Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:12
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Se Stop-Lossem nebo bez něj?

Napsal:   Sekce: Články Purple Trading

V traderské komunitě se každodenně setkávám se spoustou různých názorů na různá témata. Jedním z horkých témat bývají vždy Stop-Lossy. Zatímco jedni tvrdí, že bez nich neudělají jediný obchod, druzí zase, že jsou zbytečné, neboť když je nastavíte, téměř vždy si je trh najde. Jak to tedy je? Je lepší obchodovat se Stop-Lossem nebo bez něj?

Jako u většiny sporných otázek, i tady platí, že neexistuje univerzální odpověď. Vše záleží na obchodním stylu a preferencích každého obchodníka. Nicméně pokud opět, tak jako v předešlých článcích, rozdělíme obchodníky na scalpery a swingery, je přece jen možné uvést určité tipy.


Zkusme se nejprve vžít do kůže krátkodobého obchodníka.

Scalpeři, kteří vysedávají po dobu celého obchodu před monitory, si mohou dovolit běžné Stop-Lossy nepoužívat. Běžné Stop-Lossy nejsou, v případě krátkých obchodů pro malé zisky, tou nejlepší variantou. Pravděpodobnost jejich zasažení cenou je velmi vysoká.

Scalperovi velmi dobře poslouží jen jeho zrak, který plní roli Stop-Lossu. Jakmile uvidí, že se situace na trhu nevyvíjí podle očekávaného scénáře, bez jakéhokoliv čekání zavře obchod, aniž by se cena dostala na nějakou předem stanovenou úroveň.

V každém případě by ale i scalper měl Stop-Lossy používat. Ne ty běžné, pro pravidelné výstupy z obchodů, ale ty, co jej zachrání před katastrofou – vymazáním účtu – tzv. hard-stopy. Ty je důležité nastavit v dostatečné vzdálenosti od ceny tak, aby nebyly zasaženy během očekávané volatility, či v rámci všudepřítomného tržního šumu. Vždy by ale měly být nastaveny, aby zabránily tomu nejhoršímu.

Hard-stopy jsou podle mě nezbytnou součástí každého obchodu. Nastavují se ve větší vzdálenosti od ceny a reprezentují maximální přijatelnou ztrátu, kterou je trader ochoten příjmout, pokud se na trzích stane něco velmi, velmi neočekávaného.

Jak se říká, každá velká ztráta začíná malou ztrátou. Hard-stopy jsou od toho, aby se váš obchod nedostal do takové ztráty, kterou už ani nechcete zavřít, protože je prostě moc velká. Ruku na srdce, komu se něco podobného už stalo?

Nikdo nedokáže předpovídat události typu přírodní katastrofy, teroristické útoky, politické převraty apod. Tyto faktory dokáží během vteřin zamávat s kurzem jakékoliv měny tak, že při otevřeném obchodu to váš účet jednoduše nemusí ustát.

Stop-Lossy ve formě hard-stopů by jednoduše každý obchodník používat mohl. Pokud vám to ještě pořád nepřijde důležité, představte si hypotetický příklad.

Zadáte obchod a pár vteřin na to přestane fungovat internet. Protože je to hypotetický přiklad, představte si, že internet nebude fungovat dva nebo tři dny. Co uděláte? Zavoláte svého brokera a pokusíte se zavřít obchod po telefonu. Internet ale nefunguje i ostatním obchodníkům a telefonní linka u brokera je přetížená a vy jen čekáte a čekáte na spojení. A co dělá mezitím váš obchod? Anebo, co dělá váš účet?

Doufám, že chápete, jak jsou hard-stopy v obchodování důležité.

A jak je to se Stop-Lossy u té druhé skupiny obchodníků?

Pro ty, kteří obchodují čtyřhodinové a vyšší časové rámce, je používání Stop-Lossu obvykle přímo povinností. Je totiž prakticky nemožné neustále sledovat otevřené obchody trvající několik hodin. Je důležité zajistit, aby byl účet chráněn před nadměrnými ztrátami z otevřených obchodů i v čase, kdy obchodník není u platformy.

U větších časových rámců je obecně jednodušší určit ideální hranici pro umístění Stop-Lossu. Zároveň také platí, že jen zřídka jsou tyto Stop-Lossy zasaženy v rámci tržního šumu nebo jiného krátkodobého výkyvu. Pokud jsou zasaženy, většinou už to má důvod a je to například doprovázeno změnou aktuálního trendu.

Navíc, pokud je obchod otevřen přes noc, je Stop-Loss takovou malou zárukou toho, že má obchodník klidné spaní. Nikdo se nechce probudit za zvuku margin callu nebo dokonce stop-outu.

Kdybyste si měli z tohoto článku něco odnést, tak si odneste to, že pokud máte otevřený obchod a musíte se vzdálit od platformy, je obvykle dobrý nápad nastavit si Stop-Loss. Pokud to neděláte a Stop-Lossům se z jakéhokoliv důvodu bráníte, může se stát, že jednoho dne vás sám trh naučí, jak důležité je ho ve svém obchodování používat.

Adam Dulovec
Tým Purple Trading

info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)

Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora

www.purple-trading.com/cs

Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.

Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sentiment akciového trhu: Co nám může přinést 4Q 2022
    Pravidelně si dělám odhad vývoje akciového trhu, jako takové malé osobní cvičení "nacítění trhu". Odhad je založený primárně na tom, jak já osobně vnímám sentiment, tedy náladu na akciovém trhu. Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního, jako je sentiment trhu. Pokud to tedy vidíte třeba zcela jinak, je to naprosto v pořádku a klidně mi nasdílejte svůj úhel pohledu v komentářích.
  • Sentiment amerického akciového trhu pro 2. kvartál 2023 – dočkáme se konečně klidu?
    Letošní 1. kvartál už skoro mechanicky opakoval staré známé vzorce chování akciového trhu: akcie chvilku spokojeně rostou a začíná panovat opatrná veselá nálada, pak se najednou objeví špatné zprávy a na trhu zavládne skoro hysterie. Březen se nesl ve znamení bankovní krize a chvílemi se zdálo, že trhy zachvátí panika. To se ale nestalo a zdá se, že investoři si nenechali zkazit náladu. Pokud vás zajímá, jak vnímám aktuální náladu na americkém akciovém trhu, čtěte dál.
  • Sentiment investorů v Evropě se nelepší
    I přes uklidnění na akciových trzích během posledních dní se sentiment v Evropě výrazně nemění a panují zde mnohem větší obavy, než na druhé straně Atlantiku. Nic na tom nemění ani výsledková sezona, která dopadla poměrně pozitivně a potvrzuje zdraví v regionu. Křehká nálada investorů může být varovným signálem nejen pro růst cen akcií, ale také ekonomický růst v eurozóně. Evropský benchmark akciový index STOXX 600 v říjnu ztratil více jak 6% navzdory nárůstu o 1,7% ke konci měsíce, německý akciový index DAX pak realizoval ztrátu přes 9%.
  • Sentiment kvalifikovaných investorů
    Nálada účastníků trhu a jejich chuť nakupovat nebo prodávat jednotlivá aktiva, je jedním z nejužitečnějších nástrojů na finančních trzích. Poskytuje informace o aktuálním rozložení býčích a medvědích sil na trhu, které je vhodné zohlednit v obchodním rozhodování.
  • Seriál o klasifikaci akcií – díl 1: K čemu je to dobré?
    Kdo obchoduje s akciemi nebo se zajímá o akciový trh, zcela jistě se již setkal s pojmy sektory či odvětví. Společnosti, jejichž akcie se obchodují na burze, jsou zařazené do konkrétní skupiny sektoru a odvětví, hlavním cílem toho je, aby bylo možné jednotlivé společnosti ve stejné skupině analyzovat a porovnávat, jak si vedou. Když jsem začala toto téma více zpracovávat (kvůli sektorovým ETF), zjistila jsem, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo, protože paralelně existují dva klasifikační systémy.
  • Seriál o klasifikaci akcií – díl 2: První porce masa s názvem GICS
    V minulém díle jsme krátce prošli, k čemu je dobré vědět něco o klasifikaci akcií, v dnešním díle se už podíváme na „informační maso“ - první z dvou systémů klasifikace, a to Global Industry Classification Standard neboli zkráceně GICS. Ten v roce 1999 společně vyvinuli Morgan Stanley Capital International (MSCI) a S&P Dow Jones Indices.
  • Série investičních a tradingových streamů je v plném proudu. Zjistěte, jaký je výhled pro akcie, komodity a mnoho dalších aktiv!
    Začátek roku přinesl svěží vítr na finanční trhy. Můžeme ale opravdu očekávat výrazné změny, nebo se jedná jen o další rally medvědího trhu a po chvíli euforie budeme pokračovat do těžké recese? Pro zodpovězení těchto otázek připravilo XTB celou sérii živých vysílání, kdy každý jednotlivý stream je zaměřen na specifický instrument.
  • Série rekordů dotlačila americký akciový index S&P 500 nad 2 500 bodů
    Americké akciové indexy uzavřely uplynulý týden na nových historických maximech. Index S&P 500 se posadil na klíčovou rezistenci. Co čekat v příštích dnech?
  • Série rekordů se natahuje, americké akcie září
    Růstová party na americkém trhu pokračuje, index S&P 500 po řadě nových maxim zakončil týden silnější o 1,65 %.
  • Série živějších obchodních seancí vedla nakonec jen k mírnému poklesu indexu S&P 500
    Po měsíci na americké burze přišel živější obchodní týden, během kterého americký akciový index S&P 500 celkově přišel o 0,59 %.
  • Severní Korea a bezpečné přístavy
    Kam s penězi, pokud vypukne válka? Tuto otázku zřejmě na základě „diplomatické“ rozepře Spojených států v čele s prezidentem Donaldem Trumpem a Severní Koreou začal řešit nejeden investor. Ve vzpomínkách na katastrofu minulého desetiletí, tentokrát ekonomickou, se vracejí do hry tzv. bezpečné přístavy - japonský jen, švýcarský frank a americký dolar.
  • Seznam úkolů obchodníka
    Zásadní otázkou, kterou si obchodník pravidelně klade každý den je, zdali obchodovat či neobchodovat. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou základní charakteristiky úspěšných obchodníků a co je odlišuje od těch neúspěšných. Zjistíte, jak by se rozhodovali konzistentně ziskoví tradeři a především získáte určitý seznam činností, které pravidelně provádí úspěšní obchodníci.
  • Seznam zásadních podcastů o tradingu
    V předchozím článku ze sekce Zdroje k obchodování jsme se podívali na knihy, které z vás udělají lepšího tradera.
  • Sezónnost finančních trhů: Jaké jsou příležitosti letních měsíců?
    Fakt, že finanční instrumenty často rostou a klesají v cyklech, asi nikoho nepřekvapí. Sezónnost je s finančními trhy spojená od nepaměti. Například rčení „Sell in May and go away” (Prodej v květnu a jdi pryč) za svou kariéru už pravděpodobně slyšel snad každý investor nebo trader. Samozřejmě pokud by takové říkanky fungovali, dělal by to tak každý. V reálněm životě je to trochu složitější, trendy sezónnosti ale opravdu můžeme najít na mnoha instrumentech. Při správném použití tak mohou být v naší investiční a traderské kariéře velmi nápomocné.
  • Sezónnost finančních trhů: Opomíjená strategie s vysokou úspěšností
    Sezónnost hraje na finančních trzíchvýznamnou roli, stejně jako v mnoha dalších odvětvích. Nicméně většina investorů a traderů na tento aspekt buď úplně zapomíná, nebo plně nevyužívá jeho potenciálu. Přitom se jedná o velmi jednoduchou strategii s vysokou mírou úspěšnosti. XTB o tomto tématu připravilo sérii videí a tento týden vyšel její první díl. Proč se tedy vyplatí na sezónnost zaměřit a jak ji můžeme využít?
  • Sezónnost trhů - skvělá strategie filtrování
    Asi nikoho nepřekvapí, že sezónnost má výrazný dopad i na finanční trhy. Selský rozum nám říká, že dává smysl, aby období léta ovlivňovalo cenu kukuřice a čas Vánoc zase hodnotu akcií retailových obchodů. Jak ale tohoto aspektu v obchodování a investování správně využít?
  • Shluk rezistencí na 4h EURGBP. Krátká pozice s vysokou pravděpodobností
    Analýza měnového páru EURGBP
  • Short AUD obchodem století?
    Australský dolar (AUD) přestál globální nejistotu posledních dvou let bez větších ztrát a většinu této doby strávil nad paritou s americkým dolarem.
  • Short EUR/CZK - je čas oprášit obchod desetiletí?
    Po skončení intervencí České národní banky v dubnu 2017 naskočila koruna na posilující trend. Komu se tehdy podařilo prodat eura za 27 korun, tomu se povedl výjimečný obchod s nízkou mírou rizika. Česká i globální ekonomika se nyní znovu vrací do normálu a ČNB i ekonomická veřejnost mluví o dalším trendovém posilování koruny.
  • Short EUR/USD, CAD/JPY a INDIA
    V dnešnom blogu by som vám rád predstavil 3 potencionálne príležitosti trošku z iného pohľadu ako to vidí väčšina analytikov a traderov na CAD/JPY a EUR/USD a príležitosť na indickom akciovom indexe.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank