Chuť riskovat se začala vracet na finanční trhy a kapitál si tak našel cestu z bezpečného přístavu USD a JPY do riskantnějších instrumentů. Největší ztráty utrpěl JPY, následovaný USD. Oba hlavní americké akciové trhy uzavřely se ziskem kolem 3%, ropa poměrně silně posílila a zlato stagnovalo.
Za optimismem investorů stojí v první řadě ubezpečení Číny, že Evropa nadále zůstane velmi důležitým trhem pro investování čínských měnových rezerv. Později i Kuvajt spolu s Jižní Koreou potvrdili, že zůstanou dlouhodobými evropskými investory a že nemají v úmyslu měnit množství eur v jejich finančních rezervách.
V druhé řadě byl trh podpořen přijetím, i když velmi těsným, rozpočtových škrtů ve Španělsku. Toto rozhodnutí by snad mohlo být považováno za první krok k nutným a bolestivým reformám.
Z ekononimckých reportů bych zmínil americké HDP, které zklamalo hodnotou 3,0%, zatímco se očekával růst o 3,5% po růstu 3,2% zaznamenaného minulý kvartál. Množství žádostí v nezaměstnanosti také zklamalo a to hodnotou 460 tisíc namísto očekávaných 450 tisíc.
USD Index
Rád bych se vrátil zpátky ke grafu z 26. května. Psal jsem, že konzervativně se hammer hraje vložením sell stopu pod denní minimum. Jak vidíme na přiloženém grafu, tento přístup by nám ušetřil zbytečnou ztrátu. Sell stop pod minimem by totiž nebyl aktivován, protože cena se pod minimum nikdy nedostala. Tento setup totiž počítá s tím, že momentum bude natolik silné, že aktivuje vložený příkaz a bude pokračovat dál v daném směru. Pokud jste obchod přeci jen otevřeli a vložili stop na „logickou“ hodnotu 87,50 tak byste nyní měli buďto profit nebo byste byli blízko BE. Užší nebo nesprávně vložený stop by vás ale pravděpodobně stál ztrátu.
Předpověď pro AUDUSD i USDCAD vychází velmi dobře. Na USDCAD bych rád ukázal na blížící se support ve formě 50% fib. ret. na 0391 (zároveň minulé low a blízko kulatého 0400) a dále 61,8% fib. ret. na 0282 (zároveň předminulé high).
EURGBP na týdenním grafu zobrazuje velmi kritický dlouhodobý support, který pravděpodobně neudrží pád eura. Zobrazené dlouhodobé supporty, které korespondují s fib. ret. nejsou zas až tak daleko od sebe. První je ani ne 300 bodů daleko, druhý asi tak 700 bodů. Je ovšem třeba si uvědomit, že hodnota jednoho bodu na EURGBP je skoro dvojnásobek běžné hodnoty, takže i relativně malý pohyb může být finančně zajímavý. Zde se jedná o týdenní graf, takže pohyb k těmto supportům může trvat několik týdnů či měsíců.
Graf USDCHF zobrazuje obrovskou bearish svíci na 4h grafu. Všimněte si, jak tato svíčka pokrývá svým rozpětím 11 předcházejících svíček. Taková reakce často předchází další, většinou volatilní pohyb. USDCHF se pravděpodobně nachází ve fázi konsolidace a následného rolování dolů při korektivním pádu.
Patrik Urban