Jaký je aktuální sentiment amerického akciového trhu?
Pokud se ohlédnu zpět posledních pár týdnů a na to, jak píšou o akciových trzích média a zároveň se koukneme na grafy třech hlavních amerických akciových indexů, tedy Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 a Nasdaq 100, mám pocit, že na trhu začíná panovat lehký, byť zatím velmi opatrný optimismus. Domnívám se ale, že stále není vyhráno a ještě se můžeme dočkat další velké korekce. Zde jsou důvody, proč si to myslím:
1. Inflace a politika FEDu: ačkoli to vypadá, že inflace se opravdu dostává pod kontrolu, zdaleka není na hodnotách, které by FED považoval za uspokojivé. Současný růst akciových indexů, zejména Dow Jones a S&P 500, je tak podle mě stále velmi křehký. Stačí jedna, dvě negativní zprávy ohledně inflace či amerického trhu práce, které si investoři vyloží tak, že FED opět přitvrdí ve zvyšování úrokových sazeb, a domnívám se, že na trhu může dojít k poměrně velké korekci.
2. Recese: slovo recese se sice skloňuje stále, ale mám pocit, že čím dál více zaznívá spojení lehčí recese. Bez ohledu na to, zda recese bude mírná či nikoli, rok 2022 nám krásně ukázal, že jsou sektory a společnosti, které rostou bez ohledu na zbytek trhu. Hlavní vítězové roku 2022 na akciových trzích jsou pro mě dva: jednak energetický sektor, kterému dominovali nejen samotní producenti ropy či plynu, ale i společnosti, které zajišťují distribuci těchto komodit, a dále sektor zdraví a farmacie. Velmi zjednodušeně se dá říci, že akcie lídrů těchto dvou sektorů rostly bez ohledu na to, jak aktuálně vypadaly akciové indexy. I rok 2023 pro mě bude rokem, který jednoznačně bude mít své vítěze a své poražené.
3. Výsledková sezona: výsledkovou sezonu si zatím já osobně překládám jako překvapivou, protože jsem čekala, že výsledky amerických společností za rok 2022 budou o dost horší. Tento týden (od 30. ledna 2023) nás čeká reportovací smršť: své finanční výsledky budou reportovat top společností indexu S&P 500, například Apple, Amazon, Alphabet, Eli Lilly, Meta, Pfizer, McDonald's, Caterpillar a řada dalších. Očekává se, že zejména výsledky společností Apple, Amazon, Alphabet a Meta budou mít vliv na to, zda akciové indexy dále porostou nebo ne.
4. Válka na Ukrajině: ačkoli se mě osobně válka na Ukrajině stále velmi silně dotýká, mám pocit, že pro akciové trhy, zejména pro ty americké, už Ukrajina dávno není téma. Věřím, že pokud by válka skončila, trhy krátkodobě zalije vlna optimismu, ale pokud zůstane současný stav, věřím, že na akciové trhy v Americe to bude mít minimální vliv.
5. Index VIX: o klidné situaci na akciovém trhu vypovídá i index VIX zvaný také index strachu. Jak je vidět na grafu níže, VIX se aktuálně pohybuje kolem poměrně nízkých hodnot. Je důležité si uvědomit, že index VIX je ukazatel volatility na americkém akciovém trhu (počítá se na základě cen opcí na index S&P 500) a pokud se nachází na nízkých, klidných hodnotách, rozhodně to neznamená, že náhle nevyletí nahoru, jak se to stalo v době covidové krize v březnu 2020. Takže já osobně index VIX beru spíše jako potvrzení ostatních faktorů, které při analýze sentimentu beru v potaz.
Výhled na únor a březen 2023
Pokud výsledková sezóna tento týden dopadne dobře a výsledky budou neutrální nebo spíše lehce pozitivní (tedy odpovídající nebo lehce lepší, než byla očekávání analytiků), domnívám se, že stávající opatrný optimismus bude přetrvávat a americké akciové indexy opatrně porostou. Popravdě nečekám, že by výsledky tento týden byly zásadně pozitivní, ačkoli zásadně pozitivní výsledky by si určitě přálo hodně lidí.
Za mě osobně a s ohledem na moji obchodní strategii je současná situace signálem pro nákup akcií. Je ale zásadní zmínit, že to pro mě znamená být hodně selektivní v tom, jaké akcie kupovat, vnímám jako nutnost dodržovat striktní risk management z hlediska velikosti pozic a nastavení stop lossu. Nakupovat v aktuální situaci bez stop lossu bych vnímala jako velmi rizikové, protože trh je dle mého názoru stále v poměrně nejisté fázi, kdy se může nečekaně rychle a hodně propadnout. Exit z pozic bez stop lossu by potom trval velmi dlouho nebo by finančně velmi bolel.
Pokud bych měla tipnout, jak se budou v únoru a březnu 2023 vyvíjet americké akciové indexy, tipuju, že:
- Dow Jones Industrial Average (DJIA) bude atakovat hodnotu 37 000 bodů. V DJIA mají malé zastoupení technologické společnosti a velké zastoupení silné hodnotové firmy, které věřím, že index potáhnou směrem vzhůru.
- S&P 500 by mohl vyrůst k hodnotě 4 300 bodů, ale tam se zastaví a udělá menší korekci směrem dolů.
- Nasdaq 100 – zde by mě popravdě nepřekvapilo, kdyby se Nasdaq 100 vrátil zpět k hodnotě 11 000 bodů. Dle mého názoru se technologický sektor bude z loňského těžkého roku vzpamatovávat pomaleji než jiné sektory, takže mě nenapadá moc důvodů, proč by měl Nasdaq 100 růst.
Týdenní graf amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA):
Týdenní graf amerického akciového indexu Nasdaq 100:
Týdenní graf amerického akciového indexu S&P 500:
Zajímá vás, jak dopadla analýza sentimentu na 4. kvartál 2022?
V září 2022 jsem se zabývala sentimentem amerického akciového trhu a zamýšlela se, co nám může přinést akciový trh ve 4. kvartálu 2022. Pokud vás zajímá, jak jsem se trefila nebo netrefila, odpověď se dozvíte v další části.
Jak to dopadlo ve 4. kvartálu 2022:
Sentiment na akciovém trhu jsem v září 2022 vnímala jako negativní kvůli 4 faktorům:
- vysoké inflaci, se kterou v té době FED stále neúspěšně bojoval,
- vidině dalšího agresivního zvyšování úrokových sazeb,
- nejistotě, jak se vyvine válka na Ukrajině a
- energetické krizi a nejistotě, jak Evropa zvládne zimu bez ruského plynu.
S ohledem na tyto body a negativní sentiment mi nepřišlo, že by byly dány důvody, proč by akcie měly ve 4. kvartále růst. Proto jsem tipovala, že americké akciové indexy znovu poklesnou:
- Dow Jones Industrial Average (DJIA) k hodnotě 30 000 bodů
- NASDAQ k hodnotě 11 000 bodů
- S&P 500 někam zpátky k hodnotě 3 600 bodů
Jak si vedly americké akciové indexy?
Největším vítězem 4. kvartálu je pro mě americký akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA). Ten opravdu v září poklesl, dokonce pod hranici 30 000 bodů, poté se ale odrazil a od začátku října si připsal zisk téměř 20 %. DJIA tímto jenom potvrdil pravidlo, že v horších dobách se investoři odvracejí od dynamických růstových společností a vracejí se zpět k velkým hodnotovým společnostem ze stabilnějších, byť ne tak sexy segmentů trhu.
Toto potvrzuje i pohyb indexu Nasdaq 100, který na podzim rovněž poklesl k hranici 11 000 bodů, ta se ale ukázala jako velmi silný support, která index nechce pustit o moc níže. Zároveň se indexu nedaří růst, technicky je na grafu velmi zajímavá situace, kdy je index v klesajícím trojúhelníku, který tvoří support kolem hranice 11 000 bodů a sestupná trendová čára.
Není překvapením, že index S&P 500 otestoval hranici 3 600 bodů, která ale také krásně zafungovala jako velmi silný support a index nepustila níže. I index S&P 500 je technicky sevřený v klesajícím trojúhelníku tvořeným supportem na hranici 3 600 bodů a klesající trendovou čárou.
Týdenní graf amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA): modrá vodorovná čára znázorňuje hranici 30 000 bodů, modrá vertikální čára znázorňuje datum 12.9.2022, kdy analýza sentimentu pro 4Q 2022 vyšla na fxstreet.cz.
Týdenní graf amerického akciového indexu Nasdaq 100: modrá vodorovná čára znázorňuje hranici 30 000 bodů, modrá vertikální čára znázorňuje datum 12.9.2022, kdy analýza sentimentu pro 4Q 2022 vyšla na fxstreet.cz. Všimněte si na grafu krásného klesajícího trojúhelníku, který tvoří support kolem hranice 11 000 bodů a sestupná trendová čára. Zatím to vypadá, že index prorazí trendovou čáru směrem nahoru, ale dle mého názoru ještě rozhodně není vyhráno a domnívám se, že se rozhodne tento týden podle výsledků společností, které jsou v indexu Nasdaq 100 zastoupené.
Týdenní graf amerického akciového indexu S&P 500: modrá vodorovná čára znázorňuje hranici 30 000 bodů, modrá vertikální čára znázorňuje datum 12.9.2022, kdy analýza sentimentu pro 4Q 2022 vyšla na fxstreet.cz.
Přeji všem pevné nervy a dobré obchody!
Marika Čupa
Disclaimer:
Pravidelně si dělám odhad vývoje akciového trhu, jako takové malé osobní cvičení "nacítění trhu". Odhad je založený primárně na tom, jak já osobně vnímám sentiment, tedy náladu na akciovém trhu. Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního, jako je sentiment trhu. Pokud to tedy vidíte třeba zcela jinak, je to naprosto v pořádku a klidně mi nasdílejte svůj úhel pohledu v komentářích.