Nominální růst
Přichází reflace v USA
06.12.2024 Díky zásadní politické změně se naším základním ekonomickým scénářem pro rok 2025 stává reflace americké ekonomiky.
Ranní okénko - Soukromý sektor v USA značí slibný měsíc pro zájemce o práci
05.12.2024 Dnešní den zahájily již před okamžikem data o průmyslových objednávkách v Německu, jehož výrobci letos stále trpí slabou poptávkou. Ačkoli letní měsíce přinesly naději na zlepšení, s příchodem podzimu trh očekával větší proměnlivost výsledků. Po více než 7% růstu objednávek v září tak skutečně přišel jejich pokles, tentokrát o 1,5 % m/m (vs odhad -2,0 %).
Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu
04.12.2024 Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.
Libra se vůči euru znovu vrátí na hladinu před brexitem
03.12.2024 Evropská ekonomika se potýká s problémy, zato v Británii zavane ve fiskální politice svěží vítr, který vyžene libru oproti euru zpátky na úroveň, na níž nebyla už od brexitu.
Ranní okénko - Tento týden budou hrát prim data z amerického trhu práce
02.12.2024 Tento týden přinese zajímavé údaje z české ekonomiky v podobě PMI pro zpracovatelský průmysl, státního rozpočtu (pondělí), mezd (středa) a maloobchodních tržeb (pátek). Z celosvětového hlediska ovšem budou důležitější data z amerického trhu práce, která více napoví, zda bude Fed pokračovat ve snižování sazeb, nebo zda se zvýší šance přerušení procesu uvolňování měnové politiky.
EUR/USD. Horký start října: Nonfarm payrolls, indexy ISM a zpráva o inflaci v eurozóně
30.09.2024 Čeká nás začátek října, což znamená, že USA zveřejní klíčové údaje o růstu pracovního trhu za září a Evropa vydá klíčové údaje o inflaci. Význam těchto údajů nelze vzhledem k fundamentálnímu obrazu, který se pro pár EUR/USD utváří, přecenit.
MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA PLÍŽENÍM VPŘED!
25.07.2024 Růstové momentum se od loňského závěrečného čtvrtletí vytrácí. Letošní růst tak nepřekročí jedno procento. Vývozní aktivitu stále narušují potíže s dodávkami dílů v automobilovém průmyslu, domácí poptávku táhne výlučně spotřeba domácností, investiční aktivita zůstává i ve světle přetrvávající měnové restrikce slabá. Spotřební výdaje podporuje růst reálných mezd v souvislosti s napjatým trhem práce a návratem inflace ke svému cíli. I ve zbytku roku se inflace bude pohybovat v blízkosti svého cíle, příští rok dokonce pod ním. Sazby centrální banky tak půjdou dolů, nyní již pravděpodobně standardním tempem po 25 bazických bodech. Reálné úrokové sazby tedy zůstanou kladné a restriktivní.
Makroekonomická prognóza: Konec půstu – vstříc růstu
24.04.2024 První měsíce letošního roku potvrzují oživování domácí poptávky. Na spotřebitelském sentimentu se pozitivně podepsal návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli centrální banky, což společně s nadále napjatým trhem práce pomohlo k obnovení růstu reálných mezd. V solidní dynamice pokračuje investiční aktivita a čisté exporty profitují z hladšího fungování globálních dodavatelských a výrobních řetězců, což je vidět zejména na produkci automobilového průmyslu. ČNB bude pokračovat v opatrném snižování úrokových sazeb. Reálné úrokové sazby zůstávají restriktivní, inflace se tak letos bude pohybovat kolem dvou procent, příští rok může být ale v průměru pod touto hodnotou.
Majetek Čechů v podílových fondech loni historicky rekordně narostl, sedminásobně v porovnání s průměrem let 2010 až 2019. Inflace Čechy donutila celkem výrazně investovat, většině burz a trhů se navíc dařilo
12.03.2024 Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni narostl historicky rekordně, a to o 187,1 miliardy korun na 938,6 miliardy. Je to teprve podruhé v historii novodobé České republiky, kdy se majetek ve fondech navýšil během jediného roku o více než 100 miliard korun.
O dalším růstu libry rozhodne úterý. Přehled vývoje měnového páru GBP/USD
12.03.2024 Uplynulý týden s sebou nepřinesl žádné důležité makroekonomické údaje ze Spojeného království. Jedinou zprávou, na kterou tak stálo zato upozornit, byl index PMI v sektoru stavebnictví, který dopadl o něco lépe, než se očekávalo (47,9 b. oproti 49 b.), ale stále pod pásmem expanze. Podnikatelský optimismus se zvýšil potřetí za poslední čtyři měsíce a dosáhl nejvyšší úrovně od ledna 2022.
Proč česká reálná mzda zaostává?
05.03.2024 Dnešní mzdy za čtvrtý kvartál pravděpodobně vykážou lehké zpomalení meziroční dynamiky (naše očekávání 6,0 % oproti 7,1 % v Q3 2023). I tak však jejich nominální růst zůstane nad dlouhodobým průměrem, který se pohybuje spíše lehce pod 5,0 %. Je tedy takový růst příliš vysoký?
Průmyslová výroba, ČR, prosinec 2023
06.02.2024 Tuzemský průmysl hlásí pro závěrečný měsíc loňského roku poměrně slušný finiš.
BREAKING: Zaměstnanost na Slovensku klesá, klesají i průmyslové tržby
12.01.2024 Tržby ve vybraných odvětvích ekonomiky zaznamenaly v listopadu výrazný meziroční pokles o 7 %. Pokles tržeb byl zaznamenán ve 3 z 5 sledovaných odvětví. Nejdůležitější segment ekonomiky, průmysl, zaznamenal výrazný pokles tržeb. Tržby v něm poklesly o 7,6 % a ze 16 odvětví jich celých 10 zaznamenalo meziroční snížení reálných tržeb. Produkce dopravních prostředků se snížila o 6 %, dodávky elektřiny a plynu o 21,9 % a výroba kovů o 13,4 %.
Graf dne - CADJPY (21.12.2023)
21.12.2023 Japonský jen byl během asijsko-pacifické seance jednou z nejvýkonnějších měn zemí G10, a to po zveřejnění ekonomických prognóz japonské vlády. Prognóza růstu reálného HDP pro současný fiskální rok 2023/24 byla revidována z 1,3 % na 1,6 %, zatímco prognóza pro příští rok byla revidována z 1,2 % na 1,3 %. Navíc se očekává, že inflace spotřebitelských cen v tomto i příštím fiskálním roce zůstane nad inflačním cílem Bank of Japan, což je jestřábí vývoj vzhledem k tomu, že japonská ekonomika se již několik let potýká s růstem cen nad cíl BoJ.
Průměrná mzda ve 3.čtvrtletí reálně klesla o 0,8 %, činila 42.658 Kč
04.12.2023 Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 42.658 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla osmi procent, se ale mzda reálně snížila o 0,8 procenta. Zaměstnanci si tedy mohli koupit za průměrnou mzdu méně zboží či služeb než před rokem. Reálná mzda klesla osmé čtvrtletí za sebou, tempo poklesu zmírnilo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
ČNB zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,6 procenta HDP
03.11.2023 Česká národní banka (ČNB) zlepšila v aktuální ekonomické prognóze odhad letošního schodku veřejných financí na 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Předchozí prognóza ze srpna počítala se schodkem 3,8 procenta HDP. V dalších letech by se mělo saldo veřejných financí dále zlepšovat, příští rok bude schodek 1,6 procenta HDP a v roce 2025 jedno procento HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 10. listopadu.
Indikátory americké recese
21.10.2023 Čtvrteční projev šéfa americké centrální banky (Fed) Jerome Powella spustil další vlnu prodejů. Padaly akcie i dluhopisy, jejichž 10letý výnos se dostává do blízkosti 5,00 % p.a., což je situace, jakou finanční trhy nezažily od roku 2007.
Růst mezd zpomalil, reálně mzdy dále klesají
04.09.2023 Průměrná mzda v Česku v druhém čtvrtletí letošního roku rostla nominálně o 7,7 %, což vzhledem k více jak 11% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 3,1 %. Výsledek je v souladu s naším odhadem, proti předpokladu trhu a ČNB růst mezd mírně zaostal. Okamžitá reakce na finančních trzích byla jen vlažná v podobě oslabení koruny o několik haléřů, kdy slabší růst mezd představuje argument pro množnou uvolněnější měnovou politiku ČNB. V následujících čtvrtletích by se nominální růst mezd měl srovnávat s mírou inflace a v Q3’23 se reálný růst již těsně může dostat do kladných čísel.
Ranní okénko - Tento týden vycházejí tuzemské mzdy, průmysl či maloobchod
04.09.2023 Tento týden patří především datům z české ekonomiky, kdy po dnešních mzdách dorazí v průběhu týdne také statistika průmyslu, zahraničního obchodu, maloobchodních tržeb a týden uzavře podíl nezaměstnaných. Dílčí data dorazí také z eurozóny a Německa, vesměs ale nepůjde o kurzotvorná data, s potenciálem pro větší výkyvy na finančních trzích. Investoři tak budou opatrní spíš na komentáře členů centrálních bank, vzhledem k postupně blížícím se zasedáním ECB (14. září) a Fedu (20. září).
Druhá vlna inflace je za rohem
04.09.2023 „Tažení centrálních bank v utahování monetárních politik se míjí požadovaným účinkem a ekonomiky jsou příliš rozpálené. Inflace se může vrátit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Bankovní asociace letos čeká růst HDP 0,1 procenta, příští rok 2,3 procenta
10.08.2023 Nová prognóza České bankovní asociace pro letošní rok předpokládá jen velmi mírný růst tuzemské ekonomiky o 0,1 procenta. Proti květnové prognóze se odhad nepatrně zhoršil a vrátil se zpět na odhad z kraje letošního roku. Inflaci pro letošní rok stále čeká 11 procent a v jeho závěru kolem osmi procent. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou dnes novinářům představila Česká bankovní asociace (ČBA).
ČNB mírně zlepšila odhad schodku veřejných financí na 3,8 procenta HDP
04.08.2023 Česká národní banka (ČNB) mírně zlepšila odhad letošního schodku veřejných financí na 3,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V květnu předpokládala, že dosáhne 3,9 procenta HDP. Loni skončil veřejný sektor ve schodku 3,6 procenta HDP. V dalších letech odhaduje ČNB zlepšení salda veřejných financí, schodek by se měl příští rok snížit na 1,7 procenta HDP a v roce 2025 na 0,7 procenta HDP. Vyplývá to z dnes zveřejněné tabulky klíčových makroekonomických indikátorů, které jsou součástí aktuální zprávy o měnové politice. Celou zprávu banka zveřejní 11. srpna.
Hypoteční trh lehce ožívá
18.07.2023 Včerejší výsledky hypo monitoru naznačily, že český hypoteční trh nalezl dno a lehce ožívá. Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypotéky v celkovém objemu 14 mld. Kč a jejich objem vzrostl meziměsíčně o 16 %. Za to sice může do značné míry sezónnost (červen bývá tradičně jedním z nejsilnějších měsíců v roce), i po očištění však v červnu hypotéky zaznamenaly lehký nárůst (o 3 %) a meziroční pokles poskytnutých hypoték tak zvolnil z květnových více než 40 % na 28 %.
Meziroční inflace dále klesá, v červnu dosáhne jednociferných čísel
12.06.2023 Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu vzrostly meziročně o 11,1 %, meziměsíčně došlo ke zvýšení o 0,3 %. Náš odhad spolu s odhadem trhu byl mírně nižší s meziroční dynamikou těsně pod 11 %, nejedná se však o významnější odchylku, která by měla potenciál více rozhýbat trh.
Pomalejší růst mezd snižuje tlak na ČNB
05.06.2023 Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku rostla o 8,6 %, což vzhledem k více jak 16% inflaci odpovídá reálnému poklesu o 6,7 %. Stejný pokles byl původně zaznamenán i v Q4’22, v rámci revize ovšem došlo k zhoršení výsledku na -7,9 %. Vůči našemu odhadu i odhadu trhu klesala v Q1‘23 reálná mzda o něco více, silnější je pokles i proti projekci ČNB. Pro centrální banku tak jde spolu s nižší než očekávanou inflací o další poměrně jasný signál proti zvyšování sazeb.
Ranní okénko - Týden plný českých dat otevře statistika mezd
05.06.2023 Je před námi zajímavý týden, a to zejména z pohledu tuzemských dat. Patrně nejzajímavější informace dorazí již dnes ráno v podobě vývoje mezd za první kvartál letošního roku. Informace bude zásadní především v kontextu blížícího se zasedání ČNB. Pokud by nominální růst zamířil nad 10 %, výrazně by vzrostla pravděpodobnost, že v polovině června se podaří najít většinu pro zvýšení sazeb.
Forex: Pokles inflace k 10 % uprostřed utlumeného vývoje ekonomiky
02.06.2023 Růst nominálních mezd na začátku roku podle našeho odhadu viditelně zrychlil na 9,1 % y/y a 3,0 % q/q, za dynamikou cen však zaostal. Reálné mzdy tak v meziročním vyjádření byly nižší o stále výrazných 6,2 %. Po slabém výkonu v Q1 23 čekáme, že maloobchodní tržby bez aut v dubnu mírně vzrostly (+0,4 % m/m). Ve zbytku roku by již podle nás mělo dojít k výraznějšímu oživení, a to i díky rychlejšímu růstu mezd. Průmyslová výroba pravděpodobně v dubnu meziměsíčně stagnovala, když růst v ostatních odvětvích kompenzoval pokles ve zpracovatelském průmyslu.
Schodek státního rozpočtu se dál výrazně zhoršil
02.06.2023 Schodek státního rozpočtu se v květnu dál výrazně prohloubil na 271, 4 mld. korun. I když je květen tradičně “slabým” měsícem a dochází k výraznějšímu zhoršení státního hospodaření, včerejší čísla opět překvapila spíše negativně. Prohlubování deficitu v druhé polovině roku se sice kvůli řadě důvodů může zpomalit (např. mimořádná dividenda od ČEZ), i tak se však celkový deficit v tomto roce pravděpodobně přiblíží 400 miliardám korun (versus náš současný odhad 360 mld. CZK a původně schválený rozpočet s deficitem 295 mld. CZK).
Stoupenci růstu sazeb v ČNB argumentovali malým ochlazením ekonomiky
12.05.2023 Zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) podpořili Karina Kubelková, Jan Procházka a Tomáš Holub. Kubelková a Holub původně navrhovali růst sazeb o 0,5 procentního bodu. Argumentovali především malým ochlazením ekonomiky i trhu práce a hrozbou vzniku mzdově-inflační spirály. Vyplývá to ze záznamu jednání, který dnes ČNB zveřejnila. Čtyři členové bankovní rady ale podpořili zachování sazeb, základní sazba tak zůstala na sedmi procentech, kde je od loňského června.
Bankovní asociace letos čeká růst HDP 0,4 procenta, příští rok ke třem procentům
11.05.2023 Česká ekonomika vystoupila z recese, v letošním roce mírně poroste o 0,4 procenta. Růst bude postupně zrychlovat, v příštím roce se přiblíží ke třem procentům. Inflace se letos v průměru dostane k 11 procentům a citelněji ke třem procentům klesne až v roce 2024. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou dnes novinářům představila Česká bankovní asociace (ČBA).
Ranní okénko - Fed je již na konci cyklu, od ECB ještě čekáme další "hiky"
05.05.2023 Dnes ráno se dozvíme, jak si vedly na konci prvního letošního čtvrtletí české maloobchodní tržby. Po vyjmutí volatilnější složky prodeje automobilů odhadujeme, že tržby neparně zmírnily meziroční pokles z -6,4 na -6,1 %. Domácnosti nadále zužuje vysoká cenová hladina. Na druhé straně se ale zlepšuje spotřebitelská nálada a převažuje podíl domácností očekávajících pokles inflace v následujících 12 měsících. Podporu maloobchodu dodal v březnu také vývoj úvěrů obyvatelstvu – v letošním prvním čtvrtletí byly nové spotřebitelské úvěry o 2,1 % vyšší než vloni.
Největší hedge fond na světě udržuje svůj medvědí postoj k západním trhům
03.05.2023 „Velmi rychlé zvýšení úrokových sazeb začíná omezovat finanční systém a zpomalovat ekonomiku. To je nezbytné a bude třeba v tom pokračovat, aby se obnovily rovnovážné podmínky, myslí si v Bridgewater Associates, “ říká analytik BHS Timur Barotov.
Sázky na pokles sazeb jsou předčasné
11.04.2023 Optimismus na akciových trzích v posledních týdnech pomohl indexu S&P 500 zpět nad 4100 bodů. Aktuálně se americké blue-chips obchodují v pásmu, ze kterého během uplynulých 12 měsíců již pětkrát spadly výrazně níže.
Zamrazilová: Předpoví-li ČNB růst mezd o 10 pct, hrozí zpřísnění měnové politiky
15.03.2023 Pokud by nová prognóza České národní banky v květnu předpověděla růst mezd o deset procent, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to dnes řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, když jim představovala zprávu o měnové politice z letošního února. Česká národní banka v odhadu klíčových indikátorů, který zveřejnila 3. února, uvedla, že očekává letošní nominální růst mezd o 8,5 procenta, což by znamenalo jejich reálný pokles o 0,4 procenta.
Kupní síla průměrné mzdy v Q4 22 mezičtvrtletně vzrostla
06.03.2023 Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v závěru loňského roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí činil 7,9 % y/y po 6,2 % y/y o čtvrtletí dříve. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % v Q3 22. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejného sektoru od září.
Reálné mzdy v závěru loňského roku mezičtvrtletně poprvé po více než roce vzrostly
06.03.2023 Průměrná nominální mzda v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,9 % po růstu o 6,2 % zaznamenaném ve třetím čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí zejména se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % o čtvrtletí dříve. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejné správy od září.
Ranní okénko - Hluboký pokles českých mezd nahrává stabilitě sazeb
06.12.2022 Dnes za několik málo minut vyjde statistika maloobchodních tržeb. Očekáváme prohloubení meziročního poklesu, stejně tak je nastaven i medián trhu. Z Německa již brzy ráno dorazila statistika továrních objednávek. V rámci mezí se jedná o dobrý výsledek, kdy namísto očekávané stagnace se dostavil meziměsíční růst o 0,8 %, relativně výrazné revize směrem nahoru se dočkal i neuspokojivý výsledek ze září (-4,0 % -> -2,9 %).
Reálné mzdy se těsně vyhnuly dvoucifernému poklesu
05.12.2022 Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí letošního roku vyvíjela v souladu s našim a tržním očekáváním a reálně poklesla o 9,8 %. Nominálně růst mezd dosáhl 6,1 % a průměrná mzda vystoupala těsně pod 40 tisíc Kč. Zatímco nominální dynamika proti předchozímu čtvrtletí zrychlila (6,1 % vs. 4,4 %), reálný pokles zůstal na desetinu totožný.
Ranní okénko - Prosincový týden nabitý daty z české ekonomiky
05.12.2022 Tento týden je doslova nabitý reálnými čísly z české ekonomiky a až do čtvrtka tak bude na domácím trhu o dění postaráno. Hned za několik málo minut dorazí informace o vývoji mezd ve třetím čtvrtletí, kde očekáváme slušný nominální růst, který ale vzhledem k vysoké inflaci odpovídá reálnému poklesu o takřka 10 %. V úterý dorazí další spíše negativní čísla z maloobchodu, na které ve středu naváže průmysl a zahraniční obchod. Vše ve čtvrtek zakončí čísla ohledně podílu nezaměstnaných. V eurozóně budou zajímavá především dnešní čísla ohledně maloobchodu, z USA pak až konec týdne, kdy vyjdou ceny výrobců spolu se spotřebitelskou důvěrou z michiganské univerzity.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
01.12.2022 1) Policisté po úterním zásahu podezírají hlavní představitele firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz, uvedl včera server Seznam Zprávy. Škoda způsobená investorům má dosahovat podle informací Deníku N zhruba půl miliardy korun. Xixoio ale tvrdí, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů.
S&P: Indie se může do konce desetiletí stát třetí největší ekonomikou světa
01.12.2022 Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 procenta. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.
Bankovní asociace letos čeká růst HDP o 2,5 procenta, příští rok stagnaci
10.11.2022 Česká bankovní asociace dnes v nové makroekonomické prognóze zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta, v srpnu očekávala 2,4 procenta. Ke zlepšení přispěl příznivější vývoj ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Příští rok podle ČBA čeká Česko hospodářská stagnace s růstem HDP o 0,2 procenta. Česko podle asociace vstoupilo ve třetím čtvrtletí do recese, hospodářské oživení přijde až ve druhém čtvrtletí 2023.
Sazby ČNB zůstanou nejspíše nejen v září beze změny
23.09.2022 Centrální banka bude podle nás na blížícím se zářijovém zasedání nadále držet úrokové sazby beze změny. Tomuto postoji bankovní rady nahrává poslední vývoj inflace a ekonomiky. V poslední době se také zmírnil tlak na oslabování koruny a s tím i na intervence ČNB na devizovém trhu. Vlivem posledních známých dat a přetrvávající neochoty většiny bankovní rady k dalšímu nárůstu sazeb jsme se rozhodli z naší prognózy vypustit jejich listopadové zvýšení. Nyní čekáme stabilitu repo sazby na současných 7 % až do poloviny příštího roku. Sazby se tedy podle naší nové prognózy nedostanou tak vysoko, klesat však budou později a také pozvolněji. Rizika naší prognózy vidíme vychýlená ve směru vyšších sazeb, a to hlavně s ohledem na další vývoj mezd.
Ozvěny trhu: Zrychlení mzdového růstu nemusí způsobit mzdově-inflační spirálu
15.09.2022 V poslední době slýcháme, že zvyšovat nominální mzdy o inflaci by přineslo roztočení mzdově-inflační spirály, a proto ke zkrocení inflace potřebujeme, aby zaměstnanci přistupovali k požadavkům ohledně růstu svých nominálních mezd pro příští rok umírněně a tím pomohli inflaci zastavit. V celé debatě o proinflačnosti mzdového růstu ale chybí její zasazení do kontextu vývoje reálné produktivity práce.
Češi chudnou nejrychleji v historii země od roku 1993, potvrdil dnes ČSÚ. Nespokojenost obyvatelstva se zrcadlí v poklesu spotřebitelské důvěry a už i v proběhlé masové demonstraci
05.09.2022 Češi letos od dubna do června chudli nejrychlejším tempem v historii země od roku 1993 (viz graf níže). Reálná mzda totiž meziročně poklesla o takřka desetinu, přesněji o 9,8 procenta. Nominálně sice Češi meziročně ve druhém čtvrtletí „brali“ o 4,4 procenta více, v průměru více než 40 tisíc korun hrubého měsíčně, avšak po započtení rapidní inflace ve výši 15,8 procenta se jejich výdělky propadly o skoro desetinu.
Ranní okénko - Jestřábi v ECB tlačí na zvýšení sazeb o 75bb
05.09.2022 Ekonomickému kalendáři v tomto týdnu dominuje zasedání ECB (čtvrtek). Po jestřábích komentářích na konferenci v Jackson Hole trh zaceňuje zvýšení úrokových sazeb mezi 50-75bb. Z našeho pohledu se jeví zvýšení o 75bb jako čím dál více pravděpodobné. Včetně zvýšení o 75bb tento týden pak do konce roku očekáváme utažení měnových podmínek celkem o 150bb. Moc podpory pro euro i při 75bb hiku ale neočekáváme, jelikož současně dochází k vyostření situace na trhu s energiemi.
Co udělá recese v USA se zisky?
29.07.2022 Už je to oficiální, americká ekonomika vstoupila do recese. Tedy alespoň podle učebnicové definice, podle které recese nastává při dvou mezičtvrtletních poklesech reálného HDP po sobě. Jak budou reagovat zisky společností obsažených v indexu S&P 500? Jde o další impuls pro pokles akciových trhů?
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Bitcoin | Intervence | Intervence ČNB | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Akciové indexy | Akciový index | Pullback | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | Nasdaq | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | Spotřebitelská důvěra | Koruna | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Španělsko | Analytik | New York | Ropa Brent | Americké akcie | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Akciové trhy | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Eurodolar | Hospodářství | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Alokace | Americký dolar | Bank of England | Bank of Japan | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Burza | CFTC | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | DAX | Dividenda | Dlouhá pozice | Dolarový index | Dollar | ECB | ECB (European Central Bank) | Ekonomika | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Index FTSE 100 | FX | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Fiskální politika | Forward | Futures | G10 | G7 | Hedge | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Indikátory | Investice | Japonský jen | Komodity | Konečná sazba | Kotace | Kurz | MIFID | MT4 | Risk | Momentum | Měna | Měnový pár | Měny | Nabídka | Nástroj | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | P/E | PRIBOR | Pozice | Produktivita práce | Prémie | Repo sazba | Rezistence | Riziko | Inflační riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Stagflace | Trend | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Americká měna | Analytici | Riziková aktiva | Banky | Doporučení | EUR | USD | Citibank | Dluhopisy | GBP | ČEZ | Morgan Stanley | Evropa | Finanční krize | Hospodářský růst | FTSE | Evropská ekonomika | Komerční banka | Bank of America | XTB | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fond | EU | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Ekonom | Byznys | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Kurz koruny | Zkušenosti | Optimismus | Výsledky | Hedge fond | Ozvěny trhu | ČSOB | Analytický tým | Financování | Investovat | CZK/EUR | Makro | Eurostat | Český statistický úřad | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Burzy | Rozvíjející se trhy | Obchodníci | Vzdělávání | Praxe | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Aktivum | Index | Investiční strategie | Podpora | Přenos | Volatilní | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | BH Securities | Bollingerova pásma | Brent | Cena | CZK | Černá labuť | Česká ekonomika | České koruny | Dolar | Eura | Evropská měna | Fiskální rok | Fondy | FXstreet.cz | Graf | HDP USA | Ichimoku | Index PMI | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investing | Irsko | ISM | J&T Banka | J&T | Jádrová inflace | Japonská ekonomika | Kurz euro | Libra | Maďarsko | Makroekonomické ukazatele | Měnový kurz | Meziroční inflace | Míra inflace | Nemovitosti | Oslabení koruny | Oslabení měny | Oslabování koruny | Portfolia | Praní špinavých peněz | Prognóza | Rakousko | Reuters | Růst HDP | Sázky | Státní rozpočet | SWIFT | Trh | Velká Británie | Volatility | Vývoj inflace | Vývoj mezd | Země EU | Zpracovatelský průmysl | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Tradeři | CNBC | ZEW | CEE | Indie | Ministerstvo financí | P.A. | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Spojené státy | Cenová hladina | Tržby | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Komise | Federální rezervní systém | Volby | Blog | Burze | The New York Times | Jackson Hole | Generali Investments CEE | Česká bankovní asociace | Sentix | Investing.com | Sentix index | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | UNCTAD | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Brazílie | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Finanční systém | Nastavení měnové politiky | Podnikatel | Podnikání | Automobilový průmysl | Hospodářské výsledky | Creditas | Finanční aktiva | Globální trhy | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Earnings | Ekonomický a strategický výzkum | Přehled | Jádrový index | Základní úrokové sazby | Firmy | Inflační tlaky | Realitní trh | S&P Global | Uvolňování měnové politiky | Propad | S&P | Guvernér | Německý DAX | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Oslabení dolaru | Posílení koruny | Ekonomická data | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Zajištění | FTSE 100 | Odhodlání | Představitelé Fedu | Výhled | Bankéři | Historická data | Payrolls | Konsensus | Mzdy | Nonfarm Payrolls | Britská ekonomika | Analytik J&T Banky | Predikce | Ekonomická situace | Růst světového obchodu | Světový obchod | Globální obchod | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Hospodářská stagnace | Analytický tým FXstreet.cz | Světové trhy | Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 | Vývoj indexu S&P 500 | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Měnový pár GBP/USD | Americký index S&P 500 | Příjmy | Volatilita trhů | Údaje o inflaci | ČTK | Konsenzus | Růst ekonomiky | Belgie | Výkyvy na finančních trzích | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Švédsko | Dánsko | Odhad HDP | Očekávání | Evropský statistický úřad Eurostat | HDP v eurozóně | Bridgewater | Generali Investments | Bridgewater Associates | Alokace aktiv | BHS | Aleš Michl | Největší hedge fond na světě | Jerome Powell | MiFID II | Kraken | Kryptoměnové burzy | Podnikání na kapitálovém trhu | Obchodní války | Obchodní válka | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Pražský PX | Spotřebitelská inflace | Posilování české koruny | Výkyvy na trzích | Pokles valuací | Základní úroková sazba | Veřejný dluh | Inflační vývoj | Oslabení amerického dolaru | Úrokové sazby ČNB | Sazby Fedu | Úrokové sazby Fedu | Majetek | Analytici společnosti | Nemovitostní trh | Sazby ČNB | Odhad analytiků | Zvýšení sazeb | Statistický úřad | Inflační očekávání | Růst americké ekonomiky | Optimismus na akciových trzích | Podíl nezaměstnaných | Sázky na pokles | Pokles sazeb | Analytici Morgan Stanley | Ceny pohonných hmot | Riziko recese | Snížení sazeb | Ekonomické vyhlídky | Pokles cen | Recese v USA | Růst indické ekonomiky | Indická ekonomika | Oživení ekonomiky | Americká cla | Pohonné hmoty | ISM index | Kapitálové výdaje | Růst mezd | KB | Prosus | Sazby ECB | Globální recese | Denní graf | Nastavení úrokových sazeb | Finanční situace | Úvěrová aktivita | Nízká nezaměstnanost | Zerohedge | Bilance zahraničního obchodu | Vyšší úrokové sazby | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Rozpočtová politika | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Analytik J&T | Kryptoměnová burza | Trinity | Jakub Seidler | Objem | Obchod | Trh práce | Vyšší sazby | Myšlenka | FRED | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Konkurenceschopnost | Statistický úřad Eurostat | Firma | Zasedání ČNB | Reálné ekonomiky | Radomír Jáč | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen průmyslových výrobců | Růst cen | Server CNBC | Bilance | Ekonomický vývoj | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Statistici | Největší pokles | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Vyhlídky | Sdružení automobilového průmyslu | Průzkumy | Měny rozvíjejících se trhů | Americká data | Naše ekonomika | Domácí poptávka | Ekonomka | Automobilový sektor | Dluhopisoví investoři | Zveřejněná data | Financovat | Deficit hospodaření státu | Hospodaření státu | Statistika | Předpovědi | Petr Dufek | Ceny výrobců | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | Jan Vejmělek | PLN | Propouštění | Dnešní data | Impuls | Výrazný pokles | Ceny potravin | Tuzemský průmysl | Stavebnictví | European Central Bank | Problémy | Vládní výdaje | Tomáš Holub | Breaking | Ekonomická recese | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Nálada | Prohlášení | Zavedení cel | Škoda Auto | Míra | Úroky | Konec roku | STOXX50 | Měnové politiky | Uvolněné měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Hypotéky | Nižší úrokové sazby | Hypoteční trh | Naše prognóza | Americké centrální banky | Kupní síla | xStation5 | Rychlý růst mezd | Forward PE | Celkový deficit | Bydlení | Důvěra domácností | Úbytek | BREAKING | Stratég | Miliardy korun | Vývoj jádrové inflace | Peking | Americký index | Růst hrubého domácího produktu | Singapur | Schodek státního rozpočtu | Tuzemská ekonomika | Investiční aktivita | Hospodaření | Klesající trend | Pracovní trh | Výroba aut | Finální odhad | Tovární objednávky v Německu | Znehodnocení koruny | USA Donald Trump | Sezónnost | Ifo | Poradenství | Zpráva o trhu práce | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Veřejné finance | Analytička | Ukazatele | Silnější kurz | Meziroční růst spotřebitelských cen | Cenové tlaky | Nižší růst | Ceny energií | Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb | Banka Morgan Stanley | Prognózy ČNB | Krach | Komunikace | Trump | Trhy | Akciové trhy v Evropě | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | Odhad letošního růstu HDP | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Pandemie | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Zlepšení | Úsilí | Americká administrativa | Indická vláda | Výdaje | Pesimismus | Hlavní úrokové sazby | Optimismus na trzích | Prodeje aut | Sazby beze změny | Rozhodování | Dnes ČNB | Americké ekonomiky | Medvědi | Růst sazeb | Expanzivní fiskální politika | Konjunkturální průzkum | Krize v eurozóně | Průmysl a zahraniční obchod | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Americký Fed | Stabilita | Jižní Korea | Vývoj | Martin Gürtler | Mzda v ČR | Mzda | Mzdový růst | České mzdy | Výkyvy | Výraznější impuls | Makroekonomické údaje | Restrikce | Vývoj na trhu | Bankovky | Opatření vlády | Medvědí trend | Další vývoj | Index výrobní aktivity | Členové bankovní rady | Fiskální politiky | Silný pokles | Stimul | Dnešní čísla | New York Times | Odhad inflace | Měnové podmínky | Spotřebitelé | Politbyro | Žádosti o podporu | Milton Friedman | Další pokles | Katar | Salmán | MPSV | Škoda | Index ISM | Index ISM ve službách | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Fundament | Hotovost | Spotřebitelská nálada | Zdraví ekonomiky | Dávky v nezaměstnanosti | Tomáš Raputa | Graf dne | Další růst | Růst | Vyšší výnosy | Signál | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Tisková konference | Repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Allianz | Izrael | Reálné mzdy | Ekonomiky | Nigérie | Alžírsko | Akciový index S&P 500 | Jana Steckerová | Války | Jan Procházka | Schodek | Růst nezaměstnanosti | Deficit veřejných financí | Umělá inteligence | Práce | Údaje | DPH | Mexiko | Spotřebitelské úvěry | Veřejný sektor | Stav devizových rezerv | Cigna | Ministři | Ekonomické oživení | Nárůst nezaměstnanosti | Výpadky | Dodavatelské řetězce | Úspory | Hospodářské oživení | Statistiky | Trade | Dílčí index | Nizozemsko | Posílení | Nové zakázky | Podpůrná opatření | Data z trhu práce | Spotřebitelský sentiment | 3M | Pracovní síly | Náklady na financování | Maloobchod | Zaměstnanci | Navýšení cel | Průměrná míra nezaměstnanosti | Wolfstreet | Dovoz | Vývoz | Růst zadlužení | Zadlužení | Expanze | Kontrakce | Zveřejněné údaje | Ústup inflace | RBI | Vývoj ekonomiky | Velké ekonomiky | Sektor služeb | Býčí scénář | CL | Fiskální stimul | Kupci | Argentina | JDE | Unie | ČR | Nová prognóza | Tempo poklesu | Zpomalení inflace | Investice do infrastruktury | Prodeje automobilů | Covid | Druhá vlna | DSTI | Míra nezaměstnanosti v Evropské unii | Jasný signál | Situace na trhu práce | Exporty | Ocenění | Šance | SAE | Ceny | Společnost XTB | Životní úroveň | Celkový výsledek | Forward guidance | HDP za Q2 | Pár EUR/USD | Důvěra | Obnovení růstu | Indonésie | Cenové hladiny | Oživení poptávky | Obchodní centra | Pokles tržeb | Zvýšení daní | Průměrné mzdy | Mzdy v ČR | Průměrné mzdy v ČR | České maloobchodní tržby | Seznam Zprávy | Inflace spotřebitelských cen | Odborníci | Zdanění | Evropský statistický úřad | Elektromobily | Majetek ve fondech | PMI ve zpracovatelském průmyslu | PMI indikátor | Tuzemské hospodářství | Ranní okénko | Průmyslové zakázky | Nejvýraznější růst | Americký ekonom | Množství peněz | Pilulka Lékárny | Nařízení | Průzkum PMI | Moneta | Snižování daní | Spotřebitelská poptávka | Výdělky | Růst průměrné mzdy | TABAK | Americká kryptoměnová burza | NBP | Voda | Počasí | Dobrý výsledek | Počet pracovních míst | Evropské centrální banky | MJ | Měsíční data | Situace na trhu | Výrobní aktivity | Rozvolnění | FTX | Negativní vývoj | Riziková prémie | Mnoho peněz | Průměrná nominální mzda | Nominální mzda | Výrazný růst | Data z reálné ekonomiky | Nejvyšší růst | ISM ve službách | Dostupná data | Makroekonomická prognóza | Prognóza České národní banky | Vývoj nominálního HDP | Vývoj nominálního HDP USA | Objednávky | Inflace v České republice | Pandemie COVID 19 | Pandemie COVID | Oslabení | Růst cen nemovitostí | XIXOIO | Spotřeba domácností | Plány | Cíle | Nové prognózy | Cyklus zvyšování sazeb | Nordstream | Vyšší úroveň | Trh dnes | Malajsie | Thajsko | Počet nezaměstnaných | Technologie | Protipandemická opatření | Spojené arabské emiráty | Podíl Číny | Odvětví | Pesimistická nálada | Boom | Výsledek hlasování | Guidance | University of Michigan | Chování | Vratislav Zámiš | Pioneer Natural Resources | Prostor pro růst | Medián | Střední hodnota | Očekávaná inflace | David Vagenknecht | Dominion Energy | Jihoafrická republika | Růst výroby | Výkon německé ekonomiky | Salman Ahmed | Společnosti | Opatření | Lenka Kalivodová | Rychlý růst | Reakce centrální banky | Pracovní den | Ekonomický boom | Inflace ve Francii | Úročení | Klíčový údaj | Zvýšení základní úrokové sazby | Automotive | Sněmovní volby | Minulá výkonnost | Češi | Energetické krize | Vysoké ceny | Zdravotnictví | Rumunsko | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Aktuální prognóza | Česká národní banka (ČNB) | Globální dodavatelské řetězce | Společnost | Reálné úrokové sazby | Další růst sazeb | TIM | Zvýšené úrokové sazby | Sazby centrální banky | 3М | Kazachstán | Vietnam | Participace | Úrokové sazby v USA | Analytik Monety | Jaromír Gec | Ekonom Komerční banky | Základní sazba | Hodnoty měny | Hry | Dražší energie | Instituce | Nový týden | Futures na S&P 500 | Zmírnění obav | Index PCE | Pokles inflace | Řetězce | Zvyšování cen | Růst platů | Geopolitické události | Vysoké ceny energií | Allianz Trade | Měsíční report | Normalizace měnové politiky | Vzestupný trend | Riziko stagflace | Dollar General | Jan Frait | Karina Kubelková | ZEN | Silné inflační tlaky | Historické zkušenosti | Vývoj amerického akciového indexu | Znehodnocení | Nominální růst HDP | Marketingová komunikace | Úsporný energetický tarif | Energetický tarif | Zkrocení inflace | Kevin Tran Nguyen | Vývoj zisků | Vývoj reálného HDP USA | Pokles akciových trhů | Hike | Stabilita úrokových sazeb | Zpráva o inflaci | Autozone | Německé ekonomiky | Zastropování cen | Odhad HDP v eurozóně | Objem majetku | Český statistický úřad (ČSÚ) | Vlna inflace | Pokles cen nemovitostí | 3M PRIBOR | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Dominion Energy Inc | Krach FTX | Sam Bankman-Fried | Bankman-Fried | Administrativa | Vysoké inflace | FTX Sam Bankman-Fried | CZ | Pokles reálných mezd | Timur Barotov | BHS Timur Barotov | Kryptoměnová burza Kraken | Burza Kraken | Americká kryptoměnová burza Kraken | Sazba ČNB | Růstové vyhlídky | Zisky společnosti | Bankovní rady ČNB | Ziskovosti společnosti | Meziroční inflace v eurozóně | Guvernér Michl | Silná koruna | Nominální mzdový růst | Pokračující pokles | Viceguvernérka | Perzistentní inflace | Vývoj rozdílu mezi výnosy | Aktuální výnosová křivka | Hrozí zpřísnění měnové politiky | Chile | Válka | Asie | JOLTS | Nespokojenost | Sázky na pokles sazeb | Technické faktory | Implikovaný odhad vývoje hlavní úrokové sazby v USA | Implikovaný odhad vývoje hlavní úrokové sazby | Odhad vývoje hlavní úrokové sazby v USA | Odhad vývoje hlavní úrokové sazby | Americké blue-chips | Blue-chips | Krachy několika bank | Pohyb S&P 500 | Poměr risk-reward | Srovnávací základna | Zvedání sazeb | Žádosti o dávky v nezaměstnanosti | Silná poptávka | Největší hedge fond | Stoupenci růstu sazeb v ČNB | Stoupenci růstu sazeb | Investiční apetit | Pojišťovnictví | Vice | Komentáře členů Fedu | Milník | Historický milník | Barbie | Letní měsíce | Zprávy o měnové politice | Beyoncé | DNO | Indikátory americké recese | Vývoj žádostí o dávky v nezaměstnanosti | Projev šéfa americké centrální banky | Vývoj deficitu | Rozpočtový výhled | Ekonomický model | Návrat inflace | Uvolněné měnové | Japonské vlády | Reálná mzda | Řešení problémů | ProCent | Rok 2024 | Zvolení Donalda Trumpa | Investments | Růstové momentum | 1D | D1 | W1 | Dopad na ekonomiku | Výzva | Hurikány | Koruny vůči euru | Vysoká hodnota | Kateřina Kirakosjan | Vlády | Fungování | Služby | Národní zájmy | Urbanizace | Vítězství | Kovy | Politická opatření | Průměrné hodinové mzdy | Úřady | Nižší riziko | Vyšší cla | Rozvaha | Inflace ve službách | Spojené království | Sektor nemovitostí | Body | Obchodní války mezi USA a Čínou | Velmoci | Rok 2025 | Michigan | Vítězství republikánů | Peru | Navýšení
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot