V diskusi pod článkem: Konzervativní zkreslení – Je důležitější historická analýza nebo současné dění, proběhla zajímavá debata ohledně přínosů testování obchodní strategie na dlouhých časových řadách, které obsahují cenové pohyby za 5 a více let. Původně jsem se chtěl podělit o svůj názor do diskuse, ale přišel jsem na to, že toho mám na srdci více, takže bych se o tomto tématu mohl dále rozepsat.
Proto jsem si na následujících řádcích dovolil popsat svůj pohled na backtestování obecně, protože jsem touto činností strávil pár let a zároveň bych také rovnou vysvětlil, proč backtesting již nepraktikuji. Jsem diskreční obchodník, takže to co napíši, nemusí zcela platit pro AOS systémy.
Co vlastně backtestovat
Asi jako většina obchodníků jsem začal s backtestováním nějakých mých obchodních myšlenek, které jsem ověřoval na historických datech. Tomuto tématu se moc věnovat nebudu, protože to je ve skutečnosti slepá ulička. Problém backtestování obchodní myšlenky totiž spočívá v tom, že je „tupě“ testován pořád ten samý pattern, vstup a výstup v čase. Takto ale obchodní systémy nevznikají, protože patterny jsou v jednom období ziskové a v jiném ztrátové. „Tupé“ obchodování patternů vede tak akorát k dlouhodobé nule a to ještě v tom lepším případě.
Omlouvám se za výraz „tupé“ nic výstižnějšího mě nenapadlo.
Úkolem backtestingu by mělo být primárně zjistit, v jakých obdobích strategie peníze vydělává a v jakých je prodělává. Na základě toho pak následně stanovovat řízení kapitálu. Ve ztrátových obdobích snižovat objem obchodů, v ziskových obdobích objem obchodů zvyšovat. (Objemem obchodů myslím lotáž, ne frekvenci). Toto je podle mě největší problém traderů při backtestování. Moc se zaměřují na strategii a zcela ignorují řízení peněz.
Dlouhé časové řady
V první řadě backtestování diskreční obchodní strategie na několikaleté historii (pokud neobchodujete měsíční TF), je velmi časově náročné, spíše bych řekl, že je to nemožné provést. Zde bych rád začínajícím traderům doporučil, aby neztráceli čas backtestováním tím stylem, že posouvají cenový graf s jedním TF a tam hledají patterny, které by obchodovali. Je to ztráta času a mnohem více vám dá paper trading nebo mikroloty na reálu.
Testování na dlouhých časových řadách je také trochu zkreslující. I kdyby strategie vykazovala konečnou ziskovost se zajímavým zhodnocením, tak během realizace zhodnocení určitě dojde k drawdownu (DD), který může trvat i několik měsíců. Zde vstupuje do hry psychologie, protože málokterý diskreční obchodník psychicky zvládne několik měsíců peníze prodělávat a udržet si pozitivní pohled na svůj trading.
Shrnutí
To, jestli je obchodní strategie schopna generovat zisk, se pozná i na kratších časových řadách, než jsou měsíce nebo roky. Také si myslím, že obchodník o své strategii zjistí více, když jí bude například měsíc obchodovat, než kdyby jí pět let backtestoval. Backtesting je svým způsobem až moc dokonalý a při reálném tradingu do hry vstupují záležitosti, které se natestovat nedají. Nejde třeba natestovat nemoc, kdy ležíte, zatímco trhy by sázely jeden zisk za druhým. Také nejste u PC 24/7, abyste mohli řídit obchodní pozici na 100 % podle obchodního plánu. Diskreční obchodování není o naprosté dokonalosti, ale o tom, jak se řídí peníze v období zisků a v období ztrát.
Martin Klass