Tomu by v první řadě měly pomoci vyšší úrokové sazby. Vzhledem k inflaci překračující cíl, rychlému růstu mezd, silné fiskální podpoře a koneckonců i kvůli nadhodnoceným cenám nemovitostí se nejspíše dočkáme několika zvýšení úroků. Již na přelomu roku tak zřejmě dosáhne rozdíl mezi úroky v ČR a v eurozóně 1,50 %, a to už by i přes mírně vyšší domácí inflaci měl být silný impuls pro evropský kapitál, aby hledal zhodnocení u nás a korunoví býci tlačili EUR/CZK níže.
Vývoj základní úrokové sazby ČNB:
Posilující trend by tak mohl pokračovat. Česká ekonomika se zdá být zdravá, s otevřením služeb se úspory domácností i mzdy po snížení daní začaly otáčet, což je již vidět na slušném růstu výběru DPH. Od odhadu HDP za druhé čtvrtletí (bude zveřejněn 30.7.) tak čekáme svižný mezičtvrtletní růst okolo 2 %, který bude pokračovat dále do léta. I platební bilance zůstává dále v plusu v blízkosti 3 % HDP, byť nyní ji lehce sráží dolů vyšší ceny surovin z dovozu. Dalším pozitivním faktorem pro korunu by bylo přilákání investic do 2 gigafactory na výrobu baterií do elektromobilů.
Vývoj běžného účtu platební bilance ČR (v mil. EUR čtvrtletně):
Rizikem pro korunu ale není pouze rozšíření pandemie a znovuzavedení lockdownu. Je potřeba pozorně sledovat i měnovou politiku ve Washingtonu. Pokud by přišla americká centrální banka (Fed) s náhlým jestřábím obratem a Spojené státy by začaly nasávat globální kapitál ještě rychleji než nyní, bude koruna čelit silnému protivětru. Podobně jako v letech 2018 a 2019, kdy sice měnový pár EUR/CZK nijak výrazně nerostl, ale růst sazeb v USA musela ČNB také kompenzovat utaženou měnovou politikou.
Průmyslové odstávky související s nedostatkem komponent by se snad měly postupně omezovat, na několika dalších tvrdých statistikách z průmyslu i zahraničního obchodu ale tento efekt bude znát a koruně zřejmě příliš nepomůže.
Suma sumárum se tedy stále short EUR/CZK jeví slibně, žádná tutovka jako na jaře 2017 to ale zdaleka není. I při stagnujícím kurzu se však bude dát profitovat ze swapových bodů z rozšiřujícího se rozdílu mezi úrokovými sazbami v ČR a v eurozóně. Krátkodobé oslabení nad 25,80 v posledních týdnech tak nastalo kvůli nižší likviditě v období státních svátků. Je vidět, že při následné vyšší aktivitě na trhu se velmi rychle na těchto úrovních našli kupující koruny, ať už z řad traderů nebo vývozců, kteří si chtěli výhodně zajistit své eurové tržby.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, ČNB, ČSÚ