Opět se mi nakumulovalo několik mailů, takže zkusím zde na blogu odpovědět na více, někdy téměř totožných, dotazů. Pisatelé se ptají konkrétně na indikátory SOK uveřejněné na stránkách asi nějakého novějšího českého serveru fxstreet a přidávají i doprovodné obrázky. Tento server detailně neznám, jen vím, že něco takového existuje. Takže - s těmito indikátory nemám nic společného a holt si někdo, pravděpodobně dost málo kreativní na to, aby si vymyslel nějaký vlastní název, okopčil název SOK, který jsem poprvé použil pro silovou oscilační korelaci. Pokud jsem to z mailů a přiložených obrázků dobře pochopil, tento "pseudo" SOK řeší vztah mezi uzavřenou trojicí měn, ale tím se SOK v mém podání zabývá jen okrajově, protože pevná pravidla v těchto trojicích jsou svým způsobem již pevně dána.
Ještě jednou, především pro nováčky na blogu, opakuji - primárním účelem SOKu bylo a je vytvoření určitého koše měnových párů (3,4,5,6 ale i např. 7 a 8 párů), podle aktuální tržní situace, jehož cílem je oscilace "peněžní" P/L křivky s omezenou ztrátou (ale i ziskem) na základě volatility, korelace, síly měn i párů, které převážně vycházejí ze základních pravidel v prostředí měnových trhů. Když se vrátím k daným pravidlům uzavřených trojic, tak platí:
První pravidlo - kurzy měn vycházejí z křížové tabulky (uváděné i tady na blogu), tvořené násobky nebo podíly dílčích párů. Např. kurz páru eur/usd * kurz páru usd/jpy nám tvoří kurz páru eur/jpy. Naopak podíl usd/jpy / usd/chf nám udává kurz chf/jpy atd. atp.
eur/usd (1,3100) * usd/jpy (84,00) = eur/jpy (110,04)
usd/jpy (84,00) / usd/chf (0,9700) = chf/jpy (86,60)
gbp/usd (1,5500) * usd/chf (0,9700) = gbp/chf (1,5035)
U některých párů (v udávaných trojicích) se mohou hodnoty někdy nepatrně lišit, ale to je dáno okamžitou reakcí grafů a hodnot na aktuální situaci a taky zaokrouhováním hodnot.
Tolik jen pro vysvětlení k mail dotazům na "pseudo" SOK z fxstreet.
Měnový koš SOKu, který jsem v úvodu zmínil, může obsahovat, jak bylo předesláno, více párů, ale vždy by měl být sestaven tak, aby základ tvořily pravidelně korelující páry v určitém časovém období s přihlédnutím k volatilitě a PV pro následnou tvorbu počtu lotů pro ten který pár. Neplatí žádná pevná pravidla pro výběr, může to být aktuální situace na trhu anebo i individuální obliba těch kterých párů. SOK můžeme např. sestavit z hlavních párů se vzájemnou negativní korelací např. čtyřku AUD/USD a USD/CAD oba Long a EUR/USD a USD/CHF Short. Zmíněná čtyřka může mít i jinou podobu např. all uvedené páry v jednom směru - podle aktuální situace, ale vždy je holt třeba respektovat daná pravidla. Dále můžeme různě kombinovat pozitivní a negativní korelace např. EUR/USD, USD/CAD, AUD/USD v jednom směru a k tomu přidáme GBP/USD do směru opačného. Můžeme sestavit i "sedmičku" jen z hlavních usd párů např. ve variantě AUD/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CAD all Long vs. EUR/USD, NZD/USD,USD/CHF all Short.. Různě lze kombinovat majors páry s jenda satelity (tj. vedlejší jpy páry - viz obrázek níže) a odvodit si aktuální korelace i volatilitu podle % vývoje hodnot o kterých jsem psal výše. Dobrou "divočinou" spíše pro otrlejší tradery, může být i trojkombinace, kterou používá jeden kolega z TFG chatu, v níž jsou zahrnuty dva z nejvíce volatilních páru na trhu - GBP/CHF a GBP/JPY, doplněné o CHF/JPY (mj. i zde platí součtové pravidlo - hodnota gbp/jpy je tvořena součtem hodnot párů gbp/chf a chf/jpy, které jsou k sobě navíc vysoce negativně korelující). Možností je zkrátka nepřeberně a další byly uvedeny i ve starších příspěvcích.
Tak ze jako autor (pseudoSOKu) reaguji zde, doufam ze stim nebudou zadne problemi.
PseudoSOK zobrazuje dve P/L (Profit/Lost) krivky a to napriklad pro pary EURUSD & GBPUSD a to tak ze prvni krivka je EURUSD BUY - GBPUSD SELL a druha krivka je EURUSD SELL - GBPUSD BUY. Vypocet P/L krivky je udelan na zaklade PV (Pip Value) a sily jednotlive mneny.Tim padem je shodny se SID SOKem. Pouziti na vyce paru nic nebrani staci otevrit indikator vybrat prislusne dva pary spustit indikator a prez neho natahnout dalsi z dalsimi dvema pary , pripadne pouzit indikator na tri pary nemusite pouzivat vzdy jen uzavrenou trojku.
Jinak z celeho SIDova prizpevku my vypliva ze mezi mym SOKem a jeho neni zadny rozdil.
Prikladam obrazek kde AUDUSD (cervena) a USDCAD (hneda) jsou BUY proti EURUSD (modra) a USDCHF(svetle modra) jsou SELL. Sipky ukazuji obchodovany rozdil na techto ctyrech parech.
Pokud to nekoho blyze zajima vse podstatne je popsano ve vlakne Statistcka arbitraz. ze Doufam ze vam toto vysvetleni staci z pozdravem Donny.