A nejsou to jen technické faktory, které budou působit v neprospěch dalších zisků na akciovém trhu. I fundament kombinující výhled měnové politiky a ziskovosti společností je namalovaný ve Spojených státech příliš růžově.
Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
V první řadě Fed. Trh vzal krachy několika bank v USA víceméně jako dobrou zprávu, protože zvyšuje možnosti brzkého poklesu úrokových sazeb, což je samo o sobě trochu paradoxní a veskrze optimistická myšlenka, že pád bankovních domů sníží inflaci a zároveň zisky nefinančních společností zůstanou netknuty.
V grafu můžeme vidět, že (dluhopisoví) tradeři očekávají pokles úrokové sazby z dnešních 4,75-5,00 % až ke 4,00 % na konci letošního roku. Přitom na květnovém zasedání ještě počítají s mírným zvýšením. Tato očekávání pak formují i modely pro oceňování akcií. Z historické zkušenosti však víme, že Fed standardně nechává utaženou měnovou politiku působit několik čtvrtletí a začne se snižováním úroků, až ochladnou inflační tlaky a zvýší se nezaměstnanost.
Implikovaný odhad vývoje hlavní úrokové sazby v USA:
Pokud tedy nepřiletí černá labuť, která ze dne na den obrátí přístup v měnové politice a která ze své podstaty není v modelech naceněna, nedává aktuální výnosová křivka smysl. Proč by měla americká centrální banka zvyšovat sazby, aby je hned na následujícím zasedání zase snížila?
Akciové trhy by tak měly v následujících čtvrtletích počítat spíše s vyššími úroky a upravit svá ocenění indikující pokračování krátkého býčího trhu. Pokud by totiž skutečně Fed musel přikročit k tak rychlé otočce v měnové politice, jak implikuje graf, nebyla by to pro akcie pravděpodobně dobrá zpráva.
Další ze zajímavých dat formujících pohyb S&P 500 je očekávání růstu zisků. Na rok 2023 se ještě čeká střízlivých 219,83 USD na jednu „akcii“ S&P 500. V roce následujícím však mají zisky vzrůst o 13 % na 246,83 USD, přičemž toto tempo znatelně převyšuje nominální růst HDP USA (4-6 %).
Vývoj historických (modře) a očekávaných (červeně) zisku na akcii S&P 500:
Na základě této jednoduché kalkulace tedy vychází trhu forward PE pro rok 2024 na úrovni 16,7, což se rovná výnosu 6 %. V porovnání s očekávanými výnosy vládních dluhopisů 3,5-4,0 % jde o na první pohled rozumnou prémii.
Tato prémie je však historicky nízká a především je založena na přehnaných očekáváních ohledně normalizace měnové politiky v USA a také růstu zisků obchodovaných společností. V případě stagnace zisků i úroků na dnešních úrovních se výnos akciového i dluhopisového trhu potkají u 5 % a akcie rázem ztrácejí svou rizikovostí atraktivitu tváří v tvář zajištěnému úroku od federální vlády.
Samozřejmě se můžou najít investoři, kterým jejich modely ukážou americké akcie jako investici s vysokým růstovým potenciálem a svými nákupy vyženou trh ještě výše. Z dlouhodobého pohledu v porovnání s jinými rizikovými aktivy však nyní poměr risk-reward na indexu S&P 500 příliš zajímavě nevypadá.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Yardeni Blog, zerohedge.com