Jenže ne tak v dnešní době, kde se na českou ekonomiku hrnou inflační rizika ze všech stran – slabší koruna v kombinaci s vysokými cenami ropy zdražují dovozy, nekončící silný růst mezd už musejí výrobci i obchodníci promítat v domácích cenách a nová vláda svým povolebním rozdáváním miliard jen přilévá olej do hořícího ohně.
Obavy z příliš rychlého posílení koruny ve světle rozšiřujícího se rozdílu v úrokových sazbách ve srovnání s eurozónou tak centrální bankéři z Příkopů mohou ignorovat. Při pohledu na srovnání vývoje jádrové inflace v eurozóně a v ČR je jasné, že ECB může růst úroků odkládat, zatímco v tuzemské ekonomice není na co čekat. Za této situace bude ČNB zvyšovat úrokové sazby, dokud se kurz nedostane pod 25 korun za euro.
Porovnání vývoje meziroční jádrové inflace v eurozóně (první graf) a v České republice (druhý graf):
A vzhledem k tomu, že příští rok touto dobou můžeme čekat v České republice o více než 2 % vyšší úroky než v eurozóně, bude to pro tradery dostatečná motivace k tomu, aby měnový pár EUR/CZK pod 25korunovou hranici stlačili.
Holubičí zasedání ECB by tedy mělo mít omezený dopad na českou korunu. Z ČNB v minulém týdnu zazněly tři relativně silné hlasy pro další růst úrokových sazeb, o kterých se bude rozhodovat příští čtvrtek.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Kombinace relativně slabší koruny a vyšších úroků je pro ČNB v této době navíc mnohem lákavější než naopak. Zaprvé vyšší úroky pomohou rychleji zchladit rozpálený trh nemovitostí a zadruhé při silné domácí poptávce nebude ekonomika tolik nasávat dovozy a zhoršovat obchodní bilanci. Pomalý pokles měnového páru EUR/CZK spolu s kladnými swapovými body by měl být v následujících měsících ziskovým obchodem stejně jako v loňském druhém pololetí.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, investing.com, ECB, ČNB