Ze všeho nejdříve si musíte uvědomit, jaký typ osobnosti jste, jaký je váš rizikový profil neboli, jak velkou pozici budete v rámci jednoho daného obchodu riskovat, kolik budete riskovat v rámci jednoho dne, týdne, měsíce atd. Vývoj na trzích je obecně těžko předvídatelný, měli byste tudíž mít obchodní plán, který bude odpovídat na různé varianty vývoje. Pokud jde o technickou analýzu, existuje spousta různých stylů obchodování, z nichž všechny se liší frekvencí, objemem a velikostí pozice. Zaměřme se nyní na časové rámce, v nichž můžete obchodovat a z nichž každý s sebou přináší jiná rizika, potažmo velikosti pozic.
Pokud bychom začali od nejkratšího časového rámce, budeme se bavit o krátkodobém obchodování. Sem spadá tzv. denní obchodování, scalping nebo high-frequency trading. Zjednodušeně řečeno, každá obchodní pozice, kterou plánujete uzavřít a nedržet ji otevřenou přes noc je považována za krátkodobou. Scalpingem je myšleno velmi krátké obchodování, kdy se otevře a uzavře pozice během několik málo minut, případně vteřin. Riziko zde tkví především ve zvýšené volatilitě, skluzech v plnění objednávek a tom, že zpravidla člověk pro scalping otevírá větší pozice, jelikož vzdálenosti stop-lossů a profit-targetů v pipech jsou nižší než u dlouhodobějších obchodů. Také četnost obchodů je zde vyšší, a proto je třeba si dát pozor i na poplatky účtované brokerskou společností.
High-frequency trading pak znamená otevírání vysokého počtu obchodní pozic ve velmi krátkém čase. Většinou se tímto odvětvím tradingu zabývají velké investiční společnosti či investiční banky, které mají pro tuto činnost vyhrazeny oddělení programátorů a traderů, kteří tvoří algoritmické obchodní systémy. High-frequency trading je tak spíše záležitostí větších institucí či technologicky schopných jednotlivých traderů, kteří si sami umí naprogramovat a spravovat algoritmické obchodní systémy.
Co se týče časových rámců, krátkodobí tradeři často používají denní graf pro širší náhled na daný trh. Poté většinou zkušení obchodníci přecházejí z vyššího časového rámce na nižší, na kterém hledají obchodní příležitosti na základě svých strategií. Monitorují tak obvykle 4hodinové, 1hodinové a 15minutové grafy. Když pak například krátkodobý obchodník rozpozná souběh mnoha různých indikátorů ukazujících býčí trend na denním grafu a 4hodinovém, bude pak na hodinovém či nižším hledat obchody právě do tohoto směru cenového pohybu.
Kromě krátkodobých obchodníků se na trhu můžeme setkat i s dlouhodobými tradery, kteří často považují svou činnost spíše za investování. Pokud plánujete držet jakoukoli měnu po dobu delší než půl roku, měli byste sledovat spíše fundamentální ukazatele, tedy různé makroekonomické indikátory, politické a socio-ekonomické faktory a zaměřit svou pozornost jak na technickou, tak na fundamentální analýzu.
Kromě krátkodobých a dlouhodobých obchodníků můžeme ještě rozpoznávat tzv. střednědobé neboli poziční obchodníky. Jsou to tradeři, kteří drží pozice od několika dní až po nižší jednotky měsíců. Přístup zde je v podstatě stejný jako u krátkodobých obchodníků s tím, že by se také měli částečně soustředit na fundamentální faktory.
Závěrem je nutné dodat, že pro začátečníky je dobré si vyzkoušet všechny druhy přístupů k obchodování a primárně zjistit, který jim je nejbližší a při kterém jsou psychicky co možná nejvíce vyvážení.
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe