Jednoduchý byznys plán
Abychom pochopili, proč akcie MicroStrategy fungují jako bitcoinové ETF s pákou, je třeba porozumět současnému modelu podnikání firmy. Přestože společnost byla založena už v roce 1989 a dlouhodobě se zaměřovala na tvorbu softwaru, zásadní obrat v jejím fungování nastal, když tuto činnost upozadila a začala masivně nakupovat bitcoin.
Michael Saylor, CEO společnosti, bezmezně věří v budoucnost bitcoinu a na základě toho vybudoval jasnou strategii. Nejprve firma oznámila, že bude své přebytečné prostředky ukládat do bitcoinu. První nákupy byly realizovány z interních zdrojů společnosti. S rostoucí chutí však přišla i potřeba dalších prostředků.
Saylor proto přišel s jednoduchým, ale efektivním plánem: vydávání konvertibilních dluhopisů. Tyto dluhopisy mají pevný úrok a umožňují věřitelům za předem stanovených podmínek převést svůj dluh na akcie společnosti. MicroStrategy navíc dokázala vydat tyto dluhopisy s extrémně nízkým úrokem, pod jedno procento. To znamená, že pro věřitele bylo výhodnější v budoucnu dluhopisy směnit za akcie.
Výsledkem bylo, že Michael Saylor získal značné prostředky na nákup nových bitcoinů za velmi příznivých podmínek. Pokud by si společnost půjčovala na trhu, musela by čelit úrokovým sazbám kolem 5 % nebo i vyšším. Navíc MicroStrategy využívá své bitcoiny k různým formám půjček, což generuje výnosy okolo 1,5 % ročně – tyto výnosy často pokryjí náklady na úroky.
Další efekt konverze dluhopisů na akcie spočívá ve zvýšené poptávce po akciích MicroStrategy, což následně tlačí jejich cenu nahoru.
Rekordní zájem o akcie MicroStrategy
Zájem o akcie MicroStrategy připomíná události kolem GameStopu. Týdenní objem obchodů dosáhl neuvěřitelných 136 miliard dolarů, což je více, než kdy za jediný týden zaznamenal gigant jako Amazon.
Vývoj ceny akcií MicroStrategy od začátku roku:
MicroStrategy nyní drží ve svém portfoliu 386 700 bitcoinů, což představuje přibližně 1,8 % z celkové nabídky 21 milionů bitcoinů. Vzhledem k volatilitě bitcoinu se odhaduje, že hodnota tohoto portfolia přesahuje 35 miliard dolarů. Na druhou stranu celková burzovní kapitalizace MicroStrategy činí přibližně 89 miliard dolarů, přičemž ostatní aktivity společnosti jsou zanedbatelné. Roční tržby firmy nedosahují ani půl miliardy dolarů.
Není proto divu, že akcie MicroStrategy přitahují pozornost obchodníků sázejících na pokles (short-sellerů). Logická úvaha naznačuje, že akcie jsou výrazně nadhodnocené. Shortovat MicroStrategy se zdá téměř jako sázka na jistotu – ale má to jeden háček.
Cena bitcoinu nesmí znovu výrazně vystřelit nahoru. Pokud by k tomu došlo, akcie MicroStrategy by explodovaly ještě výše, a to zejména díky short-sellerům, kteří by byli nuceni uzavírat své pozice, což by dále tlačilo cenu vzhůru.
Matěj Široký