Odpověď nám nejspíš dá právě vývoj sentimentu na finančních trzích spojený s druhou vlnou rozšiřování nákazy. V případě prudkého tuzemského nárůstu nákazy a plnících se nemocnic může EUR/CZK směřovat ještě nějakou chvíli vzhůru. Čistě z fundamentálního pohledu by ale měla být na tom česká koruna dobře. Ekonomika oživuje až překvapivě silně díky rychlému návratu produkce automobilek do předkrizové normy.
Prognóza ČNB, meziroční změna HDP v % v ČR:
Podle mého odhadu se meziroční pokles hospodářství v aktuálním čtvrtletí bude pohybovat někde mezi 4-5 % a nepůjde o 10procentní propad, se kterým počítá poslední prognóza ČNB (viz graf). Právě tato vysoká revize HDP směrem vzhůru spolu s vytrvalou inflací nad 3 procenty by měla začít probouzet jestřáby v bankovní radě ČNB a postupně tlačit korunu na silnější úrovně. Zvlášť když vezmeme v úvahu mohutnou předvolební fiskální stimulaci, která by měla dále silně podporovat poptávku skrz spotřebu domácností.
Zdá se, že dluhopisový trh toto riziko vyšších úrokových sazeb v Česku již bere v potaz. Výnos 10letého českého dluhopisu se na konci srpna dostal nad 1 % a spread vůči stejně datovanému německému bundu se rozšířil na maximum za poslední 4 měsíce (viz graf). Úrokové sazby by tak v České republice měly jít nahoru mnohem dříve než v eurozóně.
Vývoj spreadu mezi výnosy 10letých českých a německých vládních dluhopisů (v bazických bodech, 0,01%):
Není se co divit. Evropský měnový blok se v srpnu dostal do deflace a jeho HDP se za první pololetí propadl ještě o 3,5 % hlouběji než v Česku. Ultrauvolněná měnová politika Evropské centrální banky tak bude moci pokračovat v záporných úrokových sazbách i kvantitativním uvolňování. Prodej EUR/CZK se tak zdá být zajímavou obchodní pozici, opatrnější tradeři si ale počkají na případné oslabení koruny do pásma 26,70-27,00 živené negativní náladou na finančních trzích.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČNB, Eurostat, MT4, worldgovernmentbods.com