Pokles sazeb o 25 bodů byl na trhu široce očekáván a nebyl pro většinu trhu překvapením. Umožnil ho hlavně pokles inflace v euro zóně i v Německu pod cíl ECB a mizivý výhled na její vzestup na úrovně, na nichž by bylo nutné pro zrychlování tempa růstu cen zasahovat. Pomáhá k tomu nejen slabý výkon evropské ekonomiky, která těžko bude vytvářet tlak na růst cen, ale také výhled na nízké ceny ropy. Zdá se totiž, že Saúdská Arábie odmítá trpět tím, že sama omezuje objem těžby, aby držela ceny ropy výše a prodává méně a ztrácí tržní podíl a ostatním státům hrozí, že navýší těžbu a připraví je o zisky z nadměrné těžby nižšími cenami. To by znamenalo pokles cen napříč globální ekonomikou a také tlak na další pokles inflace.
Obrázek 1 – vývoj inflace v euro zóně a Německu (tradingeconomics.com)
ECB tak mohla jít se sazbami dolů bez obav, že by roztočila inflační spirálu. Zásadní otázkou však je, jestli je to pozitivní impuls, který Evropa potřebuje a zda je to impuls dostatečně silný. ZEW index v Německu ve výhledu na nižší sazby vybral zatáčku a odvrátil pokles do negativních hodnot, nicméně jeho růst může být jen krátkodobou vzpruhou, která, až vyprchá, nebude bránit dalšímu poklesu.
Obrázek 2 – ZEW index v Německu (Tradingeconomics.com)
Inflace by měla podle očekávání ECB koncem roku vzrůst, to by však mělo odeznít s koncem roku 2024. Zásadní otázkou pak je, jestli můžeme ještě počítat se snížením sazeb na posledním zasedání ECB 12/12/2024 (magické datum). ECB ústy Christine Lagarde jen dala najevo odhodlání udržet inflace dlouhodobě na 2 %, hintu kolem vývoje sazeb do konce roku jsme se na rozdíl od FEDu nedočkali. Pokud by ECB sáhla k dalšímu snížení, znamenalo by to další tlak na euro a možnost dalšího prohloubení jeho oslabení k úrovni 1,080, zvláště, pokud budou pokračovat slabá data z Evropy. Naopak případná pauza, vynucená vzestupem inflace, by mohla euro zastabilizovat a přimět ho k dohnání ztrát zpět k 1,100, popř. i nad ni. Hodně bude záležet na tom, jak dopadnou volby v USA. Pokud bychom se dočkali konstelace, která by přinesla pokles rizika obchodní války USA a Evropy, euro by mohlo začít korigovat. V opačném případě bychom pak mohli vidět další tlak na oslabení. Scénáře amerických voleb si probereme v některém z příštích blogů.
Hladina 1,0800 se z pohledu dalšího vývoj stává veledůležitou pro to, abychom mohli udržovat naději na alespoň trochu stabilní EUR/USD. Do jejího vývoje promluví hlavně výsledek voleb v USA a výhled na vývoj sazeb v Evropě. Ekonomického růstu se v Evropě asi nedočkáme, tisková konference ECB byla v tomto ohledu hodně pesimistická.
Obrázek 3 – vývoj EUR/USD (metatrader)
Tomáš Kudela
SAB Finance