Brexit by nemusel v důsledku být pro centrální banku žádnou katastrofou. Pokud se ve Velké Británii nesníží poptávka nijak radikálně, tak by mohl strach okolo vystoupení Británie z EU pomoci Bank of England při rebalanci místní ekonomiky a zároveň k plnění jejích cílů.
Dodání nové likvidity do sytému spolu s odlivem spekulativního (a částečně i reálného) kapitálu by způsobilo dostatečné oslabení britské libry, která by se zajisté podívala níže v řádu vyšších jednotek procent a prolomila nová minima oproti americkému dolaru. Tento vývoj nahrává jak postupnému růstu inflace k dvouprocentnímu cíli BoE, tak i ke zmírnění obrovského schodku v zahraničním obchodě, kterého aktuálně britská ekonomika dosahuje.
Meziroční vývoj jádrové inflace ve Velké Británii:
Mimo jiné by strach z Brexitu pomohl zchladit přepálený trh s nemovitostmi v Londýně a jeho okolí, který je už delší dobu trnem v oku centrální banky. Odliv kapitálu by totiž dokázal držet dlouhodobé úrokové sazby, od kterých se odvíjí hypotéky, na vysokých úrovních a navíc nejistota ohledně legislativy odradí spekulativní nákupy ze zahraničí.
Až už referendum dopadne jakkoliv, tak tržní sentiment už působí negativně na ostrovní ekonomiku a bude zpomalovat její růst po celý letošní rok. V krátkém období tedy není nad čím jásat, ale celkově by mohla slabší libra zajistit zdravější růst Británie v budoucnu.
Z pohledu na graf to ale vypadá, že libra v poslední době mírně posiluje, než aby ztrácela. Z našeho pohledu však vývoj na měnovém páru GBP/USD zohledňuje spíše obecné oslabení dolaru než sílu libry. Kurz v blízkosti 1,4500 se tak zdá být atraktivní k prodeji. Pro short hovoří jak popsaný scénář, tak fundamentální pozice britské ekonomiky. Nesmíme ale zapomenout, že short GBP/USD v této době je jistou spekulací na vystoupení Británie z EU, jehož výsledek je značně nejistý.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz