Není se tedy co divit, že trh stále více spekuluje na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Zvlášť když jádrová inflace klesá znovu pod dvouprocentní cíl centrální banky. Výnosy dvouletých dluhopisů jsou tak poprvé od finanční krize před 10 lety níže než základní úroková sazba (viz graf), což značí, že tradeři si jsou ve svých holubičích predikcí více než jistí.
Porovnání vývoje hlavní úrokové sazby (modře) a výnosu dvouletých vládních dluhopisů (černě) v USA:
Je proto s podivem, že tento výhled nižších úrokových sazeb zatím nedolehl na kurz amerického dolaru. Nejobchodovanější měnový pár EUR/USD se od začátku orku drží v celkem jasném střednědobém medvědím trendu a ani odložení brexitu, ani zotavení ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí spolu s předpokládaným zpomalením v USA nedokázalo tento trend zvrátit. Dost možná jsme se ale dočkali na EUR/USD letošního dna, protože dolar se na těchto úrovních zdá být až příliš silný.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
S chystaným kosmetickým snížením úrokových sazeb bez vypuknutí recese v USA se můžeme podívat na paralelu z poloviny 90. let. Tehdy Fed během necelého roku snížil sazby z 6,00 % na 5,25 % (viz graf), čímž kompenzoval své předchozí příliš rychlé utahování měnové politiky a což pomohlo ekonomiku uprostřed konjunkturního cyklu stabilizovat tzv. hladkým přistáním.
Vývoj hlavní úrokové sazby amerického Fedu v letech 1994-96:
Tento obrat v americké měnové politice ale nepřežil dolar bez ztrát. Ještě před prvním snížením sazeb během roku 1995 oslabil proti koši měn o více než 10 % a není důvod, proč by tomu tentokrát mělo být jinak. Záleží samozřejmě na dalším přístupu Fedu během letošního roku a počtu následných snížení úrokových sazeb. Pokud ale bude inflace, růst ekonomické aktivity i akciové trhy ve Spojených státech dál klesat, můžeme se dočkat návratu amerických úrokových sazeb pod 2,00 % a býčího trhu na EUR/USD.
Vývoj amerického dolarového indexu v letech 1994-95:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Bloomberg, Federal Reserve Economic Database