Pravdou je, že jde pouze o první odhad, který ještě může být poměrně silně korigován vzhůru. Růst ale navazuje na silně nadprůměrných 1,5 % dosažených v minulém čtvrtletí, což dokazuje, že včerejší číslo není pouze jednorázovým výkyvem z nízké základny a naopak posílá meziroční růst zpět do blízkosti 5 %. Koruna vzhledem k síle dat reagovala relativně vlažně, když přidala oproti euru jen 0,4 %. Přitom takové pozitivní překvapení by mělo zásadně ovlivnit trajektorii domácích úrokových sazeb, protože nadále zvýší inflačně-mzdové tlaky v již víceméně přehřáté ekonomice.
Vývoj meziročního růstu HDP v ČR:
Podle ČSÚ vzrostla průměrná mzda v druhém čtvrtletí v průmyslu o 8,0 % a ve stavebnictví o 5,9 %. Za jiné sektory nejsou data k dispozici, ale vzhledem ke slušnému růstu maloobchodu a cestovního ruchu společně se zvyšováním minimální mzdy můžeme čekat zvýšení o vyšší jednotky procent i ve službách.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Takto vysoký růst mezd není dlouhodobě udržitelný s nízkou inflací kolem 2 %. Zvýšení produktivity práce totiž tak velkou mezeru nedokáže pokrýt a marže společností mohou klesat jen nějakou dobu, dokud nezačnou vyšší náklady rozpouštět do cen. Když k dnešní silné konjunktuře přidáme vládu, která v předvolebním období nehodlá nijak šetřit, zbývá pouze centrální banka, která má možnost i nástroje na zchlazení aktuálního překotného růstu.
Když vezmeme v potaz, že se i po zvýšení úrokových sazeb ze začátku měsíce se koruna stále obchoduje nad 26 korunami za euro a dochází k rychlé konvergenci s eurozónou, vidíme prostor jak pro zvyšování sazeb, tak pro doprovodné posilování koruny.
Rizikem pro oslabení koruny je úprk spekulativního kapitálu, což umocňuje fakt, že během srpna a září bude mít splatnost velká část krátkodobého vládního dluhu, který nakoupil zahraniční kapitál. Čekáme ale, že spekulanti budou trpěliví a zůstanou v dlouhých korunových pozicích. Potenciál na posílení je totiž stále velký a také po rolování pozic dostanou za své koruny výrazně lepší úrok než na začátku roku. Zatímco v lednu se výnosy dluhopisů dostaly až pod minus jedno procento, nyní se dají pořídit za nulový úrok.
Vývoj výnosu dvouletého českého vládního dluhopisu (v % p.a.):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: worldgovernementbonds.com, tradingeconomics.com, investing.com