FED se rozhodl monetární politiku USA neměnit. Cílem je dlouhodobě podporovat ekonomiku nízkými úrokovými sazbami. Zajímavé je, že FED předpokládá nízké úrokové sazby až několik let. To není ve Spojených státech Amerických obvyklé, jde spíše o evropský trend.
Nízké úrokové sazby do roku 2023
Federální výbor pro volný trh (Federal Open Market Committee) nechal základní úrokovou sazbu na rozmezí od 0 % do 0,25 %.
Předseda FEDu Jerome Powell již v minulosti naznačil, že Federální rezervní banka pravděpodobně přestřelí plánovanou hranici inflace 2 %. Cílem je zaručit chod ekonomiky. Mnoho expertů proto správně předpovídalo, že FED zanechá nízké úrokové sazby. Někteří dokonce očekávali možnost německého modelu, tedy negativní úrokové sazby. Německo nyní má zhruba – 0,52 %.
Kongresmani a kongresmanky mají podobný názor. Podporují nízké úrokové sazby až do roku 2023, protože chtějí stabilní obnovu ekonomiky z koronavirové krize. Čistě autorův názor je to, že akcie se pohybují v bublině a pokud je ekonomika nedožene, čeká nás znovu 9. březen 2020.
Podporu má nová monetární politika i mezi veřejností. Panuje konsensus, že je potřeba ekonomiku obnovovat stabilně a poučit se z finanční krize let 2008 a 2009, kdy se začaly úrokové sazby zvyšovat příliš brzo.
Ve zprávě FEDu se píše:
„S inflací, která je z dlouhodobého hlediska pod 2 %, je cílem Komise dosáhnout průměrné inflace nad 2 %, a to na delší dobu. Dlouhodobě je naším cílem dosáhnout průměrně 2% inflace.“
Zpráva pozitivně působila na ekonomiku, která očekává další přísun kapitálu. Centrální banka očekává v roce 2020 propad ekonomiky o 3,7 %. Dříve se očekávalo, že propad ekonomiky bude až 6,5 %. Předpoklad růstu pro rok 2021 a 2022 jsou 4 % a 3 %. V minulé zprávě byl předpoklad vyšší, 5 % a 3,5 %.
Pozitivní zprávou je i klesání nezaměstnanosti, která v jednu chvíli letošního roku byla naprosto tragická, okolo 10 %. Podle Ministerstva práce Spojených států Amerických klesla nezaměstnanost na 8,4 %. FED očekává další snižování, do konce roku by měla být nezaměstnanost 7,6 %. Z evropského hlediska jde i tak o velké procenta.
Investice FEDu jsou zatím na 7 bilionech. Jde o rekordní a nepřekonatelnou částku, kterou si může dovolit snad jen ekonomický hegemon, kterým Spojené státy Americké určitě jsou.
Závěr a názor autora
Osobně očekávám, že nízké úrokové sazby budou trendem do budoucna. Krize koronaviru je něco úplně jiného, než finanční krize roku 2008 a 2009. Tentokrát je potřeba udržet při životě malé podnikatele, nikoliv gigantické banky. Proto některé státy, včetně České republiky, volí vrtulníkové peníze. Ty potečou do malých podniků a do široké páteře ekonomiky.
Na vysoké úrokové sazby budeme čekat dlouho a osobně si myslím, že se jich už nedočkáme. Peníze se musí točit, že?
Jiří Makovský