Nezodpovědnost centrální banky se ekonomice dříve nebo později vrátí, a to zvlášť platí pro země emerging markets, které dosahují deficitu běžného účtu a musí si tak na provoz hospodářství půjčovat v zahraničí. Rýsuje se podobný příběh i jinde s možnou obchodní příležitostí?
Vypadá to, že za dalším takovým příkladem nemusíme chodit daleko. Centrální banka v Budapešti totiž už několik čtvrtletí úspěšně ignoruje do běla rozpálenou maďarskou ekonomiku a nechává úrokové sazby na historickém minimu. Úročení 0,9 % p.a. s depozitní sazbou stále v záporu podle mého názoru neodpovídá situaci, kdy maďarské HDP roste o více než 5 %, jádrová inflace se blíží k 4 % (viz graf) a mzdy rostou již třetím rokem po sobě dvouciferným tempem.
Vývoj jádrové inflace a hlavní úrokové sazby v Maďarsku (v %):
Jedinou polehčující okolností pro maďarskou centrální banku (MNB) budiž inflační cíl ve výši 3 %, což může držet jestřáby více při zemi než například u nás v České republice. Reálné úrokové sazby po očištění o inflaci jsou ale o to nižší a budou odrazovat domácnosti od spoření.
Nyní je ještě maďarský forint podporovaný zahraničními investicemi, které Maďarsko díky evropské konjunktuře stále dokáže přilákat. Znehodnocení forintu oproti euru tak prozatím není zásadní a jde o jednotky procent ročně. Stabilita ale nemusí být věčná – běžný účet se již v posledních dvou čtvrtletích nacházel v deficitu a maďarské devizové rezervy se ztenčily pod 20 % HDP, což je u malé otevřené ekonomiky velice nízké číslo.
Vývoj bilance běžného účtu v Maďarsku (v mil. EUR čtvrtletně):
S možným příchodem nejistoty a rostoucími rizikovými přirážkami je tedy maďarský forint v první řadě měn, kterých se začnou investoři zbavovat a raději nakupovat americký dolar nebo japonský jen. Spekulativní výprodeje forintu a rostoucí volatilita při skokovém růstu měnového páru EUR/HUF se také nedají vyloučit, zvlášť pokud se MNB v letošním roce neodhodlá zvýšit úrokové sazby a začít pracovat na hladkém přistání Maďarska. Příklad z Turecka je totiž více než odstrašující.
Vývoj měnového páru EUR/HUF (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg