Během jen několika málo dní nejdůležitější globální akciové indexy propadly o 10 % (index S&P 500) až 15 % (DAX 30). Čínský akciový A-Shares index dokázal oslabit dokonce o 27 %, ropa propadla o 20 %. Měnový pár EUR/USD naopak během pouhých 3 dní raketově posílil skoro o 800 pipů!
Hlavním triggerem této extrémní tržní volatility posledních dnů je samozřejmě nejistota ohledně ekonomického vývoje v Číně odstartovaná prudkými poklesy čínských akcií. Na čínských akciích však stále jde pouze o zdravou korekci předchozího neskutečného 150% ročního posílení...
Poněvadž podobný vývoj finančních trhů drtivé většině ekonomicky zainteresovaných subjektů nevyhovuje (vlády, banky, fondy, spotřebitelé?), stalo se již tradicí, se kterou již několik let můžeme počítat, že v podobných situacích vždy dojde k administrativním zásahům pro zastavení tržních poklesů.
Aktivní jsou v těchto případech přímo vlády a centrální banky, které buď přímo či nepřímo intervenují na finančních trzích, vysílají do médií uklidňující a podpůrné zprávy, upravují čerstvé ekonomické statistiky k lepšímu, centrální bankéři se opakovaně zmiňují o další podpoře či rozšíření stávajících opatření (QE, úrokové sazby?).
Tyto support akce jsme mohli vidět i nyní:
- Čínská centrální banka nalila 140 miliard jüanů do mezibankovního systému,
- Čína opět snížila základní úrokové sazby i minimální povinné rezervy,
- poslední dny Čína přímo intervenovala (=nakupovala) na domácích na akciových trzích,
- čínské penzijní fondy dostaly pokyn k nákupům čínských blue chips pod průhlednou záminkou lepšího zhodnocení klientských úspor,
- v USA se někteří zástupci Fedu vyjadřují, že nebudou hlasovat pro zářiové zvýšení sazeb,
- v týdnu došlo ke zveřejnění série podezřele dobrých makrodat – především mnohem lepší americké HDP, dále např. nad očekávání dobré objednávky zboží dlouhodobé spotřeby,
- ECB do médií prohlašuje, že v případě potřeby je připravena posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny = rozšířit QE.
Trhy na tyto podněty samozřejmě reagují a předchozí poklesy byly rychle a výrazně korigovány. I v dalších dnech budeme pravděpodobně, na vyšší volatilitě, postupně posilovat a korigovat předcházející poklesy.
Přesně takovéto situace jako nám trhy předvedly v posledních dnech jsou velmi dobrým testem pro obchodníky a investory, zda a jak mají ošetřena rizika ve svém obchodování. Pokud 10 či 15% pokles akciových indexů někomu způsobil výrazné ztráty či vymazal účty, musí rychle přehodnotit svůj obchodní riskmanagement.
Pro zopakování si připomeňme základní metody ošetřování rizika v obchodování:
- Stop-Lossy,
- velikost pozice,
- alokace a diverzifikace (portfolio nekorelovaných aktiv).
Použití uvedených metod řízení rizik se odvíjí od dvou základních přístupů k obchodování.
Obchodníci mohou obchodovat pouze jeden instrument, ve kterém mají naložený celý účet, často i na páku (pro větší výdělky). Že toto není ta nejlepší cesta, i přes přesné dodržování obchodního plánu, striktní zadávání a dodržování Stop-Loss pravidel, ukázal jak letošní leden a anabáze na švýcarském franku, tak i minulé dny, kdy extrémní pohyby a gapy na mnoha instrumentech často vedly k přeskočení a nerealizování zadaných Stop-Lossů.
Lepším a komfortnějším přístupem je obchodování více instrumentů, pokud možno minimálně korelovaných, kdy průběžně dochází k různému vývoji na jednotlivých držených aktivech. Něco roste, něco konsoliduje bez větších změn, něco klesá. Obchodovaná aktiva jsou vybírána a nakupována pouze při platném obchodním signálu, což nakonec vede k vyššímu počtu realizovaných ziskových obchodů.
Protože je obchodováno více aktiv, musí být pozice automaticky menší, což v případě ztráty i 10-20 % na pozici znamená například ztrátu pouze 1-2 % na obchodní kapitál. Některé z dalších obchodních pozic však budou v tom samém období již uzavřeny se zisky (nyní např. akciové indexy vs. eurodolar).
Tento přístup umožňuje obchodování opravdu řídit (= možnost v klidu reagovat na situaci, uprodávat, přikupovat, switchovat apod.), na rozdíl od „vláčení“ trhem při obchodování jediného instrumentu na plný účet v případě neočekávaných extrémnějších situací na trhu.