Obě třídy aktiv by měly z uvolněné měnové politiky těžit. Startovací čáru však mají lépe nastavenou dlouhodobé americké bondy ve srovnání s indexem S&P 500. Výnosově nyní nabízejí akcie i dluhopisy okolo 5 % ročně (PE 20). Je pravda, že akcie mají perspektivu růstu zisků, kdy i při stagnujícím PE si mohou investoři užívat býčí trh. Akcie jsou ale mnohem rizikovější a měly by si držet určité výnosové prémium. Tato přirážka je však dnes nízko, blízká nule, což je srovnatelné s lety 2007 nebo 1966, kdy nebyla z pohledu do zpětného zrcátka zajímavá doba pro přikoupení akcií.
Dlouhodobý vývoj equity premimum amerického akciového indexu S&P 500:
Po letech oprávněné ignorace dluhopisového trhu tak přichází zpět v úvahu diverzifikovat portfolio do často doporučovaných 60/40 - 60 % akcie, 40 % dluhopisy. I na vládním dluhu se totiž dá vydělat mnohem více, než činí vyvolávací výnos cca 5 % p.a. Při koupi dlouhodobého dluhu se v rámci splatnosti volatilně hýbe i hodnota samotného dluhopisu a zejména při výprodejích akciového trhu funguje dluhopisová složka jako významný diverzifikátor. Tato diverzifikace fungovala i v největší panice na finančních trzích na konci roku 2008, kdy padalo všechno kromě amerického vládního dluhu.
Jak je vidět z následujícího grafu, investice 10 000 USD do ETF TLT (americký dluh se splatností 20+ let) vynesla v období klesajících úrokových sazeb v letech 2014-2020 slušných 90 %. Poslední 2 roky prudce utažené měnové politiky Fedu sice tyto zisky smazaly, ale postupný pokles výnosů ke 3 % p.a. by na tomto ETF přinesl desítky procent zisků nad samotný kupónový výnos.
Vývoj hodnoty investice do ETF dlouhodobých amerických vládních dluhopisů (TLT):
Vývoj výnosu 30letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Inverzní vztah TLT s výnosy dluhopisů je takřka perfektní. Před deseti lety byla startovací pozice ještě o 1 procentní bod výše. Pokud věříme, že se již inflace skutečně vrátí do snesitelného pásma 1-3 % meziročně a americká centrální banka bude moci postupně snižovat úrokové sazby, je dlouhodobý dluh zajímavou volbou příslibu relativně vysokého reálného výnosu, nízkého rizika i fungující diverzifikace.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, ishares.com, Zerohedge