Co nám ukázaly minuty z FOMC?
Minulý týden byly zveřejněny záznamy ze zasedání Fedu, které však nepřinesly v podstatě nic nového oproti předcházejícím zasedáním. To však nezabránilo Schiffovi, aby využil situace a zkritizoval současný Fed. Důvodem je, že velká část členů Fedu je stále připravená hlasovat pro zvýšení sazeb, když data o inflaci nebudou přesvědčivá. Chybou tohoto přístupu je, že Fed nemá představu, kde se celý proces zvyšování sazeb zastaví. Schiff správně předpokládá, že současný přístup Fedu donutí jít se sazbami mnohem výše, protože inflace se jen tak nezastaví.
Ekonomika nepřistává, ale pořád letí
Podle Schiffa Fed v podstatě nyní nepřímo supluje neschopné politiky, kteří neumí snížit výdaje a zvýšit daně, a spotřebitele, kteří si neumí uskromnit ve své spotřebě. To celé vede k tomu, že ekonomická kola se nezadrhla. Schiff přidává nedávný odhad Atlantského FEDu, který mluví o tom, že ve třetím čtvrtletí by americká ekonomika mohla vyrůst až o 5,8 %. V tom má Schiff pravdu, jestli dojde k tomuto růstu, tak nemá smysl se dohadovat o tom, jestli bude měkké nebo tvrdé přistání. Letadlo je ještě stále ve vzduchu.
Rozjetá americká ekonomika bude nadále vytvářet inflační tlaky. Fed bude zase jen pomaličku šlapat na brzdu. Schiff si naopak myslí, že Fed musí zvednout sazby razantně nahoru, aby donutil všechny aktéry razantně změnit návyky. Vláda musí šetřit, neboť obsluha dluhu by se stala velmi náročnou. Lidé musí začít více šetřit a neutrácet. To je jediný zaručený recept na inflaci. Státy a lidé si i nadále půjčují peníze, jako by se nechumelilo a sazby byly stále nízké. Fed tedy selhal. Jeho terapie měla být víc radikální.
Zlato jako záchrana
Cesta Fedu je slepou uličkou. Trhy vystřízliví, až si uvědomí, že Fed nevrátí inflaci pod 2 % a zároveň nedojde k měkkému přistání, ale spíše k volnému pádu. Fed bude zvyšovat sazby postupně, až dojde k okamžiku, kdy ekonomika nevydrží a zhroutí se. V každém případě by se podle Schiffa investor měl pojistit nákupem zlata, které je v pozici win-win. Jestli inflace oslabí kvůli zastavení ekonomiky, může to být pro cenu zlata příznivé. Stejně tak, pokud inflace bude nadále růst, cena zlata by neměla stagnovat, ale růst.
Kdy přijde krach?
Otázka případného budoucího burzovního krachu vyvolává různé reakce u analytiků a odborníků. Peter Schiff se odlišuje od klasických "proroků krachů“, kteří se v médiích objevují v hojném počtu. Schiff přichází s originálním přístupem, kdy předpokládá, že nevyhnutelným faktorem bude další růst úrokových sazeb. Jestliže by tento scénář skutečně nastal, mohl by to znamenat značné problémy, zejména pro dluhopisový trh.
Matěj Široký