Zpětné testování v praxi
Kvalitně provedené zpětné testování umožňuje číselně, a často i graficky simulovat konkrétní výsledky obchodní strategie. To znamená, že obchodníci mají tímto způsobem například možnost zjistit, kolik obchodů by se celkově ve vybrané časové periodě zrealizovalo, jaký počet z toho by skončil v zisku/ztrátě, a v neposlední řadě je takto možné zjistit nejen nejvyšší drawdown za určité období (pokles kapitálu na obchodním účtu) a také i nejvyšší účetní růst.
Některé důležité výhody Back-testingu:
Zjištění potenciální úspěšnosti strategie bez potřeby reálného obchodování
Poskytování informací o maximálním drawdownu (často slouží pro správné nastavení risk-managementu)
Některé nevýhody Back-testingu:
Dosažené výsledky jsou relevantní pro minulost, ale ne pro budoucnost (při budoucím obchodování je toto třeba vzít v potaz – výsledky se mohou v budoucnu značně lišit)
Pro kvalitní Back-testing je třeba mít kvalitní a správné informace o vývoji instrumentu (mnohdy obchodníci disponují pouze krátkodobou historií, nebo dokonce značně zkreslenou)
Forward-testing
Jedná se o testování obchodní strategie takzvaně nanečisto. Tento typ testování je mnohem složitější, často i časově náročnější a také důležitější, než výše uvedený Back-testing. V jednoduchosti lze říci, že v tomto případě jde o simulování reálného tradingu určité strategie přímo na živém trhu a výsledky proto nelze získat dopředu. Forward-Testing je možné realizovat hned s pomocí dvou forem, kdy první méně kvalitní, ale zato bezpečnější formou je testování simulace tradingu prostřednictvím papíru „Paper-Trading“, v rámci kterého obchodníci testují své strategie tak, že vše zapisují na papír.
Paper-Trading
Při papírovém obchodování je nezbytné, aby obchodníci byli nadmíru disciplinovaní a zapsali každý opravdu každý obchod, čas, důvody pro vstup, a tak dále, ještě v tu samou chvíli, kdy trh vytvořil konkrétní podmínky, na základě kterých je v rámci dané obchodní strategie počítáno se vstupem do obchodní pozice.
V případě, kdy obchodníci zapisují tyto informace až s určitým zpožděním, tak často vznikají zkreslení (př.: zapsání o něco jiné vstupní ceny, než za kterou se obchodovalo v době splnění podmínek) a spekulace (př.: hmm, tento obchod bych nejspíše neudělal), které nakonec mají za následek, že celý Forward-testing končí jako pouhá ztráta času.
Testování na reálném účtu
Další možností je Forward testování pomocí reálného obchodního účtu (investují se pouze minimální prostředky, které má obchodník vyčleněny právě na testování), kde na rozdíl od papíru obchodník riskuje již svůj kapitál, což znamená, že u převážné většiny lidí vstupuje do „hry“ už také osobní psychologie a vše se tak v tomto případě maximálně přibližuje finální realitě.
Závěr
Mohlo by se zdát, že pro testování strategie je důležitý pouze Forward-testing, zatímco Back-testing se může jevit zcela zbytečným. A přeci tomu není tak! Podstatou Back-testingu totiž je zjištění, zda má konkrétní strategie smysl. Pokud ano, pak přecházíme k Forward testování. Kdyby totiž obchodníci vypustili zpětné testování a začali okamžitě Forward testováním, pak by v případě „nesmyslné“ strategie docházelo ke zbytečným ztrátám času, který je v tomto odvětví opravdu k nezaplacení.
Dalším důležitým faktorem je, že Back-testing hodnotí již zmíněnou smysluplnost strategie, zatímco Forward-testing hodnotí, zda konkrétní trader dokáže s touto strategií dosáhnout konzistentních výsledků, či ne.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 72,1% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. října 2019 do 30. září 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.