a) k žádné hyperinflační devalvaci nejdůležitější světové měny nedochází, jde pouze o korekci reagující na letošní razantnější uvolnění měnové politiky v USA v porovnání s ostatními zeměmi
b) americký dolar má i nadále prostor k oslabení
Vývoj amerického dolarového indexu:
Otázkou zůstává, ke které měně by mohl americký dolar dále oslabovat i bez změny trendu. Měny emerging markets mexické peso (MXN) nebo jihoafrický rand (ZAR) jsou z mého pohledu už celkem překoupené, když od jara tyto dvě měny posílily již o více než 20 %.
Nízkoúročené měny jako je euro, japonský jen nebo švýcarský frank jsou zase v nevýhodě kvůli záporným výnosům dluhopisů po celé výnosové křivce. Centrální banky v Evropě i v Japonsku se kvůli deflačním tendencím budou snažit vyhnout dalšímu posilování svých měn.
Naopak atraktivní v této souvislosti zůstává kanadský dolar. Desetiletý výnos kanadského vládního dluhopisu nese 0,75 p.a., což je srovnatelné se Spojenými státy. Měnový pár USD/CAD je navíc stále o 30 % výše než v letech 2010-14. Je pravda, že tehdy se ropa, hlavní kanadský vývozní artikl, obchodovala nad 100 USD za barel. I tak se ale Kanadě povedlo využít slabšího kurzu své měny a snížit svůj deficit běžného účtu na nejnižší úrovně za deset let (viz graf).
Vývoj bilance běžného účtu Kanady (v mil. CAD čtvrtletně):
Pro sílu kanadského dolaru hovoří více faktorů. Nástup Joe Bidena do Bílého domu by měl uvolnit překážky vývozu s jejím největším obchodních partnerem, Spojenými státy. Stejně tak z nového fiskálního balíčku USA v celkové hodnotě 900 mld. USD by se měly skrz vývoz zboží dostat do kanadské ekonomiky miliardy dolarů navíc. Ceny ropy se postupně zotavují a Kanada tak může zvýšit svou produkci z polí v Albertě na maximum.
Vývoj měnového páru USD/CAD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, Reuters, MT4, tradingeconomics.com