Pojďme se na hypotetické scénáře podívat zblízka.
Při zostření situace s větší kadencí výhrůžných komentářů na twitteru a přeletů amerických bombardérů nad cizím územím můžeme čekat další posilování japonského jenu, který se již na základě probíhajících výpadů jednotlivých stran dostal o několik procent výše. Japonskému jenu nahrává také skutečnost, že z dlouhodobého hlediska je na nízkých úrovních.
Švýcarský frank naopak v posledních týdnech ztrácí, především na páru s eurem. Jeho nevýhodou je historicky nadhodnocený kurz, takže další nákupní horečku ve Švýcarsku by rozpoutal až vyšší záchvat paniky na globálních trzích.
Vývoj amerického dolarového indexu (denní graf – D1):
Co se týče amerického dolaru, tak ten se prozatím jako bezpečný přístav chovat nebude. Vyšší averze k riziku spojená s válečným oťukáváním by totiž ještě více snížila sázky trhů na růst úrokových sazeb v USA, čímž by dolar ztratil svou hlavní podporu. Negativní reakce na Trumpovu prostořekost na sociálních sítích již má americká měna zažité.
V případě skutečného konfliktu s obětmi na životech lze dopady jen těžko předvídat. I přesto by ve středu pozornosti měly být znovu výše zmíněné tři bezpečné měny. Dá se očekávat, že americký dolar i švýcarský frank by se objevovaly v nákupních příkazech mnohem častěji, pokud by trhy obecně přestaly uvažovat racionálně a dávaly by větší váhu aktuálnímu návalu paniky místo fundamentu, který stále ještě hraje z velké části prim.
Vývoj měnového páru USD/JPY (denní graf – D1):
U japonského jenu by byl z důvodu geografické blízkosti Japonska ke korejskému poloostrovu vývoj ještě méně předvídatelný. Dá se ale čekat, že jen bude houfně nakupován do té doby, než by se případně Japonsko také stalo reálným terčem severokorejského režimu. I tak ale může zůstat japonský jen velice silný. Můžeme si vzpomenout na reakci měnových trhů po ničivém zemětřesení v Kjóto v roce 1995 nebo po havárii v jaderné elektrárně Fukušima z roku 2011, po kterých JPY vystřelil o několik procent vzhůru.
Míra paniky se dá zjednodušeně zabalit do indexu očekávané volatility amerických akcií vyjádřené indexem VIX. Ten se sice v minulém týdnu dostal na letošní maxima, hodnoty pod 20 bodů ale stále ukazují na nízké riziko (propadu akciových trhů). Při akutní fázi výplachu trhů v roce 2008 VIX nejednou překročil 50 bodů. Prozatím tedy není třeba podléhat panice.
Vývoj indexu VIX (týdenní graf - W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, investing.com