Investování do cenných papírů se stává zajímavou alternativou ke klasickému spoření, které v posledních letech nepřináší úplně nejlepší výsledky. Jak začít investovat na burze pokud nemáte žádné zkušenosti ani znalosti finančního trhu? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v následujícím textu.
Výběr brokera a poplatky za obchodování
Pro investování na burze budete potřebovat brokera neboli společnost, která vám nákup cenných papírů zprostředkuje. Zabývají se tím banky a specializované brokerské společnosti. Nákup cenných papírů dnes probíhá standardně pouze přes internet. Jako začínající investor musíte při výběru brokera hledět nejen na reputaci společnosti ale zejména na výši poplatků, které za každý obchod platíte.
Drobným investorům nevyhovují většinou poplatky bank, které mají často stanovené fixní minimum za každou transakci. Dnes již není problém najít lowcost brokera s minimálními poplatky vhodného pro investování v menších objemech. Ověřte si u něj ale také nabídku dostupných akcií a fondů či minimální objem obchodu, což jsou parametry, které mohou výběr silně ovlivnit.
Investování na burze není o vložených milionech ani o velkém riziku
Burza vždy znamená určité riziko. Nesmíte ovšem zaměňovat dva odlišné přístupy, kterými jsou a) trading a za b) dlouhodobé investice. Zatímco první je opravdu vysoce riziková spekulativní záležitost, dlouhodobé investování je bližší klasickému spoření. Oproti tradingu představuje investování výrazně nižší riziko. Zároveň nabízí větší potenciál zhodnocení než bankovní produkty.
Do čeho můžeme investovat?
Dlouhodobý investor preferuje téměř výhradně investice do akcií a dluhopisů, které drží v majetku řádově několik let. Právě dlouhá doba držení většinou přináší očekávaný výnos. Obecně platí, čím déle, tím lépe je možné svoje peníze zhodnotit. Dobře provedená dlouhodobá investice dokáže většinou překonat i ekonomické krize. Během let navíc můžete inkasovat dividendy z akcií, což váš příjem ještě zvyšuje.
Aby toho nebylo málo, veškeré výnosy z prodejů akcií jsou po třech letech držení akcie osvobozeny od jakékoliv daně, čímž stát motivuje občany právě k dlouhodobým vkladům.
Jak začít investovat na burze a omezit riziko
Riziko ztráty je věc, které se nedá nikdy úplně zbavit. Dá se však jednoduše eliminovat pomocí osvědčeného postupu práce s rizikem.
Diverzifikace investičního portfolia
Pod tímto názvem se rozumí naprosto jednoduchá věc, kterou je rozložení rizika pomocí investice do většího množství cenných papírů. Prodělek na několika akciích je reálná varianta i po několika letech investování. Pokud však držíte akcie řekněme, patnácti a raději ještě více firem, je méně pravděpodobné, že všechny z nich půjdou dolů. Ve většině případů převážná část portfolia nějakým způsobem roste. Konkrétní ztráty se tak vykompenzují růstem ostatních složek vašeho portfolia.
- Důležité je diverzifikovat do různých typů akcií - z odlišných odvětví ekonomiky a různých zemí.
Pokud jste opravdu konzervativní investor a případná ztráta vás trochu straší, tak můžete například třetinu portfolia držet ve státních dluhopisech, které sice nepřinesou více než několik málo procent ročně, zato patří mezi jistější formu investic.
S kolika penězi můžu začít investovat?
Vzhledem k cenám akcií a minimálním objemům obchodu lze doporučit částku alespoň 25 tisíc korun. Za tyto peníze již můžete vytvořit portfolio s náznakem diverzifikace.
Akcie a dluhopisy nejsou jediný způsob, jak začít investovat na burze. Velmi zajímavou možností pro opravdu drobné investory tvoří ETF fondy.
ETF fond je velmi zjednodušeně soubor akcií, který si koupíte na burze za určitou tržní cenu. Nabízí hned několik zásadních výhod:
- Jsou ze své podstaty částečně diverzifikované - fond obsahuje většinou desítky různých akcií dle zaměření fondu
- Za ETF zaplatíte daleko méně, než kdybyste v něm obsažené akcie kupovali jednotlivě
Koupí jednoho ETF defakto získáte několik desítek akcií. Je to vlastně takové mini diverzifikované portfolio. Můžete si navíc vybrat z desítek ETF, které obsahují akcie z různých oborů a regionů. Vzhledem k velmi nízkým cenám jsou ETF je investiční nástroj i pro osoby s titěrným kapitálem
Většina brokerů má však nastavený minimální objem nákupu pro ETF nebo poplatky znevýhodňující příliš malé nákupy.
Limity ale začínají již na úrovni 50 - 100 EUR či USD. Pro první investici vám tak stačí zhruba tisíc korun. ETF navíc nemusíte téměř nijak hlídat a jediná mírná nevýhoda je správní poplatek, který však činí relativně nízkých 0,3 - 0,6 % ročně. Stejně jako u akcií vám náleží podíl na dividendách.
Srovnání akcie a ETF fondů
Akcie
- Musíte akcie dopředu dobře vybírat (tzn. získat určité znalosti)
- Při dobrém výběru potenciál růstu až o desítky procent ročně
- Vytvoření diverzifikovaného portfolia stojí minimálně několik desítek tisíc
ETF
- Jednoduchý výběr ETF podle odvětví ekonomiky nebo regionu - minimální nároky na investiční znalosti. Akcie obsažené ve fondu vybírají profesionální investoři
- Všeobecné akciové ETF jsou samy o sobě slušně diverzifikované
- ETF mívají nižší výnos oproti dobrým akciím. Ve špatných časech ale většinou méně ztrácí
- Každoroční drobný poplatek nehledě na výnos
ETF, akcie a dluhopisy jsou v podstatě vše, co dlouhodobý investor potřebuje. Není problém tyto nástroje vzájemně kombinovat a dosáhnout velmi širokého rozložení rizika. Z dlouhodobého hlediska by měly vaše výnosy dosáhnout rozhodně lepších výsledků než u spořicích produktů bank.
Tým Admirals (Admiral Markets)