Rozhodla jsem se proto napsat mini vzdělávací seriál a koho zajímá, jak se klasifikují společnosti obchodované na burze, proč je to důležité a jak toho využít, čtěte dál. Třeba vám informace pomůžou získat další kontext, který je pro trading tak důležitý.
Proč je důležité vědět, kam společnost patří?
První díl začneme zlehka, a to tím, proč je důležité vědět, do jaké skupiny patří společnost, jejíž akcie se třeba chystáte koupit. Napadají mě minimálně tři argumenty:
1. Diverzifikace
Pokud chcete své akciové portfolio diverzifikovat, je dobré mít ve svém portfoliu akcie z různých sektorů a odvětví. Je známá pravda, že jsou sektory/odvětví, které jsou náchylnější na nálady trhu a sektory/odvětví, které jsou náchylnější méně. Zejména letos se moc hezky ukazuje, že i když si akciový trh jako celek nevede moc dobře, zdaleka to neznamená, že se to týká všech akcií.
Níže je týdenní graf amerického indexu S&P 500, který letos zažívá dost divokou jízdu:
Níže je týdenní graf americké společnosti ConocoPhillips, jedné z největších energetických společností na světě. Jak je z grafu krásně vidět, zde už je příběh jiný.
A abych nešla prvoplánově jenom po akciích z energetického sektoru, o kterých se obecně ví, že se jim letos vede dobře, přidávám ještě třetí graf: tentokrát americké farmaceutické společnosti Eli Lilly. Je vidět, že nervózní a medvědí situace na akciovém trhu se akcií Eli Lilly absolutně netýká, akcie této společnosti letos dosahují all time highs:
Mimochodem akcie společnosti Eli Lilly sleduji a průběžně obchoduji už několik let a patří mezi moje oblíbené. Letos jsem čekala na větší korekci a chystala se na nákup. Jak je z grafu poznat, k větší korekci nedošlo a já tento krásný růst prošvihla. Trading blues se naštěstí nekonal, tyto situace jsou holt běžnou součástí našeho života.
2. Akcie ve stejném odvětví mají tendenci pohybovat se společně
Panuje názor, že společnosti ve stejné skupině mají tendenci se často pohybovat podobně, proto je dobré vědět, která společnost patří do jaké skupiny a sledovat i pár dalších společností ze stejné skupiny. V zásadě se jedná o koncept korelace, jak ho dnes zná a využívá řada obchodníků.
Zaujalo mě, že tuto myšlenku rozvíjel a používal při svém obchodování už Jesse Livermore, ikonický americký spekulant z 20. a 30. let 20. století. Čtu právě jeho knihu „How to Trade in Stock“ a ačkoli v jeho dobách se na americkém akciovém trhu obchodovalo řádově méně titulů než dnes, myslím si, že jeho myšlenky jsou stále aktuální. Posuďte sami.
Jesse Livermore vždy současně sledoval více akcií ze stejné průmyslové skupiny (Industry Groups) a porovnával, jak si jednotlivé akcie vedou. Ideálně sledoval leadery skupiny, tedy nejsilnější společnosti, nazýval to „Tandem Trading“ nebo také „Sister Stock Trading“.
Pokud se akcie leaderů pohybovaly nahoru, pak to pro něj znamenalo potvrzení, že trend v této skupině je silný, a proto koupil akcie, které měl v plánu. Zpravidla kupoval akcie právě leaderů, kteří podle něj udávali trend ve skupině.
Pokud se některá akcie či dokonce více akcií pohybovalo jinak než zbytek skupiny, pak to pro něj byl varovný signál a zkoumal, proč se tak děje. Pokud šly akcie většiny skupiny nahoru, ale akcie leadera skupiny začaly jít dolů, například proto, že leader skupiny začal mít slabší finanční výsledky, na což akcie reagovaly poklesem, bylo to pro Jesse Livermora varování, že je možné, že časem začnou klesat i ostatní akcie ze stejné skupiny. Je asi jasné, že takové akcie nekoupil a spíše se chystal na příležitost k shortu.
3. Můžete vsadit na celý sektor
Kdo nechce vybírat jednotlivé akcie z daného sektoru, ani tak se nemusí vzdát možnosti využít trendu v tomto sektoru. V dnešní době existuje řada ETF, neboli Exchange Traded Funds, které mají v aktivech akcie z konkrétních sektorů.
Například pokud věříte, že sektor Health Care bude mít dobrý výnos bez ohledu na to, jak si povede celý akciový trh, můžete koupit ETF, které má v aktivech koš akcií ze sektoru Health Care. Jeden z těchto sektorových ETF je například Vanguard Health Care ETF obchodovaný pod tickerem VHT.
ETF z různých sektorů je ale celá řada, kdo má chuť si najít „ten svůj ETF“, na stránkách https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder najdete dle mého názoru asi nejkomplexnější přehled více než 3 000 různých ETF, které si můžete filtrovat podle různých kritérií, tedy i sektorů.
V dalším díle se podíváme na první z dvou systémů klasifikace, a to Global Industry Classification Standard neboli zkráceně GICS, který v roce 1999 společně vyvinuli Morgan Stanley Capital International (MSCI) a S&P Dow Jones Indices.
Marika Čupa
Mimochodem s Ondrou Hartmanem máme v sobotu 22. října 2022 další termín semináře pro začátečníky na téma Ziskové obchodování akcií. Kdybyste měli chuť přijít, rádi vás uvidíme. A pokud přijít nemůžete, seminář budeme živě streamovat a nahrávat, takže nás můžete sledovat i on-line nebo ze záznamu.