Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:21
reklama
Purple trading AI
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Kryptu nikto nerozumie

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Podľa môjho skromného názoru krypto tak skoro nepadne. Poviem vám dôvody, prečo si to myslím.

Na začiatok treba povedať, že krypto téme sa takmer nikto nerozumie. Je len veľmi málo ľudí, ktorí do toho vidia, sú to predovšetkým ľudia z IT sveta a tí, ktorí sa o krypto do hĺbky zaujímajú každý deň. Na začiatok treba charakterizovať skupinu ľudí všemožne volajúcich po splasnutí bubliny.

Definícia ľudí, ktorí kričia, že bublina na kryptomenách čoskoro praskne:

  • Sú to tí, ktorí kryptomeny nestihli kúpiť včas a tým pádom nie sú účastní na krypto rally. Nezarobili, preto sa hnevajú a poháňa ich závisť.
  • Sú to tí, ktorí sa ČIASTOČNE vyznajú vo finančných trhoch a vedia, že po veľkých nárastoch nasleduje veľký pád.
  • Sú to tí, ktorí nerozumejú téme krypto technológií a myslia si, že je to iba mánia, momentálna zábavka.

Veľmi dôležité je povedať, že veľa ľudí cez stromy nevidí les. Je tu kryptosvet a len jedna jeho časť sú kryptomeny. To, o čo sa jedná, je kryptosvet a blockchain. Blockchain pravdepodobne disruptne ekonomiku ako takú a zlepší/zefektívni jej fungovanie. Vidíme okolo seba blockchain? Vidíme niekde jeho využitie? Momentálne takmer nikde. Téma blockchainu ešte len začína, niektoré firmy ešte len začínajú robiť na ňom projekty. Ešte nie je ani len rozšírený, nebodaj ešte v nejakej bubline. Za bublinu môžeme považovať ohodnotenie kryptoMIEN. Môžeme a nemusíme. Viete, kedy praskla tulipánová bublina? Keď začala tulipánové cibuľky nakupovať aj spodná vrstva obyvateľstva, úplne bežní ľudia. Viete, kedy praskla hypotekárna bublina? Keď hypotéku dostal už aj ten, ktorí ani len prácu nemal. V súčasnosti má kryptomeny nakúpené len veľmi malý počet ľudí. Posledný mesiac-dva sa o tom začína písať veľa článkov, točia sa o tom videá a ľudia sa do toho len začínajú dostávať. Ešte potrvá, kým v tom budú masy a masy.

V druhom bode som napísal, že sú to ľudia, ktorí ČIASTOČNE rozumejú finančným trhom. To sú tí, ktorí hovoria, že kvôli tomu, že niečo rastie extrémne nadpriemerne, musí to zákonite hneď padnúť. Nemusí. Každý pád má svoj dôvod. Opakujem, dôvod. A to, že nejaké aktívum je drahé, nie je dôvod na pád jeho ceny. Viď cenu akcií Amazonu, Netflixu a pod.

Trhová kapitalizácia kryptomien je 245 miliárd dolárov, trhová kapitalizácia všetkých svetových akcií je vyše 40 biliónov dolárov. To je 0,61% podiel na svetových akciách, inak povedané, takmer nič. Prečo vieme o veľkých bublinách z minulosti? Lebo boli veľké a mali dopad na mnohých, momentálne táto podmienka splnená nie je.

Áno, raz tá bublina praskne a bodaj by som z kryptomien vyšiel tesne predtým, ale to chceme mnohí. Uvidíme, či to stihneme alebo nie. Myslím si, že kryptobublina praskne až vtedy, keď v tom budú vo veľkom zapojení bežní ľudia a predovšetkým firmy. Keď už aj taká Coca Cola bude robiť biznis cez blockchain, keď investičné firmy budú mať obrovské podiely svojich portfólií zainvestované v kryptomenách. A vtedy sa ten trh len prečistí a pôjde ďalej. Pretože blockchain je budúcnosť väčšia než internet.

Ing. Martin Babocký

Hodnocení článku:
Klíčová slova: LES | Rally | ČEZ | Aktivum | Trh | ING | Firmy | Kryptoměny | Blockchain |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kryptomeny zažili najhorší týždeň za posledné roky. Pôjde Bitcoin na nové dno?
    Minulý týždeň sa zapíše do histórie kryptomien ako rekordný – bohužiaľ však rekordné poklesy. Nejdem tu už rozoberať celkovú situáciu na trhoch a odvolávať sa na klasické trhy a vírus. Rád by som rozobral podrobnejšie grafy. Bitocin vznikol v roku 2008 a odvtedy v podstate nečelil žiadnej finančej kríze. O tom ako bude Bitcoin reagovať v čase krízy sme sa zatiaľ mohli len dohadovať. V tejto situácii ide halving aj všekto kryptomenový fundament absolútne bokom. Hlavným fundamentom je korona vírus a to ako sa jednotlivé ekonomiky s ním vysporiadajú. Poďme už však na tvrdú technickú analýzu a špekulácie odložme boko.
  • Kryptoměny znovu rostou, co můžeme čekat v příštích měsících?
    Před rokem, v listopadu 2022, padlo FTX, druhá největší kryptoměnová burza světa. Byl to poslední hřebík do rakve. Bitcoin klesl na cenu 15 tisíc dolarů, svět krypta byl na kolenou. Těžko bychom hledali v tu dobu někoho, kdo očekával, že za pouhých 12 měsíců bude BTC znovu atakovat hranici 40 000 USD, přesto tomu tak je. Je ale toto tempo růstu udržitelné? V tomto článku se podíváme čtyři hlavní faktory, které mají potenciál hýbat kryptoměnovým trhem v příštích měsících.
  • Krypto report
    Rok 2018 bol pre kryptomeny viac než zlý. Bol najhorší v dolárových hodnotách a trhová kapitalizácia poklesla z $900 mld. Až na $100 mld. Momentálne kryptomenový trh zažíva jeden z najdlhších poklesov (viac ako 400 dní) a percentuálne sú všetky kryptomeny dole približne 80-90%. Aký je náhľad do budúcna? Pozrime sa na rôzne udalosti ktoré môžu určiť ich budúci smer.
  • Krypto revoluce! ETF na BTC je zde! | Investiční Memento #62
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 62. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Krypto trh bude rásť! Čo však treba nakúpiť?
    Kryptomeny predviedli jedno z najväčších fiásk za posledné roky, kedy celý trh padol len behom pár dní o stovky miliárd dolárov. Tento pokles spôsobilo viac faktorov, no vyvrcholil ho pád jednej z tedajších najväčších kryptomien vo svete, Terra (LUNA). Tento token mal na svojom vrchole hodnotu 50 milárd dolárov a teraz má hodnotu tak 100 mil. dolárov. Aké kryptomeny nakúpiť aby sa vám toto nestalo?
  • Krypto trh dostal nafrak! Dokáže sa zotaviť?
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a to platí hlavne teraz. V máji 2021 si zažil krypto trh obrovský šok kedy všetko padlo aj o 50% a krvavý máj máme aj tento rok. Celý krypto trh je v downtrende už od novembra 2021, no teraz to vyzerá že si aspoň dočasne našiel dno. Čo sa oplatí sledovať a obchodovať? Pozrime sa na sentiment trhu cez index strachu a chamtivosti a Bitcoin a Terru.
  • Krypto trh na maximá?
    Posledných pár týždňov nám kryptomenový trh z pohľadu ceny tých najväčších kryptomien neprinieslo takmer nič (okrem šialeného rastu BNB alebo optimizmu ohľadom ceny XRP po súdnych procesoch). Najmä Bitcoin alebo Ethereum ale nerobili žiadne významné pohyby, či už smerom hore alebo dole a videli sme tak po dlhšom čase čiastočné obdobie stagnácie či akumulácie (každý si to určite nazve podľa seba). To sa nám ale postupne mení, keďže sa zdá, že sa postupne najmä kryptomeny z TOP 10 poriadne prebúdzajú a začínajú sa šplhať nad svoje doterajšie ATH. Aj keď žiadna z nich ešte nespravila nejaký extrémny alebo rozhodný pohyb smerom hore (opať treba doplniť, že okrem BNB či XRP a dokonca už aj Dogecoin), ideálne podporený poriadnym volume, aj tak sa už vieme zamýšľať nad tým, či kryptomeny práve teraz nechytia druhý dych a nevytlačia sa zase o pár podstatných cenových hladín vyššie.
  • Krypto výhľad: Ethereum a Cardano
    Celý kryptotrh padá ako nikdy predtým a miliardy dolárov miznú z trhov na týždennej báze. Zatiaľ čo Terra Luna odštartovala krach kryptotrhu, zdá sa, že kolaps FTX môže znamenať koniec medvedieho trhu.
  • Krypto výhľad na Bitcoin, Ethereum a Polygon
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a to vďaka Rusku sme mohli vidieť ešte väčšie extrémy. Behom jedného dňa trhy padli o 10-20% a ďalší deň zasa späť. Toto je raj pre traderov, no peklo pre investorov keďže je to mätúce a veľa ľudí rozmýšla kedy nakúpiť. Poďme sa pozrieť aký je aktuálne trend a kam pravdepodobne krypto trh smeruje.
  • Krypto výhľad: Solana, Sushiswap a Haven Protocol
    Kryptomeny sú jedni z najvolatilnejších trhov a posledné výpredaje o tom museli veľa traderov a investorov presvedčiť. Za posledné mesiace krypto trh stratil viac ako 2/3 svojej celkovej hodnoty a veľa signálov začína naznačovať, že sa blížime k potenciálnemu dnu. Ak už teda nakúpiť nejaké kryptomeny, ktoré by to boli? Poďme sa pozrieť na Solanu, Sushiswap a Haven protocol.
  • Která finanční aktiva prosperují z iráckých nepokojů?
    Iráčtí radikálové nezastavitelně postupují napříč republikou a postupně získávají pod svoji kontrolu stále více území. Bagdád už ztrácí moc nad hranicí se Sýrií. Na Blízký východ počátkem týdne dokonce zamířil i americký ministr zahraničí John Kerry.
  • Která investice na Trumpa nedá dopustit?
    Od amerických prezidentských voleb uběhlo 11 měsíců a leckde můžeme pozorovat, že opojení republikánským vítězem Donaldem Trumpem už z velké části vyprchalo. Takový americký dolar třeba během léta výrazně oslabil, když mu nijak nepomáhal chaos v administrativě a komunikaci Bílého domu.
  • Která komodita je v letošním roce zatím nejziskovější?
    Hliník, průmyslový kov, který je široce využíván ve všech oblastech výroby od produkce plechovek na nápoje, až po automobilové karoserie, se letos řadí mezi nejziskovější komodity. 15 procentním nárůstem ceny překonal v prvních 4 měsících letošního roku výkon zinku, a to o 2,7 procenta a mědi o 3,7 procenta. Tento kov zatím dosáhl v letošním roce nejvyšší ceny na úrovni 1 980 amerických dolarů za tunu.
  • Která měna je další na ráně?
    Turecko v loňském roce ukázalo učebnicový příklad měnové krize. Místní centrální banka ve světle slábnoucího kurzu domácí měny a rostoucí inflace až příliš dlouho váhala se zvyšováním úrokových sazeb, aby podpořila politicky žádoucí ekonomický růst. Po výprodejích tureckých aktiv zahraničními investory se nyní turecká lira nachází o několik desítek procent níže, země je bez devizových rezerv a potácí se v recesi doprovázenou 20procentní inflací.
  • Která měna se hodí pro carry trade?
    Příměří v obchodních válkách, nízká volatilita a chuť investorů po rizikových aktivech nyní přeje oblíbenému typů forexových obchodů, a to carry tradingu. Nákup vysokoúročených měn proti bezpečným přístavům bez úroku totiž může přinést jak kurzový, tak i swapový zisk. Z obchodovatelných měn jsme proto vybrali 2 s nejvyšším úročením, na které se podíváme trochu více do detailu.
  • Která měna spadne až na dno?
    Ve světle aktuální nejistoty na trzích můžeme uvažovat o tom, jestli propad některých měn má fundamentální základ. Nebo jestli přece jen u vybraných měn nejde o stádové chování spekulantů, kteří mají v podobných situacích tendenci házet všechny zajíce do jednoho pytle. V prvním případě by totiž kontrariánský nákup nedával příliš velkého smyslu, naopak v druhém případě je s velkou pravděpodobností otevření long pozice dlouhodobě ziskové s tím, jak se bude časem měna vracet ke své fundamentální hodnotě.
  • Která měna také chytne virus?
    Coronavirus zní jako hodně temné zaklínadlo z Harryho Pottera a zdá se, že kouzelnou moc má i v reálném světě, především pro vyvolání paniky na finančních trzích i jinde. Celá aglomerace Wuhanu je úplně izolovaná, British Airways zrušily všechny lety z a do Číny a můžeme pokračovat dále. Tato epizoda si tak vyžádá negativní dopad na čínskou a tím pádem i globální ekonomiku.
  • Která měna těží nejvíce ze zlatých časů globální ekonomiky?
    Ve světové ekonomice aktuálně není žádná země, která by globální růst stahovala dolů. Po recesi Ruska a Brazílie z roku 2016 se daří zvyšovat HDP snad všude. Eurozóna roste nejrychleji za 10 let, Japonsko i Spojené státy také zařazují vyšší rychlostní stupeň a Indie s Čínou také na své poměry slušně expandují.
  • Která riziková měna je levná?
    Víkendového strašáka v podobě ohlášení výrazného zvýšení cel na zboží proudící z Číny do Spojených států ze sebe trhy ještě zdaleka nesetřásly. Americké akcie tento týden ztrácejí už přes 3 % a japonský jen vesele posiluje dál. I česká koruna se obchoduje na slabších úrovních proti euru, byť minulý týden došlo ke zvýšení domácích úrokových sazeb na rovná dvě procenta.
  • Které akcie těží z umělé inteligence? | Investiční Memento #22
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 22. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
Purple ebook obchodování ropy