David Marek
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
15.01.2025 1) Růst české ekonomiky podle analytických odhadů v roce 2025 zrychlí na 1,6 procenta a celosvětový hrubý domácí produkt se zřejmě zvýší o 3,2 procenta. Odhady zveřejnil na dnešní diskusi na téma Výzvy a příležitosti českého byznysu: Kam kráčíme v roce 2025 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Hrubý domácí produkt ČR stoupl podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta.
Deloitte: Růst české ekonomiky by měl letos zrychlit
15.01.2025 Růst české ekonomiky podle analytických odhadů v roce 2025 zrychlí na 1,6 procenta a celosvětový hrubý domácí produkt se zřejmě zvýší o 3,2 procenta. Odhady zveřejnil na dnešní diskusi na téma Výzvy a příležitosti českého byznysu: Kam kráčíme v roce 2025 hlavní ekonom Deloitte David Marek. Hrubý domácí produkt ČR stoupl podle Českého statistického úřadu v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta.
Analytici: Meziroční inflace v prosinci byla pod očekáváním trhu
13.01.2025 Meziroční inflace v prosinci byla přes nárůst pod očekáváním finančního trhu i centrální banky, která by tak dříve mohla snížit sazby, shodli se analytici, jež oslovila ČTK. V prvním čtvrtletí 2025 by se podle nich meziroční růst spotřebitelských cen měl začít zmírňovat. Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci meziročně stouply o 0,2 bodu na tři procenta. Za celý loňský rok průměrná míra inflace činila 2,4 procenta, nejméně za šest let.
Analytici: Rychlejšímu růstu exportu brání stagnace ekonomiky Německa
07.01.2025 Rychlejšímu růstu exportu brání stagnace německého hospodářství. Dovoz naopak odráží zvyšující se domácí poptávku. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Zahraniční obchod ČR skončil v loňském listopadu přebytkem 23,6 miliardy korun, oproti roku 2023 to byl ale o 4,2 miliardy korun horší výsledek, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Dovoz opět stoupl rychleji než vývoz.
Rozpočet ČR skončil v deficitu 271,4 mld. Kč
06.01.2025 Hospodaření státu loni skončilo schodkem 271,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu dnes představili premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS). Rozpočtový deficit je nejlepší od pandemie covidu-19, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Předloni skončil rozpočet schodkem 288,5 miliardy korun. Vládě se podařilo dodržet plánovaný letošní schodek 282 miliard korun, analytici ale upozornili na to, že se to stalo díky novelizaci rozpočtu, kdy se kvůli zářijovým povodním zvýšily plánované výdaje o 30 miliard korun. Podle Stanjury šlo na odstranění povodňových škod z rozpočtu 15,4 miliardy korun. Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová označila výsledek rozpočtu za tristní.
Analytici: Růst mezd je dobrý pro ekonomiku, reálně jsme na úrovni roku 2018
04.12.2024 Meziroční reálný růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí o 4,6 procenta je dobrá zpráva pro ekonomiku, protože vyšší mzdy se promítnou ve spotřebě domácností, která aktuálně táhne české hospodářství. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Zároveň ale upozorňují, že mzdy ještě nevyrovnaly propad z doby pandemie covidu-19 a aktuální kupní síla domácností odpovídá třetímu čtvrtletí 2018. Růst mezd by také podle analytiků mohl vést Českou národní banku (ČNB) k tomu, aby přerušila snižování úrokových sazeb.
Deficit rozpočtu v listopadu vzrostl na 259,2 mld. Kč
02.12.2024 Deficit státního rozpočtu na konci listopadu vzrostl na 259,2 miliardy korun z říjnových 200,7 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí. Listopadový schodek tak je nejlepší od pandemie covidu-19, ale zároveň pátý nejhlubší v historii Česka. Loni byl po 11 měsících rozpočet v deficitu 269,1 miliardy korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) za celý rok překročí schodek původně plánovaných 252 miliard korun jen o výdaje spojené s povodněmi. Kvůli nim vláda rozpočet novelizovala, deficit zvýšila na 282 miliard korun.
Inflace v říjnu zrychlila, analytici čekají další růst
11.11.2024 Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, inflace tak zrychlila ze zářijových 2,6 procenta. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků táhly inflaci vzhůru především ceny služeb spojených s bydlením, u zboží byl růst cen umírněný. V závěru roku lze podle nich očekávat další zrychlení inflace nad tři procenta. V evropském srovnání si Česko pohoršilo, když mělo 15. nejvyšší inflaci ze 41 sledovaných zemí, zatímco v září byla 17. nejvyšší.
Analytici: Inflaci táhly služby spojené s bydlením
11.11.2024 Meziroční inflaci táhly v říjnu vzhůru ceny služeb spojených s bydlením, naopak růst cen zboží je umírněný. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK při hodnocení aktuálních údajů o vývoji spotřebitelských cen. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,8 procenta ze zářijových 2,6 procenta, proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta. V závěru roku analytici očekávají další zrychlení inflace nad tři procenta, zejména vlivem statistické základny z loňska.
Analytici: Vládní krize v Německu přímo českou ekonomiku neovlivní
08.11.2024 Vládní krize v Německu sice bezprostředně neovlivní tuzemskou ekonomiku, obecně ale chaos u největšího českého obchodního partnera není pro ČR dobrou zprávou. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Německá vládní koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP), která vedla zemi od prosince 2021, se rozpadla ve středu.
K růstu inflace v září přispěl růst cen potravin
10.10.2024 Spotřebitelské ceny v září meziročně vzrostly o 2,6 procenta po srpnovém růstu o 2,2 procenta. Proti předchozímu měsíci se ale ceny o 0,4 procenta snížily. Vývoj ovlivnily hlavně ceny potravin a pohonných hmot, vyplývá z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků meziroční vývoj ovlivnilo srovnání s loňskem, kdy ceny rychle klesaly. Tento efekt bude podle nich působit i ve zbytku roku, kdy by v jeho důsledku mohla inflace dosáhnout až tří procent. Zářijová inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka (ČNB), nad očekávání rostly zejména ceny potravin, nápojů a tabáku.
Analytici: Zrychlení inflace ovlivnila loňská srovnávací základna
10.10.2024 Zářijové zrychlení meziroční inflace v Česku na 2,6 procenta ze srpnových 2,2 procenta ovlivnila srovnávací základna z loňského roku, kdy ceny rychle klesaly. Tento efekt bude působit i ve zbytku roku, kdy by v jeho důsledku mohla inflace dosáhnout až tří procent, shodli se analytici oslovení ČTK. Současně upozornili na to, že v září poprvé od loňského listopadu meziročně zdražily potraviny a nealkoholické nápoje.
Analytik: Horší výhled německého HDP vyvolá mírný pokles růstu v ČR
09.10.2024 Zhoršení výhledu letošního výkonu německé ekonomiky bude znamenat pokles růstu českého hospodářství maximálně o 0,2 procentního bodu. Přesto očekávají jeho mírný růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které ČTK oslovila. Horší prognóza podle nich není překvapením. Německá vláda už letos nečeká hospodářský růst, hrubý domácí produkt (HDP) podle ní klesne o 0,2 procenta. Původně kabinet kancléře Olafa Scholze počítal s růstem o 0,3 procenta.
Členka NERV: Ke zvyšování věku odchodu do důchodu přistupuje mnoho států EU
03.10.2024 Ke zvyšování věku odchodu do důchodu přistupuje většina států Evropské unie. ČTK to řekla analytička Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) Helena Horská. Reagovala tak na koaliční pozměňovací návrh, podle kterého by lidé odcházeli v budoucnu do starobní penze nejpozději v 67 letech. Opozice ale trvá na zachování nynějších 65 let.
V Ostravě se sejdou tuzemské špičky z oblasti financí a investic
10.09.2024 Colors of Finance otevřou klíčová témata budoucnosti. Zaměří se i na hypotéky, dluhopisy či správu majetku.
Analytici: Srpnová inflace byla nad odhadem trhu kvůli cenám potravin
10.09.2024 Srpnová inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 2,2 procenta a v meziměsíčním 0,3 procenta, překonala očekávání finančního trhu. Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin. I přes vyšší než očekávanou inflaci ale dává cenový vývoj prostor České národní bance (ČNB), aby pokračovala v pozvolném snižování úrokových sazeb, míní experti, které oslovila ČTK.
Ekonom Hampl: ČR si po roce 2019 málo uvědomila, jak se svět změnil
10.09.2024 Česká republika si po roce 2019, kdy vypukla pandemie nemoci covid-19, dostatečně neuvědomila, jak moc se svět změnil a jaké je potřeba mít priority v oblasti veřejných investic. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice v Praze to řekl ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Oproti ostatním zemím regionu podle něj ale minimálně, co se fiskální politiky týče, může ČR říci, že "vybírá zatáčku".
Inflace v srpnu zůstala 2,2 procenta, přesáhla odhady
10.09.2024 Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako v červenci. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Srpnová inflace překvapila finanční trh, který ji očekával na úrovni dvou procent, byla i o 0,4 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB). Za vyšším tempem růstu spotřebitelských cen stály podle analytiků zejména ceny potravin, nové vzedmutí inflace ale nečekají.
Analytici: Pomalé oživování HDP se kvůli slabému výkonu průmyslu nemění
30.08.2024 Obraz výkonu ekonomiky v první polovině roku se kosmeticky vylepšil, ale pomalého oživování narážející na slabé výkony průmyslu se zatím nemění. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Za celý letošní rok odhadují růst ekonomiky okolo jednoho procenta. Ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta. V předběžném odhadu z konce července hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,4 procenta.
HDP ČR v 2. čtvrtletí vzrostl o 0,6 pct., podle analytiků ho stále brzdí průmysl
30.08.2024 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 0,6 procenta, v porovnání s předchozím čtvrtletím se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 procenta. Předběžný odhad dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Data podle analytiků ukazují, že české hospodářské oživení je jen pozvolné, brzdí ho stále hlavně slabý vývoj průmyslu. Růst české ekonomiky je ve shodě s očekáváním České národní banky (ČNB
Analytici souhlasí s NKÚ, který doporučil rozpočtovou obezřetnost a reformy
26.08.2024 Analytici souhlasí s Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ), který k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2023 doporučil rozpočtovou obezřetnost a systémové reformy. Loňský ozdravný balíček na konsolidaci veřejných financích podle nich sice pomohl, přesto vyzývají k dalším reformám.
Finanční ředitelé v očekávají pro rok 2024 růst HDP až 1,5 %. Výzvou zůstává udržitelnost
26.06.2024 Čeští finanční ředitelé očekávají v roce 2024 optimističtější ekonomický výhled s růstem HDP mezi 0,6 % a 1,5 %. Pro loňský rok přitom většina z nich počítala s růstem do 0,5 %. Přetrvává však opatrnost při přijímání rizik. Vyplývá to z průzkumu mezi finančními řediteli českých společností realizovaným poradenskou a technologickou společností Deloitte. Významnou výzvou zůstává udržitelnost a nové povinnosti v oblasti ESG. Firmy čelí zejména vysokým nákladům a obtížnému měření výsledků. Přesto se snaží hledat způsoby, jak tyto překážky překonat a dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti a konkurenceschopnosti.
Inflace v březnu byla dvě pct., letos by neměla překročit 3 procenta
11.04.2024 Meziroční inflace byla v březnu dvě procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta, vyplývá z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace byla o 0,9 procentního bodu nižší, než očekávala v únorové prognóze Česká národní banka (ČNB). Podle analytiků se vývoj spotřebitelských cen vrátil do normálních kolejí a letos by inflace neměla výrazněji překročit tři procenta, klesat ale už spíš nebude. Včera zveřejněná prognóza ministerstva financí očekává za celý rok průměrnou inflaci 2,7 procenta.
Analytici: Inflace je v normálu, letos výrazněji neporoste
10.04.2024 Inflace se v ČR po dvou letech vrátila do normálních kolejí, za celý letošní rok by neměla výrazněji překročit tři procenta. Klesat ale dále zřejmě nebude. Vyplývá to z komentářů analytiků, které oslovila ČTK. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku činil v březnu dvě procenta, stejně jako tomu bylo v únoru. Česká národní banka (ČNB) podle analytiků může pokračovat ve snižování sazeb o půl procentního bodu.
Ekonom Marek: Sazby by letos v ČR měly zamířit rychle dolů, pod čtyři procenta
28.03.2024 Úrokové sazby by v letošním roce v ČR měly zamířit rychle dolů, podle modelového příkladu by se měly dostat pod čtyři procenta, případně blízko ke třem procentům. Na dnešní odborné debatě pořádané v rámci projektu Česká elita - nejhodnotnější české firmy to řekl hlavní ekonom Deloitte a poradce prezidenta David Marek.
Inflační tlaky ve službách stále existují
11.03.2024 I přes únorové zpomalení meziroční inflace na dvě procenta z lednových 2,3 procenta stále přetrvávají inflační tlaky ve službách. Upozornili na to analytici, které oslovila ČTK, při hodnocení dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě zdražování služeb bude podle nich důvodem pro další opatrnost České národní banky (ČNB) při snižování úrokových sazeb. V nadcházejících měsících se podle analytiků inflace může zvýšit v řádu desetin procenta.
Analytici: Nárůst regulované složky ceny energií zbrzdí pokles inflace
01.12.2023 Nárůst regulované složky ceny energií v příštím roce zbrzdí pokles inflace a povede k pomalejšímu růstu reálných mezd. Shodli se na tom analytici, které včera oslovila ČTK. Mírně se podle nich také sníží růst ekonomiky.
Inflace v říjnu vzrostla na 8,5 pct., podle expertů ale inflační tlaky slábnou
10.11.2023 Spotřebitelské ceny v Česku v říjnu meziročně vzrostly o 8,5 procenta, meziroční inflace se tak proti září zvýšila o 1,6 procentního bodu. Růst inflace ale ovlivnilo to, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Také Česká národní banka (ČNB) a ekonomičtí analytici se shodují, že růst inflace byl technického charakteru a inflační vlna opadává. Ředitel sekce měnové ČNB Petr Král očekává, že v lednu se inflace skokově sníží ke dvěma procentům.
Analytici: Říjnový růst inflace byl technického rázu, inflační tlaky opadávají
10.11.2023 Říjnový růst meziroční inflace byl technického rázu, inflační tlaky opadávají. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Pro další vývoj cen bude podle nich zásadní lednové přeceňování zboží a služeb. Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Analytici: Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky
13.09.2023 Hospodářský vývoj v Německu brzdí oživení české ekonomiky. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Zároveň ale s poklesem německé ekonomiky při kalkulacích výhledu české ekonomiky počítají. Svaz německého průmyslu (BDI) zhoršil výhled ekonomiky na letošní rok a nově v Německu očekává propad hrubého domácího produktu (HDP) o 0,4 procenta.
Analytici: K poklesu inflace přispělo pomalejší zdražování potravin, energií
10.08.2023 K poklesu meziroční inflace v červenci přispělo především zpomalení zdražování potravin a energií. Shodují se na tom analytici v komentářích k dnes zveřejněným údajům Českého statistického úřadu, podle kterého inflace v červenci klesla na 8,8 procenta z červnových 9,7 procenta. V dalších měsících bude podle nich inflace klesat pomaleji, za celý rok bude v průměru kolem 11 procent.
Analytici očekávají ponechání základní úrokové sazby ČNB na sedmi procentech
30.07.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) na čtvrtečním jednání ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Důležitější než rozhodování o sazbách bude podle nich nová prognóza a doprovodný komentář guvernéra Aleše Michla na tiskové konferenci. Centrální banka naposledy upravovala sazby před více než rokem, kdy je zvýšila o 1,25 procentního bodu na současnou úroveň.
ČNB se pod Michlem méně držela doporučení svého aparátu, míní analytici
02.07.2023 Česká národní banka (ČNB) se pod vedením guvernéra Aleše Michla méně než dříve držela modelových doporučení svého aparátu při rozhodování o měnové politice. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Připomínají, že ČNB za Michlova působení nijak neupravila základní úrokovou sazbu, která je od loňského června na sedmi procentech. Michl je v čele centrální banky rok, od loňského července nahradil Jiřího Rusnoka.
Den daňové svobody bude letos v Česku 17. června, dřív než loni
09.06.2023 Češi letos budou pracovat na odvody daní 168 dní, den daňové svobody tak připadne na 17. června. Bude o dva dny dřív než v loňském roce, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. V evropském srovnání je Česko zhruba uprostřed, na úrovni Španělska.
Pavlův poradce: Debatuje se o zapojení Senátu do jmenování rady ČNB
29.05.2023 Prezidentův poradce a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) David Marek uvedl, že na Pražském hradě se debatuje o možné změně ústavy, která by do budoucna podmínila jmenování bankovní rady ČNB souhlasem Senátu. Marek to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Nyní je jmenování členů bankovní rady výhradní pravomocí hlavy státu. Prezident nemá zákonodárnou pravomoc, eventuální změnu ústavy by tak musel navrhnout někdo, kdo ji má, nejpravděpodobněji zřejmě vláda.
ČR se dostává do mzdově inflační spirály, míní člen bankovní rady ČNB Holub
28.05.2023 Inflaci v Česku stále přiživují rostoucí mzdy, Česko se tak dostává do mzdově inflační spirály. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub. Centrální banka by proto podle něj měla opět brzy zvýšit úrokové sazby. S tím naopak nesouhlasil ekonom a ředitel centra IDEA CERGE-EI v Praze Jan Švejnar, podle něj je problémem pokles HDP.
Deloitte: ČR čeká kvůli energetické krizi recese, HDP klesne o 1,1 procenta
05.01.2023 Českou ekonomiku čeká letos recese způsobená energetickou krizí a inflací, hrubý domácí produkt klesne o 1,1 procenta. Uvádí to studie společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. Podle studie letos znovu klesnou reálné mzdy, nezaměstnanost by ale měla zůstat na současné úrovni. Hospodářský pokles také ohrožuje dodržení schodku státního rozpočtu plánovaného na 295 miliard korun. Deloitte přitom upozorňuje, že už nyní je státní hospodaření mimo udržitelný kurz.
Analytici: Noví členové bankovní rady ČNB její měnovou politiku nezmění
14.12.2022 Noví členové bankovní rady České národní banky Jan Procházka a Jan Kubíček nezmění její měnovou politiku. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Výhled na další politiku centrální banky tak podle nich zůstává stejný jako dosud, úrokové sazby v nejbližší době budou dál na současné úrovni.
Říjnovou inflaci podle analytiků zkreslilo započítání úsporného tarifu
10.11.2022 Říjnovou inflaci zkreslilo započítání úsporného tarifu na energie a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Bez těchto opatření by růst cen proti září zrychlil na více než 18 procent, shodují se analytici, které oslovila ČTK. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v říjnu meziroční inflace 15,1 procenta, v září bylo tempo růstu cen 18 procent.
ČNB nechala sazby na sedmi procentech, podle Michla upřednostnila stabilitu
03.11.2022 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby na sedmi procentech. Pro zachování výše sazeb, která platí od 22. června, bylo pět členů rady, dva hlasovali pro zvýšení na 7,75 procenta. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla sice se zvýšením sazeb počítal základní scénář makroekonomické prognózy, většina rady ale upřednostnila snahu zachovat stabilní podmínky pro ekonomiku. ČNB dnes také představila novou ekonomickou prognózu, která počítá s letošním růstem HDP o 2,2 procenta a s poklesem o 0,7 procenta v roce 2023. Proti srpnové prognóze banka svůj výhled zhoršila.
Inflace se v září zvýšila na 18 pct., podle ČNB i analytiků se blíží vrcholu
11.10.2022 Růst cen v Česku v září zrychlil a inflace se zvýšila na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Meziroční inflace je nejvyšší od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Na růstu cen se nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií. Podle České národní banky (ČNB) i podle analytiků se inflace blíží svému vrcholu. Analytici nepředpokládají, že by tempo zdražování přimělo ČNB, aby v listopadu zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
Inflace předčila očekávání trhu, podle analytiků je blízko vrcholu
11.10.2022 Meziroční inflace v září překonala očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, růst cen ale zrychlil na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta. Podle analytiků oslovených ČTK se přesto blíží inflace svému vrcholu a za celý rok by měla dosáhnout 16 až 17 procent. Odborníci neočekávají, že by zdražování přimělo Českou národní banku, aby na listopadovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu ze současných sedmi procent.
Analytici: Meziměsíční růst cen v červenci byl nejslabší od února
10.08.2022 Červencový meziměsíční růst cen činil 1,3 procenta, což je podle analytiků nejslabší dynamika od letošního února, meziročně však inflace zřejmě stále není na svém vrcholu, otázkou zůstávají zejména ceny energií, shodli se. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu, uvedl dnes Český statistický úřad.
Analytici: Sektorová daň pro banky či energetické firmy je ekonomický nesmysl
09.08.2022 Zavedení sektorové daně pro banky či energetické firmy je ekonomický nesmysl, shodli se analytici oslovení ČTK. Diskuse se podle nich vede spíše o dočasné dani z nadměrných zisků, kterou by s výhradami akceptovali. Ovšem ta podle nich těžko vyřeší problém českých veřejných financí.
Rada ČNB dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb, poprvé s Michlem v čele
04.08.2022 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb. Zasedání bankovní rady se zúčastní ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Analytici: Rada ČNB spíše nechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
31.07.2022 Bankovní rada České národní banka zřejmě ve čtvrtek nechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy nejvýše od roku 1999. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které oslovila ČTK. Rozhodnutí je ale podle nich velkou neznámou. Zásadní bude komunikace rady. Někteří analytici mírné zvýšení sazeb nevylučují.
Analytici: Meziroční inflace kvůli cenám energií zřejmě ještě poroste
13.07.2022 Meziroční inflace, která byla v červnu nejvyšší od roku 1993, se v příštích měsících kvůli vývoji cen energií zřejmě ještě zvýší. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Současný vývoj podle nich nahrává srpnovému zvýšení úrokových sazeb, což ale nový guvernér České národní banky Aleš Michl při svém jmenování odmítl. Ani analytici nejsou v názoru na potřebu jejich zvýšení jednotní. Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Inflace je nejvyšší od prosince 1993.
Rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na sedm procent
22.06.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba tak stoupla na sedm procent. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Pro dnešní rozhodnutí opět hlasovalo pět ze sedmi centrálních bankéřů. Dva hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Šlo tak o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Růst sazeb podle ekonomů odpovídal očekávání finančního trhu. Zajímavější bude podle expertů rozhodování bankovní rady v srpnu v novém složení. Česká koruna ihned po rozhodnutí bankovní rady významněji nereagovala a k euru se stabilizovala kolem 24,68 Kč za euro. Svaz průmyslu a dopravy ČR další zvýšení sazeb kritizoval.
Analytici: Zvýšení základní sazby ČNB na sedm procent odpovídá očekávání trhu
22.06.2022 Zvýšení základní sazby České národní banky o jeden a čtvrt procentního bodu na sedm procent v zásadě odpovídá očekávání finančního trhu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Zajímavější bude podle expertů rozhodování bankovní rady v srpnu v novém složení. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na sedm procent, je nejvyšší od r. 1999
22.06.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Dnes šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.
Fialova vláda dnes poprvé začíná připouštět, že by mohla zvýšit daně. Padl by tak stěžejní předvolební slib
22.06.2022 Fialova vláda nyní vůbec poprvé signalizuje, že bude zvyšovat daně. Připouští to opatrně a nepřímo, přes své odborné rádce. I tak jde o významný posun. Jde o doznání, že se jí nedaří nalézt rozpočtové úspory v dostatečném objemu. Stěžejní předvolební slib – ozdravení veřejných financí bez zvyšování daní – se tak nemusí dočkat neplnění.
Analytici: ČNB kvůli inflaci v červnu opět výrazně zvýší úrokové sazby
10.06.2022 Překvapivě vysoká inflace v květnu povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB), a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Většinou ale ekonomové odhadují růst sazeb o jeden procentní bod i více. Základní úroková sazba nyní činí 5,75 procenta. Tahounem květnové inflace bylo především zdražování potravin. Ceny by přitom měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent, odhadují ekonomové. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.
Analytici: Ekonomika se letos zřejmě na úroveň před pandemií nedostane
31.05.2022 Dnešní data o vývoji ekonomiky potvrdila, že česká ekonomika přes svůj dobrý výkon v prvním čtvrtletí nedosáhla úrovně před pandemií koronaviru a zřejmě jí ani letos nedosáhne. Navíc je třeba se připravit kvůli dopadům války na Ukrajině a rostoucí inflace na zhoršení výkonu ekonomiky v dalších čtvrtletích. Vyplývá to z vyjádření analytiků k dnešním datům Českého statistického úřadu. Podle nich česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 procenta.
Analytici: Dnešní zvýšení sazeb ČNB na 5,75 procenta bylo pro trhy překvapením
05.05.2022 Dnešní rozhodnutí České národní banky (ČNB) zvýšit sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta bylo pro trhy překvapením, shodli se analytici oslovení ČTK. Zásadní otázkou je podle nich nyní to, zda úroky ČNB čeká ještě další viditelnější růst, nebo je repo sazba již blízko svého vrcholu. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Ekonomové spíše očekávali růst sazeb jen o 0,5 procentního bodu.
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta, je nejvyšší od r. 1999
05.05.2022 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zároveň dnes šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové spíše očekávali růst sazeb jen o 0,5 procentního bodu.
Inflace se přiblížila 13 procentům a ještě poroste
11.04.2022 Meziroční inflace stoupla v březnu na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,7 procenta. Podle ekonomů inflace nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent kolem poloviny roku, zároveň podle nich zůstane ve zbytku roku dvouciferná. Březnová meziroční inflace byla zároveň o 2,9 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka v únorové prognóze.
Analytici: Inflace může vystoupat až k 15 procentům kolem poloviny roku
11.04.2022 Inflace zřejmě nadále poroste a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze přitom očekávat kolem poloviny roku. Po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku. Navíc dnešní data jsou zároveň impulzem pro další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. Vyplývá to z reakcí ekonomů na dnešní údaje o březnové inflaci.
Česká ekonomika loni stoupla zhruba o 2,9 procenta, odhadují analytici
30.01.2022 Česká ekonomika loni stoupla v průměru o 2,9 procenta. Vyplývá to z odhadu analytiků oslovených ČTK. Odhady se přitom pohybují od 2,6 do 3,5 procenta. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí a za celý loňský rok v úterý 1. února. Předloni ekonomika klesla o 5,8 procenta, šlo o nejvýraznější propad za dobu samostatné České republiky.
Deloitte: Ekonomika letos stoupne o 4 pct a dostane se na úroveň před pandemií
11.01.2022 Růst české ekonomiky letos zrychlí na čtyři procenta z loňských 2,4 procenta. Na konci roku by se tak česká ekonomika mohla dostat na předpandemickou úroveň. Vyplývá to z analýzy ekonomického výhledu pro rok 2022, který sestavil ekonomický tým společnosti Deloitte.
Rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta, je nejvyšší od 2008
22.12.2021 Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem růstu sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 2008. Zároveň dnes šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Ekonomové očekávali zvýšení sazby o 0,75 procentního bodu a na počátku příštího roku další mírnější zvýšení.
Inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta a ještě poroste
10.11.2021 Meziroční inflace v říjnu výrazně stoupla na 5,8 procenta ze zářijových 4,9 procenta a byla nejvyšší od října 2008. Zrychlení inflace bylo zároveň nejvýraznější od ledna 2012. Inflace přitom podle ekonomů má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane zřejmě až k sedmi procentům. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o procento. Dnešní data o inflaci, která opět zvýšila sázky trhu na růst sazeb České národní banky, vedla k posílení koruny pod hranici 25,20 Kč za euro. Česká měna se tak dostala na nejsilnější úroveň od konce února 2020.
Inflace podle ekonomů ještě stále není na vrcholu, ten bude až u sedmi procent
10.11.2021 Inflace má svůj vrchol stále ještě před sebou a ve zbytku letošního roku a na počátku příštího roku se dostane nad šest procent. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených dnes ČTK. Podle některých analytiků by však v lednu 2022 mohla být dokonce až poblíž sedmi procent. Podle nich přitom údaje ukazují, že inflaci neovlivňují jen externí vlivy. Očekávají proto, že na prosincovém zasedání Česká národní banka (ČNB) opět zvýší úrokové sazby.
Rada ČNB dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb, čeká se výrazné zvýšení
30.09.2021 Bankovní rada České národní banky dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové očekávají, že rada zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,25 procenta. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997.
Rada ČNB podle analytiků ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu
26.09.2021 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu, shodují se analytici oslovení ČTK. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta. Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997.
Inflace překonala čtyři procenta, je nejvyšší od listopadu 2008
10.09.2021 Meziroční inflace v srpnu stoupla na 4,1 procenta z červencových 3,4 procenta a byla tak nejvyšší od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb téměř ve všech oddílech spotřebního koše, nicméně nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle analytiků inflace ještě poroste a ke konci roku by se mohla přiblížit k pěti procentům. Proto také podle ekonomů roste pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Samotná ČNB dnes uvedla, že srpnová meziroční inflace byla o jeden procentní bod vyšší, než odhadovala.
Analytici: Inflace ještě poroste, ČNB asi zvýší sazby razantněji
10.09.2021 Dnešní údaje o srpnové inflaci zvyšují pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na měnovém zasedání na konci září zvýší základní úrokovou sazbu razantněji, tedy o půl procentního bodu na 1,25 procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle nich navíc inflace poroste i v dalších měsících a na konci roku by se mohla přiblížit i pětiprocentní hranici.
Analytici: Inflace se může ve zbytku roku blížit tříprocentní hranici
13.07.2021 Meziroční inflace zůstane i ve zbytku roku nad dvouprocentním cílem centrální banky a může atakovat tříprocentní hranici. Shodli se na tom dnes analytici oslovení ČTK. Na očekávání růstu sazeb ČNB se podle nich nic nemění. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, tempo růstu tak ve srovnání s květnem zpomalilo o 0,1 bodu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Největší vliv na zdražování měly ceny aut a pohonných hmot.
Hlavním tématem Analytického fóra 2021 byl vliv inflace na investice. Podívejte se zdarma na záznam online
08.06.2021 Ve středu 26. května uspořádala společnost XTB setkání odborníků ze světa financí a investic. Hlavním tématem tohoto ročníku Analytického fóra byla situace na trzích v postcovidové době a jak v této situaci přistupovat k investicím. Živá debata finančních analytiků a ekonomů si tedy kladla za cíl připravit posluchače na následující měsíce a poskytnout jim co nejpřesnější a nejkomplexnější informace, na kterých by mohli založit své investiční strategie. Mluvilo se o makroekonomických a akciových tématech, komoditách, forexu a také o české koruně a kryptoměnách.
Rada ČNB dnes bude jednat o sazbách, změna se nečeká
24.03.2021 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů ekonomů rada nechá úrokové sazby beze změny. Zároveň čekají vyjádření představitelů banky k následnému možnému zvyšování sazeb v letošním roce. Podle ekonomů lze čekat růst sazeb kvůli poslednímu vývoji ekonomiky a nejistotě kolem pandemie až během druhé půlky roku. Únorová prognóza centrální banky přitom podle nich naznačovala růst sazeb již od druhého čtvrtletí.
Rada ČNB nechá ve středu podle analytiků sazby beze změny
21.03.2021 Bankovní rada České národní banky nechá na svém středečním zasedání úrokové sazby beze změny, shodují se analytici oslovení ČTK. Zároveň čekají vyjádření představitelů banky k následnému možnému zvyšování sazeb v letošním roce. Podle ekonomů lze čekat růst sazeb kvůli poslednímu vývoji ekonomiky a nejistotě kolem pandemie až během druhé půlky roku. Únorová prognóza centrální banky přitom podle nich naznačovala růst sazeb již od druhé čtvrtletí.
Ekonomové: Pandemie připravila ekonomiku o stamiliardy korun
15.02.2021 Rok trvající pandemie koronaviru připravila českou ekonomiku o stamiliardy korun a desetitisíce pracovních míst. Ztráty jsou přitom rozložené velmi rozdílně mezi jednotlivá odvětví ekonomiky, přičemž nejhůře byla zasažená především oblast služeb. Průmysl naopak ekonomice, především v druhé polovině roku, pomohl. Vyplývá to z vyjádření ekonomů oslovených ČTK. Ekonomika podle nich předpandemické úrovně dosáhne nejdříve příští rok nebo až v roce 2023. Podle ministerstva financí vývoj ukázal na mimořádnou odolnost ekonomiky a potřebu aktivní role státu. Ekonomika loni klesla o rekordních 5,6 procenta.
Ekonomika podle odhadů loni klesla o šest až sedm procent
31.01.2021 Česká ekonomika za celý loňský rok zřejmě klesla o šest až sedm procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Z dat Českého statistického úřadu přitom vyplývá, že za posledních 20 let česká ekonomika klesla dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku pak ekonomové kvůli dopadům podzimní vlny pandemie čekají mezičtvrtletní pokles o 2,5 až 2,9 procenta. Meziročně podle nich ekonomika loni ve čtvrtém čtvrtletí klesla zhruba o pět až osm procent.
Deloitte: HDP ČR po propadu o sedm procent letos stoupne o 2,8 pct
17.01.2021 Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8 procenta. Průměrná mzda poroste letos podobně jako loni o 3,4 procenta a míra nezaměstnanosti by měla vzrůst k 3,5 procenta. Vyplývá to z analýzy ekonomického výhledu pro rok 2021, který sestavil ekonomický tým společnosti Deloitte.
Analytici: Akciové trhy i dolar zareagují na předání moci v USA
08.11.2020 Akciové trhy i americký dolar budou nyní reagovat na dění kolem předání moci v USA, které nebude v rukavičkách. Shodli se na tom čeští analytici, které oslovila ČTK po zprávě amerických médií o tom, že kandidát Demokratické strany Joe Biden byl zvolen prezidentem Spojených států. V ekonomice očekávají uklidnění mezinárodních obchodních vztahů, ale také vyšší daně a další tisk peněz vedoucí k vyšší inflaci. Prezident Donald Trump zprávu o Bidenově vítězství dále odmítá.
Experti: Výhra Bidena by mohla snížit překážky v obchodní výměně
06.11.2020 Případné vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v amerických prezidentských volbách by mohlo znamenat snížení obchodních překážek v mezinárodním obchodě, což by české ekonomice pomohlo. Shodli se na tom experti oslovení dnes ČTK. Mohlo by podle nich také vést k obnovení jednání o transatlantickém partnerství TTIP mezi EU a USA. Výsledky voleb nejsou zatím stále ještě definitivní, ale Biden má ke svému vítězství nakročeno více než dosavadní prezident Donald Trump.
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
29.10.2020 Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. V meziročním srovnání ale nadále pokračoval pokles hrubého domácího produktu, a to podle odhadů kolem sedmi procent. Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za 3. čtvrtletí 2020 v pátek 30. října.
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
21.10.2020 Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta. Vyplývá to z odhadů ekonomů oslovených ČTK. Před druhou vlnou pandemie přitom očekávali letos propad ekonomiky kolem 6,5 až sedmi procent. Zároveň je zatím podle nich situace lepší než na jaře v tom smyslu, že velké firmy nepřerušily výrobu a zároveň není přerušen pohyb zboží a služeb přes hranice. Na druhou stranu někteří upozornili, že pro řadu firem situace může být horší, protože již nemají dostatečné rezervy.
Analytici: Plán na snížení emisí si vyžádá změny v ekonomice
16.09.2020 Snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030, jak ho dnes v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, je ambiciózní a bez dalších opatření může zatížit řadu ekonomik EU, včetně české. Proto bude pro jeho splnění nutná změna struktury ekonomiky. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.
Rada ČNB nechá podle analytiků ve středu sazby beze změny
21.06.2020 Bankovní rada České národní banky na svém středečním zasedání nechá úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je mimo jiné to, že podle dosavadních dat se vyvíjí ekonomika relativně v souladu s květnovou prognózou ČNB. Sazby by měly podle analytiků zůstat na současných úrovních minimálně několik měsíců.
Analytici: Dřívější zveřejňování makrodat může znejistit trhy
05.06.2020 Dřívější zveřejňování ekonomických dat ze strany ministerstev mohou znejistit finanční trhy, pro něž jsou tyto údaje zásadní. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tato praxe se podle nich v poslední době objevuje častěji. Naposled prozradila výsledky květnové nezaměstnanosti ve čtvrtek ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ačkoliv tyto údaje měl podle plánu zveřejnit Úřad práce ČR až v pátek dopoledne. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Propad české ekonomiky až o 11 %
29.04.2020 Podle analytiků a ekonomů může letos česká ekonomika klesnout až o 11 %. Odhady jsou však podle nich nejisté a nikdo přesně neví, co přijde.
Ekonomika letos může podle odhadů klesnout až o 11 procent
28.04.2020 Česká ekonomiky by mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu prakticky nepředvídatelnému vývoji situace nejen v Česku, ale i v zahraničí. Příští rok pak většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení ekonomiky, ta by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent. Na předkrizovou úroveň se ale podle ekonomů vrátí ekonomika až během roku 2022.
Analytici: Schodek 300 miliard ČR zvládne, nemusí být finální
19.04.2020 Navrhovaný vyšší schodek letošního státního rozpočtu na úrovni 300 miliard korun nebude podle ekonomů znamenat pro tuzemskou ekonomiku problém. Bude to ale zřejmě znamenat budoucí zvýšení daní nebo nedostatek peněz na potřebné reformy. Schodek kolem 300 miliard se dal očekávat, ale nemusí jít ještě o konečné číslo, uvedli ekonomové pro ČTK.
Inflace asi bude dál klesat, v březnu se snížila na 3,4 procenta
14.04.2020 Meziroční inflace v březnu klesla na 3,4 procenta z únorových 3,7 procenta. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zpomalilo také zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 procenta, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv. Podle ekonomů bude inflace kvůli zlevňování ropy i postupnému poklesu ekonomiky klesat i v dalších měsících. Navíc kvůli šíření koronaviru je již nyní podle nich březnová inflace prakticky zastaralý údaj.
Inflace bude podle analytiků dále klesat
14.04.2020 Meziroční inflace se bude kvůli zlevňování ropy i postupnému poklesu ekonomiky snižovat i v dalších měsících, uvedli analytici oslovení ČTK. ČNB tak zřejmě, ale nejen kvůli výhledu inflace, podle nich na květnovém zasedání opět sníží úrokové sazby. Poměrně vysoká březnová inflace je totiž zastaralý údaj a důležitější je nyní výhled ekonomiky v souvislosti s šířením koronaviru, dodali ekonomové.
Analytici: Ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření
10.04.2020 Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru zavedena dříve než jinde. Opatření by totiž mohla být i dříve odstraněna, a zotavení ekonomiky by tak mohlo nastat dříve. Tím by měly firmy více času i možností se připravit na otevření okolních trhů. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
ČNB podle odhadů ve čtvrtek opět sníží sazby o 0,5 pct bodu
22.03.2020 Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním jednání zřejmě dále sníží úrokové sazby, a to o půl procentního bodu. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Někteří ekonomové upozorňují, že další snížení sazeb již nebude příliš účinné pro boj s ekonomickými dopady šíření koronaviru a povede k dalšímu oslabení koruny. Nicméně zároveň přiznávají, že ČNB přistoupí ke snížení sazeb pod tlakem okolností, kdy i další centrální banky provádějí kroky na podporu ekonomik. Důležitý podle nich bude také vývoj kurzu koruny.
ČNB kvůli koronaviru nevylučuje snížení sazeb, nákaza ovlivní HDP
10.03.2020 Česká národní banka (ČNB) nevylučuje, že by na konci března mohla snížit základní úrokové sazby, aby alespoň psychologicky podpořila ekonomiku v situaci šířícího se koronaviru. Vyplývá to z dnešního vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Analytici uvedli, že s každým dalším vládním opatřením proti nákaze se stupňuje negativní dopad na ekonomiku. Záležet bude podle nich na délce trvání nákazy, dopady se mohou počítat v desetinách procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Analytici: Inflace zatím zůstane vyšší, ČNB reagovat nebude
13.01.2020 Inflace v nejbližších měsících zřejmě příliš neklesne, důvodem bude mimo jiné letošní zvýšení spotřebních daní u tabáku a alkoholu. Od poloviny roku by ovšem již inflace mohla začít postupně klesat zpět ke dvěma procentům. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Podle nich nebude muset ČNB na nynější vysokou inflaci reagovat v únoru zvýšením úrokových sazeb, protože stále přetrvávají rizika spojená s negativním vývojem v zahraničí. Centrální banka navíc změnou sazeb reaguje na situaci, kterou očekává zhruba za jeden až 1,5 roku a aktuální inflaci tak již ovlivnit nemůže, vyplývá z vyjádření ekonomů.
Rada ČNB dnes bude jednat o sazbách, změna se nečeká
18.12.2019 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků nechá rada úrokové sazby beze změny. Takovému rozhodnutí by neměla podle nich bránit ani inflace aktuálně nad třemi procenty. Rozhodnutí ČNB totiž podle ekonomů ovlivňuje ekonomiku se zpožděním zhruba jednoho roku a v té době se čeká inflace zpět poblíž dvou procent.
Ekonomové: Rozhodnutí o brexitu ekonomickou situaci příliš nemění
20.10.2019 Včerejší rozhodnutí britského parlamentu ohledně brexitu příliš ekonomickou situaci nemění, a to ani v případě české ekonomiky. Na jednu stranu je to dobrá zpráva v tom smyslu, že se snížilo riziko neřízeného odchodu Velké Británie z EU, není to ale dostatečné k tomu, aby to odstranilo obavy z dalšího zpomalování ekonomického růstu nebo bezprostřední negativní reakce trhů. Vyplývá to z vyjádření ekonomů a odborníků oslovených ČTK. Ti navíc upozorňují, že včerejší rozhodnutí ukazuje, že britská politická scéna je v neutěšeném stavu.
Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
22.09.2019 Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí, změna sazeb do konce letošního roku je tak malá, uvedli ekonomové.
Rada ČNB dnes bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb
26.06.2019 Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, tedy o úrokových sazbách. Podle odhadů ekonomů nechá ČNB úrokové sazby bez změny. Sazby by přitom podle analytiků měla rada nechat na současné úrovni delší dobu. Proti růstu sazeb hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky.
Rada ČNB nechá podle ekonomů sazby beze změny
23.06.2019 Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovní rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu sazeb hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.
Rada ČNB podle odhadů ve čtvrtek zvýší úrokové sazby
28.04.2019 Bankovní rada České národní banky zřejmě ve čtvrtek 2. května zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Podle nich rada zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na dvě procenta. Důvodem je vývoj inflace a kurzu koruny. Proti růstu naopak hovoří nejistoty ohledně ekonomického vývoje v zahraničí.
ČNB dnes bude rozhodovat o sazbách
28.03.2019 Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků je dnes zvýšení sazeb nejisté. Pokud však rada podle nich nezvýší úrokové sazby dnes, učiní tak na zasedání v květnu. Pro růst sazeb hovoří podle ekonomů slabá koruna a vývoj na trhu práce, proti nejistoty ohledně vývoje v zahraničí, především brexit nebo zhoršení výhledu vývoje německé ekonomiky.
Forexové intervence i po pěti letech rozdělují ekonomy
05.11.2018 Názory na spuštění forexových intervencí Českou národní bankou rozdělují ekonomy i pět let od jejich zahájení. Podle zastánců intervence přispěly ke stabilitě české ekonomiky a jejímu dnešnímu dobrému vývoji. Podle kritiků dopad intervencí například omezuje v současnosti účinnost měnové politiky a nenutil firmy inovovat a zvyšovat produktivitu.
Forex: Česká měna dnes zastavila oslabování
04.07.2018 Česká měna dnes zastavila oslabování, přesto ale zůstává nad 26 korunami za euro. Vůči evropské měně dnes posílila o sedm haléřů na 26,05 Kč/EUR. K dolaru si pak koruna polepšila ve srovnání s úterním závěrem o pět haléřů, v 17:00 se podle Patria Online obchodovala za 22,37 Kč/USD.
Analytici: Slabší korunu lidé cítí v dražším jídle a benzinu
04.07.2018 Spotřebitelé pociťují slabší korunu především v dražších pohonných hmotách a dovážených sezonních potravinách, například ve vyšších cenách ovoce a zeleniny, shodli se analytici oslovení ČTK. Češi si také připlatí při výměně cizí měny na cestě do zahraničí. Kurz české měny podle nich o prázdninách spíše neposílí. Koruna v minulých dnech oslabila nad hranici 26,00 Kč/EUR a je tak nejslabší od loňského léta.
Rada ČNB dnes bude rozhodovat o úrokových sazbách
27.06.2018 Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků by rada mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Důvodem je podle nich především slabší kurz koruny proti euru, než centrální banka odhadovala. Navíc růst mezd i inflace je proti odhadům ČNB vyšší.
Související klíčová slova:
FOREX | Bitcoin | Intervence | Big Mac index | Intervence ČNB | Brexit | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Inflace | Deflace | EUR/USD | USA | Nezaměstnanost | Británie | Koruna | HDP | Devizové rezervy | Turecká lira | Bezpečný přístav | Měnová politika | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Evropské akcie | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Spekulace | Česká koruna | Dluhopisový trh | Světová ekonomika | Poptávka | Recese | Lehman Brothers | Daně | Rizika | Politika | Export | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Cenné papíry | Hospodářství | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Analýza | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Burza | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Devalvace | Distribuce | Nesoulad | ECB | ERM | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Hedge | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátory | Inflační cíl | Investice | Investor | Investování | Japonský jen | Kapitálový trh | Komodity | Kurz | Likvidita | MMF | MT4 | Marže | MetaTrader | Mezinárodní obchod | Měna | Měnové páry | Měny | Nástroj | Obchodník | Fondy kvalifikovaných investorů | PRIBOR | Platební bilance | Platforma | Pozice | Rating | Repo sazba | Riziko | Inflační riziko | S&P 500 | Trader | Trading | Trend | Ukazatel | Výnos | Wall Street | Zlato | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | GBP | ČEZ | Obchodování | Evropa | Finanční krize | Citigroup | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Komerční banka | Patria | Americký prezident | XTB | Úroková sazba | Spekulanti | Globální ekonomika | Investoři | Kurzový závazek | Fundamenty | Fond | Ekonomie | EU | Ministři financí | Vývoj ceny | Ekonom | Pravděpodobnost | Makroekonomická data | Zisk | Jaroslav Tupý | Sázka | Ceny komodit | Kurz eura | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Optimismus | Výsledky | Strach | Index nákupních manažerů | Bohatství | Uvolnění měnové politiky | Intervenovat | ČSOB | Deloitte | Golden Gate | Kurzové výkyvy | Regulace | Financování | Investiční banky | Investovat | CZK/EUR | CZK/USD | Eurostat | Český statistický úřad | Roklen | Conseq | Portugalsko | Forexové intervence | Devizové intervence | Facebook | Akcenta | Kybernetická měna | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Colosseum | Wall Street Journal | Bankrot | Ceny akcií | Obchodníci | Vzdělávání | Praxe | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Index | Investiční strategie | Podpora | Přenos | Ruleta | Analytika | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | Bankrot Řecka | BH Securities | Big Mac | Cena | Cena akcií | Ceny zlata | CitFin | Cyrrus | CZK | Česká ekonomika | Česká spořitelna | České akcie | České koruny | Devizové rezervy ČNB | Dolar | Dolary | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Elektřina | Emisní povolenky | EUR ČNB | Eura | Euro ČNB | Evropská banka | Evropské měny | Finance.cz | Fondy | Forexu | Frank | GE money | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | Hospodářské noviny | Hrubý domácí produkt | Index S&P 500 | Intuice | Investiční | Investing | Investování do zlata | Investovat do zlata | Irsko | Jádrová inflace | Jak investovat | Jiří Tyleček | Jaroslav Brychta | Jiří Rusnok | Komodita | Komoditní | Kurs koruny | Kurz CZK | Kurz koruny k euru | Kurz zlata | Kurzy | Libra | Lira | Maďarsko | Management | Market | MetaTrader 4 | Meziroční inflace | Meziroční míra inflace | Míra inflace | Miroslav Singer | Nákup EUR | Nemovitosti | Online zprávy | Oslabení koruny | Oslabování koruny | Patria Finance | Patria Online | Prezidentské volby | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Růst HDP | Řecká ekonomika | Sázky | Signály | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Teorie parity kupní síly | TopForex | Trh | Turecká měna | Twitter | Výprodej | Vývoj cen ropy | Vývoj ceny zlata | Vývoj inflace | Vývoj kurzu | Vývoj mezd | Země EU | Země eurozóny | Zemní plyn | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Diskontní sazba | ING | Mojmír Hampl | Benzín | Báze | CEE | Ekonomika EU | Indie | Ministerstvo financí | Průměrování | ROCE | Itálie | Spojené státy | Cenová hladina | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Výsledek hospodaření | Světové ekonomiky | Komise | Volby | Cukr | Burze | Investment | Unicredit | DPA | KPMG | UniCredit Bank | Generali Investments CEE | Česká bankovní asociace | Home Credit | GE Money Bank | Investing.com | NATO | PwC | Next Finance | Agentura DPA | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Dění na finančních trzích | Kurz koruny vůči euru | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Nastavení měnové politiky | Podnikatel | Podnikání | Investičníweb.cz | Kurz české měny | Der Spiegel | Ministr financí | Chytrý Honza | Creditas | Finanční aktiva | Fixní kurz | Velcí investoři | Cizí měny | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Intradenní vývoj kurzu | Rada ČNB | Podnikatelé | Příprava | Přehled | Klid | Kč/EUR | Kč/USD | Moneta Money Bank | Volby v USA | Firemní investice | Hodnota bitcoinu | David Cameron | Bankovnictví | Referendum | Ekonomická aktivita | Golden Gate CZ | Posilování koruny | Ministři financí eurozóny | Forbes | Setrvání Británie v EU | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru | Aktuální vývoj | České firmy | Economist | Inflační tlaky | Akcie bank | Ekonomické dopady | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Forexové trhy | Realitní trh | Objem investic | Pokles ceny akcií | Forexoví obchodníci | Globální ekonomiky | Odchod z EU | Kč/GBP | Světové centrální banky | Uvolňování měnové politiky | Utahování měnové politiky | Propad | Vystoupení z EU | Kryptoměny | Režim forexových intervencí | Citi | S&P | Guvernér | Zahraniční investice | Akcie na pražské burze | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Oslabení dolaru | Posílení koruny | Dnešní údaje | Ekonomická data | Nejistota | Analytik Komerční banky | Světové finanční krize | Stagnace | Tempo růstu | Daně z příjmů | Daně z příjmů právnických osob | Zajištění | Digitální měny | Výhled | Bankéři | Uvolnit měnovou politiku | Britská vláda | BDO | Objem intervencí | Konec kurzového závazku | Mzdy | Predikce | Ekonomická situace | Průzkum | Krize | Investiční rozhodnutí | Ochota investovat | Posunutí kurzového závazku | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | TTIP | Výnosy | Česká vláda | Očekávání analytiků | Příjmy | Čistý příjem | Indikátory důvěry | ČTK | Růst ekonomiky | Pokles ekonomiky | Belgie | Zpomalení ekonomiky | Vývoj úrokových sazeb | Výhled ekonomiky | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Švédsko | Dánsko | Odhad HDP | Očekávání | Devizy | Zajištění proti kurzovému riziku | Aleš Sosnovský | Purple Trading | Konec intervencí ČNB | Generali Investments | Výkyvy kurzu koruny | Návrat francouzského franku | Ukončení měnových intervencí | Rovnovážný kurz | Rovnovážný kurz koruny | Finanční ředitelé | Obchodování s dolarem | Aleš Michl | Virtuální mince | Investice do bitcoinu | Bitcoin je bublina | Capitalinked | Radim Dohnal | Investice do digitální měny | Světová kybernetická měna | Dominik Stroukal | Roman Koděra | Investiční skupiny | Obchodní války | Slabší koruna | Analytik Raiffeisenbank | Capitalinked.com | Přijetí eura | Podniky | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Portu | Investiční platforma | Americké dluhopisy | Forint | Turecké liry | Czech Fund | Pražský index PX | Spotřebitelská inflace | Použití finanční páky | Expobank | Expobank CZ | Reakce trhu | Pokles cen ropy | Růst úrokových sazeb | Slabá koruna | Starteepo | Zvyšování úroků | EK | Evropská komise | Základní úroková sazba | Vstup do eurozóny | Veřejný dluh | Zpomalování světové ekonomiky | Cíl ČNB | Inflační vývoj | Úrokové sazby ČNB | Vývoj kurzu koruny | Sazby ČNB | Makroekonomické statistiky | Pozornost trhu | Jak uspět | Ceny zemního plynu | Investiční platforma Portu | Zvýšení sazeb | Zvýšení sazeb ČNB | Přední ekonomové | Rozdílové smlouvy | Statistický úřad | Inflační očekávání | Vyjádření analytiků | Michal Brožka | Růst cen ropy | Pokles sazeb | Bondster | Ceny pohonných hmot | Pokles kurzu | Odhad růstu ekonomiky | Vyšší mzdy | Snížení sazeb | Čínský trh | Pokles cen | Štěpán Křeček | Situace na trzích | Kurz české koruny | Oživení ekonomiky | Pohonné hmoty | Kapitálové výdaje | Růst mezd | Tisk peněz | Deficit rozpočtu | Dění na trzích | Očekávání trhu | Nastavení úrokových sazeb | Nejnovější výsledky | Asociace pro kapitálový trh | Energetické firmy | ESG | Makroekonomický výhled | Odhady ČNB | Očekávaný růst | Bilance zahraničního obchodu | Vyšší úrokové sazby | Rozhodnutí o brexitu | CzechTrade | Trinity Bank | Digitalizace | Automobilky | Čistý zisk | Jana Brodani | Rozpočet | Deficit | Prohloubení schodku | Prezident Donald Trump | Analytik portálu | HDP v USA | Německá vláda | Trinity | Ekonom UniCredit Bank | Pavel Sobíšek | Jakub Seidler | Ekonom ING | ING Jakub Seidler | ČNB Jiří Rusnok | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Objem | Obchod | Zpomalování ekonomiky | Trh práce | Vyšší sazby | Zelená politika | Inflace v říjnu | Říjnová inflace | Skupina ČEZ | Růst spotřebitelských cen | Zdražování pohonných hmot | Snižování úroků | ČSÚ | Ekonomika ČR | Předseda představenstva | Firma | Zasedání ČNB | Dynamika HDP | Reálné ekonomiky | Inflace ČNB | Radomír Jáč | Růst cen | Studie | BDI | Vysoké riziko | Bilance | Ekonomický vývoj | Generální ředitel | Statistici | Dnešní růst | Trh s dluhopisy | Ekonom Jan Švejnar | Jan Švejnar | Nízké úrokové sazby | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Legislativa | Ekonomický optimismus | České hospodářství | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Meziroční růst HDP | Helena Horská | Ekonomka Raiffeisenbank | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Zveřejněná data | Financovat | Hospodaření státu | Statistika | Předpovědi | ČSOB Petr Dufek | Petr Dufek | Dynamika mezd | Průmysl | Propouštění | Dnešní data | Impuls | Výrazný pokles | Ceny potravin | Rozvoj | Stavebnictví | Zdražování | Ceny zboží | Rostoucí mzdy | Nízká inflace | Problémy | NAFTA | Finanční ztráty | Sdílení zkušeností | Členové rady ČNB | Směřování měnové politiky | Tomáš Holub | ČNB Tomáš Holub | Člen bankovní rady | Člen bankovní rady ČNB | Pojišťovny | Americké ministerstvo práce | Prognózy | Nejistoty | Členské státy EU | Státy EU | Přehled o dění | Penále | Plyn | Míra | Jaderné elektrárny | Úroky | Přerušení výroby | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Předseda | Americké centrální banky | Rozhodnutí ČNB | ČNB dnes | Vojtěch Benda | Kupní síla | Ředitelka | Záporné úrokové sazby | Rozpočtové politiky | Bydlení | Ztráta | NERV | SPD | Miliardy korun | Demokratické strany | Michal Skořepa | Investiční platformy | Růst hrubého domácího produktu | Schodek státního rozpočtu | Tuzemská ekonomika | Hospodaření | Analytik Cyrrusu | Zvýšení inflace | Nízké ceny ropy | Hospodářské recese | Devalvace koruny | Oslabení kurzu | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Počet volných míst | Von der Leyenová | Zahraniční obchod ČR | Budoucnost | Ifo | Experti | Zemědělství | Příjmy domácností | Poradenství | Oslabení kurzu koruny | Ministerstvo práce | Proinflační | Luboš Růžička | Raiffeisenbank Luboš Růžička | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Snížit úrokové sazby | Inflace v prosinci | Růst cen potravin | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Přebytek bilance | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Růst spotřebitelských cen v Británii | Meziroční růst spotřebitelských cen | Cenové tlaky | Růst cen výrobců | Americké ministerstvo | Nájemné | Velké firmy | Ceny energií | Prognózy ČNB | Komunikace | Stabilita sazeb | Trump | Prezident | Google | Obchodní vztahy | Trhy | Ursula von der Leyenová | Evropské ekonomiky | Šíření koronaviru | Rating České republiky | Virus | Negativní dopad | Eva Zamrazilová | Viceguvernéři | Lubomír Lízal | Pokles | Situace | Zdražovat | České měny | Důchody | Meziroční růst | Vít Hradil | Růst inflace | Pandemie koronaviru | Pandemie | Natland Petr Bartoň | Petr Bartoň | Natland | Analytik skupiny | Raiffeisenbank Vít Hradil | IHNED | Vysoká inflace | Zpomalení růstu | Tomáš Nidetzký | Zlepšení | Úsilí | Rozpočtový rámec | DRFG | Výdaje | Daň z příjmu | Zpracovatelský sektor | Zrychlení růstu | Sazby beze změny | Rozhodování | Pravděpodobnost hospodářské recese | Ministerstvo dopravy | Ekonomický dopad | Průměrná cena | Britský statistický úřad | Růst sazeb | Marek Mora | Navýšení úrokových sazeb | COVID-19 | Německý HDP | Hlavy států | Ekonomické aktivity | Šíření onemocnění | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda | Stabilita | Vývoj | Hospodářská politika | Nižší sazby | Šok | Martin Gürtler | Mzda | Mzdový růst | Vládní opatření | Výkyvy | Cílování inflace | Prudký pokles | Deficit státního rozpočtu | Opatření vlády | Další vývoj | Restriktivní opatření | Stimuly | Oldřich Dědek | Pokles HDP | Členové bankovní rady | Fiskální politiky | Kabinet | Moore Czech Republic | Guvernér Rusnok | Energetické společnosti | Zrychlení inflace | Největší propad | Míra nejistoty | Cenový vývoj | Pokles české ekonomiky | Analytik České spořitelny | Hlavní ekonom ING | Dnešní čísla | Burzy cenných papírů | Odhad inflace | Měnové podmínky | Spotřebitelé | Zotavení ekonomiky | Pandemie COVID-19 | Počet nakažených | Snížení základní úrokové sazby | Rozhodnutí bankovní rady | Markéta Fišerová | Tiskové agentury | Další pokles | MF | Komentátor | Ministryně práce a sociálních věcí | Ministryně práce | Jana Maláčová | Škoda | LinkedIn | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Hotovost | KDU-ČSL | Marian Jurečka | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Alena Schillerová | Ministryně financí | Úřad práce | Pojišťovací společnosti | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Signál | Instituty | Tisková konference | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | Boj s koronavirem | Ministryně financí Alena Schillerová | Propad HDP | Ceny elektřiny | Bulharsko | Ekonomické ukazatele | Březnová inflace | Reálné mzdy | Ekonomiky | Jana Steckerová | Slovensko | Války | EGAP | Jan Procházka | Schodek | Český rozpočet | Petr Zahradník | Poradce | Organizace | Deficit veřejných financí | Umělá inteligence | Závislost | Práce | Koronakrize | Aktivita ve službách | Údaje | DPH | Signály oživení | Opatření proti šíření koronaviru | Veřejný sektor | Devizové rezervy České národní banky | Nárůst nezaměstnanosti | Cena benzínu | Jana Mücková | Celková inflace | Inflace v české ekonomice | Celková inflace v české ekonomice | Petr Král | ČNB Petr Král | Výpadky | Česká ekonomika letos | Více peněz | Inflace v březnu | Dodavatelské řetězce | Majitel | Úspory | Hospodářské oživení | Restart ekonomiky | Otevírání ekonomiky | Statistiky | Růst daní | Schodek 300 miliard | Poradenské společnosti | Analytik ČSOB | Dominik Rusinko | ČSOB Dominik Rusinko | Nizozemsko | Zbyněk Stanjura | ODS | Vyjádření ekonomů | Mimořádná situace | Cenové pohyby | Debata | Posílení | Joe Biden | Odhad vývoje HDP | Rozhodnutí o sazbách | Náklady na financování | Zaměstnanci | Miroslav Novák | Akcenta Miroslav Novák | Dovoz | Vývoz | Pozitivní očekávání | Zadlužení | Expanze | Dluhy | Oživení české ekonomiky | Členské státy | Auta | Vývoj ekonomiky | Marek Brávník | Předsedkyně Evropské komise | Ekonomické zotavení | JDE | Rizikovější měny | Unie | ČR | Tempo růstu HDP | Plán EU | Koronavirové pandemie | František Bostl | Prime Market | Slabá poptávka | Nová prognóza | Antivirus | Zveřejňování makrodat | Banka Creditas | Inflace v květnu | Zpomalení inflace | Květnová inflace | Podpůrné programy | Největší evropská ekonomika | Rostoucí trend | Covid | Pozice ČNB | Vyšší daně | Druhá vlna | Analytik Purple Trading | CERGE-EI | IDEA | Práce z domova | Jasný signál | Situace na trhu práce | MAM | Červnová inflace | Chorvatsko | Reputace | Šance | Ceny | Praha | Spotřební daně | Reálná hodnota | Společnost XTB | Korekční fáze | Nižší poptávka | Propad ekonomiky | Spotřebitelské ceny v Česku | Obnovení růstu | Odhad vývoje ekonomiky | Inflace v červenci | Cenové hladiny | Zpomalování inflace | Erdogan | Recep Tayyip Erdogan | Oživení poptávky | Růst cen v Česku | Analytik XTB | Vládní koalice | Zrušení superhrubé mzdy | Průměrné mzdy | Mzdy v ČR | Odborníci | Zdanění | Prognóza Ministerstva financí | Výkon ekonomiky | Změny v ekonomice | Snížení emisí | Plán na snížení emisí | ČNB úrokové sazby | Slabší kurz | Cena elektřiny | Objemy peněz | Diverzifikovat | Nárůst HDP | Biden | Průměrný kurz koruny | Tuzemské hospodářství | Česká republika | Měnový fond | Ceny v Česku | Bidenova politika | Nařízení | Moneta | Státy Evropské unie | Výsledky voleb | Vítězství Bidena | Výhra Bidena | Klesající dolar | Hospodářský vývoj | Hospodářský vývoj v Německu | Růst průměrné mzdy | Spotřebitelské ceny v ČR | TABAK | Člen bankovní rady České národní banky | Zadlužování | Voda | Pokles zásob | Vývoj německé ekonomiky | Paušální daně | Evropské centrální banky | Vývoj inflačních očekávání | Situace na trhu | Přístup ČNB | Negativní vývoj | Pandemie covidu-19 | IWH | Výrazný růst | Fungování ČNB | Analytik Trinity Bank | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Veřejný dluh ČR | Data o inflaci | Prudký růst cen | Hospodářské instituty | Makroekonomická prognóza | Nová makroekonomická prognóza | Rostoucí ceny | Ministr práce | Vývoj průmyslu | Meziměsíční inflace | Meziroční růst cen | Pandemie COVID | Malta | Riziko ztráty | Oslabení | Růst cen nemovitostí | Spotřeba domácností | Cíle | Příležitosti | Penta | Zajišťování | Dekarbonizace | Zvyšování daní | Regulační úřad | Den daňové svobody | Tempo zdražování | Raiffeisenbank Helena Horská | AI | Základní úrokové sazby ČNB | Odvětví | Energetická skupina | Energetická skupina ČEZ | Česká a slovenská UniCredit Bank | Slovenská UniCredit Bank | Dřevo | Chování | Projekce | Analytik České bankovní asociace | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Červencová inflace | Sekce měnové | Vratislav Zámiš | Rozpočtové příjmy | Vyšší úroky | Medián | Funkční období | David Vagenknecht | Společnosti | Opatření | Dna | Výběr daní | Rychlý růst | Hnutí ANO | ANO | Volby v Německu | Energetika | Reakce centrální banky | Kompenzace | FDP | Problémy v dodavatelských řetězcích | Zvýšení základní úrokové sazby | Růst cen plynu | Automotive | Meziroční inflace v září | Inflace v září | Volby do Poslanecké sněmovny | Napjatá situace | Zdražování potravin | Češi | Energetické krize | Rychlý růst cen | Vysoké ceny | Snížení schodku | Zdravotnictví | Rozpočtové schodky | Rumunsko | Pozornost | Fialova vláda | Česká národní banka (ČNB) | Společnost | Obchodní ředitel | Průmyslový sektor | TIM | Rozhodnutí o úrokových sazbách | 3М | Ekonomické teorie | Nejvýraznější propad | Daňové zatížení | Rostoucí inflace | Spotřebitelské inflace | Ekonom Komerční banky | Pavel Štěpánek | Fondee | Základní sazba | Celosvětový hrubý domácí produkt | Purple Trading Jaroslav Tupý | Ministr práce a sociálních věcí | Průměrná míra inflace | Hry | Dražší energie | Válka na Ukrajině | Instituce | Snížení daně | Ebury | Tomáš Kudla | XTB Jiří Tyleček | Capitalinked.com Radim Dohnal | Ruská agrese | Pokles inflace | Vysoké ceny energií | Zastavení dodávek | Petr Fiala | Výsledek inflace | Zákonodárci | LOGeco | Stagflační trend | Boj s inflací | Rostoucí ceny energií | Zavření Číny | Zdeněk Tůma | finGOOD | Vít Endler | Svaz německého průmyslu | Šéfové | Nárůst zisků | Jan Frait | Karina Kubelková | Vývoj cen pohonných hmot | ZEN | Přijetí | Sektorová daň | Snížení inflace | Cenový strop | Zkrocení inflace | Zvýšení úroků | Úsporný tarif | Prime | Jan Bureš | ČSOB Jan Bureš | Analytik ČSOB Jan Bureš | Stabilita úrokových sazeb | Zisk Komerční banky | Ekonomický nesmysl | Sektorová daň pro banky | Udržitelnost | Premiér Petr Fiala | Německé ekonomiky | Reálné příjmy domácností | NKÚ | Windfall tax | Náklady na práci | Marka | Zvýšení daně | Ekonom společnosti | Český statistický úřad (ČSÚ) | Války na Ukrajině | Vysoké inflace | CZ | Pokles reálných mezd | Evropská legislativa | Panelová diskuze | ERÚ | Aktualizovaná prognóza | Crowdfundingové platformy | Hospodářský pokles | Schodek veřejných financí | Jan Kubíček | Bankovní rady ČNB | IDEA Cerge-EI | Cenový růst | Ceny ropy a zemního plynu | Problémy německého průmyslu | Guvernér Michl | Energetický regulační úřad | Inflace v Argentině | Míra inflace v Argentině | Globalizace | Analytik Patria Finance | Pokračující pokles | Tomáš Cverna | XTB Tomáš Cverna | Zvýšení rizika | Fingood | Ženy | Daňoví poplatníci | ČNB Aleš Michl | Vyšší ceny | Překážky | Ministerstvo financí dnes | Závazek | Srovnávací základna | Loňská srovnávací základna | Svaz německého průmyslu (BDI) | Zvyšování nákladů | Ladislav Šauer | Zakladatel | Litva | FinGO | Vládní konsolidační balíček | Konsolidační balíček | Vice | Průběžné výsledky | Regulace trhů | Zhoršení výhledu | Automatizace | Odvody | Inflační vlna | Pečlivé plánování | Pokus o puč | Nižší ceny | Čokoláda | Plánování | Dálniční síť | RENOMIA | Jiřina Nepalová | Nejhodnotnější české firmy | Německá vládní koalice | Reálná mzda | Hlavní ekonom XTB | Ekonom XTB | Jan Brázda | Pandemie covidu | ProCent | Rok 2024 | Nízké ceny energií | Dobrá zpráva | Guvernér ČNB Aleš Michl | Česká elita | Současná hodnota | Spojené státy americké | Platformy | Investments | Šéfové českých firem | Wealth | Výkon | Nákupy | Krize v Německu | Zotavení | Daně z příjmů fyzických osob | Konflikty | Vlády | Výhody | Geopolitické konflikty | Fungování | Produkty a služby | Služby | 21. století | Stárnutí populace | Kultura | HDP ČR | Vývoj hospodaření | Důchodový věk | Estonsko | Zdraví | Implementace | Předčasné volby | Pavel Peterka | Směrnice | Pokračující růst | Síly měny | Tvorba hrubého fixního kapitálu | Chaos | Workshopy | Dlouhodobý vývoj | Evropská země | Krona | Ekonom Hampl | Využití AI | Colors of Finance | David Neveselý | Dušan Hradil | Filip Dřímalka | Albert Čuba | Radim Uher | Framework | Rok 2025 | Srovnávací základny | Hlavní ekonom Cyrrusu | Ekonom Cyrrusu | Realita | Zařízení | Špatná zpráva | Vládní krize | Vládní krize v Německu | XTB Pavel Peterka | Analytik XTB Pavel Peterka | Škody po povodních | Banka CREDITAS | Navýšení | Příjmy státního rozpočtu | Výzvy | Nízké ceny | Doosan Škoda Power | Doosan Škoda | Škoda Power
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot