Solidní výsledková sezona, tržby a zisk na akcii nijak nezklamaly a ve většině případů dokázaly pozitivně překvapit a většina společností v Evropě si udržuje celoroční orientaci na trhu. Sentiment investorů na tom však zas tak dobře není. Zpomalující poptávka po exportech z eurozóny, eskalace obchodních konfliktů, italský rozpočet nebo evidentně zpomalující evropská ekonomika se podepsaly pod zhoršením sentimentu. Cyklický sektor, který je ovlivněn růstem a propadem globální ekonomie byl pod výprodeji, zatímco defenzivní akcie ve většině případů sbíraly výrazné zisky.
K poslednímu dni v říjnu reportovalo v Evropě 125 společností z indexu STOXX 600 za třetí kvartál. Z toho 48% společností reportovaly lepší, než očekávaný výsledek. Typický kvartál představuje 50% společností, co překonají očekávání a 41% ho ani nedorovná. Předpokládaný růst zisků evropských akcií je 14,2%. Technologické, zdravotnické a cyklické akcie překonaly většinové očekávání v nejvíce případech, konkrétně 92%, 64% a 62%. Zatímco telekomunikace a surové materiály nedorovnaly očekávání v 71% a 57% případů.
Pokud jde o sentiment, automobilový sektor se stal jedním z nejzásadnějších v Evropě a třetí kvartál posílil obavy ohledně negativního dopadu specifických regulačních změn. Zavedení nových emisních standardů přispělo v září k poklesu prodejů automobilů v Evropě, což mělo dopad na výsledky v třetím kvartále, zatímco výrobci automobilů vyzdvihli zpomalení Číny jako hlavní riziko pro sektor. Zástupci Volkswagenu řekli: „Obchodní spor mezi USA a Čínou poškodil podnikatelskou a spotřebitelskou důvěru spolu s ostatními a zapříčinil signifikantní pokles trhu v třetím kvartále“. Podobného názoru jsou také zástupci automobilky Daimler. Dopad těchto omezení se projevuje i v odvětvích mimo automobilový sektor. Největší světový výrobce chemikálií společnost BASF zaznamenala ve třetím kvartále pokles podnikatelské aktivity, primárně kvůli změnám v automobilovém sektoru.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA