr dráže než před snížením daně, tedy než právě v poslední květnový den.
Rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na sedm procent
22.06.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak stoupla na sedm procent. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Pro dnešní rozhodnutí opět hlasovalo pět ze sedmi centrálních bankéřů. Dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Šlo tak o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Růst sazeb podle ekonomů odpovídal očekávání finančního trhu. Zajímavější bude podle expertů rozhodování bankovní rady v srpnu v novém složení. Česká koruna ihned po rozhodnutí bankovní rady významněji nereagovala a k euru se stabilizovala kolem 24,68 Kč za euro. Svaz průmyslu a dopravy ČR další zvýšení sazeb kritizoval.
Rusnok: Rizika ohledně očekávaného vývoje ukazují na další růst sazeb
22.06.2022 Bankovní rada České národní banky považuje rizika vývoje odhadovaného v rámci květnové prognózy za výrazně proinflační, což ukazuje na další znatelné zpřísnění měnové politiky, tedy zvýšení úrokových sazeb. Základnímu scénáři aktuální prognózy ČNB odpovídá další strmý nárůst tržních úrokových sazeb. Na tiskové konferenci po jednání rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Překvapí dnes ČNB trhy zvýšením úroku dokonce nad 7 %? Některé radní k tomu může přimět to, že ČNB „stálo“ jmenování nové bankovní rady už přes 125 miliard korun
22.06.2022 Mezinárodní měnoví obchodníci sází na to, že Česká národní banka dnes zvedne svoji základní úrokovou sazbu až o 1,5 procentního bodu. Tedy na 7,25 procenta. Pokud by tudíž ČNB chtěla trhy opravdu překvapit coby vskutku odhodlaný bojovník proti inflaci, bude muset zvýšit základní úrok na 7,5 procenta. Teprve při takovém navýšení lze čekat výraznější tlak na posílení koruny. Tu v posledních týdnech drží „na svém“ intervence centrální banky. ČNB intervenuje, aby zabránila oslabování koruny, které souvisí se jmenováním nového guvernéra a nových bankovních radních.
Koruna posiluje, trh se bál „holubičího náletu“, který se ale nekoná. Noví radní ČNB Zamrazilová, Kubelková a Frait jsou totiž hlavně pragmatici, dva z nich navíc trhům již dobře známí
08.06.2022 Česká národní banka bude mít bankovní radu s největším zastoupením žen v historii. Půjde o radu více feminizovanou než je kterákoli z předešlých, ale také o radu více holubičí, než je ta stávající. To může vytvořit určitý tlak na oslabování koruny. Bezprostředně po jmenování ale koruna posílila.
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií. I při embargu na ropu tak mohou válku financovat dlouhé měsíce, vždyť barel ropy teď prvně v historii stojí přes 3000 Kč
07.03.2022 Západ zřejmě tento týden zavede embargo na ruskou ropu. Podobné embargo nyní uplatňuje například vůči Íránu. Otázkou je, do jaké míry by embargo na ruskou ropu uplatnil. A do jaké míry by uplatnil související embargo na ruský zemní plyn.
Koruna se propadá, v případě dobytí Kyjeva ruskými vojsky se ocitne ve volném pádu. Česká národní banka zřejmě bude muset intervenovat, třeba prodávat devizy
02.03.2022 Koruna dnes prudce oslabuje. Jak vůči euru, tak vůči dolaru. Vůči euru padá k úrovni 26,00 korun za euro. Přitom v pondělí začínala své obchodování pod úrovní 24,80. Za necelé tři obchodní dny tedy oslabila více než o korunu. Její dnešní minimum činí podle Bloombergu zatím 25,94. To je absolutně nejslabší hodnota koruny od dubna 2021.
Pohonné hmoty v ČR mohou prudce zdražit, cena ropy poprvé od roku 2014 stoupá k 90 dolarům za barel. Hrozí růst cen benzínu v ČR ke 40 korunám za litr
20.01.2022 Cena ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, včera vystoupala nejvýše od poloviny října 2014, když se barel poprvé od té doby prodával i za více než 89 dolarů. Nelze vyloučit, že už dnes „padne“ psychologická hranice 90 dolarů za barel. Otázkou času se pak zdá být pokoření hranice 100 dolarů za barel, po jejímž překročení se otevře cesta k růstu cen benzínu a nafty v ČR na historický rekord, k úrovním kolem 40 korun za litr.
Míra nezaměstnanosti zůstává nízko, koruna vůči euru se i proto blíží k nejsilnější úrovni od roku 2011
10.01.2022 Míra nezaměstnanosti v ČR stoupla loni v prosinci na 3,5 procenta, což je horní hranice expertních odhadů. I tak jde o relativně příznivý výsledek, zejména z pohledu zaměstnanců. Zaměstnavatelům a jejich svazům či asociacím naopak spíše přidělává vrásky na čele, takže umocňují své volání po zjednodušení zaměstnávání zahraničních pracovníků. To je ovšem trnem v oku třeba odborům.
Čerpací stanice nezohlednily letní propad cen ropy, pohonné hmoty zdražují
09.09.2021 Pohonné hmoty v Česku mírně zdražují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Pohonné hmoty cenově víceméně stagnují od poloviny července, přičemž ovšem na trhu s ropou mezitím nastal propad, kdy barel Brentu zlevnil v řádu několika dolarů. Tento pokles tuzemské čerpací stanici do svých cen převážně nepromítly, a to ani přesto, že koruna vůči dolaru je nyní oproti prázdninovým kursovým hodnotám silnější. Čerpadláři tak svoji neochotu jít s cenou dolů tedy nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.
Čerpací stanice si zvyšují zisky na úkor řidičů, opakovaně nereagují adekvátně na citelné zlevnění ropy
02.09.2021 Pohonné hmoty v Česku mírně zlevňují, přičemž čerpací stanice si navyšují své marže a zisky na úkor motoristů. Od začátku srpna ropa Brent zlevnila o zhruba pět dolarů na barel, ale toto zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR neprojevilo. Benzín Natural 95 za stejnou dobu navzdory zlevnění ropy dokonce zdražil, i když jen o čtyři haléře na litr, na 33,76 koruny za litr. Nafta o čtyři haléře na litr zlevnila, nyní stojí 31,58 koruny za litr. Čerpadláři svoji neochotu jít s cenou dolů nemohou příliš svádět ani na kurs koruny. Za posledních třicet dní totiž česká měna vůči té americké mírně posiluje, o 0,1 procenta. Zpevňování koruny vůči dolaru by mělo nahrávat zlevnění pohonných hmot v ČR.
Benzín v ČR tento týden zdražil nejvýše od roku 2014, i tak patří k levnějším v EU. Naftu mají levnější než v ČR v celé EU pouze v Rumunsku a v Bulharsku
30.07.2021 V tomto týdnu cena benzínu v ČR vyskočila nejvýše od prosince 2014, a to na průměrnou cenu 33,93 koruny za litr. Včera však cena benzínu z této středeční úrovně citelně poklesla, o takřka dvacet haléřů, na 33,74 koruny za litr. Nelze vyloučit, že takto prudký výkyv je spíše než faktickou změnou cen dán určitým posunem v rámci sledování cenového vývoje a jeho vyhodnocování, resp. metodiky tohoto vyhodnocování. V úterý totiž průměrná cena benzínu dle CCS činila 33,73 koruny za litr, tedy jen o haléř méně než ve čtvrtek. Rekordní cena za celé období od roku 2014 je tedy čistě jen záležitostí středy.
Benzín a nafta zrychlují tempo svého zdražování. Za zdražováním je strach z rozsáhlého šíření delta varianty covidu
01.07.2021 Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,85 koruny, před týdnem byl o 31 haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,82 koruny za litr, také o 31 haléřů více než před týdnem. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od srpna 2019, nafta pak od loňského března. Nafta však letos zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Benzín a nafta zrychlují tempo svého zdražování. A bude hůře, cena ropy totiž včera vylétla nejvýše do října 2018
24.06.2021 Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu zrychlily v tempu svého zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,54 koruny, před týdnem byl o šestnáct haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,51 koruny za litr, o devatenáct haléřů více než před týdnem. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od začátku října 2019, nafta pak od poloviny loňského března. Nafta však zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Benzín i nafta dále zdražují – a budou dále. O prázdninách dají řidiči za litr benzínu 33 korun, za litr nafty 31 korun
17.06.2021 Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,38 koruny, před týdnem byl o devět haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,32 koruny za litr, o devatenáct haléřů více než před týdnem. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od poloviny loňského ledna, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, nafta pak od poloviny loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Benzín i nafta dále zdražují – a budou dále. Cena ropy se včera dostala nejvýše za poslední více než dva roky. Cesta do Chorvatska a zpět letos řidiče vyjde dráž, než loni na 3400 korun
10.06.2021 Benzin i nafta Česku v uplynulém týdnu dály zdražovaly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,29 koruny, před týdnem byl o třináct haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 30,13 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského ledna, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Benzín dále zdražuje – a bude dále. Cena ropy se dnes dostala nejvýše za poslední více než dva roky. Cesta do Chorvatska a zpět letos řidiče vyjde dráž, než loni na 3400 korun
03.06.2021 Benzin Česku v uplynulém týdnu dále zdražoval, i když mírně. Nafta o haléř zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,16 koruny, před týdnem byl o čtyři haléřů levnější. Průměrná cena nafty činí 29,92 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od začátku loňského února, tedy od doby ještě před propuknutím pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Pohonné hmoty dále zdražují. Cesta do Chorvatska a zpět letos řidiče vyjde na 3400 korun, o čtyři stovky dráž než loni
27.05.2021 Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly, i když už mírněji. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 32,12 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. Průměrná cena nafty stoupla o čtyři haléře, na 29,93 koruny za litr. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin nejdražší od loňského února, tedy od doby ještě před začátkem pandemie, nafta pak od loňského března. Nafta zdražuje mírněji zejména kvůli letošnímu snížení spotřební daně z ní.
Zahraniční obchod v únoru lehce zklamal, nepříznivě na něj dolehly zádrhely v dodávkách ze světa, brexit i silnější koruna
08.04.2021 Zahraniční obchod ČR se zbožím v únoru mírně zklamal. Přebytek dosáhl hodnoty 22,5 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek 26,2 miliardy. Navzdory mírného zklamání jde o relativně dobrý výsledek, přebytek je meziročně vyšší o 2,2 miliardy.
Český průmysl padá více, než se čekalo. Stahuje jej propad autoprůmyslu, jenž nastává kvůli výpadkům v dodávkách ze světa
08.04.2021 Českému průmyslu se letos nedaří. Statistici revidovali lednový údaj, kdy podle nynějších dat průmyslová výroba oslabila meziročně o pět procent, tedy nejvíce od loňského srpna. Propad pokračoval v únoru, jak ukazují dnes zveřejněná čísla. Průmysl se meziročně propadl o 2,6 procenta.
Průmysl letos dopadá nejhůře za poslední měsíce. Škodí mu výpadky v dodávkách z Asie, brexit, posílení koruny i hrozba pandemické uzavírky
12.03.2021 Tuzemská průmyslová výroba se v lednu v neočištěném vyjádření propadla nejvýrazněji od loňského srpna. Meziroční pokles čítající 4,4 procenta je ještě horší, než se čekalo. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg předpokládal pokles o 4,3 procenta.
Zahraniční obchod v lednu zklamal, nepříznivě na něj dolehly zádrhely v subdodávkách z Asie, brexit i silnější koruna
09.03.2021 Zahraniční obchod ČR se zbožím v lednu mírně zklamal. Přebytek byl sice meziročně o 7,3 miliardy korun vyšší, když dosáhl hodnoty 24,6 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek nad úrovní třiceti miliard korun.
Česká ekonomika se v posledních měsících roku hluboce propadne. Ve třetím čtvrtletí k jejímu vzepětí pomohlo zahraničí a dluh
01.12.2020 Česká ekonomika v třetím letošním čtvrtletí podala nad očekávání dobrý výkon, což je ještě zřetelnější poté, co dnes Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad vývoje hrubého domácího produktu. V porovnání s druhým čtvrtletím si polepšila o 6,9 procenta, zatímco předběžný odhad hovořil o růstu jen 6,2 procenta. Analytici v souhrnu počítali s růstem spíše jen v okruhu úrovně pěti procent, jak vyplývá z šetření mezi nimi, provedeném v druhé půli října. Rovněž meziroční propad ekonomiky byl podle dnes zpřesněných údajů v měsících červenci až září ještě výrazněji mělčí, než se čekalo. Výkon ekonomiky totiž ve třetím kvartále klesl meziročně pouze o pět procent, tedy nikoli o 5,8 procenta, jak zněl prvotní odhad. Analytici přitom před tímto prvotním odhadem, tedy v druhé půli října, předpokládali propad kolem úrovně sedmi procent.
Koruna rekordně posiluje, vzniká ta další tlak na pokles cen elektřiny či plynu. Domácnostem ovšem příští rok zdraží voda, bydlení i kvůli vyšším nájmům nijak nezlevní
29.11.2020 Česká měna během letošního listopadu posiluje vůči euru nejvýrazněji od června 2008, plyne z dat společnosti Purple Trading. Od začátku tohoto měsíce koruna zpevnila z kursu 27,18 na 26,16 za jedno euro. Pokud si kurs udrží ještě i během pondělního obchodování, půjde právě o nejvýraznější měsíční posílení české měny za posledních více než dvanáct let.
Investoři se stále více bojí druhé vlny covidu, ropa zlevňuje
18.06.2020 Počet nakažených „pekingskou variantou“ onemocnění covid-19 se přehoupl přes 150 a úřady od včerejška v postižených oblastech čínské metropole uzavřely školy. Nákaza už ochromila také letecký provoz v Pekingu, když včera bylo zrušeno zhruba sedmdesát procent plánovaných odletů. Nová vlna nákazy se objevila také v Japonsku a na Novém Zélandu.
Opravdu pohonné hmoty v ČR přes léto pravidelně zdražují? Ne, je to mýtus
15.06.2020 V médiích se často objevuje informace, že pohonné hmoty v ČR jsou přes léto pravidelně dražší. Nejeden řidič si pak pomyslí cosi v tom smyslu, že čerpadláři se nestoudně „pakují“ na jeho jízdě za zaslouženým odpočinkem na chalupu či dovolenou. Intuitivně by to dávalo smysl: v létě přece vrcholí motoristická sezóna, takže čerpací stanice nemají o zákazníky nouzi, a mohou si tak dovolit navýšit marži.
Slabá koruna není klíčovým důvodem momentálně citelné české inflace, mnohem spíše za ni může dosavadní rychlý růst mezd v ČR
03.06.2020 Rozmohl se nám tu teď takový nešvar. V médiích často zní, že za současnou inflaci v ČR – momentálně nejrychlejší v rámci EU – může předně oslabení koruny v době koronakrize. To však neodpovídá skutečnosti.
Babišova vláda si bude moci snáze půjčovat, a to masivně i koruny nově tištěné Českou národní bankou. Kvantitativní uvolňování se zabydluje ve střední a východní Evropě
24.03.2020 Kvantitativní uvolňování se plně zabydluje v zemích střední a východní Evropy. I v těch, které nesdílí euro, jako je Polsko, Rumunsko, Maďarsko nebo Česko. Vlády a centrální banky těchto zemí podnikají legislativní kroky k tomu, aby ke kvantitativnímu uvolňování mohlo docházet, případně už takové opatření přímo provádějí či signalizují.
Zlato dnes poprvé v dějinách dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za unci. Kov zdražuje kvůli slábnutí koruny a rozhodnutí americké centrální banky neomezeně nakupovat dluhopisy
23.03.2020 Zlato dnes poprvé v historii dosáhlo cenové úrovně 40 tisíc korun za jednu unci. Drahému kovu pomáhá k cenovému růstu slábnutí koruny k dolaru. Vzájemný kurs koruny k dolaru je blízko nejslabších úrovní od roku 2004.
Koruna i české akcie dnes „krvácely“. Americké akcie zažily třetí největší burzovní krach dějin
16.03.2020 Česká koruna i české akcie jsou oběťmi dnešního „krvavého“ obchodování na tuzemských i světových trzích. Česká měna vůči euru zejména v první polovině obchodního dnes prudce oslabila. Kurs koruny k euru se dostal dokonce nad intervenční úroveň kolem 27 korun za euro. Během intervence ovšem Česká národní banka korunu uměle oslabovala.
Česká měna oslabuje nad 27 korun za euro, je slabší i než za intervence
16.03.2020 Světové trhy zažívají další „černé pondělí“. Tohle je však ještě černější než to z minulého týdne. Prudce oslabuje česká koruna. Kurs koruny k euru se dostal dokonce nad intervenční úroveň kolem 27 korun za euro. Během intervence ovšem Česká národní banka korunu uměle oslabovala.
Benzín i nafta v Česku rychle zlevňují, koruna je nejslabší od roku 2017 a americké burzy za sebou mají nejdivočejší týden za více než 90 let. Za to vše může koronavirus
15.03.2020 Benzín i nafta v Česku rychle zlevňují, koruna je nejslabší od roku 2017 a americké burzy za sebou mají nejdivočejší týden za více než 90 let. Za to vše může koronavirus.
Průmysl eurozóny padá, v Německu je nejhůře za jedenáct let, česká koruna navzdory tomu však sílí, dnes prolomila další rekord
12.02.2020 Průmysl eurozóny se plošně hroutí. V Německu se propadá nejvýrazněji od začátku roku 2009, kdy kulminovala světová finanční krize. Česká koruna však paradoxně dále sílí, dnes zhodnotila na svoji novou nejsilnější úroveň vůči euru od října 2012. Je její posilování udržitelné?
Proč ČNB dnes nečekaně zvýšila úroky a co posilování koruny znamená pro „obyčejného smrtelníka“? Zdraží hypotéky, zlevní elektronika
06.02.2020 Česká národní banka dnes zcela nečekaně zvýšila klíčové úrokové sazby. Základní sazba se zvedá z dvou na 2,25 procenta. Vzestup sazeb nečekal nikdo z analytiků oslovených agenturou Bloomberg.
Koruna je nečekaně nejsilnější za více než sedm let, elektronika by mohla zlevnit až o 25 %
15.01.2020 Koruna je nejsilnější za více než sedm let. Jednoduše řečeno, je to hlavně proto, že za uložení peněz v korunách lze získat výrazně vyšší úrok než za uložení peněz v eurech. Tyto nůžky se přitom dále rozevřely koncem loňského roku, kdy Evropská centrální banka opět začala tisknout eura ve velkém, znehodnocovat je, a dále tak tlačit na snížení úroku na euru. Zároveň v Česku citelně rostly ceny. Zdražování se protáhlo do roku 2020, kvůli růstu spotřební daně na tvrdý alkohol či tabák, úpravě řady ceníků směrem nahoru, například v případě elektřiny pro domácnosti či vodného a stočného, k níž došlo s příchodem roku 2020. Dále letos pokračuje zdražování potravin typu vepřového či cukru, takže se zvyšuje pravděpodobnost, že Česká národní banka bude muset „přehřívající“ se ekonomiku zchladit. A to udělá právě zvýšením úroků, které nastavuje. Toto zvýšení úroků dále zvýší výhodnost ukládání peněz v koruně, což české i mezinárodní investory povede k tomu, aby korunu dále pořizovali, což vyžene její kurs výše, možná dokonce prolomí hranici 25 korun za jedno euro. Toto vše platí, pokud vydrží příznivé podmínky ve světě, tj. pokud se nestupňuje americko-čínská obchodní válka nebo třeba napětí na Blízkém východě, či pokud nedorazí nějaká nečekaně špatná makroekonomická zpráva z tuzemska, ale zejména ze světa.
Koruna dnes v podvečer zhodnotila na nejsilnější úroveň vůči euru od února 2018. Příznivě reagovala na Trumpovu tiskovou konferenci
08.01.2020 Koruna dnes v podvečer středoevropského času zhodnotila na nejsilnější úroveň od 8. února 2018, tedy za takřka dva roky, když se euro prodávalo i za méně než 25,22 koruny. S výjimkou právě prvního únorového týdne roku 2018 nebyla od ukončení intervenčního režimu České národní banky v dubnu 2017 koruna nikdy vůči euru tak silná jako právě dnes.
Devalvace koruny přes 30 lety byla podle ekonomů nezbytná
08.01.2020 Znehodnocení koruny v několika krocích během roku 1990 bylo nezbytným předpokladem pro přechod tehdejší československé ekonomiky na tržní model, shodují se ekonomové oslovení ČTK. I když podle některých bylo zpětně oslabení kurzu příliš velké, obecně nastartovalo dlouhodobé posilování koruny. Ta se tak stala do jisté míry nárazníkem proti ekonomickým šokům, což je vidět i v dnešní malé ochotě veřejnosti přejít na euro. Navíc posilování koruny začalo postupně zlevňovat nákupy Čechů v zahraničí.
Koruna dnes zhodnotila na nejsilnější úroveň za skoro dva roky, zlevnit by mohla třeba elektronika
08.01.2020 Nečekané letošní posilování koruny, které pokračuje tváří v tvář stupňování napětí mezi USA a Íránem, svědčí o tom, že trhy zatím nevěří, že se situace na Blízkém východě „vymkne kontrole“. Nevěří ve vojenský střet obou znesvářených zemí a už vůbec nevěří třeba v třetí světovou válku. Koruna sílí, neboť trhy naopak věří v to, že letošní rok bude ekonomicky příznivý. Konkrétně míní, že jak německá ekonomika, tak ekonomika eurozóny letos budou podávat už zase poměrně solidní výkon, že žádné nepříjemné překvapení nepřichystá ani dění kolem brexitu a konečně že USA nezabřednou do války s Íránem, ani neprohloubí obchodní válku s Čínou. V takovém případě totiž bude koruna těžit z růstu apetýtu investorů po rizikovějších aktivech a také z toho, že nůžky úrokových sazeb v Česku a v eurozóně jsou rozevřeny do široka, nejvýrazněji od začátku milénia. To zatraktivňuje korunové úložky před eurovými a zvyšuje zájem právě o českou měnu.
Německo uniklo recesi, českým řidičům zdraží pohonné hmoty
14.11.2019 Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín setrval na průměrné ceně 32,23 koruny za litr, přičemž během týdne poklesl i na 32,22 koruny, což je jeho nejnižší cena za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevnila o haléř, na 31,80 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny září. V příštím týdnu ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů
Pohonné hmoty v Česku podraží, kvůli dohodě v celní válce USA a Číny
07.11.2019 Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu dále klesly, i když méně výrazně než o týden dříve. Benzín zlevnil o dva haléře a prodává za 32,23 koruny za litr, tedy nejlevněji za poslední více než půlrok. Naposledy byl benzín levnější začátkem dubna. Nafta zlevňuje taktéž o dva haléře, na 31,83 koruny za litr. V příštím týdnu budou ceny pohonných hmot vzrostou v rozmezí od pěti do deseti haléřů.
Koruna letos turistům radost nedělá. Slábne vůči většině jiných měn, z měn vyhledávaných turistických destinací sílí jen proti turecké liře
31.03.2019 Špatná zpráva pro české turisty. Pomalu se blíží doba dovolených a koruna zatím letos podává matný výkon. Za první tři měsíce letošního roku dokázala z přibližně 140 světových měn posílit pouze vůči necelé dvacítce z nich. Z měn vyhledávaných turistických destinací zpevňuje prakticky jenom vůči turecké liře, a to o 2,6 procenta. Jen o trochu lepší je její výkon za posledních dvanáct měsíců. To si připisuje zhodnocení vůči necelé třicítce měn z oněch 140. Od konce loňského března dokázala koruna z měn oblíbených turistických destinací posílit o více než pětinu vůči zmíněné turecké liře, o zhruba desetinu vůči tuniskému dináru a o přibližně procento vůči srílanské rupii.
První výročí konce kurzového závazku
16.04.2018 Nedávno jsme si připomněli výročí konce kursového závazku. Na tento okamžik se čekalo dlouho, konkrétně tři roky a pět měsíců. Už v průběhu roku 2016 se nad závazkem ale stahovala mračna, když se bankovní rada ČNB nevídaně pevně držela slibu, že intervence proti koruně opustí někdy v průběhu roku 2017.
Forex: Polská centrální banka ponechá sazby beze změny
08.06.2016 I během úterního obchodování se kurz koruny vůči euru držel těsně nad hranicí kurzového závazku. K dobré náladě kurzu přispěla i domácí data. Zahraniční obchod dosáhl vysokého přebytku 23,6 mld. CZK, což je vůbec nejlepší dubnový výsledek v historii. Špatně se nevedlo ani průmyslové produkci, která v dubnu přidala 4,2 % y/y. Za dobrými výsledky stál především automobilový průmysl, který je hnán nárůstem nových zakázek ze zahraničí.
Forex: Zveřejněná data by měla udržet dolar na slabších úrovních
29.04.2016 Dolar během včerejšího a dnešního ranního (asijského) obchodování ztratil proti euru více než dvě třetiny své hodnoty. Hlavní měnový pár se tak přiblížil hranici 1,1400 EUR/USD, kde byl naposledy před dvěma týdny. Trhy tak reagovaly na nepřesvědčivá americká data, která nepřispěla k možnosti brzkého utahování měnové politiky Fedu. Růst ekonomiky USA zaostal v Q1 16 za očekáváním, když její zpomalení (0,5 % q/q oproti 1,4 % q/q anualizovaně) bylo do velké míry způsobeno propadem soukromých investic. To zastínilo i vyšší než očekávaný deflátor osobní spotřeby (její jádrové složky), který je preferovaným indikátorem inflace pro Fed.
Forex: ČNB zřejmě sílu měny označí za antiinflační faktor
22.06.2015 Minulý týden patřil z pohledu české měny k těm úspěšným. Postupně si připsala více než deset haléřů, tedy zhruba čtvrtinu procenta. Zatímco ještě na počátku týdne kurz osciloval kolem 27,30 CZK/EUR, v průběhu páteční seance se kurz dostal dokonce jeden haléř pod hladinu 27,20. Takto silná byla koruna naposledy před třemi měsíci a dostala se na dosah nejsilnější úrovně od počátku intervenčního režimu v listopadu 2013. Naopak okolní regionální měny ztrácely – maďarský forint v týdenním hodnocení oslabil o třetinu procenta, zlotý dokonce ztratil tři čtvrtiny procenta. Obě tyto měny negativně reagovaly zejména na nepříliš povzbudivé zprávy týkající se Řecka. Naopak česká měna stále profituje z příznivých makroekonomických dat.
Související klíčová slova:
FOREX | Intervence | Intervence ČNB | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Čína | Peníze | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Maďarský forint | Koruna | HDP | Devizové rezervy | Mexické peso | Bezpečný přístav | Měnová politika | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Turecko | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Míra nezaměstnanosti | Cenné papíry | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Zhodnocení | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Centrální banka | Centrální banky | Devalvace | Devizový trh | Dividenda | ECB | ERM | ERM II | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | G7 | Index PX | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Investor | Investování | Komodity | Korekce | Kurz | Likvidita | Marže | Mezinárodní obchod | Měna | Finanční instituce | Měnový pár | Měny | Platební bilance | Podílový list | Pozice | Realizovat zisk | Riziko | Ropa | Saldo běžného účtu | Trading | Trend | Ukazatel | Výkonnost | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Banky | EUR | USD | UBS | Citibank | Barclays | Dluhopisy | ČEZ | Obchodování | Morgan Stanley | EMU | Goldman Sachs | Finanční krize | Cena ropy | Německá ekonomika | Komerční banka | Patria | Americký prezident | Úroková sazba | Investoři | Produkce ropy | Fond | EU | Ministři financí | Aktuální kurz | Ekonom | Pravděpodobnost | Zisk | Dluhopisové trhy | Kurz dolaru | Kurz eura | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Strach | Credit Suisse | Uvolnění měnové politiky | Intervenovat | ČSOB | Deloitte | Akcie ČEZ | Investment Banking | Deutsche Bank | Financování | Investovat | CZK/EUR | Eurostat | Český statistický úřad | Forexové intervence | Devizové intervence | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Obchodníci | Praxe | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Likvidní | Odpor | Akcie dnes | Akcie KB | Aktuální cena akcie ČEZ | Aktuální cena eura | Aktuální cena plynu | Aktuální cena pšenice | Aktuální cena stříbra | Aktuální cena stříbra za 1g | Aktuální ceny zlata dnes | Aktuální denní kurz ČNB | Aktuální devizové kurzy ČNB | Aktuální hodnota dolar | Aktuální kurs | Aktuální kurs akcie KB | Aktuální kurs euro koruna | Aktuální kurs koruny k euru | Aktuální kurz akcie ČEZ | Aktuální kurz anglická libra | Aktuální kurz anglické libry | Aktuální kurz australského dolaru | Aktuální kurz dolar | Aktuální kurz dolaru | Aktuální kurz dolaru ČNB | Aktuální kurz dolaru ke koruně | Aktuální kurz eura | Aktuální kurz eura česká spořitelna | Aktuální kurz eura ČNB | Aktuální kurz eura ČNB střed | Aktuální kurz eura ČSOB | Aktuální kurz eura Exchange | Aktuální kurz eura graf | Aktuální kurz eura KB | Aktuální kurz eura nákup | Aktuální kurz eura online | Aktuální kurz eura prodej | Aktuální kurz euro | Americká centrální banka | Analýzy | Anglická libra | Anglické libry | Argentinské peso | Banka | Bankovní rada ČNB | Barel ropy | Směnárna | Běžný účet | Běžný účet platební bilance | Brent | Cena | Cena barelu ropy | Cena ropy brent | Cena ropy na světových trzích | Cena stříbra | Ceny zlata | Čínská ekonomika | CZK | Česká ekonomika | Česká spořitelna | České akcie | České koruny | Denní kurz ČNB | Devizové kurzy | Devizové kurzy ČNB | Dolar | Dolar koruna | Dolary | Egyptská libra | Ekonomický růst | Elektřina | EUR ČNB | Eura | Euro ČNB | Euro dolar | Evropské měny | Exchange | Finanční prostředky | Frank | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | Investice do akcií | Investice do nemovitostí | Investiční | Investiční účet | Jádrová inflace | Jedno euro | Jiří Rusnok | JP Morgan | Komoditní | Koruna posiluje | Koupit akcie | Kurs ČNB | Kurs české koruny | Kurs ČNB EUR | Kurs dolar | Kurs dolar koruna | Kurs dolaru | Kurs dolaru online | Kurs EUR | Kurs eur ČNB | Kurs eura | Kurs eura dnes | Kurs euro | Kurs euro ČNB | Kurs euro Česká spořitelna | Kurs euro dolar | Kurs euro koruna | Kurs euro koruna ČSOB | Kurs euro koruna střed | Kurs euro švýcarský frank | Kurs forintu | Kurs forintu v maďarsku | Kurs hřivny | Kurs koruna libra | Kurs koruny a libry | Kurs koruny ČNB | Kurs koruny k euru | Kurs koruny k euru ČNB | Kurs koruny k rublu | Kurs libra | Kurs libra v bankách | Kurs měn | Kurs měn dnešní den euro | Kurs měna | Kurs platiny | Kurs rubl | Kurs rublu | Kurs rublu k dolaru | Kurs USD | Kurs USD EUR | Kurs valut | Kurs zlotého | Kurs zlotý | Kursy | Kursy eura Komerční banka | Kursy euro Kč | Kursy euro Kč ČNB | Kursy euro Kč kalkulačka | Kursy euro Kč směnárna | Kursy euro Kč směnárny | Kurz akcie | Kurz anglická libra | Kurz anglické libry | Kurz australského dolaru | Kurz ČNB | Kurz dolar | Kurz dolarů | Kurz dolaru ČNB | Kurz dolaru ke koruně | Kurz EUR | Kurz eura Česká spořitelna | Kurz eura ČNB | Kurz eura ČSOB | Kurz eura ČNB střed | Kurz eura Exchange | Kurz eura graf | Kurz eura KB | Kurz eura nákup | Kurz eura online | Kurz eura prodej | Kurz euro | Kurzy | Kurzy ČNB | Libra | Maďarsko | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Největší ekonomika světa | Nemovitosti | Oslabení koruny | Oslabení měny | Oslabování koruny | Patria.cz | Polská měna | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Sázky | Směnárny | Société Générale | Světové ceny ropy | Švýcarská banka | Švýcarské banky | Trh | Tržní hodnota | USD EUR | Volkswagen | Vývoj cen ropy | Vývoj inflace | Vývoj kurzu | Země EU | Zemní plyn | Zkušenost | Zpráva | Zprávy | Zisky | ING | Benzín | CEE | Indie | Ministerstvo financí | Obchodní den | Redukce | ROCE | Vláda ČR | Itálie | Spojené státy | Cenová hladina | Tržby | Světové ekonomiky | Komise | Cukr | Vzdělání | Burze | Cena eura | Investment | IMPOSSIBLE | Aramco | Dow Jonesův index | Unicredit | Charles Schwab | Microsoft | MSCI | UniCredit Bank | Generali Investments CEE | David Marek | NATO | Snižování sazeb | Expanzivní měnová politika | Uložení peněz | HUF/EUR | Kurz koruny vůči euru | Polská centrální banka | Kurz EUR/USD | Průmyslová produkce | Zasedání centrální banky | Pokles úrokových sazeb | Dovoz ropy | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Ekonomický výzkum | Automobilový průmysl | Ministr financí | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Zlevnění ropy | Rada ČNB | BlackRock | Ekonomické indikátory | Kč/EUR | Bezpečné přístavy | Sázet | Americké trhy | Posilování koruny | Cena Brentu | Základní úrokové sazby | Firmy | Nárůst úroků | Strategy Research | Economist | Economic | Inflační tlaky | Intervence centrální banky | S&P Global | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Vládní dluhopisy | Rizikovější aktiva | Černé pondělí | Americké burzy | Utahování měnové politiky | Propad | Ropné společnosti | S&P | Guvernér | Britská banka Barclays | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Bezpečné útočiště | Posílení koruny | Nejistota | Světové finanční krize | Světová finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Zajištění | Výhled | Depozitní sazba | Depozitní sazba ECB | Bankéři | Mzdy | Bankovní krize | Krize | Inflace v Německu | Světové trhy | Historické rekordy | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Index amerických akcií | S&P Global Ratings | Příjmy | Oslabování dolaru | ČTK | Země G7 | Aktuální cena | Růst ekonomiky | Zasedání americké centrální banky | Členské země EU | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Švédsko | Norsko | Očekávání | Burzovně obchodovaný fond | Devizy | Purple Trading | Oslabování měny | Generali Investments | Silicon Valley Bank | Aleš Michl | Devizoví obchodníci | Kalendář makroekonomických dat | Jerome Powell | Airbnb | Odliv dividend | Obchodní války | Kartel OPEC | Obchodní válka | Posilování dolaru | Přijetí eura | Podniky | Schwab | Inflace v eurozóně | Geopolitické napětí | Forint | Obchodníci s ropou | Turecké liry | Pokles ceny | Czech Fund | Spotřebitelská inflace | Trh s ropou | Cena plynu | Akciové propady | Pokles cen ropy | Propad cen ropy | Slabá koruna | Posilování české koruny | Základní úroková sazba | Inflační vývoj | Úrokové sazby ČNB | Sazby ČNB | Zvýšení sazeb | Státní fond | Inflace v ČR | Statistický úřad | Inflační očekávání | Reakce koruny | Český průmysl | Cena pohonných hmot | Zahraniční investoři | Růst cen ropy | Ceny pohonných hmot | Společná měna | Riziko recese | Americké společnosti | Snížení sazeb | Gazprom | Pokles úroků | Pokles cen | Snížení úroků | Recese v USA | Obava z recese | Oživení ekonomiky | Akcie podniku | Pohonné hmoty | Růst mezd | Nárůst cen ropy | Saudi Aramco | Nastavení úrokových sazeb | Finanční situace | Pohonné hmoty v Česku | Snížení daní | iShares | Oslabení české koruny | Banky pro mezinárodní platby | Vývoz ropy | Bilance zahraničního obchodu | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Burzovní krach | Největší burzovní krach | Střadatelé | Automobilky | Čistý zisk | Rozpočet | Deficit | Prezident Donald Trump | Rozhodnutí americké centrální banky | Ceny benzínu | Německá vláda | Sílící koruna | Ropné firmy | Trinity | Ekonom UniCredit Bank | Pavel Sobíšek | ČNB Jiří Rusnok | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Objem | Rijád | Obchod | Trh práce | Německý průmysl | Dlouhodobé dluhopisy | Přijmout euro | Růst spotřebitelských cen | Německá průmyslová výroba | Zdražování pohonných hmot | Snižování úroků | Ceny pohonných hmot v ČR | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Tadawul | Růst cen | Maďarská centrální banka | Studie | Bilance | Co bude | Statistici | Ukrajina | Amazon | Úrok | Vysoké ceny ropy | Miliardy | Vyhlídky | Hong Kong | Růst české ekonomiky | Helena Horská | Ekonomka Raiffeisenbank | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Konkurenti | Financovat | E-shopy | Akcie Saudi Aramco | Průmysl | Mzdový nárůst | Na burze | Drahý kov | Centrální banka USA | Impuls | Standard Oil | Ceny potravin | Rozvoj | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | Koruna dnes | Zdražování | Ceny zboží | Nízká inflace | Problémy | NAFTA | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Penále | Plyn | Nálada | Kontrakty | Koruna zpevnila | Moskva | Nord Stream | Škoda Auto | Míra | Premiér Babiš | Úroky | Bilance běžného účtu | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Nižší úrokové sazby | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Kupní síla | Rozpočtové politiky | Rychlý růst mezd | Bydlení | Ropné dodávky | Oživení inflace | Uber | NERV | Citelné zdražování | Miliardy korun | Tržní hodnota Saudi Aramco | Hodnota Saudi Aramco | Koruna posílila | Peking | Napětí na Blízkém východě | Obchodní podmínky | Tuzemská ekonomika | Hospodaření | Zvýšení inflace | Růst poptávky | Teherán | Američané | Napětí mezi USA a Íránem | Washington | Devalvace koruny | Miliardy eur | Írán | Znehodnocení koruny | Prvotní kurz koruny | Čeští exportéři | Prudké posilování koruny | Nákup devizových prostředků | Dlouhodobé posilování koruny | Přejít na euro | Zlevňovat nákupy | Oslabení kurzu | Budování tržní ekonomiky | Rozdělení československé měny | Československé měny | Ekonomické sankce | Ekonomické sankce vůči Teheránu | Von der Leyenová | Míra nezaměstnanosti v ČR | Zahraniční obchod ČR | Budoucnost | Experti | Zemědělství | Míra inflace v ČR | Hospodaření ČNB | Podnik | Česká inflace | Tuzemská inflace | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Silnější koruna | Vyšší inflace | Analytička | Ukazatele | Přebytek bilance | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Zpevňování koruny | Koruna sílí | Situace na Blízkém východě | Nájemné | Nájmy | Ceny energií | Banka Morgan Stanley | Prognózy ČNB | Krach | Trump | Pozitivní zprávy | Prezident | Koronavirus | Trhy | Ursula von der Leyenová | Banka UBS | Koruna oslabuje | Čínský koronavirus | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | Zdražovat | Ukončení intervencí | České měny | Důchody | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Pandemie koronaviru | Pandemie | IHNED | Vysoká inflace | Zlepšení | Nezaměstnanost v EU | Výdaje | Švýcarská banka UBS | Americká společnost | Sazby beze změny | Rozhodování | Dnes ČNB | Hrozba recese | Hrozba recese v USA | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | Mezinárodní finanční instituce | Průmysl eurozóny | Propad průmyslu | Zdražování ropy | Poptávky po ropě | Lednová inflace | Růst sazeb | Navýšení úrokových sazeb | COVID-19 | Slábnutí koruny | Ekonomické aktivity | Šíření koronavirové nákazy | Cestovní kanceláře | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda | Stabilita | Vývoj | Ceny nafty | Průměrné ceny nafty | Mzda | Akcie včera | Stav nouze | Mince | Kweichow Moutai | Vládní představitelé | Další vývoj | Íránská ropa | Desetileté dluhopisy | Brusel | Největší burzovní krach dějin | Standard & Poor’s 500 | Oslabování české měny | Výrazný vzestup | Cenový vývoj | TPCA | Kolínská automobilka | Měnové podmínky | Spotřebitelé | Automobilka | Dopady pandemie | Historie | Počet nakažených | Čerpací stanice | Snížení základní úrokové sazby | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Rozhodnutí bankovní rady | Zásobníky | Škoda | Komerční banky | Domácnosti | Hotovost | Babišova vláda | Další růst | Růst | Signál | Americká banka | Biliony | Potenciál | Ceny elektřiny | Bulharsko | Izrael | Reálné mzdy | E-commerce | Ekonomiky | Slovensko | Války | Odhad vývoje hrubého domácího produktu | Růst nezaměstnanosti | Závislost | Práce | Koronakrize | Údaje | Ekonomické škody | DPH | Úročení vkladů | Pohonné hmoty v ČR | Ministři | Jednání OPEC | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Přebytek běžného účtu | Výpadky | Více peněz | Měny zemí | Nizozemsko | Zbyněk Stanjura | Debata | Posílení | Automobilka Škoda Auto | Automobilka Škoda | Evropské méně | Cestování | Pracovní síly | Náklady na financování | Shell | Koncern Volkswagen | Dovoz | Vývoz | Zdražení ropy | Zadlužení | Pokles dovozů | Oživení české ekonomiky | Míra inflace v dubnu | Členské země | Účet platební bilance | Auta | Vakcína | JDE | Unie | ČR | Koronavirové pandemie | Nová prognóza | Nejlevnější hypotéky | Nižší DPH | Český investor | Propad cen | Míra nezaměstnanosti v USA | Druhá vlna pandemie | Banka JP Morgan | Druhá vlna | Sankce proti Rusku | Český stát | Situace na trhu práce | Výrazný propad | Chorvatsko | Silicon Valley | Šance | Ceny | Kolaps | Spotřební daně | Nikl | Propad ekonomiky | Odveta | Obnovení růstu | Turistický ruch | Objem dovozu | Snížení DPH | Zrušení superhrubé mzdy | Dění v USA | Průměrné mzdy | Peso | Vakcína proti koronaviru | Objem exportu | Výkon ekonomiky | Cena elektřiny | Politici | Ropovody | Plynovody | Česká republika | Obchodování dnes | Průmyslová výroba v ČR | Koncern | Embargo | Přebytek zahraničního obchodu | Spotřební daň z nafty | Siemens | Vakcinace | Rozpočtové deficity | Počasí | Utažení měnové politiky | Dobrý výsledek | Evropské centrální banky | Vývoj inflačních očekávání | Situace na trhu | Psychologický efekt | Posílení české měny | Siemens Energy | Jemenští povstalci | Výrazný růst | Silná inflace | Slabost koruny | Suezský průplav | Analytické zprávy | Rostoucí ceny | Události tohoto týdne | Tuzemská měna | Těžaři | Oslabení | Průměrné ceny benzínu | Největší americká banka | Plány | Cíle | Příležitosti | Dodávky plynu | Zajišťování | Revolut | Cenové stability | Spojené arabské emiráty | Hliník | Tempo zdražování | Ropní těžaři | Základní úrokové sazby ČNB | Rekord | Wonderinterest Trading | Delta mutace | Dodávky ruského plynu | Logistika | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Aktuální prognózy | Afghánistán | Analytici banky | Společnosti | Národní měny | Opatření | Uhlí | Ceny plynu | Macao | Kompenzace | Samou | Úročení | Energetická krize | Růst cen plynu | Češi | Energetické krize | Příjmy z ropy | Vysoké ceny | Rekordní ceny | Kuny | Rumunsko | Pozornost | Vanguard | Prohloubení deficitu | Společnost | Burzovní cena | Další růst sazeb | Družba | TIM | Nová varianta covidu | Varianta covidu | Omikron | 3М | Propad liry | Největší švýcarská banka | Rozšíření | Inflační spirála | Základní sazba | Konvergence | Rozšiřování kapacit | Uniper | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Instituce | Základní úrok | Snížení daně | Banka Barclays | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Největší ropné firmy | Sankce | Kyjev | Harmonizovaná inflace | BAL | Ruský vývoz ropy | Invaze | Britská banka | Pokles inflace | Lawrence Freedman | Česmad Bohemia | Snížení spotřební daně | Řetězce | Plynárenský gigant | Dodávky plynovodem | Nord Stream 1 | Zastavení dodávek | Ukrajinští uprchlíci | Vlastnictví | Dovoz ruské ropy | Nejhodnotnější firmy světa | Sazba Evropské centrální banky | Embargo EU | Přijetí | Nové sankce | Snížení inflace | Znehodnocení | Nová bankovní rada | Zvýšení úroků | Prime | Premiér Fiala | Zastropování cen | Bolest | Zastropování cen ruské ropy | Vypnutí Nord Streamu | Vypnutí Nord Streamu 1 | Fenomén | Ruské ropy | Zvýšení daně | Akcie Samsungu | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | Obchodní řetězce | CZ | Wonderinterest | Sazba ČNB | Jan Kubíček | Bankovní rady ČNB | Společnost BlackRock | Růstový potenciál | Cenový růst | Guvernér Michl | Silná koruna | Rozhodování ECB | Nákup nemovitosti | Média | Inflační tlaky v české ekonomice | Vklady | Válka | Spojení | Vyšší ceny | Závazek | EMEA | Pozitivní signál | Akcie Saudi | Vice | Proinflační riziko | Nákup nemovitostí | Návrat inflace | Přecenění | Jurisdikce | Banka pro mezinárodní platby | Reálná mzda | ProCent | Rok 2024 | Tvrdá data | Roman Vykouřil | Prodeje | Postoj americké centrální banky | Suroviny | Koruny vůči euru | Rezervy | Největší ropné firmy světa | ECB sazby
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot