Nvidia ohlásila za Q4 tržby 22,1 mld. USD a zisk na akcii 4,93 USD. Ve svém výhledu na následující čtvrtletí už ale žádný závratný růst nečeká (tržby 24 mld. USD). Za celý fiskální rok končící v lednu 2025 tak optimisté mohou očekávat zisk na akcii 25-30 USD za akcii, což v přepočtu znamená relativně udržitelný poměr Forward PE kolem 30. Jestli je ale obrovská marže Nvidia udržitelná, ukáže až čas a schopnosti konkurence.
Vývoj ceny akcie Nvidia:
Od začátku roku se tak vztah akciového a dluhopisového trhu vrátil do zavedeného vzorce roku 2023. Současný růst akciových indexů i výnosů dluhopisů však není dlouhodobě udržitelný, jeden z nich bude muset kapitulovat a posunout se níže.
Jestřábí postoj americké centrální banky (Fed) favorizuje spíše výnosy dluhopisů. Samotný růst akciových indexů totiž skrz efekt bohatství dopuje ekonomiku dodatečnými dolary a uvolňuje finanční podmínky. Jen čtvrteční růst akcií Nvidia zvýšil majetek především amerických domácností o 274 mld. SD.
Vývoj výnosu 10letých amerických vládních dluhopisů (v % p.a.):
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Ve světle nepříliš klesající inflace, rekordně nízké nezaměstnanosti a vysokého federálního deficitu chce Fed působit jako protiváha této euforii a nemůže si aktuálně dovolit snižovat úrokové sazby. Tradeři na měnovém trhu jsou si tohoto rizika vědomi a snižují své sázky na pokles sazeb. Ještě před měsícem očekávali kumulativní letošní snížení úroků o 140 bps, aktuálně již pouze o 80 bps. Otázkou zbytku roku tedy bude, jestli se akciové indexy dokáží vyrovnat s přísnější měnovou politikou v USA. Forward PE přesahující 20 pro celý S&P 500 index totiž bliká červenou přehřátou kontrolkou při pohledu na výnosy dluhopisů, historický standard i v porovnání s valuacemi small-cap nebo evropských akcií.
Porovnání vývoje Forward PE u akciových indexů velkých, středních a malých společností v USA:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, CME, tradingeconomics.com, yardeni.com