Středa 22. ledna 2025 08:06
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Inflace zvolnila na 11,1 procenta, analytici se obávají o dosažení dvou pct.

12.06.2023 14:35  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 11,1 procenta, inflace tak zpomalila z dubnových 12,7 procenta. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,3 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než v jarní prognóze odhadovala Česká národní banka (ČNB).

Analytici očekávali výraznější zpomalení inflace. Podle nich je za zvolněním jejího tempa hlavně loňská vysoká srovnávací základna. Vyjádřili rovněž obavy o dosažení dvouprocentního inflačního cíle v příštím roce.

Při srovnání se sousedními zeměmi je na tom Česko hůř než Německo a Rakousko. V Německu inflace v květnu byla 6,1 procenta, v Rakousku 8,8 procenta. Naopak Polsko zaznamenalo inflaci 13 procent a Slovensko 13,8 procenta. Nejnižší inflace v Evropské unii byla v Řecku, kde dosáhla 2,8 procenta, nejvyšší v Maďarsku, kde byla 21,5 procenta, vyplývá z analýzy investiční společnosti Portu.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v květnu podle ČSÚ největší vliv ceny týkající se bydlení. Výrazně oproti loňskému květnu rostly ceny plynu a tuhých paliv. Velký vliv na celkové zdražování mají i ceny potravin a nealkoholických nápojů.

"Jediným oddílem spotřebního koše, kde ceny oproti loňsku dokonce klesly, byla doprava, a to především díky snižujícím se cenám pohonných hmot. Například nafta se v květnu na čerpacích stanicích prodávala v průměru za 31,72 koruny za litr, což byla nejnižší hodnota od srpna roku 2021," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Květnová inflace byla o půl procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB. Přispěl k tomu větší než očekávaný pokles cen pohonných hmot a pomalejší růst cen potravin. Nižší, než ČNB očekávala, byla také jádrová inflace, tedy vývoj cen neregulovaných komodit bez potravin a pohonných hmot, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Jádrová inflace dosáhla 8,6 procenta, když ČNB předpokládala 9,1 procenta.

"Inflace v tuzemsku dál poměrně markantně slábne. Pokles meziroční inflace byl ovšem mírnější, než se na trhu očekávalo, a také mírnější než v dubnu," uvedl ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Trend zmírnění meziročního růstu cen pokračoval hlavně díky vysoké základně. Ta v květnu hrála důležitou roli hlavně u cen bydlení, potravin a pohonných hmot," doplnil.

Podle ředitele sekce měnové ČNB Krále bude zpomalování inflace v dalších měsících pokračovat. "Na jednociferné hodnoty se meziroční růst spotřebitelských cen sníží v letních měsících," uvedl. Ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku by se inflace podle něj měla dostat na dvouprocentní cíl ČNB.

Analytici ale varují, že cesta k dosažení dvouprocentního cíle bude ještě dlouhá. "Nadále očekáváme, že návrat ke dvěma procentům bude jen pozvolný a i v příštím roce se inflace bude držet spíše nad horní úrovní tolerančního pásma," soudí analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. V příštím roce by podle něj inflace mohla být 3,7 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK, UniCredit Bank, Raiffeisenbank

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v USA vzrostla na dvě procenta
    Meziroční míra inflace ve Spojených státech v dubnu vzrostla na dvě procenta a dostala se na maximum od...
  • Inflace v USA vzrostla na 2,1 procenta
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 2,1 procenta. To představuje nejprudší tempo růstu za dva a půl roku. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce.
  • Inflace v USA zpomalila na 0,1 procenta
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červenci zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 0,1...
  • Inflace v USA zůstala téměř beze změn
    Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se po srpnovém poklesu v září mírně zvýšily, a to o 0,1 procenta...
  • Inflace výrobních cen v Číně vzrostla
    Výrobní ceny v Číně v září překvapivě vzrostly, a zaznamenaly tak první nárůst za téměř pět let. Přispěly k tomu zejména dražší komodity. Čínský statistický úřad dnes oznámil, že index výrobních cen meziročně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles, a to o 0,3 procenta. Zpráva tak zmírňuje obavy z rostoucího zadlužení čínských podniků.
  • Inflace v září byla 6,9 procenta, pokles předčil očekávání analytiků i ČNB
    Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc v řadě pokračovala v sestupném trendu, když v srpnu činila 8,5 procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny klesly o 0,7 procenta, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Snížení inflace bylo výraznější, než očekávali analytici i Česká národní banka (ČNB). Podle odborníků za poklesem meziročního tempa růstu cen stojí zejména zlevnění potravin a energií.
  • Inflace v zemích EU v září zrychlila na 1,8 %
    Roční míra inflace v Evropské unii v září vystoupila na 1,8 procenta ze srpnových 1,7 procenta. V konečné zprávě to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Za eurozónu potvrdil předběžný údaj z konce září, podle něhož inflace v zemích platících eurem zůstala na srpnové hodnotě 1,5 procenta.
  • Inflace za celý letošní rok bude přes sedm procent, uvádí analýza Cyrrus
    Inflace bude za celý letošní rok nejvyšší od roku 1998 a dosáhne 7,2 procenta. Růst cen bude kulminovat v prvním čtvrtletí, kdy inflace vystoupá na 8,8 procenta, což bude nejvyšší tuzemský čtvrtletní údaj od podzimu roku 1998. Začátkem letošního roku nelze vyloučit ani inflaci přes deset procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou má ČTK k dispozici.
  • Inflace zpomalila, dvouprocentní cíl ČNB je do budoucna na dohled
    Meziroční inflace v Česku v květnu zpomalila na 2,6 procenta z dubnových 2,9 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny nezměnily. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zpomalení inflace bylo razantnější, než očekával finanční trh, podle analytiků za ním stálo zejména zlevnění potravin. Analytici ale upozorňují, že tempo růstu cen služeb zůstává zvýšené. Květnová inflace byla 0,1 procentního bodu nad prognózou České národní banky (ČNB), očekává, že se tempo růstu spotřebitelských cen bude po zbytek roku držet na dohled jejího dvouprocentního cíle.
  • Inflace zrychlila růst na 3,4 pct, byla v souladu s prognózou ČNB
    Spotřebitelské ceny v Česku v červenci meziročně zrychlily růst na 3,4 procenta z červnových 3,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace tak byla v souladu s prognózou České národní banky (ČNB). Podle analytiků je ale výsledek citelně nad očekáváním finančního trhu, očekávané zpomalení inflace se může oddálit až do příštího roku.
  • Inflační report z USA
    Shrnutí obchodování předchozího dne a predikce pro dnešní den.
  • Inflační tlaky v české ekonomice odeznívají jen zvolna, shodují se analytici
    Inflační tlaky v české ekonomice odeznívají jen zvolna, zatím se projevuje zejména zvyšování srovnávací základny cen z loňského roku. Shodují se na tom analytici v hodnocení dnes zveřejněných údajů o únorové inflaci. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční růst cen zvolnil na 16,7 procenta z lednových 17,5 procenta. Pokles inflace na jednocifernou hodnotu očekávají analytici v polovině roku nebo ve třetím čtvrtletí.
  • Inflační tlaky v Česku podle analytiků jednoznačně slábnou
    Inflační tlaky v české ekonomice jednoznačně slábnou, přestože listopadový růst spotřebitelských cen byl mírně nad očekáváním trhu. Shodují se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle dnešního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla v listopadu meziroční inflace 7,3 procenta, proti říjnu se snížila o 1,2 procentního bodu. Výrazné zpomalení meziroční inflace očekávají analytici v lednu. Aktuální vývoj podle většiny z nich umožňuje České národní bance (ČNB), aby už v prosinci zahájila snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek však zároveň upozornil na to, že od konce roku 2019 se spotřebitelské ceny zvýšily o více než třetinu.
  • Inflační tlaky ve službách stále existují
    I přes únorové zpomalení meziroční inflace na dvě procenta z lednových 2,3 procenta stále přetrvávají inflační tlaky ve službách. Upozornili na to analytici, které oslovila ČTK, při hodnocení dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě zdražování služeb bude podle nich důvodem pro další opatrnost České národní banky (ČNB) při snižování úrokových sazeb. V nadcházejících měsících se podle analytiků inflace může zvýšit v řádu desetin procenta.
  • Inflační vodítko pro ECB již dnes
    Evropská centrální banka (ECB) je pozoruhodná svým (někdy až příliš) zvýšeným důrazem na aktuální inflaci v eurozóně...
  • Inflační výhled BoE
    Guvernér Bank of England Mervyn King včera snížil odhad růstu britské ekonomiky i inflační cíl.
  • ING očekává růst EUR/CHF
    Společnost ING (oddělení FX Strategy Research) poskytla svůj pohled na měnový pár EUR/CHF, u kterého očekává posílení.
  • ING: Sázka na růst kurzu koruny vůči euru bude obchodem roku 2017
    Sázka na růst kurzu české koruny bude obchodem roku 2017. Tvrdí to analytici nizozemské banky ING, podle nichž by Česká národní banka (ČNB) mohla již před polovinou příštího roku opustit svůj závazek udržovat kurz koruny poblíž hodnoty 27 Kč za euro. Tak nízko ČNB korunu pomocí intervencí udržuje už téměř tři roky.
  • ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
    Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich závislosti na obchodu. S odvoláním na zprávu analytiků ING Group o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
  • INSEE: Ekonomická aktivita ve Francii je na 65 procentech normálu
    Aktivita domácností i soukromého sektoru jsou ve Francii v důsledku opatření proti dalšímu šíření koronaviru pouze na 65 procentech běžného stavu. Uvedl to dnes francouzský statistický úřad INSEE. Jeho index podnikatelské důvěry zaznamenal v březnu nejprudší propad od roku 1980, kdy se začal zveřejňovat.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank