Pěkně nervózní březen
Jednoznačným tématem, který dominoval březnu a který zakončil 1. kvartál letošního roku, byl bankovní sektor. Co se dělo:
- Krach amerických bank: Divokou a potenciálně velmi nebezpečnou situaci v americkém bankovním sektoru zahájila 10. března 2023 Silicon Valley Bank, kterou po runu na banku musely úřady zavřít. Dva dny nato úřady zavřely Signature Bank a následně banku Silvergate. Situace v bankovním sektoru začala být velmi nervózní a v médiích se hojně objevovaly obavy z rozšíření krize na další banky. Potenciálně nebezpečná byla situace i pro First Republic Bank, do které nakonec napumpovalo 11 konkurenčních bank zhruba 30 miliard dolarů.
- Krach Credit Suisse: Zhruba ve stejnou dobu začala mít už opravdu velké potíže švýcarská Credit Suisse, která se s potížemi potýká už několik let a kterou musel nakonec převzít její konkurent, UBS Group. Skutečnost, že převzetí Credit Suisse bylo dohodnuto v zásadě přes víkend 17. – 19. března a proběhlo a za účasti regulátorů a vládních zástupců, jenom ukazuje, že situace musela být hodně vážná. Je dost možné, že pokud by Credit Suisse nepřevzala UBS Group nebo jiný velký hráč, Credit Suisse by dost možná nepřežila další obchodní týden. Poté, co UBS Group převzala Credit Suisse si asi všichni oddechli, nicméně zahájení vyšetřování této super-rychlé transakce ze strany švýcarské prokuratury je dobrá upoutávka na kvalitní detektivku. O Credit Suisse asi ještě uslyšíme.
- Obava, že se krize rozšíří a nastane domino efekt. Morousové, a nejen ti, varovali, že se krize v bankovním sektoru rozšíří a dojde ke krachu dalších bank. V médiích se hojně objevovalo slovo „systemic risk“ a řada komentátorů rozebírala, jestli je aktuální situace a kondice bank jiná než ta v roce 2008 nebo ne.
- Dá se říci, že celý investorský svět měl oči upřené na FED a jeho předsedu Jeroma Powella a všude zaznívala nervózní otázka – poleví FED s tempem zvyšování úrokových sazeb nebo ne? Jak FED zareaguje na bankovní krizi?
Jaký je tedy aktuální sentiment na trhu?
Vypadalo to tedy, že sentiment amerického akciového trhu bude na konci 1. kvartálu negativní a plný strachu. To se však nestalo, naopak mám pocit, že na trhu vládne celkem dobrá nálada a sentiment je docela pozitivní. Je vidět, že investoři si nenechali nijak zásadně zkazit náladu.
Na celé situaci obecně na americkém akciovém trhu na konci 1. kvartálu mě překvapily následující věci, které mě vedou k závěru, že sentiment je pozitivní:
1. S jakou rychlostí ona „bankovní krize“ odešla. Nejen, že se nekonal obávaný domino efekt a krize se nerozšířila na další banky, ale ze situace vyšly vítězně velké americké banky, kam lidé přelili peníze z menších bank. Aktuálně se už „bankovní krize“ a domino efekt neskloňuje a vypadá to, že trh se s březnovou krizí vypořádal až překvapivě rychle.
2. Nemůžu si pomoci, ale mám pocit, že akciové trhy už vstřebaly politiku FEDu a obecně téma inflace a úrokových sazeb. Přijde mi, že na trhu zavládl obecný konsensus ohledně tempa zvyšování úrokových sazeb, otázky inflace, jejího stropu a rychlosti jejího klesání. Podle rčení, že člověk si časem zvykne na všechno, mi připadá, že investoři si už našli v současné ekonomické situaci svoji komfortní zónu a rozhodilo by je jedině nějaké šokující rozhodnutí FEDu. Domnívám se také, že vládne obecný konsensus i ohledně toho, že FED žádné šokující rozhodnutí neudělá, takže důvod k negativní náladě může přinést snad jedině výsledková sezóna za 1. kvartál, která se blíží.
3. Jasným březnovým vítězem se staly technologické akcie. Investoři se vesele vrhli na nákup akcií technologických společností, což mě překvapilo, protože akcie technologických společností bývají velmi citlivé a zpravidla jako první padají při náznaku jakékoli krize. Březen se však odehrával ve zcela jiném duchu: americký index Nasdaq 100 si připsal v březnu zisk 9,46 %, zatímco index S&P 500 vyrostl pouze o 3,51 % a Dow Jones Industrial Average (DJIA) vyrostl pouze o 1,89 %.
4. Index VIX: index VIX zvaný také index strachu sice v březnu prošel lehkým růstem, nicméně 1. kvartál zakončil na hodnotách kolem 20, což jenom potvrzuje, že investoři jsou v klidu a žádná panika se nekonala ani nekoná.
Výhled na 2. kvartál 2023
Domnívám se, že o sentimentu pro 2. kvartál rozhodne výsledková sezóna, ostatně jako obvykle. Finanční výsledky amerických firem za 4. kvartál 2022 nebyly vůbec špatné, takže škarohlídi, kteří se v lednu a únoru nedočkali, opět hrozí, že špatné výsledky se dostaví nyní, ve výsledkové sezóně za 1. kvartál.
Já osobně tento dojem nemám a ohledně výsledkové sezóny jsem optimista. Mám pocit, že velká řada amerických firem se uchýlila k propouštění a různým jiným úsporám, což dle mého názoru může finanční výsledky zlepšit. Uvidíme, co nám následující týdny výsledkové sezóny přinesou.
Za mě osobně a s ohledem na moji obchodní strategii je současná situace signálem pro nákup akcií, ačkoli rozhodně s dlouhodobějším horizontem, nejméně v řádech několika měsíců.
Jak si stojí akciové indexy
Domnívám se, že aktuální sentiment svědčí tomu, že ve 2. kvartále porostou tři hlavní americké akciové indexy, tj. Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 i Nasdaq 100. Všechny tři indexy uzavřely březen nad jednoduchými klouzavými průměry: 50-ti denním SMA, 100denním SMA a 200denním SMA. Krátkodobější 50ti-denní SMA a 100denní SMA se navíc nacházejí nad pomalejším a dlouhodobějším 200denním SMA, což je dle technické analýzy znamení, že se indexy pomalu otáčejí do up-trendu. Se závěrem o jasném up-trendu bych ale ještě počkala.
Týdenní graf amerického akciového indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). 50-ti denní SMA je vyznačen jako červená dynamická linka, 100denní SMA jako zelená dynamická linka a 200denní SMA jako černá dynamická linka.
Týdenní graf amerického akciového indexu Nasdaq 100. 50-ti denní SMA je vyznačen jako červená dynamická linka, 100denní SMA jako zelená dynamická linka a 200denní SMA jako černá dynamická linka.
Týdenní graf amerického akciového indexu S&P 500. 50-ti denní SMA je vyznačen jako červená dynamická linka, 100denní SMA jako zelená dynamická linka a 200denní SMA jako černá dynamická linka.
Přeji všem pevné nervy, dobré obchody a úspěšný 2. kvartál 2023.
Marika Čupa
Disclaimer: Dle čeho určuji sentiment amerického akciového trhu?
Analýza sentimentu amerického akciového trhu je takové moje malé osobní cvičení v „nacítění se na trh“ a naladění se na jeho sentiment. Při analýze vycházím primárně z toho, v jakém tónu píšou o akciovém trhu zahraniční finanční média (Bloomberg, Wall Street Journal a Finance Yahoo), v potaz beru grafy třech hlavních amerických akciových indexů, tedy Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 a Nasdaq 100, které sleduji denně. Dále sleduji index strachu VIX a výsledky velkých amerických korporací – jak ty finanční, tak například zprávy o propouštění zaměstnanců, zavírání či otevírání nových továren apod.
Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního jako je sentiment trhu. Pokud tedy náladu na trhu vnímáte jinak, je to naprosto v pořádku, naopak to berte jako vaše vlastní cvičení, jak se „nacítit se na trh“.