To ale neznamená, že si akcie na vyspělých trzích mohou pokračovat v bezstarostném nekončícím býčím trhu. Business sice od politiků nebude dostávat klacky pod nohy, ceny amerických akcií už však podle více měřítek dosahují bublinových poměrů, které tu byly naposledy na přelomu století.
Jednoduchým a nepříliš často používaným indikátorem dlouhodobého ocenění je poměr tržní kapitalizace akciového trhu k HDP. Indikátor by se měl vracet ke svému dlouhodobému průměru, protože zisky nemůžou do nekonečna růst rychleji než ekonomika a díky konkurenci by se měly marže společností vracet na smysluplné úrovně.
Vývoj poměru tržní kapitalizaci akciového trhu a HDP v USA:
Na velký růst zisků amerických společností to teď navíc příliš nevypadá. Makroekonomický cyklus již vyčerpal většinu volných kapacit a vzhledem k plné zaměstnanosti rostou úrokové i mzdové náklady rychleji než tržby.
Při pohledu na graf indexu S&P 500 to dlouhou dobu vypadalo, že si investoři tuto cyklickou past uvědomují a 1,5 roku neměli odvahu kupovat index nad 2100 body. S nástupem Donalda Trumpa však pud sebezáchovy vystřídal bezmezný optimismus a akcie jsou rázem až o 15 % dražší.
Zajímavé bude sledovat reakci trhů po zveřejnění plánu daňové reformy, ke které většina kupujících vzhlíží a kterou by měla Trumpova administrativa prezentovat ve středu. Snížení korporátní daně z nynějších 35 % již vypadá jako samozřejmost a v ceně akcií by již mělo být započítáno, záleží však, o jak velké snížení půjde.
Pozornost bude upřena také na tzv. přeshraniční daň, což by byla obdoba zavedení cla. Pokud by totiž nedošlo k zavedení přeshraniční daně, mohly by zůstat v optimistickém módu nejenom americké akcie, ale především mexické peso a kanadský dolar, jejichž exporty do Spojených států by zůstaly konkurenceschopné.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Bloomberg, MT4