Benjamin Graham je ve světě považován za jednoho z nejznámějších investičních filozofů. Warren Buffett byl jeho studentem a prohlásil o Benjaminovi, že je to nejchytřejší člověk, kterého kdy potkal. Sice nepatřil mezi miliardové investory a jeho majetek po smrti byl odhadován na necelé 3 miliony dolarů, ale jeho odkaz a myšlenky poznamenaly nespočet investorů, kteří díky jeho radám zbohatli a získali veliké jmění.
Graham dosahoval přibližně ročního zhodnocení okolo 20 %. Navíc se mu to povedlo v době, kdy byl nákup akcií velice hazardní. Graham však nakupoval akcie způsobem, který mu zajistil jak nízké riziko, tak vysokou návratnost.
Tvorba bezpečnostního polštáře
Jedním z nejzákladnějších principů, které Graham pořád dokola připomínal, byl bezpečnostní polštář (Margin of Safety). Tímto se rozumí ochrana proti nepříznivému vývoji. K tomuto pravidlu ho dovedla krize ve dvacátých a třicátých letech. Základní myšlenka celého principu je taková, že je důležité vyhledávat ty akcie, jejíž hodnota musí dostatečně přesahovat její zaplacenou cenu. Díky tomu nám investice nejenže poskytne vysokou návratnost, ale navíc se i minimalizuje riziko dané investice. Zjednodušeně řečeno, Graham se snažil nakupovat aktiva za 50 centů, přičemž jejich pravá vnitřní měla být 1 dolar.
Nákup podhodnocených akcií je skutečně snad jednou z nejdoporučovanější strategií. Pokud na jednu takovou příležitost narazíte, málokdy se stane, že by vám investice nevykouzlila úsměv na tváři. Naopak poté, co trh vyhodnotí, že hodnota by měla být mnohem větší, než je momentálně, můžete si být jistí, že budete řádně odměněni. Koupit však levnou akcii, není tak úplně jednoduché a stojí za tím spousty času při kterém vybranou akcii a trh musíte analyzovat.
Zvolte si svou cestu investora
Graham rozlišoval investory na 2 skupiny - pasivní a aktivní. Podle něj mají lidi na výběr buď skutečně vložit čas, úsilí do analýzy trhu a stát se tak úspěšnými investory, nebo být pasivním investorem, který bude do investování vkládat menší úsilí a čas, ale na druhé straně jeho návratnost nebude pravděpodobně tak velká. Z jeho principu vyplývá, že riziko není jediný aspekt, podle kterého se určuje vaše výnosnost. Velmi záleží i na míře investovaného času, který do trhu vkládáte. Podle toho se pak může odvíjet i váš investiční úspěch.
Dnes je nákup indexů, které kopírují trhy velice oblíbený. Dokonce se ukazuje, že tento způsob je i efektivnější než aktivní investování. Nicméně, pokud se naučíte dobře analyzovat akcie stále můžete dosáhnout lepších výsledků, než když se rozhodnete kopírovat průměr celého trhu.
Graham dále rozděluje ty, kteří nakupují akcie ještě na další 3 tábory. Prvními 2 jsou spekulanti a investoři. Totiž ne všichni obchodníci na akciových trzích jsou investoři. Pokud člověk nakupuje bez řádných znalostí a dovedností, riskuje více, než si může dovolit tento člověk se nazývá spekulant. Na druhé straně investor nakupuje po určité analýze, diverzifikuje portfolio a snaží se hledat vnitřní hodnotu podniku.
Graham se ještě zmiňuje o „inteligentní spekulaci“. Zde se jedinec musí zaměřit na kvantifikovatelné informace a vychází z výpočtu pravděpodobnostních scénářů. Pokud je pravděpodobnost na straně investora a jeho nákupu, pak je inteligentní operaci uskutečnit.
Pokud se věnujete trhům, nebo vás zajímají dlouhodobé investice určitě si přečtěte knihu inteligentní investor, abyste vaše schopnosti posunuli zase o trošku dál.
Tým Admiral Markets