Ve středu index S&P 500 intradenně testoval historická maxima a ve čtvrtek již vystoupal a také uzavřel na novém rekordu a nad 6 100. Překonal tak rezistenci na 6 050 až 6 100. V pátek mírně klesl a uzavřel na 6 101. Případná další zavírací cena nad kulatou hladinou by potvrdila býčí trend.
Index S&P 500 je na úrovni, která by se z rezistence mohla stát supportem. Další hladina podpory je na 6 000, těsně pod ní jsou 20- a 50denní klouzavý průměr. Důležitý support je okolo 5 800.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) za týden klesl o 7 %, je pod klouzavými průměry a pro akcie vysílá pozitivní signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 předchozí týden vzrostl o 2,91 % a v tom uplynulém o dalších 1,74 %. I přes pokles na začátku roku je zatím v lednu o 3,73 % výše. Zatím se zdá, že by se mohl naplnit sezónní vzorec, podle kterého v prvním měsíci roku americké akcie mají tendenci spíše posilovat (lednový efekt).
Index S&P 500 byl od poloviny prosince do poloviny ledna rozkolísaných a na denním grafu se formoval krátkodobý sestupný trend. K obratu došlo 13. ledna a krátký pokles (jako již tolikrát v uplynulých letech) přešel ve svižný růst na nové maximum.
V posledním lednovém týdnu budou mít investoři možnost reagovat na výsledek zasedání FOMC (čeká se ponechání sazeb beze změny) a na sérii hospodářských výsledků velkých firem, například Tesly, Applu, Microsoftu, Meta Platforms, AT&T, Caterpillaru nebo Boeingu.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz