Jako u většiny sporných otázek, i tady platí, že neexistuje univerzální odpověď. Vše záleží na obchodním stylu a preferencích každého obchodníka. Nicméně pokud opět, tak jako v předešlých článcích, rozdělíme obchodníky na scalpery a swingery, je přece jen možné uvést určité tipy.
Zkusme se nejprve vžít do kůže krátkodobého obchodníka.
Scalpeři, kteří vysedávají po dobu celého obchodu před monitory, si mohou dovolit běžné Stop-Lossy nepoužívat. Běžné Stop-Lossy nejsou, v případě krátkých obchodů pro malé zisky, tou nejlepší variantou. Pravděpodobnost jejich zasažení cenou je velmi vysoká.
Scalperovi velmi dobře poslouží jen jeho zrak, který plní roli Stop-Lossu. Jakmile uvidí, že se situace na trhu nevyvíjí podle očekávaného scénáře, bez jakéhokoliv čekání zavře obchod, aniž by se cena dostala na nějakou předem stanovenou úroveň.
V každém případě by ale i scalper měl Stop-Lossy používat. Ne ty běžné, pro pravidelné výstupy z obchodů, ale ty, co jej zachrání před katastrofou – vymazáním účtu – tzv. hard-stopy. Ty je důležité nastavit v dostatečné vzdálenosti od ceny tak, aby nebyly zasaženy během očekávané volatility, či v rámci všudepřítomného tržního šumu. Vždy by ale měly být nastaveny, aby zabránily tomu nejhoršímu.
Hard-stopy jsou podle mě nezbytnou součástí každého obchodu. Nastavují se ve větší vzdálenosti od ceny a reprezentují maximální přijatelnou ztrátu, kterou je trader ochoten příjmout, pokud se na trzích stane něco velmi, velmi neočekávaného.
Jak se říká, každá velká ztráta začíná malou ztrátou. Hard-stopy jsou od toho, aby se váš obchod nedostal do takové ztráty, kterou už ani nechcete zavřít, protože je prostě moc velká. Ruku na srdce, komu se něco podobného už stalo?
Nikdo nedokáže předpovídat události typu přírodní katastrofy, teroristické útoky, politické převraty apod. Tyto faktory dokáží během vteřin zamávat s kurzem jakékoliv měny tak, že při otevřeném obchodu to váš účet jednoduše nemusí ustát.
Stop-Lossy ve formě hard-stopů by jednoduše každý obchodník používat mohl. Pokud vám to ještě pořád nepřijde důležité, představte si hypotetický příklad.
Zadáte obchod a pár vteřin na to přestane fungovat internet. Protože je to hypotetický přiklad, představte si, že internet nebude fungovat dva nebo tři dny. Co uděláte? Zavoláte svého brokera a pokusíte se zavřít obchod po telefonu. Internet ale nefunguje i ostatním obchodníkům a telefonní linka u brokera je přetížená a vy jen čekáte a čekáte na spojení. A co dělá mezitím váš obchod? Anebo, co dělá váš účet?
Doufám, že chápete, jak jsou hard-stopy v obchodování důležité.
A jak je to se Stop-Lossy u té druhé skupiny obchodníků?
Pro ty, kteří obchodují čtyřhodinové a vyšší časové rámce, je používání Stop-Lossu obvykle přímo povinností. Je totiž prakticky nemožné neustále sledovat otevřené obchody trvající několik hodin. Je důležité zajistit, aby byl účet chráněn před nadměrnými ztrátami z otevřených obchodů i v čase, kdy obchodník není u platformy.
U větších časových rámců je obecně jednodušší určit ideální hranici pro umístění Stop-Lossu. Zároveň také platí, že jen zřídka jsou tyto Stop-Lossy zasaženy v rámci tržního šumu nebo jiného krátkodobého výkyvu. Pokud jsou zasaženy, většinou už to má důvod a je to například doprovázeno změnou aktuálního trendu.
Navíc, pokud je obchod otevřen přes noc, je Stop-Loss takovou malou zárukou toho, že má obchodník klidné spaní. Nikdo se nechce probudit za zvuku margin callu nebo dokonce stop-outu.
Kdybyste si měli z tohoto článku něco odnést, tak si odneste to, že pokud máte otevřený obchod a musíte se vzdálit od platformy, je obvykle dobrý nápad nastavit si Stop-Loss. Pokud to neděláte a Stop-Lossům se z jakéhokoliv důvodu bráníte, může se stát, že jednoho dne vás sám trh naučí, jak důležité je ho ve svém obchodování používat.
Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.