Pátek 18. dubna 2025 20:53
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
Purple webinář celní války

Inflace v květnu

img

Obchodní plán pro pár GBP/USD na 20. června. Jednoduché tipy pro začátečníky.

20.06.2024 Pár GBP/USD ve středu pokračoval ve vzestupné korekci. Možná se ptáte, co je na tom překvapivého. Překvapivých momentů bylo několik, ale za posledních šest měsíců se stalo normou, co dřív překvapovalo. Včerejší zpráva o vývoji CPI ve Velké Británii ukázala, že inflace v květnu zpomalila na 2 %. Pro ty, kdo si to nepamatují: Bank of England usiluje o 2 %. To znamená, že britská centrální banka teď může začít uvolňovat měnovou politiku, přičemž nejbližší zasedání je naplánováno na dnešek. Podle prognózy se nicméně očekává, že banka ponechá úrokové sazby opět beze změny. I kdybychom ale zasedání BoE ignorovali, fakt, že inflace zpomalila na 2 %, by měl vyvíjet tlak na libru, protože Spojené království – na rozdíl od USA – začne v blízké době očividně uvolňovat měnovou politiku...
C:\fakepath\trader-18062024-46-zm.png

Maďarská centrální banka snížila základní úrok na sedm procent

18.06.2024 Maďarská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na sedm procent. Informovala o tom v tiskové zprávě. Ke snížení základní sazby přikročila už podeváté za sebou. Banka v uvolňování měnové politiky pokračuje, ačkoliv inflace v Maďarsku se v poslední době vrátila k růstu.
img

Co můžeme tento týden očekávat od eura?

17.06.2024 Poptávka po euru začala po několika napjatých týdnech, během nichž byla vlnová struktura na pokraji výrazných změn, klesat. Tento vzorec se však nezměnil. V poslední době jsem pravidelně zmiňoval, že začátek uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky znamená hodně – pro jednotnou měnu, celou Evropskou unii i její ekonomiku. Podle mého názoru si trh musel této události všimnout. A jak se může uvolnění měnové politiky projevit, když ne prodejem měny? Domnívám se, že současný pohyb je zcela logický a plně odpovídá aktuálnímu vlnovému modelu.
img

EUR/USD. Inflace ve Spojených státech zpomaluje a dolar roste

17.06.2024 Na jedné straně se současný růst amerického dolaru napříč trhem zdá nelogický. Všechny složky dvou nejdůležitějších zpráv o inflaci (CPI a PPI) se nacházely v "červeném pásmu", což odráží zpomalení inflace v květnu. Jádrový index PCE, přestože zůstává na stejné úrovni (2,8 %) již tři měsíce v řadě, je na tříletém minimu (nejnižší úroveň od března 2021). Jediným proinflačním ukazatelem hovořícím ve prospěch dolaru byla zpráva Nonfarm Payrolls, která ukázala zrychlení růstu mezd (4,1 % oproti prognóze 3,9 %).
img

Akciový výhled: I přes růst na Wall Street otevře Evropa spíše mírně dolů

13.06.2024 Po včerejším růstu (především ve druhé části dne) budou ve čtvrtek ráno otvírat evropské akcie v záporu kolem -0,3%. Ve středu investoři ostře sledovali 2 události, zatímco americká inflace v květnu zpomalila o něco více, než se čekalo (+3,3% vs. 3,4% oček.), FED večer zněl o něco více jestřábím tónem než by si trhy přály. Centrální banka uvítala zlepšující se čísla ohledně inflace, stále však vidí spíše jedno snížení sazeb v letošním roce.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Analytici: Inflace zvolnila víc, než se čekalo

11.06.2024 Inflace v květnu zpomalila výrazněji, než očekával finanční trh. Za jejím zvolněním na 2,6 procenta z dubnových 2,9 procenta stálo zejména meziroční zlevnění potravin, shodují se analytici oslovení ČTK. Upozorňují, že růst cen služeb zůstává stále rychlý, což podle nich povede Českou národní banku (ČNB) ke zpomalení tempa poklesu úrokových sazeb. V příštích měsících analytici očekávají, že se meziroční inflace bude pohybovat kolem 2,5 procenta.
img

Tuzemská inflace v květnu zvolnila na 2,6 %

11.06.2024 Po překvapivě vyšší dubnové inflaci došlo v květnu k jejímu zvolnění z 2,9 % na 2,6 %. V meziročním srovnání tak inflace zaostala za očekáváním trhu (2,8 %), oproti našemu odhadu byla nižší o desetinu procentního bodu. ČNB ve své jarní prognóze očekávala růst spotřebitelských cen o 2,5 %.
img

Druhá inflační vlna není na obzoru. Inflace se vrací ke svému cíli

11.06.2024 „Po dubnovém zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přinesla květnová data zklidnění. Inflace by se měla po celý letošní rok udržovat ve svém tolerančním pásmu a v následujících měsících by měla dál mírně zpomalovat tempo svého růstu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Inflace, ČR, květen 2024

11.06.2024 Data za květen naplnila, a dokonce mírně překonala, předpoklady, že meziroční inflace v české ekonomice klesne ze svého dubnového lokálního maxima, jež činilo 2,9 %.
img

Tuzemská inflace v květnu mírně zvolnila

11.06.2024 Po nad očekávání dynamickém růstu mezd za první kvartál dnes přijde na řadu druhé klíčové číslo před červnovým zasedáním ČNB. Tím bude květnová inflace, která dle našeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,1 % a v meziročním srovnání lehce zvolnila z 2,9 % na 2,7 %. Tržní koncensus je nastaven na růst spotřebitelských cen o 2,8 %, zatímco ČNB ve své jarní prognóze očekává 2,5 %.
img

Maďarská inflace mírně vzrostla

10.06.2024 Inflace v květnu vzrostla o 4 % meziročně oproti 3,7 % v dubnu. Trhy očekávaly růst o 4,2 % meziročně.
C:\fakepath\ceska koruna-24.jpg

Analytici očekávají v květnu mírné zpomalení inflace

09.06.2024 Meziroční inflace v květnu zřejmě mírně zpomalila na 2,8 procenta z dubnových 2,9 procenta. Proti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily, a to zejména kvůli zdražení pohonných hmot a stravovacích a ubytovacích služeb. Shodují se na tom analytici, které ČTK oslovila. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o květnovém vývoji spotřebitelských cen v úterý.
img

ECB na čtvrtečním zasedání sníží sazby o 25 bb

04.06.2024 Většina guvernérů ECB je za jedno v tom, že úrokové sazby je již třeba začít snižovat. Čtvrteční redukce úrokových sazeb o dvacet pět bazických bodů se tak zdá být víceméně jasným výsledkem. Další krok ve stejném rozsahu bude pravděpodobně následovat v září, neboť inflace v tomto období spadne pod dvě procenta, i když podle nás pouze dočasně.
img

Přehled vývoje EUR/USD dne 4. června. Zasedání ECB – "pseudoklíčová" událost týdne

04.06.2024 Měnový pár EUR/USD se první obchodní den týdne obchodoval relativně klidně...dokud nepřestal. Pár v průběhu americké seance po zveřejnění indexu ISM ve zpracovatelském průmyslu skokově vzrostl. Celkově se pár v posledních dvou týdnech nadále obchoduje spíše do strany než nahoru. Je však nepravděpodobné, že by pár v příštích dnech vykazoval flat pohyb, protože očekáváme, že z USA a EU bude přicházet mnoho důležitých informací.
img

Zpráva CFTC: dolar zůstává pod tlakem

04.06.2024 Čistá long pozice na dolaru se ve sledovaném týdnu snížila o 3,8 miliard dolarů na 14,8 miliard dolarů a zaznamenala tak pátý týden poklesu v řadě. Medvědí tendence zůstává zachována a trend výprodeje nevykazuje známky zpomalení.
img

Výstražné signály na Nasdaqu: Salesforce klesá o 1 %

31.05.2024 Americké akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování poklesem, přičemž Nasdaq ztratil více než 1 % a v čele poklesu stály akcie technologických společností po neuspokojivém výhledu společnosti Salesforce.
img

Denní shrnutí: Wall Street klesá kvůli růstu výnosů, silný dolar tlačí na komodity

29.05.2024 Indexy na Wall Street se dnes stahují - S&P 500 klesá o 0,6 %, Dow Jones se obchoduje o 1 % níže, Nasdaq klesá o 0,4 % a Russell 2000 s malou kapitalizací se propadá o 1,5 %.
img

Polská inflace vzrostla méně, než očekával trh

29.05.2024 Inflace v květnu podle předběžných odhadů vzrostla o 0,1 % meziměsíčně a o 2,5 % meziročně oproti 1,1 % m/m a 2,4 % y/y v dubnu. Trhy očekávaly růst o 0,5 % meziměsíčně a o 2,8 % meziročně.
img

Ozvěny trhu: Inflace v květnu klesne, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí

29.05.2024 Růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil v meziročním vyjádření z rovných dvou procent v únoru a březnu na 2,9 %. Opětovné vzdálení se od cíle ČNB bylo analytiky i centrální bankou očekáváno. Co ale překvapilo, byla intenzita, s jakou k tomu došlo. Odhady se totiž pro duben pohybovaly kolem 2,5 %.
img

Forex: Peněžní zásoba v eurozóně mírně roste

29.05.2024 Ve Spojených státech nás dnes čeká pouze index mapující situaci ve zpracovatelském průmyslu v okolí Richmondu, tedy méně podstatný indikátor. V eurozóně bude pozornost směřovat na dubnový vývoj peněžní zásoby M3. Ta by měla vykázat další mírné zrychlení tempa, ač její růst stále zůstává výrazně pod svým dlouhodobým průměrem. V Německu bude zveřejněna inflace, která v květnu opět zrychlí, stejně tak i ta polská.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Ekonom Havránek: ČNB sníží úrokové sazby nejdříve v roce 2025

11.07.2023 Česká národní banka (ČNB) sníží úrokové sazby nejdříve v roce 2025, míní ekonom Národního institutu SYRI a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáš Havránek. Podle něj členové bankovní rady ví, že bude-li inflace kolem nuly nebo v mírném záporu, veřejnost jí to po období s dvoucifernou inflací nebude vyčítat. Toto vědomí je tak silné a potřeba obnovit důvěryhodnost instituce tak urgentní, že snížení sazeb je v letošním roce vyloučené a v roce následujícím nepravděpodobné, uvedl Havránek v komentáři pro ČTK.
img

Ranní okénko - Maloobchod vyhlíží lepší zítřky

11.07.2023 Dneškem odstartuje vlna nejnovějších informací o inflaci, a to konkrétně v Německu. V tomto případě se očekává, že proces poklesu inflace bude pozastaven. Meziroční inflace v květnu byla ve výši 6,1 %, zatímco červnová inflace je odhadována na 6,4 %. Meziměsíčně jsme byli svědky dokonce deflace (-0,1 %), ale v červnu by mělo dojít k opětovnému nárůstu cenové hladiny, a to o 0,3 % z důvodu ukončení státních regulací cen např. jízdného. Německa se bude také týkat průzkum ZEW hodnotící aktuální ekonomickou situaci a budoucí očekávání. Trh očekává v obou těchto aspektech další zhoršení vnímání ekonomiky Německa. Výsledky průzkumu ZEW ohledně budoucích očekávání budou také uveřejněny za celou eurozónu.
img

Ranní okénko - Inflace konečně pod 10 %? Pokud ano, jak moc?

10.07.2023 Nový týden bude plný zajímavých dat a bezesporu těmi nejzajímavějšími budou nejnovější údaje o inflaci. Nejprve bude zveřejněna červnová inflace v Německu, kde se očekává zastavení dezinflačního trendu v meziměsíčním i meziročním srovnání. O den později budou vydány nejaktuálnější informace o inflaci v USA. Zde by v meziměsíčním srovnání sice mělo dojít k mírnému nárůstu, ale meziročně by měla i nadále inflace klesat, a to až k hranici 3 %. I jádrová inflace bude pravděpodobně nižší, ale snižuje se pomalejším tempem a zároveň zůstává vyšší než celková inflace.
C:\fakepath\Polsko-zloty.jpg

Míra inflace v Polsku v červnu klesla na 11,5 procenta, čekal se mírnější pokles

30.06.2023 Míra inflace v Polsku v červnu klesla na 11,5 procenta z květnové hodnoty 13 procent. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl polský statistický úřad. Je to výraznější pokles, než čekali analytici, kteří počítali s poklesem na 11,7 procenta, informovala agentura PAP.
C:\fakepath\Turecko2.jpg

Turecká centrální banka značně zvedla úroky, naznačila tak obrat měnové politiky

22.06.2023 Turecká centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 15 procent. Naznačila tím posun k tradičnějším hospodářským opatřením proti nebývale vysoké inflaci. Kvůli tlaku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana banka úroky dříve snižovala. Obrat v přístupu nastal poté, co Erdogan jmenoval do čela banky a ministerstva financí dva mezinárodně uznávané odborníky.
C:\fakepath\Michl4.jpg

ČNB úrokové sazby nezměnila, Michl vylučuje jejich brzké snížení

21.06.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je už rok. Pro stabilitu sazeb hlasovalo pět ze sedmi členů rady, dva navrhovali zvýšení o 0,25 procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl po jednání rady řekl, že sazby zůstanou zvýšené delší dobu a že se nenaplní spekulace trhu o jejich brzkém poklesu. Upozornil také, že proinflační riziko do budoucna vytváří fiskální politika. Vládní konsolidační balíček je ale podle Michla krok správným směrem.
C:\fakepath\cnb2.jpeg

Stabilitu úrokových sazeb podpořilo pět členů bankovní rady ČNB

21.06.2023 Stabilitu úrokových sazeb podpořilo na dnešním jednání pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB), dva navrhovali růst o 0,25 procentního bodu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Počet hlasů podporujících ponechání základní sazby beze změny proti květnu o jednoho vzrostl.
C:\fakepath\Britská libra.jpg

Čistý dluh Británie poprvé od roku 1961 překonal 100 procent HDP

21.06.2023 Čistý dluh Británie v květnu poprvé od roku 1961 překročil 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení bylo vyšší, než se očekávalo. Inflace v květnu zůstala na 8,7 procenta, zatímco analytici čekali její zpomalení. Jádrová inflace pak nečekaně stoupla nejvýše od roku 1992. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS).
C:\fakepath\cnb.jpg

ČNB projedná nastavení úrokových sazeb, analytici očekávají stabilitu

21.06.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projedná nastavení úrokových sazeb. Analytici předpokládají, že rada základní úrokovou sazbu nezmění a ponechá ji na sedmi procentech. Pokles základní sazby opakovaně vyloučil guvernér ČNB Aleš Michl, proti zvýšení hovoří podle analytiků poslední údaje o vývoji ekonomiky. Základní úroková sazba se naposledy měnila před rokem, kdy ji centrální banka zvýšila o 1,25 procentního bodu na současnou úroveň.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Analytici očekávají ponechání základní úrokové sazby ČNB na sedmi procentech

18.06.2023 Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě i na středečním jednání ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Podle nich data z ekonomiky ukazují nižší inflační tlaky než v minulosti, takže rada zřejmě nebude mít důvod k růstu sazeb. Jejich snížení opakovaně vyloučil guvernér ČNB Aleš Michl. Centrální banka naposledy upravovala sazby před rokem, kdy je zvýšila o 1,25 procentního bodu na současnou úroveň.
img

Forex: ECB dnes znovu zvýší sazby o 25bps

15.06.2023 Zatímco americký Fed si včera vybral pauzu ve zvyšování sazeb (viz eurodolar), Evropská centrální banka dnes přidá k dobru dalších 25 bazických bodů (na 3,5 %). Zpřísnění měnové politiky v tomto rozsahu bylo ze strany ECB v předešlých týdnech velmi jasně komunikováno a pro trhy nebude žádným překvapením. Hlavní pozornost proto bude věnována nové prognóze a zejména doprovodné komunikaci směrem k letním měnově-politickým zasedáním.
img

Inflace v USA klesá, FED poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby

14.06.2023 Americký Fed dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00–5,25 %. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem. Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
img

Americká inflace klesla

13.06.2023 Celková inflace v květnu klesla na 4 % meziročně oproti 4,9 % v dubnu. Trhy očekávaly pokles na 4,1 % meziročně. Rovněž jádrová inflace klesla na 5,3 % meziročně oproti 5,5 %. Trhy čekaly pokles na 5,2 % meziročně.
img

Americký dolar dnes: 3 možné scénáře

13.06.2023 Vypadá to, že úterý bude na měnovém trhu intenzivní. Jen jeden den před oznámením rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách bude zveřejněn nejdůležitější ekonomický indikátor. Osud amerického dolaru visí na vlásku, protože údaje o inflaci v USA budou mít rozhodující vliv na rozhodnutí centrální banky a budoucí trajektorii dolaru. Podívejme se na možné scénáře dnešní dynamiky USD a určeme nejpravděpodobnější výsledek.
img

Ekonomický kalendář: CPI data z USA❗

13.06.2023 Pozitivní sentiment na trzích pokračuje i druhý den tohoto týdne, kdy investoři očekávají potvrzení poklesu inflace v USA v dnešních datech zveřejněných ve 14:30. Očekává se výrazný pokles inflace CPI na 4,1 % meziročně oproti 4,9 % meziročně v předchozím měsíci. Analytici však neočekávají tak výrazný pokles jádrové inflace, která se v květnu odhaduje na 5,3 % ve srovnání s 5,5 % minulý měsíc. Toto jsou nejnovější a pravděpodobně nejdůležitější data před zítřejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách. Aktuálně jsou tržní ceny v 81% šancí na udržení cílové úrokové sazby v rozmezí 5,00-5,25%.
img

Pozvolnější odeznívání jádrové inflace

13.06.2023 Meziroční inflace podle našich očekávání v květnu dál zvolnila z 12,7 na 11,1 % (náš odhad 11,0 % versus trh 10,8 %). Meziměsíčně došlo k nárůstu cen o 0,3 %, za kterým stál zejména oproti našemu očekávání rychlejší růst cen potravin, alkoholu a zdravotních služeb v důsledku vyšších cen lázeňských pobytů. Ceny podle očekávání klesaly v oddíle doprava v důsledku zlevňování pohonných hmot (-3,9 %), překvapil nás ovšem další pokles cen v oddíle rekreace a kultura, kde se možná začínají projevovat také postupně zlevňující pohonné hmoty.
img

Forex: Americká inflace v květnu poklesla

13.06.2023 Averze k riziku dramaticky klesá, což má za následek posun eurodolaru vzhůru. Skutečný začátek týdne se odehraje až dnes odpoledne, kdy bude zveřejněna americká inflace za květen. Jde přitom o poslední číslo před zítřejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách. Všeobecně se přitom očekává, že inflace díky bazickému efektu poklesne - teď jde o to o kolik.
img

Forex: Inflace pokračuje v poklesu u nás i v zahraničí

13.06.2023 Hlavním údajem dneška je americká inflace za květen, k jejímuž zveřejnění dojde souběžně se začátkem dvoudenního zasedání Fedu. Jeho výsledek se tedy dozvíme až zítra. V případě americké inflace očekáváme její pokles z 4,9 % na 4,1 % y/y. Meziměsíčně by se měly snížit především ceny pohonných hmot. Jádrová inflace by ale měla zůstat nad 5 % y/y. V Německu kromě konečného odhadu květnové inflace, který zřejmě již nic nového nepřinese, bude zveřejněn ZEW index za červen. Ten se pravděpodobně i nadále ponese v duchu šířícího se pesimismu, když očekáváme zhoršení v obou jeho složkách. V tuzemsku se pak dočkáme dubnové bilance běžného účtu. Včerejší data české inflace sice přinesla oproti očekávání mírnější pokles, z 12,7 % na 11,1 % y/y, došlo však k dalšímu významnému zvolnění dynamiky jádrové inflace.
img

Forex: V tuzemských cenách se již projevuje slabá poptávka

12.06.2023 Tuzemská meziroční inflace v květnu zpomalila z 12,7 % na 11,1 %, oproti očekávání tedy méně. Tržní konsensus činil 10,8 % y/y, zatímco naše prognóza předpokládala 10,6 %. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května pak počítala s 11,6 %.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Inflace zvolnila na 11,1 procenta, analytici se obávají o dosažení dvou pct.

12.06.2023 Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než v jarní prognóze odhadovala Česká národní banka (ČNB).
img

Inflace dál zvolňuje

12.06.2023 Meziroční inflace podle našich očekávání v květnu dál zvolnila z 12,7 na 11,1 % (náš odhad 11,0 % versus trh 10,8 %). Meziměsíčně došlo k nárůstu cen o 0,3 %, za kterým stál zejména oproti našemu očekávání rychlejší růst cen potravin, alkoholu a zdravotních služeb v důsledku vyšších cen lázeňských pobytů.
img

Jádrová inflace opět oslabila, zatímco ceny potravin a energií překvapivě rostly

12.06.2023 Tuzemská meziroční inflace v květnu zpomalila z 12,7 % na 11,1 %, oproti očekávání tedy méně. Tržní konsensus činil 10,8 % y/y, zatímco naše prognóza předpokládala 10,6 %. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května pak počítala s 11,6 %.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Meziroční inflace v květnu činila 11,1 pct., meziměsíčně ceny stouply o 0,3 pct.

12.06.2023 Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v květnu zpomalil na 11,1 procenta z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně ceny stouply o 0,3 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Loni v květnu činil meziroční nárůst cenové hladiny 16 procent. Nynější mírnější nárůst cen je tak dán i vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Pokles cen statistici v květnu zaznamenali ve srovnání s loňskem jen v dopravě díky zlevňování paliv. Značně meziročně zdražil třeba cukr nebo plyn, a to o desítky procent.
img

Inflace sice nadále klesá, avšak méně, než se čekalo

12.06.2023 Tuzemská meziroční inflace v květnu zpomalila z 12,7 % na 11,1 %, oproti očekávání tedy méně. Tržní konsensus činil 10,8 % y/y, zatímco naše prognóza předpokládala 10,6 %. ČNB ve své prognóze zveřejněné začátkem května pak počítala s 11,6 %.
img

Inflace, ČR, květen 2023

12.06.2023 Meziroční inflace v české ekonomice v květnu dále prohloubila své zpomalení, když z dubnových 12,7 % klesla na 11,1 %.
img

Spotřebitelské ceny opět zmírnily svůj růst

12.06.2023 „Vzhledem k postupnému zmírňování meziročního růstu spotřebitelských cen nelze očekávat, že by Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby nad současnou úroveň. Případné snižování úrokových sazeb zřejmě přijde až ve chvíli, kdy se inflace dostane pod úroveň základní úrokové sazby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Inflace v květnu zpomalila na 10,6 až 10,9 procenta, odhadují analytici

11.06.2023 Tempo růstu spotřebitelských cen i v květnu pokračovalo ve zpomalování. Meziroční inflace podle analytiků klesla na 10,6 až 10,9 procenta z dubnových 12,7 procenta. Za zvolněním inflace podle nich stálo zejména zlevnění pohonných hmot. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní informace o květnové inflaci v pondělí.
C:\fakepath\trader-01062023-44-zm.png

Forex: Koruna poprvé v tomto týdnu zpevnila vůči euru i dolaru

01.06.2023 Koruna poprvé v tomto týdnu posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru oproti středečnímu závěru zpevnila o sedm haléřů na 23,68 EUR/CZK. Vůči dolaru si polepšila o 22 haléřů a okolo 17:00 se obchodovala v kurzu 22,06 USD/CZK. Vyplývá to z informací na webu Patria Online.
C:\fakepath\eurozona.jpg

Inflace v eurozóně klesla na 6,1 procenta, je nejníže za déle než rok

01.06.2023 Meziroční míra inflace v eurozóně v květnu klesla na hodnotu 6,1 procenta z dubnových sedmi procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Tempo zdražování je nejpomalejší od loňského února. Před rokem v květnu činila inflace v zemích používajících euro 8,1 procenta. Hlavní podíl na inflaci mělo letos v květnu stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin.
img

Libra je stabilní, euro prodlužuje své ztráty

30.05.2023 Britská libra se za začátku úterního obchodování dokázala udržet na stabilní úrovni po zprávách o pokračujícím růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království, zatímco euro obnovilo svůj pokles, zatížený ochlazující se inflací ve Španělsku.
img

Americký pre-market 30. 5. 2023. Americké akcie testují roční maxima

30.05.2023 Futures na americké akciové indexy v úterý ráno pokračovaly v růstu díky silné poptávce po akciích technologických společností přímo souvisejících s rozvojem umělé inteligence. Americké státní dluhopisy vzrostly na naději, že Kongres schválí dohodu o zvýšení limitu státního dluhu, což zabrání platební neschopnosti. Dnes se ve Sněmovně reprezentantů uskuteční slyšení a všechny zainteresované strany se budou moci dozvědět podrobnosti o dosažené dohodě. Politici Fedu zváží detaily dohody, až se příští měsíc sejdou, aby rozhodli, zda zvýšit sazby o 25 bazických bodů, nebo definitivně pozastavit cyklus.
C:\fakepath\euro3.jpg

Zavedení eura v ČR je nyní nevýhodné a nereálné, shodli se Vystrčil s Havlíčkem

25.07.2022 Zavedení eura v České republice je v současné době i v nejbližší budoucnosti nereálné a nevýhodné. Země by přišla o samostatnou měnovou politiku České národní banky a možnost využívat kurz koruny. Ve včerejším pořadu Partie Plus na CNN Prima News se na tom shodli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). K zavedení eura se vyjádřili v souvislosti s výzvou staronového předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který vyzval na sobotním sněmu k diskuzi o zavedení eura v rámci vládní koalice.
C:\fakepath\trader-08072022-14-zm.jpg

Inflace v Maďarsku v červnu vystoupila na 11,7 procenta, zdražuje hlavně jídlo

08.07.2022 Míra inflace v Maďarsku v červnu vystoupila na 11,7 procenta, což je o procentní bod více než v květnu. Informoval o tom dnes maďarský statistický úřad, růst překonal odhady analytiků. Nejvíce se zvyšovaly ceny potravin, dražší je ale i zboží dlouhodobé spotřeby. Jen za červen se ceny v průměru zvýšily o 1,5 procenta.
C:\fakepath\cnb-03072022.jpg

Zeman věří, že nový guvernér ČNB stabilizuje úrokové sazby

03.07.2022 Prezident Miloš Zeman věří, že nový guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl zastabilizuje úrokové sazby. Domnívá se, že dosavadní politika ČNB byla objektivně neúspěšná a jejím důsledkem je šestnáctiprocentní inflace. Zeman to dnes řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.
C:\fakepath\cnb-01072022-3-zm.jpg

Guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

01.07.2022 Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma hlavním cílům centrální banky, tedy cenové a finanční stabilitě. Michl to dnes sdělil ČTK. Prioritou bude podle něj snížení inflace.
C:\fakepath\trader-30062022-13-zm.jpg

Harmonizovaná inflace ve Francii v červnu vystoupila na rekordních 6,5 procenta

30.06.2022 Meziroční míra inflace ve Francii se v červnu vyšplhala na rekordní maximum 6,5 procenta, zatímco v květnu činila 5,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které dnes zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE. Inflace tak překonala očekávání analytiků, kteří ji v anketě agentury Reuters odhadovali na 6,3 procenta.
img

Wall Street vidí příležitost v problémových krypto trzích

29.06.2022 Zatímco kritici tvrdí, že bublina okolo kryptoměn praskla, Wall Street chce využít výprodeje kryptoměn. Tržní kapitalizace krypto aktiv klesla o téměř 70 % z rekordního maxima 2,9 bilionu dolarů v listopadu, což spustilo kaskádu úzkosti a spekulace, že několik vysoce kvalitních kryptooperátorů je na pokraji insolvence.
C:\fakepath\eu.jpg

Maďarsko překonalo ČR a má nejvyšší sazbu v EU, inflace je nejvyšší v Estonsku

28.06.2022 Maďarská centrální banka dnes razantně zvýšila základní úrokovou sazbu. Zvýšila ji o 1,85 procentního bodu na 7,75 procenta. Maďarsko tak nyní má nejvyšší základní sazbu v Evropské unii. Doposud měla nejvyšší úrokovou sazbu v EU Česká republika, kde ji bankovní rada České národní banky (ČNB) minulý týden zvýšila o 1,25 bodu na sedm procent.
C:\fakepath\spanelsko 123.jpg

Španělská vláda se chystá snížit DPH na elektřinu z deseti na pět procent

22.06.2022 Španělská vláda má v úmyslu na polovinu snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, aby pomohla domácnostem vypořádat se s výrazným růstem životních nákladů, zejména účtů za energie. Oznámil to dnes předseda vlády Pedro Sánchez. Vláda už loni snížila DPH na elektřinu z původních 21 na deset procent, reagovala tehdy na prudký růst velkoobchodních cen elektřiny. Teď chce sazbu snížit až na pět procent.
C:\fakepath\eurusd-tydenik-13062022-2.png

Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (13.6.2022)

13.06.2022 Minulý týden byl ziskový a nabídl velmi zajímavé obchodní příležitosti, na které jsem jako vždy s předstihem upozornil v mém týdenním komentáři. Trh první prolomil spodní vstupní S/R zónu, což vyvolalo aktivaci sell obchodu, který však velmi těsně skončil na menším Stop-Lossu, což byla velká škoda, protože by se EUR/USD velmi přesně dostal ke svému cíli. Na konci týdne pak došlo k prolomení druhé vstupní S/R zóny, čímž došlo k další aktivaci sell obchodu, který se dokonale přesně dostal do svého cíle a byl ukončen ve velkém zisku na Profit-Targetu. V týdnu jsem tedy utrpěl menší ztrátu a následně větší zisk, celkem tedy ziskový týden. Pokud jste využili mých obchodů ve svůj prospěch, tak gratuluji k profitu.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Fed zvýší sazby o dalších 50 bb

13.06.2022 Fed tento týden pravděpodobně stejně jako v květnu přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. Zveřejněna bude také nová prognóza pro americkou ekonomiku, včetně výhledu členů FOMC ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, jejichž medián by podle nás mohl překročit 3 %. V ČR budou trhy sledovat hlavně případné vyjádření z bankovní rady ČNB před středečním začátkem mediální karantény. Domácí datový kalendář nabídne dubnový běžný účet platební bilance a ceny průmyslových výrobců za květen.
img

Asijské trhy v pátek výrazně klesly

10.06.2022 Asijské akciové indexy během pátečního obchodování značně klesly, přičemž většina indexů klesla o 0,34 % až 1,49 %. Shanghai Composite a Shenzhen Composite však vzrostly o 0,58 % a 1,21 %. Index Hang Seng klesl o 0,34 %, S&P/ASX 200 ztratil 1,47 %, zatímco KOSPI a Nikkei 225 klesly o 1,49 %.
img

Forex: Inflace v květnu překonala očekávání u nás i v USA

10.06.2022 Výrazný růst cen v tuzemsku ukrajuje z kupní síly mezd, silné inflační tlaky navíc přetrvaly i v květnu. Průměrná nominální mzda v Q1 22 vzrostla o 7,2 % y/y, což zhruba odpovídalo naší prognóze (7 %). Za zrychlením meziroční dynamiky z předchozích 2,9 % byla hlavně nízká základna loňského roku.
C:\fakepath\Ceska republika.jpg

Inflace stoupla v květnu na 16 pct. a ještě poroste, je devátá nejvyšší v Evropě

10.06.2022 Meziroční inflace v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Nadále se zvyšovaly zejména ceny bydlení, potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta. Z analýzy společnosti Portu vyplývá, že inflace v ČR je devátá nejvyšší v Evropě a 26. nejvyšší ve světě. Podle Hospodářské komory bude mít vysoká inflace za následek, že více podniků letos utlumí své investice. Podle analytiků budou ceny dále růst a inflace bude kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent. Podle některých ekonomů se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.
C:\fakepath\ceskakoruna.jpg

Analytici: ČNB kvůli inflaci v červnu opět výrazně zvýší úrokové sazby

10.06.2022 Překvapivě vysoká inflace v květnu povede k dalšímu výraznému zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB), a to minimálně o 0,75 procentního bodu. Většinou ale ekonomové odhadují růst sazeb o jeden procentní bod i více. Základní úroková sazba nyní činí 5,75 procenta. Tahounem květnové inflace bylo především zdražování potravin. Ceny by přitom měly růst dále a inflace by měla kulminovat ve třetím čtvrtletí až kolem 17 procent, odhadují ekonomové. Podle některých se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se ekonomika dostane do recese.
img

Inflace opět překonala očekávání

10.06.2022 Inflace v květnu opět překvapila vyšším číslem jak nás, tak trh a také centrální banku. Meziměsíční nárůst o 1,8 dostal meziroční dynamiku na 16 % - to je více než půl procentního bodu nad naším odhadem a více než procentní bod nad poslední prognózou ČNB.
img

Inflace skokově narůstá a již dosáhla úrovně 16 procent

10.06.2022 „Lidé akceptují vysoké ceny v obchodech a dál nakupují, protože se obávají, že budoucnost přinese další zdražování. To ukazuje, jak se mění naše inflační očekávání. Bohužel to může vést k tomu, že se boj s inflací protáhne na další období,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Forex: Inflace v květnu zřejmě překonala 15 %

10.06.2022 Dnes budou zveřejněny květnové spotřebitelské ceny v ČR a USA. U nás podle našeho odhadu ceny nadále rostly svižným tempem 1,4 % m/m, což by zároveň znamenalo, že meziroční inflace vystoupala na 15,5 %. V Americe sice již meziroční inflace lehce zpomaluje, i tak ale inflační tlaky a poptávka zůstávají robustní, což je konzistentní s pokračujícím růstem úrokových sazeb. Trhy budou také vstřebávat dozvuky včerejšího zasedání ECB, které sice zásadní překvapení nepřineslo, potvrdilo však, že se éra záporných měnověpolitických sazeb v eurozóně chýlí ke konci.
img

Forex: ECB ke konci června ukončí program kvantitativního uvolňování

09.06.2022 Evropská centrální banka dnes pravděpodobně oznámí rozhodnutí o ukončení nákupů aktiv v rámci programu APP ke konci června. Zároveň trhy zřejmě připraví na první zvýšení úrokových sazeb, které by mělo následovat na červencovém zasedání. Inflace v eurozóně nadále láme rekordy. To by měla zohlednit i nová prognóza ECB, která podle nás bude pro letošek obsahovat průměrnou inflaci ve výši 7 %. Korunový trh bude vyhlížet případná vyjádření včera jmenovaných nových členů bankovní rady ČNB.
img

Forex: Složení nové bankovní rady ČNB je již známo

08.06.2022 Prezident Zeman dnes jmenoval tři nové členy bankovní rady ČNB. Viceguvernérkou se stane Eva Zamrazilová, kterou doplní Karina Kubelková a Jan Frait. Noví členové se spolu s guvernérem Alešem Michlem ujmou své funkce 1. července. Viceguvernérka Zamrazilová těsně po svém jmenování pochválila dosluhující bankovní radu za včasné rozpoznání nastupující inflace a za realizaci nepopulárních kroků ve formě zvyšování úrokových sazeb.
C:\fakepath\trader-08062022-19-zm.png

5 událostí, které dnes stojí za pozornost

08.06.2022 Prezident ČR Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ČNB ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita, analytičku Hospodářské komory Karin Kubelkovou a předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou.
C:\fakepath\cesko-inflace.jpg

Inflace podle analytiků v květnu překonala 15 procent, vrchol to ještě nebude

08.06.2022 Meziroční inflace v květnu dále stoupla na průměrných 15,6 procenta z dubnových 14,2 procenta. Vrcholu by přitom měla inflace dosáhnout až v červnu nebo červenci, kdy by mohla překonat 16procentní hranici. Vyplývá to z odhadů analytiků, které dnes ČTK oslovila. Podle ekonomů zdražovaly prakticky všechny položky spotřebního koše, tahounem růstu ale jsou nadále ceny potravin, energií a pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní data o inflaci za květen v pátek 10. června.
img

Rozbřesk: Útlum české spotřeby a jmenování nových členů bankovní rady ČNB

08.06.2022 Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností. Zejména nižší a středně-příjmové skupiny budou zasaženy velmi citelně, protože mají vyšší podíl rychle zdražujících cen energií a potravin ve spotřebitelských koších a o poznání nižší úroveň úspor - 20 % lidí s nejnižšími příjmy vše co vydělá, v průměru hned utratí.
img

Dnes zasedá NBP

08.06.2022 Dnes odpoledne zasedá polská centrální banka, od které se očekává další razantní zvýšení úrokových sazeb. Celková inflace v květnu v Polsku atakovala 14 %, přičemž její jádrová složka skočila viditelně nad 8 %. Reálné úrokové sazby se tak fakticky propadly do ještě většího záporu, což NBP bude muset kompenzovat. Dá se tedy očekávat, že centrální banka zvýší oficiální úrokové sazby opět o 75 bazických bodů, přičemž nelze vyloučit, že by to mohlo být i více.
img

Frank na vzestupu. Vysoká inflace by mohla "probudit" švýcarské jestřáby.

03.06.2022 Poslední pevnost padla. Ve Švýcarsku, kterému se do té doby dařilo vyhnout se růstu cen, dosáhla inflace v květnu nejvyšší úrovně za posledních 14 let. Donutí to švýcarskou centrální banku (SNB) zvýšit sazby?
C:\fakepath\euro4.jpg

Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na rekordních 8,1 procenta

31.05.2022 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zrychlil na 8,1 procenta, zatímco v dubnu byla míra inflace na 7,4 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v zemích používajících euro se tak vyšplhala na další rekord, nejvýrazněji se zvýšily ceny energií. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.
C:\fakepath\Francie2.jpg

Inflace ve Francii vystoupila na 5,8 procenta, ekonomika překvapivě klesla

31.05.2022 Míra inflace ve Francii v květnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie vystoupila z 5,4 na 5,8 procenta. To je rekord od začátku 90. let, kdy země statistiku v této podobě začala sledovat. Ve své předběžné zprávě o tom dnes informoval francouzský statistický úřad. Z revize jeho dat rovněž vyplývá, že francouzská ekonomika v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta klesla.
img

Rozbřesk: Inflace v Německu nejvyšší od sedmdesátých let, půjdou sazby ECB rychleji vzhůru?

31.05.2022 Inflace v eurozóně po včerejších vysokých německých číslech dnes pravděpodobně opět zrychlí. Německá květnová harmonizovaná inflace dosáhla téměř 9 % (8,7 %) - to je nejvyšší hodnota od počátku sedmdesátých let minulého století (1973/74). I když hlavním motorem inflace zůstávají drahé energie (+38 % meziročně) a potraviny (+11 %), zdražují položky napříč celým spotřebitelským košem. Politická poptávka po řešení problému inflace roste a ECB bude pravděpodobně pod tlakem zvýšit sazby v červenci agresivněji, než naznačovala Christine Lagardeová a hlavní ekonom Philip Lane.
img

Forex: Eurodolar vyšplhal k úrovni 1,0800

31.05.2022 Vysoká španělská, německá a belgická inflace v květnu podpořila růst tržních eurových sazeb, což dotlačilo eurodolar až k úrovni 1,0800. Po včerejším svátku v USA se dnes do hry dostanou i americké trhy, které však budou především sledovat, jak dopadne květnové inflační číslo za celou eurozónu. Pozitivní překvapení je však dost možná již diskontováno, takže euro již z čísla nemusí profitovat.
img

Forex: K růstu tuzemského HDP přispěla vyšší domácí poptávka i oživení v průmyslu

31.05.2022 Dnešek přinese zpřesněný odhad českého HDP za první letošní čtvrtletí, který pravděpodobně jen potvrdí jeho mezičtvrtletní nárůst o 0,7 %. Podle našeho odhadu k němu přispělo oživení domácí poptávky i průmyslové produkce. V Polsku a eurozóně bude zveřejněn první odhad květnové inflace. Očekáváno je další zvýšení.
img

Forex: Inflace v Německu a Španělsku skončila v květnu nad odhady

30.05.2022 Německá inflace v květnu skončila výrazně nad odhady. Podle předběžného odhadu meziměsíční růst spotřebitelských cen v harmonizovaném vyjádření zrychlil z 0,7 % na 1,1 %, zatímco analytici očekávali zpomalení na 0,5 %. Meziročně německá inflace dosáhla nového rekordu ve výši 8,7 %, oproti očekávaným 8,1 %. K růstu cen přispěly zejména dražší energie a potraviny. Rychleji, než se čekalo v květnu rostly ceny také ve Španělsku.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Nová data podpoří jestřábí postoj Fedu i ECB

30.05.2022 Zpřesněný odhad tuzemského HDP za první čtvrtletí podle nás potvrdí růst ekonomiky o 0,7 % q/q a 3,6 % y/y, nově však nabídne i jeho strukturu. V eurozóně budou tento týden zveřejněna poslední důležitá makrodata před nadcházejícím zasedání ECB 9. června. Očekáváme, že inflace v eurozóně v květnu dosáhla nového rekordu, přičemž ekonomická důvěra se lehce zhoršila. Data ze zámoří by měla celkově stále indikovat dobrou kondici tamní ekonomiky a podpořit trend utahování měnové politiky. Trhy budou sledovat také závěry plánovaného zasedání Evropské rady, na kterém se bude mimo jiné probírat i šestý balíček sankcí, který cílí na postupné odstřižení EU od ruské ropy.
img

ČNB dnes zvýší sazby (alespoň) o 50bps

31.03.2022 Český trh dnes s napětím čeká na to, jaká bude první reakce ČNB na ruskou invazi na Ukrajinu - další výrazný stagflační šok pro českou ekonomiku. Je jasné, že sazby půjdou vzhůru, budeme ovšem zvědaví na “velikost dnešního kroku”, míru shody v bankovní radě a další postoj k intervencím na podporu koruny. Ohledně velikosti dnešního kroku, očekáváme další posun sazeb (minimálně) o 50bps.
img

Rozbřesk: ČNB dnes zvýší sazby nejméně o 50 bps, povede se debata o devizových intervencích

31.03.2022 Český trh dnes s napětím čeká na to, jaká bude první reakce ČNB na ruskou invazi na Ukrajinu - další výrazný stagflační šok pro českou ekonomiku. Je jasné, že sazby půjdou vzhůru, budeme ovšem zvědaví na “velikost dnešního kroku”, míru shody v bankovní radě a další postoj k intervencím na podporu koruny.
img

Inflace na pořadu dne

10.08.2021 Léto je v plném proudu a většina lidí si užívá svou vytouženou a často odkládanou dovolenou z minulého roku. Může se zdát, že se na finančních trzích nic moc neděje, ale opak je pravdou. Pojďme si shrnout hlavní události, které hýbaly investorským světem za poslední měsíce.
img

Americký dolar posiluje po zasedání FEDU

21.06.2021 Minulý týden byl ve znamení vysoké volatility, kdy americký dolar během několika málo dní výrazně vzrostl na více než dvouměsíční maxima. Tato volatilita byla způsobena především poměrně nečekanými komentáři amerického Federálního rezervního systému ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb, které donutily akciové trhy k dočasné korekci a americký dolar k posílení vůči ostatním měnám, přičemž tón banky byl přísnější, než se očekávalo.
C:\fakepath\CNB3.jpg

Rada ČNB ve středu podle analytiků zahájí proces zvyšování úrokových sazeb

20.06.2021 Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim. Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.
C:\fakepath\Británie.jpg

Inflace v Británii je překvapivě nad dvouprocentním cílem centrální banky

16.06.2021 Míra inflace v Británii v květnu překvapivě vystoupila na 2,1 procenta, a dostala se tak nad cílovou hodnotu centrální banky, která je na dvou procentech. Informoval o tom dnes britský statistický úřad. V dubnu míra inflace činila 1,5 procenta. Za vysokým růstem je částečně i nízká srovnávací základna z loňského května, kdy se země potýkala s prvními dopady pandemie a souvisejícím propadem poptávky.
C:\fakepath\cnb2.jpeg

Viceguvernér ČNB Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již v červnu

15.06.2021 Viceguvernér České národní banky Marek Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání bankovní rady 23. června. ČNB by podle něj měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Mora to uvedl na dnešní on-line konferenci pořádané zprostředkovatelem devizových obchodů SAB Finance.
img

Inflace brzdí díky zlevnění potravin

10.06.2021 Inflace v květnu navzdory očekávání přibrzdila a v meziročním vyjádření se vrátila zpět na prognózu ČNB. Hlavním důvodem zpomalení inflace byl pokles cen potravin. Ceny služeb naopak po rozvolnění protiepidemických opatření vzrostly a jádrová inflace meziměsíčně mírně zrychlila. Navzdory pomalejší celkové inflaci spekulace na brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB pravděpodobně významněji neklesnou.
C:\fakepath\ceska koruna-2.jpg

Květnová inflace byla v souladu s odhady ČNB

10.06.2021 Květnová meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky (ČNB) v její aktuální prognóze. Rychleji proti odhadům rostla jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. Rychleji se také zvyšovaly ceny pohonných hmot. Naopak pomaleji proti odhadům rostly ceny potravin, jejichž dynamika je v posledních měsících výrazně rozkolísaná. Uvedl to dnes náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
img

Inflace je slabší, než se čekalo, zejména kvůli snížení cen potravin. Koruna v reakci oslabuje

10.06.2021 Tuzemská inflace v květnu vykázala slabší úroveň, než jaká se předpokládala. Hladina spotřebitelských cen stoupla meziročně pouze o 2,9 procenta, zatímco drtivá většina expertních odhadů počítala s růstem tříprocentním a vyšším. Některé odhady měly dokonce zato, že inflace vykáže míru 3,3 procenta.
img

Inflace ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

10.06.2021 Růst spotřebitelských cen v české ekonomice v květnu zpomalil a meziroční inflace klesla z dubnového několikaměsíčního maxima 3,1 % na úroveň 2,9 %.
img

Růst cen zkrotí vyšší úrokové sazby

10.06.2021 „Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice. V důsledku tohoto vývoje se zvýší úroky na hypotékách a kurz koruny bude posilovat vůči euru i dolaru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
img

Forex: Hlasy volající po zvyšování úrokových sazeb v polské centrální bance sílí

09.06.2021 Kalendář dnes opanují regionální události. Nejzajímavější bude zasedání polské centrální banky, která sice ponechá sazby beze změny, několik členů výboru pro měnové otázky však ruku pro zvýšení sazeb o 10-15 bb zvedne již na dnešním zasedání. Zápis z posledního zasedání maďarské centrální banky pak zřejmě odhalí její připravenost úrokové sazby zvýšit již na červnovém zasedání. Další impulz jí k tomu dodají dnešní čísla inflace za květen, které se posunou ještě více nad pět procent. V eurozóně je dnes kalendář prázdný, o mnoho lépe na tom pouze s indikátorem velkoobchodních zásob nebude ani Amerika.
img

Ranní okénko - Česká inflace v květnu zřejmě na vrcholu

07.06.2021 Ekonomický kalendář pro tento týden je nabitý důležitými údaji z tuzemska i zahraničí. Dorazí měsíční data z reálné ekonomiky, která dosáhnou meziročně nevídaně vysokých hodnot díky srovnání s propadem z loňského jara. Inflace podle nás v květnu vystoupala na 3,3 % meziročně a patrně již dosáhla vrcholu. V nejbližších měsících by měla mírně zvolnit, avšak v závěru roku počítáme s opětovným přiblížením k 3% hranici především kvůli očekávanému růstu cen potravin. Koncem týdne bude jednat ECB a dorazí také struktura HDP eurozóny za první čtvrtletí. V USA budeme sledovat zejména údaje o inflaci.
img

Týdenní zpráva z FOREX trhu: Tuzemská inflace v květnu pravděpodobně zůstala mírně nad 3 %

07.06.2021 Inflace v ČR podle našeho odhadu v květnu zůstala mírně nad 3 %, když i nadále působil výrazný meziroční růst cen pohonných hmot. Jádrová inflace by měla po otevření obchodů a služeb v meziměsíčním vyjádření mírně zrychlit, její vývoj je však spojen s velkou mírou nejistoty. Tuzemská průmyslová produkce a maloobchodních tržby v dubnu pravděpodobně meziměsíčně vzrostly, když pomohlo mírné rozvolnění protiepidemických restrikcí. Konečný odhad vývoje evropského HDP v prvním čtvrtletí by podle nás mohl přinést nepatrnou vzestupnou revizi ukazující na mezičtvrtletní pokles ekonomiky o 0,3 %. Druhé čtvrtletí by již mělo být ve znamení rostoucího evropského hospodářství, což by měly potvrdit červnové indikátory Sentix a ZEW. Evropská centrální banka však zatím zůstává hodně opatrná a ve čtvrtek nastavení měnové politiky rozhodně měnit nebude. Americký Fed bude tento týden sledovat především tamní inflaci, která by podle našeho odhadu měla vzrůst skoro k 5 %.
C:\fakepath\n-02062021-lv.gif

Německý ministr hospodářství čeká růst HDP a pokračování stávající politiky

01.06.2021 Zářijové parlamentní volby v Německu výrazný obrat ve směřování země nepřinesou, protože všichni tři hlavní kandidáti z řad konzervativců, sociální demokracie i Zelených respektují kurz posledních desetiletí. V rozhovoru se zahraničními novináři to dnes prohlásil německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Řekl také, že vedle politické budoucnosti země je optimistický i v otázce hospodářství, protože v Německu po pandemii nemoci covid-19 čeká v nadcházejících letech ekonomický růst.
C:\fakepath\Nemecko2.jpg

Květnová míra inflace v Německu vzrostla na 2,5 procenta

31.05.2021 Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta. V předběžné zprávě to dnes oznámil německý statistický úřad. Květnový růst spotřebitelských cen tak výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky (ECB) a rovněž překonal odhady ekonomů. V dubnu inflace v Německu vzrostla na dvě procenta.
img

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.5.2021

31.05.2021 V posledních dnech se nadále potvrzuje konkurenční vztah mezi kryptoměnami a akciemi skomírajících firem typu GameStop nebo AMC. Zatímco v předchozích měsících dezertovali retailoví investoři z tzv. meme akcií a mohutně investovali na kryptoburzách, nyní vidíme opačný trend. Ten souvisí s propadem kurzů virtuálních mincí, za kterým stojí obavy z tvrdší regulace. Například Jižní Korea minulý týden oznámila záměr přísněji regulovat kryptoburzy. Retailoví investoři v tuto chvíli nevnímají padající digitální měny jako perspektivní a jejich pozornost se tak opět přesouvá směrem k akciím některých problémových firem. GameStop během minulého týdne přidal 26 %, provozovatel kin AMC Entertainment dokonce 116 %. Tato dynamika může spustit záchvat volatility na širších akciových indexech (po výběru zisků). Jde vidět, že drobní spekulanti zůstávají na trhu přítomní a budoucna se může vyplácet jejich kroky bedlivě sledovat.
Související klíčová slova: Klesající trend | Index WIG20 | Tempo růstu | Pokračování klesajícího trendu | Koruna zpevnila | Pokles světové ekonomiky | Take Profit | Nejvýkonnější akcie | Dominik Rusinko | Index výdajů na osobní spotřebu | Evropský datový kalendář | Vládní dluhopisy | AMC | Silnější koruna | EUR | Maďarská inflace | Sekce měnové | Zkušenosti | Akciové trhy | Vstupy | Inflace v zemích EU | Koronavirové krize | Stabilizační mechanismus | PLN | Uzavírání ekonomiky | Veřejné finance | Long pozice | Pokles sazeb | Průmyslová výroba v eurozóně | Trend | Bank of Japan | Bankéři | Výrobní PMI | Statistiky | Patria Finance | Dow Jones Industrial | Britská libra | Aktiva | Zemědělské suroviny | USD/PLN | Investing | Indexy na Wall Street | Záporné sazby | Ministerstvo práce | Ceny rýže | Jiří Polanský | Pojišťovna | Obchodní systém | Zasedání ECB | Investment Management | Letecké společnosti | Unilever | Výnosy dluhopisů | Index PX | Analýzy | Zhejiang Huayou Cobalt | Pravděpodobnost | Cenové stability | Německá míra nezaměstnanosti | Lagardeová | Zprávy z USA | Americká inflace | Ethereum | Ceny letenek | Růst sazeb | Deflace | Expanze | Rostoucí ceny | Německý DAX | Výkyvy | Depozitní sazba | APP | Směřování měnové politiky | Přesnost | Český statistický úřad | Goldman Sachs | Petr Fiala | Asijské trhy | Lídři zemí Evropské unie | Nová data | Meziroční míra inflace v eurozóně | Strach | Bankovní rada ČNB | Zasedání Evropské centrální banky | Udržení inflace | Dubnový vývoj | Zavedení eura v ČR | Nezaměstnanost | Inflace v Německu v květnu | SoftBank Group | František Táborský | Odhady ČNB | Karel Havlíček | Zvýšení základní úrokové sazby | Situace na Ukrajině | SAB Finance | Christine Lagarde | Náklady spojené s bydlením | Burza | Vratislav Zámiš | Hlavní události | Pokles dolaru | Základní úrokové sazby | Reakce trhu na zprávu | David Marek | Více peněz | Prodeje nových aut | Brexit | Nárůst sazeb ČNB | ČSOB | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Crowdfundingové platformy | Přehled úrokových sazeb | Vojtěch Benda | VIG | Maďarská vláda | Vývoj inflace | Dolar dnes | Volby | Breakout | Vývoj na trzích | Regionální měny | Česká měna | Akciový výhled | Nastavení úrokových sazeb | Růst cen | EUR/PLN | Ekonomické zotavení | Nárůst sazeb | Sentiment na trzích | Přijetí | Snížení úrokových sazeb | Pandemie COVID-19 | Rostoucí obavy | Výhled | Česká nezaměstnanost | Akcie KB | BHP | CZK | Zasedání FOMC | Podnikání | Dolarový index | Vlnová analýza | České vlády | Vývoj měnového páru | Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) | Inflace | Evropská měna | Investment management | Zpráva CFTC | Dell Technologies | Události tohoto týdne | Obavy investorů | Cíl ČNB | Pozitivní sentiment | Zmírnění inflace | Tržby obchodníků | Prima | Bankovní rada České národní banky | Představitelé ECB | Lídři EU | Výrazný růst | Maloobchod | Podnikatelská důvěra | Rozštěpení akcií | Graf | Inflace v zemích Evropské Unie | Utahování měnové politiky | Inflace v Maďarsku | Fondee | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Abercrombie & Fitch | ČSÚ | Oslabování eura | HUF | Průmysl | Vít Endler | Forward guidance | Guvernér Fedu | Uvolnění měnové politiky | Vakcinace | Očekávání analytiků | Centrální banky | Pravidla obchodování | Zpráva | Momentum | Viceguvernér ČNB | Spotřební daně | Obchodní plán | Zvyšování sazeb | Celková inflace | Bělorusko | Deloitte | Irsko | Vít Hradil | American Airlines | Reakce ČNB | Zveřejněná data | Ceny elektřiny | Covid | Dolary | Hafize Gaye Erkanová | Objemy prodeje | Aktuální hodnoty měny | Zvýšení produkce ropy | Data z USA | Analytik investiční společnosti | Dnešní makroekonomické ukazatele | Výprodeje | Základní úrokové sazby ČNB | Uptrend | Vládní koalice | Výsledky průzkumu | Oldřich Dědek | KSS | Fio | Ceny pohonných hmot | Levná ropa | Futures | Úspěšné obchodování | Erkanová | Polská centrální banka | Reakce trhu | Ekonomiky | CL | Snižování úroků | Důvěra spotřebitelů | Ranní okénko | PLN/EUR | Volatilita | Maďarsko | Členové bankovní rady | Hrubý domácí produkt (HDP) | Finanční ředitelé | Průmyslová produkce | Pád měny | Petr Bartoň | Harmonizovaná inflace | Zaměstnanost | Dění na finančních trzích | Viceguvernéři | Cenové hladiny | Dow Jones | Předstihové indikátory | Bydlení | Peníze | Výrobní index | Turecko | ECB dnes | Brent | Stavební produkce | Natland | Prudký pokles | Politika | HUF/EUR | Stimul | Jüan | Očekávání | Hokejové mistrovství světa | Snižování sazeb | Flat | Ministr hospodářství | Pojišťovna VIG | Zvýšení sazeb | Relationship Manager | Asijské indexy | Evropský stabilizační mechanismus | Ozvěny trhu | Inflace se vrací | Úspěšnost strategie | Základní sazby | Guvernér české národní banky | Evropské měny | Financovat | Ekonomické ukazatele | Jana Steckerová | Zásoby ropy | Vládní konsolidační balíček | Nárůst zásob | Obchodní signály | CZK/EUR | Růst | Americký index | Příležitosti | Itálie | Abercrombie | EUR/CZK | Program kvantitativního uvolňování | MiFID II | Průměrná nominální mzda | Objednávky | Jednání FOMC | Oblečení | Sentiment na trhu | Prognóza | Výnosová křivka | Petr Král | Měnový pár USD/JPY | Zasedání vlády | Roční míra inflace | Trh práce | Bariéra | První obchodní den | Britská centrální banka | Německý ministr hospodářství | Kongres | Základní pravidla obchodování | Růst amerického dolaru | Generali Investments CEE | Hospodářské recese | Australské akcie | Objem obchodů | Koronavirová krize | Úrokové sazby v USA | Evropské ekonomiky | Obrat trendu | George Soros | CME FedWatch | Dostupné informace | Volatility | Analytik ČSOB | Ceny výrobců | Long | Tržní úrokové sazby | Silné cenové tlaky | Zpomalení ekonomiky | Evropská inflace | Německé tovární objednávky | Lira | Koruna posílila | Supreme Edition | Koruna | Národní ekonomická rada vlády | Globální poptávka | 100 procent HDP | Inflace v eurozóně | Hang Seng China Enterprises | Evropský statistický úřad Eurostat | Sazba ČNB | Zpřesněný odhad | Expanzivní měnová politika | Opatření | Meziroční růst | Portu | Další růst | Oslabení eura | Výsledky voleb | Drahé energie | Baidu | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Trh | Dopady války na Ukrajině | Deficit zahraničního obchodu | UniCredit Bank Pavel Sobíšek | Lukáš Kovanda | Zkušenost | SAIC Motor | Kuaishou | MSCI | Uložení peněz | Dluh Británie | Úroky na hypotékách | Retailoví investoři | Průměrné mzdy | ČNB úrokové sazby | Představitelé Fedu | Pandemie koronaviru | Ceny plynu | PwC | Tomáš Havránek | Dot plot | Index | Index MSCI World | Data z reálné ekonomiky | Reálné úrokové sazby | Vice | Akcie Best Buy | Dolar roste | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Sell | Elektřina | Breakout strategie | Měsíční data | Výroba v eurozóně | Parlamentní volby | Odhad vývoje HDP | Zpřísnění měnové politiky | Eura | Komise | Mzda v ČR | Nejistoty | Americká centrální banka | Tržní kapitalizace | Ropa Brent | Jiří Rusnok | Posílení | Rozhodnutí ČNB | Agentura Reuters | Společnosti | Údaje o inflaci | Američtí centrální bankéři | Týdenní shrnutí | Negativní dopad | G7 | Kuaishou Technology | S&P | Šéf centrální banky | Unie | Richmondský Fed index | Jednoduché tipy | Výnosové křivky | Inflace ve Spojených státech | Data z ekonomiky | Maloobchodní tržby | Sázky | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Vstup do eurozóny | Kurz dolaru | Akciové indexy | Naše prognóza | Očekávání úrokových sazeb | Christine Lagardeová | Vysoká inflace | Americké měny | Ekonomický kalendář | Střadatelé | Domácnosti | Americké státní dluhopisy | Souhrn finančních trhů | Reakce trhů | Rozpočtová politika | Asie | Pozornost trhu | Nová prognóza | Web3 | Deficit | Pandemie COVID | Index Stoxx 600 | Jednoduché tipy pro začátečníky | Invaze | Míra inflace v Maďarsku | Zpráva o inflaci | Polská inflace | Budoucnost | Cukr | Zdražování potravin | Republikáni | Nejnovější údaje | Kakao | Inflace zpomaluje | Analytika | Miroslav Novák | Index Hang Seng | Kurz koruny | Hlavní ekonomka | Charles Michel | Kompenzace | Akcie společnosti Salesforce | Míra inflace v květnu | NAFTA | Automobilový sektor | Hospodářská politika | Česká koruna | Hang Seng | MIFID | Podnikatelé | Zvýšení sazeb ČNB | Akciový index | Pozornost | Červnová inflace | Polský zlotý | Ekonom UniCredit Bank | Surové ropy | Závislost | Pravděpodobnost hospodářské recese | Meziroční míra inflace | Slabé výsledky | Fed dnes | SYRI | Devizové intervence | Futures na americké akciové indexy | Tomáš Kudla | Ifo | Průzkum ECB | Evropský automobilový sektor | ERA | Úvěrové podmínky | Pavel Sobíšek | Americká měna | Statistický úřad | Breakout strategie Ondřeje Hartmana | Bitcoin | Počet žádostí o podporu | Ceny výrobců v USA | Poptávka | Kohl's | Nová prognóza ECB | Ceny zemního plynu | Shanghai Composite | Šíření viru | Chris Zaccarelli | Zboží dlouhodobé spotřeby | Analytik Raiffeisenbank | Vyšší úroky | Saldo zahraničního obchodu | Úsilí | Snižování úrokových sazeb | Francouzský statistický úřad INSEE | Nový týden | Tuzemská inflace | RBI | Akcie HP | Data o inflaci | Vysoké inflace | Množství peněz | Agentura PAP | Marketingová komunikace | Očekávání trhu | Patria Online | Nastavení měnové politiky | Tovární objednávky | Obchodovat | Německý index DAX | Americké indexy | Obchodníci | Největší ztráty | Finance | Spotřebitelské ceny v eurozóně | Dluhopisy | Indikátor | Ztráty společnosti | Důvěra v ekonomiku | Růst úrokových sazeb | Pandemie nemoci | Zvýšené úrokové sazby | Pár EUR/USD | Analytici | Peter Altmaier | Americká průmyslová produkce | Cenový index | Inflace ve Francii | Pražský index PX | Pokles cen | Ropa | Indikátor CCI | BH Securities | Evropský statistický úřad | Klouzavý průměr | Lucembursko | Zasedání Bank of England | Růst eurozóny | Ekonomické aktivity | Úrovně rezistence | Česká národní banka (ČNB) | Raiffeisenbank a.s. | Komerční banka | Statistici | Samsung | Indexy PMI | UBS | Zpomalení inflace | Ekonomové | Depozitní sazby | Bank of Canada | USA | | Měnová politika ČNB | Mánie | Rekordní propad | Růst HDP | Pokles trhů | Pandemie | Evropská rada | Euro vůči dolaru | Pohonné hmoty | ECB Christine Lagardeová | Úrokové sazby | Komentář Radomíra Jáče | Purple Trading Jaroslav Tupý | Zvyšování úrokových sazeb | Conseq Investment Management | Helena Horská | Konsolidace | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Trinity Bank Lukáš Kovanda | Inflace v Evropské unii | Vysoká cena | Klesly akcie | Qualcomm | Vývoj nezaměstnanosti | Jestřábí komentáře | Kurz dolarů | Výrobce elektromobilů Tesla | Vývoj | Výnosy amerických státních dluhopisů | Výnosy | Americké burzy | Zprávy z Fedu | Výkon ekonomiky | AMC Entertainment | Úroková sazba | Prohlášení | Mistrovství světa | Podnikatelská nálada | Člen bankovní rady | Investiční poradenství | Konkurenceschopnost | Výdaje | Americké akcie | Erdogan | Struktura HDP | Obchodní příležitosti | Spotřebitelská důvěra v USA | Volatilní | EUR/USD | Intervence | Počet nezaměstnaných | Joe Biden | Šéfka ECB | Podnikání na kapitálovém trhu | Spotřebitelská důvěra | Ceny průmyslových výrobců | Protiinflační kroky | Člen bankovní rady ČNB | Další vývoj | První odhad | Kryptoburzy | Měnové politiky | Odvětví | Investiční doporučení | S&P/ASX 200 | Sazby ČNB | Ceny nemovitostí | Předseda Evropské rady | Natland Petr Bartoň | Fiskální politika | Rozhodnutí o sazbách | Měnový výbor | Trading | Zlotý | Pokles evropské ekonomiky | Akcenta Miroslav Novák | Odhad HDP | Prezident Erdogan | Švýcarská měna | Fingood | Centrální bankéři | Fio banka, a.s. | Obchodní plán pro pár GBP/USD | KOSPI | Kapitálové rezervy | Strategie Ondřeje Hartmana | Británie | Čínské indexy | Investiční strategie | Snížení úroků | Rozhodnutí centrální banky | Ceny komodit na světových trzích | Christopher Waller | Umělá inteligence | Miliardy dolarů | AI | ČNB na trzích | Analytik Komerční banky | Miloš Vystrčil | Silná koruna | Dopady pandemie | Tisková konference | Platební bilance | Růst mezd | Zemědělství | Arrows | Snížení inflace | Reálné ekonomiky | Sazby | Výsledky voleb do Evropského parlamentu | Inflace v České republice | Hlavní ekonom | Růst průmyslové výroby | Patria | Důvěra v českou ekonomiku | Cenový skok | Americký index S&P 500 | Guidance | Otevření obchodu | České koruny | Vyšší inflace v Německu | Tempo zdražování | Komise v přenesené pravomoci | Zvýšení produkce | Úrok | Investovat | Konsolidační balíček | Bankovní rada České národní banky (ČNB) | Generální ředitel | Regulátor | Boj s inflací | Průzkum | Firmy | HDP Německa | Partie Plus | Růst cen ropy | Murray | Reálné mzdy | Zajištění | Averze k riziku | Cena ropy brent | Vyšší ceny | Repo sazby | Plán na rozštěpení akcií | Odhady ekonomů | Podíl nezaměstnaných | Evropské sdružení výrobců automobilů | Míra inflace ve Francii | Fed | Nonfarm Payrolls | Spotřebitelské výdaje v USA | Index spotřebitelské důvěry | Čistý dluh | Maďarský forint | NASDAQ 100 | Rozpočtový deficit | Technologický Nasdaq | Automobilový průmysl | Generali Investments | Česká vláda | Hry | Trhy | Paypal Holdings | Polská měna | Lukáš Maxa | ČSOB Dominik Rusinko | Průměrná mzda v ČR | Dubnová inflace | Další růst úrokových sazeb | Růst české ekonomiky | Analytik České spořitelny | Rizika | Luboš Růžička | Rada ČNB | Eurozóna | Kryptoměny vs. meme akcie | Investiční rozhodnutí | Výše úrokových sazeb | ISM | Sdružení automobilového průmyslu | Měnověpolitické zasedání | Fitch | Dluhopisový trh | Zpomalování inflace | Úspory | Futures na ropu | Výkyvy kurzu | Zasedání centrální banky | Vysoké ceny | Anomálie v kurzech | Růst ekonomiky | PAP | Cenový vývoj | Tipy pro začátečníky | Goldman Sachs Group | Žádosti o podporu | Bilance | Americké akciové indexy | CEE | Ondřej Hartman | Holubice | Bankovní asociace | Ekonomický indikátor | Tesla | David Vagenknecht | Prodej eura | Stabilita | Miliardář | Pavel Štěpánek | Španělsko | Vývoj peněžní zásoby | Ekonomický růst | Šéf banky | Český statistický úřad (ČSÚ) | Americké trhy | Inflace v USA | Komodity | Mzdy | Poradenství | Zlepšení nálady | Nestlé | Květnový růst | Odhady analytiků | Ceny zemního plynu v USA | Růst ekonomiky eurozóny | ZEW index ekonomického sentimentu | Aktuální Price Action | Makroekonomická prognóza | Peněžní trh | Analytička | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Advanced Micro Devices | Inflační překvapení | Sázet | Politika centrální banky | Květnová inflace | Zahraniční obchod | Americký výrobce elektromobilů | EUR/HUF | Ztráty zaměstnání | Conseq | FXstreet | Maďarská centrální banka | Reporty | Projevy centrálních bankéřů | Obchod | Purple Trading | Kurz koruny vůči euru | Inflace v české ekonomice | Nejvýraznější propad | Riziko | Míra inflace v Německu | Jan Frait | Analytik | Trinity | Spotové ceny | Nájemné | JPY | Zasedání ČNB | Hnutí ANO | Cigarety | Transakce | Údaje o HDP | Šok | Evropské obchodování | Finanční trh | Meta | Turecká lira | Pesimismus | Nástroj | GBP | Plyn | INSEE | Německá ekonomika | Čína | Úrovně supportu | CZK/USD | Ceny | Recese | Pokles | Německý ZEW index | Války | Ukrajina | Raiffeisenbank | Guvernér ČNB Rusnok | ČNB Rusnok | Nárůst nezaměstnanosti | Proinflační | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Predikce | Softbank | USD/TRY | Zápis z posledního zasedání | ČNB Jiří Rusnok | Salesforce | Fed index | Independent Advisor Alliance | Biliony | GameStop | Jeremy Hunt | Evropské centrální banky | MACD | CFTC | Libra | Souhrnný indikátor | Odborníci | Rozvolnění | Investments | Překvapivý růst | Ekonom Komerční banky | Sentix | Instituce | Forint | Anomálie | Opatření v Číně | Francouzská ekonomika | Ceny zlata | Cenový index výdajů na osobní spotřebu | Výnos | Zlevnění potravin | Prodeje domů v USA | Pokles ekonomiky | Růst cen energií | Index DOW | Trhy dnes | ČEZ | Frank | 256/2004 | Dobrá zpráva | Trinity Bank | Spotřeba domácností | MNB | Austrálie | Silný pokles | Minulá výkonnost | Česká bankovní asociace | Historická maxima | Posílení koruny | Míra inflace v Británii | Průměrná volatilita | Obchodní den | Stoxx Europe 600 | Forex trader | Švýcarské banky | Ceny akcií | Ceny energií | Cílování inflace | FTX | S/R zóny | Utažení měnové politiky | GBP/USD | ASX | Inflační cíl | Očekávaný zisk | Jaromír Gec | Biliony dolarů | Kurz eura k dolaru | Jasný signál | Dynamika mezd | Histogram | Tržní hodnota | Akcie společnosti Tesla | CRM | Zisk | ČNB | Bank of England | Důvěra v ekonomiku eurozóny | Demokraté | Spekulovat | Jan Kubíček | Shenzhen Composite | Překoupené oblasti | Analytik Purple Trading | Nasdaq Composite | Tržní sazby | Obchodování | Dnešní data | Úroky | MSCI World | Cenový růst | Eurostat | Prezident | Růst inflace | Marek Pokorný | Ekonom ING | Jednotná evropská měna | TRY | Statistiky z trhu práce | Evropa | Měna | Management | Nasdaq | Zprávy | CCI | Ceny ropy | Lockdown | Francie | Předpověď | Údaje | Dolarové sazby | Srovnávací základna | Ekonomické události | Eurodolar | Biden | Finanční krize | FXstreet.cz | Obchody | Běžný účet | Růst amerického HDP | Inflace v Polsku | Medián | Index CPI | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Japonsko | Vývoj úrokových sazeb | Směřování | Bollinger Bands | Grafy | Aktivum | Společnost XTB | Chorvatsko | Situace | USD/CZK | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Nové zakázky | Růst dolaru | Stagnace | Tržby | Konsensus | Dluhy | Prodej aut | Býčí trh | FOREX | Konsenzus | Signály | Inflace v ČR | Sazby beze změny | Guvernér | Trader | GfK | Philadelphia Fed index | Spotřebitelské ceny v Česku | Spready | HDP | Důvěra v Německu | Načasování | Ekonom | Restrikce | Optimismus | Rozhodování | Čínské vlády | Ekonomka | Dolar | Euro | Výnosy státních dluhopisů | Ohlédnutí | NEST | Globální investoři | Politici | Obchodní bilance | Index PCE | Meziroční růst spotřebitelských cen | Vyšší inflace | Nejnovější údaje o inflaci | Politika ČNB | Tomáš Holub | Slovensko | Martin Gürtler | Míra inflace v eurozóně | ČTK | Trading Economics | Odhad letošního růstu | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Česká inflace | Obchodní nastavení | Pozitivní sentiment na trzích | Růst průměrné mzdy | Contemporary Amperex Technology | Technický výhled | Philip Lane | Meziroční inflace | Klesající inflace | Index amerického dolaru | Úrokové sazby ČNB | FOMC | Přísná měnová politika | Akcie | Medvědí trend | Důvěra v ekonomiku ČR | Průmyslníci | Měnové podmínky | Kupci | Mzda | Vývoj jádrové inflace | NERV | Lepší zítřky | Vzestupný trend | Pražská burza | Základní úroková sazba | Očkování | Podniky | Index spotřebitelských cen | Makléř | Zrychlení růstu | Koš | Český HDP | Velkoobchodní ceny elektřiny | ONS | Tým FXstreet.cz | Dodavatelské řetězce | SPD | Index cen | Vývoz | Reuters | Týdenní zpráva | PEPP | Globální ekonomika | Rekordní maximum | Price Action | Hodnota společnosti | Vývoj pandemie | Cenový kanál | Ekonomické škody | Index PPI | Přeprodané oblasti | Napětí na Blízkém východě | Technologie | Uvolněné měnové politiky | Analýza EUR/USD | Prognózy | Zvyšování cen | CATL | Euro k americkému dolaru | Kurz | Daně | Jádrová inflace | Spotřebitelské výdaje | Lenka Kalivodová | Americká ekonomika | Růstový trend | Index cen výrobců | Měnová politika Fedu | Rekord | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | BHS | Počty nových žádostí o podporu | Bankovní rada | Peněžní zásoba | Investice | Pavel Hadroušek | Potenciál | Rally | Pokles inflace | Ranní nadhoz | Kapitalizace | Vládní bondy | Komunikace | Oživení ekonomiky | Americké futures | Bod | Vnímání | Ekonomika eurozóny | Aktuální vývoj | CNN Prima News | Makrodata | Zisky | ECOFIN | Dražší energie | Regulace | Cyrrus | Účet platební bilance | Fondy | USD za barel | Kurz eura | Základní pravidla | Hospodářství | Důvěra | Huayou Cobalt | Očekávání ČNB | ODS | Russell 2000 | Ukazatel | Běžný účet platební bilance | Index MSCI | Slabší dolar | Měny | Profitovat | Dialog | Prodej automobilů | Burzy | Ukončení nákupu aktiv | Hospodářský růst | Thomson Reuters | Opatření na podporu ekonomiky | Export | Rusko | Spotřebitelský sentiment | Signál | Snížení daně | Číst grafy | Unicredit | Petr Dufek | TABAK | Radomír Jáč | Čtvrtletní výsledky | BHS Štěpán Křeček | Zvýšení úroků | Pedro Sánchez | UniCredit Bank | Organizace | Česká spořitelna | Praha | Úřad INSEE | Eva Zamrazilová | Negativní sentiment | Jižní Korea | Prodeje aut | FedWatch | Rozšíření | Dvoutýdenní repo sazby | Plány | Nižší poptávka | DJI | COVID-19 | Ranní zpráva | Cenové tlaky | Silný trh | Korunový trh | WIG20 | Hypotéky | Nikkei | Data z amerického trhu práce | ZEW | Zpomalující inflace | Evropské akcie | Americký trh práce | TIM | Energie | Objem | Umělé inteligence | Španělská vláda | Investiční | Nálada | Americké centrální banky | Trh dnes | Ekonom BHS | Příjmy | Insolvence | Bondy | Prodej | Zasedání Fedu | Bloomberg | KB | Guvernér centrální banky | Admiral Markets | Britský ministr financí | Rozvoj | Silný růst | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Pandemie nemoci COVID-19 | University of Michigan | Růst poptávky | Korekce | Výrazný pokles | Národní rozpočtová rada | Tržní ceny | Americký výrobce | Asociace | HDP eurozóny | Očekávání investorů | Výkonnost | Spotřebitelská inflace | Index S&P 500 | Instrument | MT4 Supreme Edition | Hrubý domácí produkt | Přehled | Pokles úrokových sazeb | Trendové linie | Tomáš Pfeiler | Andrew Bailey | Stavebnictví | Krize | TIPS | Měnové otázky | OECD | CHF | Ekonomická důvěra | Zvýšení úrokových sazeb | Inflace v Británii | S&P 500 | Ekonomický a strategický výzkum | JDE | Podpora | Ceny zboží | Prognóza ČNB | Prezident Joe Biden | QE | MT4 | Spojené království | Cena | Německo | Prodeje domů | Makroekonomické ukazatele | MJ | CNN | Komerční banky | Zadlužení | HPQ | Indikátory ekonomického sentimentu | Celsius Network | Americký trh | Snížení sazeb | DOT | TSLA | Prudký růst cen | Ekonomické údaje | Ekonomická data | Silnější kurz | Drahé kovy | Francouzský statistický úřad | Evropské akciové indexy | Co bude | Medvědi | SAIC | DAX | Erste | Ceny zeleniny | Debata | Datový kalendář | Akcie společnosti | Kypr | Investiční ředitel společnosti | Fiskální stimuly | Báze | Zlato | Ekonomika | Plánované obchody | Inflace v Německu | Impulzy | Schodek | Indikátory | Odpovědnost | Jan Procházka | Oslabení | Finanční situace | Nominální mzda | Indikátor MACD | Práce | Intel | Cíle | ČNB dnes | Prognóza ECB | Kryptoměny | Repo sazba | Banky | Ceny v Česku | Buy | Česká průmyslová výroba | Akcie ČEZ | Obchodní podmínky | Pravděpodobnost zvýšení sazeb | Vypuknutí pandemie | Automotive | Americká vláda | Kotace | Investiční společnosti | Šance | Bilance zahraničního obchodu | Wall Street | Ministr financí Jeremy Hunt | Průlom | Instrumenty | Analýza | Ministr financí | Zlepšení | ČR | Tomáš Nidetzký | XTB | Meta Platforms | Rozhodnutí o úrokové sazbě | Výraznější pokles | Zvyšování úroků | Americký Fed | Pozice | ChatGPT | Pullback | Inflace v EU | Štěpán Křeček | Dlouhé pozice | Creditas | Platební neschopnosti | Kovy | Obchodní ředitel | Jakub Seidler | ČNB Aleš Michl | Slabší koruna | Market | Technologický sektor | Oděvy | ČNB Petr Král | Přijmout euro | Stoxx | Lídři | Vývoj HDP | Průměrná mzda | Inflační tlaky | Uvolňování měnové politiky | Inflace ve Španělsku | Import | Obchodní aktivity | Služby | Meta Platforms Inc | Marek Mora | Snižování sazeb ČNB | Tržní očekávání | Ministryně financí | Jak číst grafy | Peněžní zásoby | Fio banka | Řetězce | Zrychlení inflace | Sentiment | SNB | Nízká volatilita | Experti | Jaroslav Tupý | NYSE | Investoři | Americká ropa | Míra nezaměstnanosti | Bohatý | Nákupy aktiv | Spotřebitelská důvěra v Německu | Spotřebitelé | Akcenta | Německý statistický úřad | Míra inflace v Evropské unii | Americký miliardář | Karanténa | Míra inflace v Polsku | Investiční ředitel | Měnový pár GBP/USD | Indexy nákupních manažerů | Politika Fedu | Slabá poptávka | Čerpací stanice | Polsko | Ceny potravin | Nikkei 225 | Rezistence | Bankovní rady ČNB | Meziroční růst cen | Index Dow Jones | ZEW index | Auta | W1 | Ichimoku | Základní úrok | Nařízení | Zavedení eura | Další růst sazeb | Zdražování | Ropy | RBA | Hodnocení současné situace | Struktura | Meme akcie | Historicky nejnižší | Měnový pár EUR/USD | Předseda | Škoda | Energetické komodity | Hospodářské výsledky | Pohyby kurzu | Růst cen potravin | Americké ekonomiky | Wirecard | Jádrový index | Karina Kubelková | Deficit státního rozpočtu | USD | Nová makroekonomická prognóza | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Rio Tinto | Americký dolar dnes | ING Jakub Seidler | Zvýšení základní sazby | Hospodářský vývoj | PayPal | Počet nových žádostí o podporu | Inflace ve Spojeném království | D1 | Investing.com | Vyšší úrokové sazby | Statistický úřad Eurostat | Silný dolar | Růst cen v eurozóně | CNOOC | Dnešní čísla | Hlavní ekonom ING | Cena ropy | Prezidentka ECB | Federální rezervní systém | Prognózy ČNB | Britský statistický úřad | Ekonomická teorie | Průraz | Program nákupu aktiv | Digitální měny | Meziroční vývoj jádrové inflace | Inflace ve službách | Propad | Bankovnictví | Rakousko | Trh s futures | Mistrovství | ANO | Tempo růstu spotřebitelských cen | FinGO | Dopady koronavirové krize | Nemovitosti | Turecká centrální banka | Ebury | Stimulační program | Markets | Data z americké ekonomiky | USD/CHF | Samsung Electronics | finGOOD | Inflace ve Švýcarsku | Time-Frame | Francouzská vláda | Aleš Michl | CPI v USA | Nejistota | CME | HDP v eurozóně | Úrokové sazby v Maďarsku | Akcie technologických společností | CVX | Německý Ifo index | Makroekonomický kalendář | Nvidia | Investment | ING | Česká republika | Ceny komodit | Indexy | Bilance běžného účtu | Státní dluhopisy | Americký dolar | Blue chips | Ceny v eurozóně | Evropská centrální banka | Koruna dnes | Německá centrální banka | Rozhodnutí Federálního rezervního systému | IFO index | Best Buy | ECB | HICP | Stoxx 600 | NBP | Sazby ECB | Ekonomiky eurozóny | Růst ceny | Forward | Měnová politika | Nálada spotřebitelů | Doporučení | Inflační očekávání | Index výdajů | Krypto | Evropské země | Payrolls | ROCE | Spekulace | Měny regionu | Aktualizovaná prognóza | MPSV | BBY | Hodnoty měny | EU | Ekonomický výhled | Redukce | Miliardy | Zisk a tržby | ASX 200 | Společná evropská měna | Inflační vlna | PMI ve službách | Spekulanti | Zrušení superhrubé mzdy | Správce aktiv | BHP Group | Prodeje | Základní sazba | Výrobce elektromobilů | Akciový trh | Zasedání bankovní rady | Investovat peníze | Nákup dluhopisů | USD/JPY | Jerome Powell | Ukazatele | Měnový pár | Šíření koronaviru | Průmyslový index Dow Jones | Spotřebitelské ceny v ČR | Dynamika HDP | Banka | Produkce ropy | Cenový index výdajů | Indikátor ekonomického sentimentu | Nízká inflace | Olaf Scholz | SPX | Domácí poptávka | Statistika | Další pokles | Spotřebitelské ceny | Německá inflace | V4 | Index DAX
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | | Pivot

Předchozí klíčová slova

Inflace v eurozóně
Inflace v eurozóně a ve Spojených státech
Inflace v eurozóně v červnu
Inflace v EU v únoru
Inflace ve Velké Británii
Inflace v Evropě
Inflace v Evropské unii
Inflace v Itálii
Inflace v Japonsku
Inflace v Kanadě

Následující klíčová slova

Inflace v lednu
Inflace v lednu 2024
Inflace v listopadu
Inflace v Maďarsku
Inflace v Německu
Inflace v Německu v květnu
Inflace v Německu v prosinci
Inflace v Norsku
Inflace v OECD
Inflace v Polsku
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
Potvrďte prosím... Zavřít