Než se dostaneme k tomu, jak společnost dostane svoji „skupinu“ a v čem je to důležité, pojďme si nejprve shrnout, jaká je vlastně struktura a hierarchie GICS.
Struktura Global Industry Classification Standard
GICS má přesně nadefinovanou strukturu a hierarchii a rozpadá se na:
- 11 sektorů (Sectors)
- ty se dále dělí na 24 průmyslových skupin (Industry Groups)
- ty se dále dělí na 69 odvětví (Industries)
- a ty se dále dělí na 158 pod-odvětví (Sub-Industries)
Hierarchii hezky znázorňuje obrázek níže:
Zdroj obrázku: https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics
V dalším textu budu pro zjednodušení uvádět povětšinou anglické názvy, protože právě s těmi se běžně setkáte, pokud danou akcii analyzujete a chcete s ní obchodovat.
Jaké jsou aktuální Sectors, Industry Groups a Industries
Níže uvádím aktuální seznam sektorů (Sectors), průmyslových skupin (Industry Groups) a odvětví (Industries):
Zdroj: https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics
Pokud vás zajímá i všech 158 Sub-Industries, na odkazu zde https://www.msci.com/documents/1296102/11185224/GICS+Methodology+2022.pdf/f9910041-6127-17d2-1246-4052926adaf7?t=1645738126436 je možné stáhnout celou metodiku GICS, kde máte kompletní přehled.
Číselné kódy
Je ještě důležité zmínit, že každý Sector, Industry Group, Industry a Sub-Industry má svůj jedinečný kód. Takto vypadá např. struktura kódů v sektoru Industrials:
Každá společnost zařazená do Sub-Industry má GICS kód, který odpovídá této Sub-Industry.
Jak společnost dostane svoji klasifikaci
Každá společnost má pouze jednu klasifikaci, a to na úrovni Sub-Industry, to pak celkem logicky směrem nahoru určuje zařazení dané společnosti do Industry, Industry Group a Sector.
Cílem GICS je zařadit každou společnost do Sub-Industry, která nejlépe odpovídá hlavní činnosti dané společnosti. Některé společnosti mají poměrně jasně danou hlavní činnost, velká řada společností ale vykonává souběžně hned několik činností a je tedy otázka, která činnost je ta hlavní.
Jak určit, která činnost je ta hlavní?
GICS používá následující kritéria:
1. Prvním klíčovým kritériem je výše obratu: činnost, která generuje společnosti více než 60 % obratu, se pro účely GICS považuje za hlavní činnost a určuje tak, do které Sub-Industry skupiny společnost spadá. Metodika řeší i to, kam společnost zařadit, když nemá žádnou dominantní činnost, která by generovala více než 60 % obratu, ale tím nechci zbytečně hutnit dnešní už tak výživný článek.
2. Ačkoli má obrat klíčovou váhu, při zařazení do Sub-Industry jsou dále zohledňovány i zisky a tržní výhled ze všech činností společnosti.
Stejně jako byznys, i GICS se v průběhu času vyvíjí
Je poměrně jasné, že jak se vyvíjí byznys a společnosti, mění se i klasifikace GICS, a to může dost zamíchat kartami. GICS čas od času přidává či aktualizuje Sectors/Industry Groups/Industries i Sub-Industry, nebo aktualizuje popisy, které činnosti spadají pod jaký Sub-Industry.
Je dobré o tomto vědět, pokud tak narazíte na odvětví či pod-odvětví, o kterých jste do té doby neslyšeli, může se jednat právě o takovouto aktualizaci.
Stejně tak pravidelně probíhá revize, zda hlavní činnost dané společnosti stále odpovídá příslušné skupině. Toto hodnocení probíhá:
- jednou ročně, poté, co společnost vydá výroční zprávu a zveřejní účetní výkazy, nebo
- ad hoc při zásadní restrukturalizaci či změně struktury společnosti (to můžou být různé fúze a akvizice),
- společnost také může požádat ad hoc o revizi a změnu její klasifikace.
Při tomto pravidelném hodnocení se berou v úvahu stejná kritéria, tedy obrat, zisk a tržní výhled za danou činnost, plus samozřejmě i mimořádné události jako je právě restrukturalizace či fúze nebo akvizice.
Škatulata hýbejte se
Že revize GICS a změna skupiny, do které jsou společnosti zařazené není jenom teorie, hezky dokresluje následující případ z roku 2018, kdy došlo k zatím dosud největší změně v GICS.
Sektor Telecommunications Services byl přejmenován a rozšířen na Communication Services. Do sektoru Communication Services podle nových pravidel najednou spadly takové společnosti jako Alphabet, Facebook (nyní Meta), Twitter, Walt Disney, Netflix či Comcast, které byly dříve zařazené buď v sektoru Technology nebo sektoru Consumer Discretionary. (zdroj: https://www.nasdaq.com/articles/gics-sector-changes-likely-to-impact-etf-holdings).
Proč na tom záleží?
Představte si, že jste ETF (Exchange Traded Fund) a pasivně sledujete určitý sektor, nebo jste penzijní či investiční fond, který má přesně daná pravidla, do kterého sektoru může investovat kolik procent kapitálu.
Pokud vám z jednoho sektoru zmizí společnosti takové velikosti jako je Alphabet, Facebook, Twitter či Netflix a objeví se v sektoru jiném, musíte změnit strukturu svého portfolia tak, aby odpovídalo schválené investiční strategii. V praxi to může znamenat, že se na trhu začnou přelévat miliardy dolarů, jak se ETF a další instituce snaží upravit své portfolio podle nové metodologie GICS.
Mimochodem další změna v klasifikaci GICS je naplánovaná na březen 2023 a bude představovat reklasifikaci firem v rámci hned pěti sektorů.
Kde zjistím, jakou má společnost klasifikaci?
Divte se nebo ne, ale snadno zjistit, která společnost má jakou klasifikaci podle GICS, je v zásadě nemožné. Morgan Stanley Capital International má databázi více než 44 000 společností z celého světa, ale přístup je pouze pro klienty, kteří si ho zaplatí.
Pozor - klasifikace na Nasdaq není podle GICS!
Možná si říkáte, že přeci na www.nasdaq.com nebo na www.finance.yahoo.com je u každé společnosti Sector a Industry uvedený. Je dobré vědět, že klasifikace společností na těchto stránkách není založená na GICS, ale na klasifikaci druhé: Industry Classification Benchmark (ICB), které bude věnovaný příští díl. Ale nezoufejte a čtěte dál. :-)
Můžeme alespoň zjistit, jak si vede sektor
Naštěstí na stránkách S&P Dow Jones Indices je možné najít všechny Sectors a Industries a na grafu se podívat na jejich výkonnost.
https://www.spglobal.com/spdji/en/index-family/equity/us-equity/sp-sectors/#indices
Grafy sektorů na stránkách S&P Dow Jones Indices mají dokonce možnost přidat si více grafů do sebe, lze tak krásně zjistit korelace (tedy vzájemný vztah) jednotlivých sektorů. Osobně mám korelace moc ráda a zjistit si takto snadno sektorové korelace za různé období mi přijde geniální.
Obrázek níže ukazuje graf Information Technology sektoru a sektoru Energyza posledních 5 let, graf bílou barvou patří sektoru Information Technology a graf modrou barvou patří sektoru Energy.
Pod grafy je vidět i průměrný roční výnos za daný sektor a daný období:
- technologický sektor dodal za posledních 5 let průměrný roční výnos 14,67 %,
- zatímco energetický sektor dodal za posledních 5 let průměrný roční výnos pouze 4,06 %.
Je vidět, že až na letošní rok si technologické akcie vedly znatelně lépe a dodaly o něco lepší výnos, než akcie z energetického sektoru.
Pro zajímavost uvádím i grafy stejných sektorů za letošní turbulentní rok, tj. období od ledna 2022 do 11. října 2022.
Graf bílou barvou stále patří sektoru Information Technology a graf modrou barvou patří sektoru Energy. Situace se zcela obrátila, grafy jenom potvrzují to, co už dávno víme, že technologické akcie si letos vedou zle a energetické nadprůměrně dobře. Nicméně průměrný výnos za letošní rok (YTD neboli Year-To-Date) je neuvěřitelný:
- technologický sektor za letošní rok ztratil 31,69 %,
- zatímco energetický sektor za letošní rok přinesl 44,42 % výnos.
Obchodníci, kteří nakoupili koš akcií ze sektoru Energy tak letos mají žně, zatímco velká část trhu krvácí.
Zdroj grafů a dat: https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/technology-select-sector-index/#overview
Další možnost, jak sledovat výkonnost sektorů, jsou ETF
Další z možností, jak sledovat výkonnost sektorů, je sledovat výkonnost sektorových ETF (Exchange Traded Fund).
Dají se najít ETF, která mají koš svých aktiv právě podle metodologie GICS, například řada ETF od společnosti Fidelity. Níže uvádím pár příkladů, které jsem našla na www.etf.com:
- sektor Consumer Discretionary sleduje Fidelity MSCI Consumer Discretionary Index ETF od společnosti Fidelity obchodovaný pod tickerem FDIS
- sektor Communication Services sleduje Fidelity MSCI Communication Services Index ETF obchodovaný pod tickerem FCOM
- sektor Financials sleduje Fidelity MSCI Financials Index ETF obchodovaný pod tickerem FNCL
Výhoda ETF je, že pokud chcete vsadit na růst daného sektoru, můžete ETF snadno nakoupit. Než tak uděláte, doporučuji podívat se podrobně na investiční strategii daného ETF, abyste měli jistotu, že opravdu odpovídá tomu, jaký máte záměr vy.
Závěrem
Můj dnešní závěr je ten, že GICS je určitě super propracovaná metodologie, ale její nevýhoda je v tom, že pokud nemáte placený přístup, nezjistíte, která společnost má jakou klasifikaci, což vnímám jako zásadní nevýhodu pro nás, retailové tradery.
V příštím díle se podíváme podrobněji na Industry Classification Benchmark (ICB), kterou využívá Nasdaq, a tam nás, doufám, čeká už optimističtější příběh. :-)
Marika Čupa
Zdroje:
- https://www.msci.com/our-solutions/indexes/gics
- https://www.investopedia.com/terms/g/gics.asp
- https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/technology-select-sector-index/#overview
- www.etf.com
- https://www.nasdaq.com/articles/gics-sector-changes-likely-to-impact-etf-holdings